Προς το περιεχόμενο

Δημοφιλές plug-in του Wordpress, είχε σοβαρή ευπάθεια εδώ και αρκετά χρόνια


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, t(o.ot) είπε

Έχω στήσει αρκετά περισσότερα από αυτά που αναφέρεις και αδυνατώ να καταλάβω τι εννοείς. Θες να το εξηγήσεις λίγο;

Φίλε δεν θέλω να κανουμε συζήτηση για τα + ή - των cms, ο κάθε ένας  έχει τη γνώμη του.

Μιλάω για ένα cms που αν ξερεις τις δυνατότητες του στήνεις τα πάντα χωρίς plugins. Σημαίνει σταθερότητα, ευκολη αναβαθμιση και μεταφορά.

Παραπάνω τι να πώ ότι αλλάζεις την εμφανιση του site σε 1-2 ημέρες... Στο wordpress ενα παράδειγμα theme και plugins πάνε μαζί...

Βασικό, ειναι τακτοποιημένο όπως πeρίπου το drupal. To wordpress  να μην πω πως ειναι η διαχειρισή του...

Το ότι κάτι είναι περισσότερο διαδεδομένο δεν σημαίνει ότι ειναι καλύτερο.

Φαντάζομαι και λογικό ειναι ότι έχεις πολύ καιρο να στήσεις σε joomla...

Νομίζω αρκετά το αναλύσαμε. Ευχαριστώ

 

Επεξ/σία από forty
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, forty είπε

Φίλε δεν θέλω να κανουμε συζήτηση για τα + ή - των cms, ο κάθε ένας  έχει τη γνώμη του.

Μιλάω για ένα cms που αν ξερεις τις δυνατότητες του στήνεις τα πάντα χωρίς plugins. Σημαίνει σταθερότητα, ευκολη αναβαθμιση και μεταφορά.

Παραπάνω τι να πώ ότι αλλάζεις την εμφανιση του site σε 1-2 ημέρες... Στο wordpress ενα παράδειγμα theme και plugins πάνε μαζί...

Βασικό, ειναι τακτοποιημένο όπως πeρίπου το drupal. To wordpress  να μην πω πως ειναι η διαχειρισή του...

Το ότι κάτι είναι περισσότερο διαδεδομένο δεν σημαίνει ότι ειναι καλύτερο.

Φαντάζομαι και λογικό ειναι ότι έχεις πολύ καιρο να στήσεις σε joomla...

Νομίζω αρκετά το αναλύσαμε. Ευχαριστώ

Φυσικά και δε θες να κάνεις συζήτηση, γι αυτό γράφεις σε φόρουμ. Oh wait.

Νομίζεις αρκετά το αναλύσαμε εφόσον είπες τη γνώμη σου.

Φαντάζεσαι ότι έχω πολύ καιρό να στήσω website σε joomla (btw είμαι active contributor και του joomla και του wordpress εδώ και 5 χρόνια, αλλά αυτό είναι ψιλά γράμματα).

Μιας και είμαστε offtopic το κλείνω κι εγώ εδώ, ας βγάλει ο καθένας τα συμπεράσματά του.

43 λεπτά πριν, mojiro είπε

μόνο και μόνο που συγκρίνει ο κόσμος το wordpress με το joomla ή το drupal έχει πλάκα..

django παίδες, το ξεχάσατε..

Σα να λέμε κουτσοί, στραβοί στον Άγιο Παντελεήμονα ένα πράγμα! 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, mojiro είπε

μόνο και μόνο που συγκρίνει ο κόσμος το wordpress με το joomla ή το drupal έχει πλάκα..

django παίδες, το ξεχάσατε..

Αυτο λεω ρε παιδια δεν συγκρινω ειπα για κατι συγκεκριμενο... υπαρχουν τοσα εργαλεια και τόσα άλλα frameworks που δεν γινεται να συγκρινεις... εχει να κανει με τον καθε πελατη. Για τα security ειναι το θεμα.

47 λεπτά πριν, t(o.ot) είπε

Φυσικά και δε θες να κάνεις συζήτηση, γι αυτό γράφεις σε φόρουμ. Oh wait.

Νομίζεις αρκετά το αναλύσαμε εφόσον είπες τη γνώμη σου.

Φαντάζεσαι ότι έχω πολύ καιρό να στήσω website σε joomla (btw είμαι active contributor και του joomla και του wordpress εδώ και 5 χρόνια, αλλά αυτό είναι ψιλά γράμματα).

Μιας και είμαστε offtopic το κλείνω κι εγώ εδώ, ας βγάλει ο καθένας τα συμπεράσματά του.

Σα να λέμε κουτσοί, στραβοί στον Άγιο Παντελεήμονα ένα πράγμα! 😂

Πολυ προσωπικά το πηρες. Ειπα γνωμη για κατι συγκεκριμενο και δεν συγκρινω... ο καθενας ειπαμε αναλογα το project η τον πελατη κρινει και λειτουργει.

Απο τι στιγμη που εισαι επαγγελματιας ξερεις οτι κανενα δεν ειναι τελειο και ολα ακομα και commercial και custom θελουν αναβαθμισεις κλπ.

Νομιζω δεν υπαρχει ουσια για αντιπαραθεση δυστυχως τα custom κοστιζουν και λιγοι επενδυουν...

Επεξ/σία από forty
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, mojiro είπε

μόνο και μόνο που συγκρίνει ο κόσμος το wordpress με το joomla ή το drupal έχει πλάκα..

django παίδες, το ξεχάσατε..

Το κάθε εργαλείο κάνει από default κάποια πράγματα καλύτερα ή χειρότερα για την αντίστοιχη δουλειά που το κρίνεις. Δε νομίζω κανείς να υποστηρίζει ότι στη DEFAULT σύγκριση WP vs Drupal "κερδίζει" το WP.. τo drupal είναι σαφώς πιο πλήρες. 

Προσωπικά το μεγάλο μείον του WP για μένα είναι ότι natively δεν υποστηρίζει πολυγλωσσικό σύστημα. Όσο εύκολο είναι να μάθει κάποιος να το χρησιμοποιεί, τόσο δύσκολο είναι να μάθει να χρησιμοποιεί σωστά τις μεταφράσεις. 

Το άλλο πρόβλημα, για το οποίο δεν θεωρώ ότι φταίει η πλατφόρμα, είναι το κομμάτι της ασφάλειας. 

1) Κατ'αρχην το ότι είναι σε τόσο μεγάλο sector του web σημαίνει ότι ο κάθε 13χρονος wannabe hackerάκος θα πειραματιστεί πάνω του
2) Το ότι είναι τόσο εύκολο (= οικονομικό) να φτιάξει κάποιος ένα site σημαίνει ότι ελάχιστοι θέλουν ή μπορούν να πληρώνουν κάποιον για τις αναβαθμίσεις και το security γενικότερα
3) Το από πάνω ενισχύεται με το ότι [τουλάχιστον από προσωπική/εταιρική εμπειρία] μόνο 2 στους 10 που ασχολούνται μόνοι τους μπαίνουν στη διαδικασία να το αναβαθμίζουν... είτε γιατί απλά δεν ξέρουν και φοβούνται μην σπάσει κάτι (παράδειγμα πολύ πιθανό το Χ plugin που μπήκε πριν 3 χρόνια να μην παίζει στην έκδοση 4 του Woocommerce) ή απλά επειδή βαριούνται.. 

Άρα εσφαλμένα λοιπόν θεωρούμε ότι το Opencart πχ είναι πιο ασφαλές.. αλλά μιας και ανέφερα το Opencart, ας μου δείξει κάποιος που ασχολείται που ΑΚΡΙΒΩΣ στην πλατφόρμα σε ενημερώνει για τα updates και ξαναμιλάμε...... ;) Έχουμε δει πάνω από 17 Opencart (μέχρι που τα παρατήσαμε τελείως), και ΟΥΤΕ ΜΑ ΟΥΤΕ ΕΝΑ δεν ήταν updated.... Η έκδοση που είχαν βάλει την μέρα που βγήκε live, ήταν η έκδοση που έτρεχε 2-3 χρόνια μετά.... Θλιβερό πραγματικά.... 

Επεξ/σία από polaki
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρόλο που τα core των wordpress, joomla μπορεί να είναι "οκ", μετά από τόσα χρόνια, επειδή δεν έχουν κεντρικοποιημένο έλεγχο του οικοσυστήματος των plugins/themes και επειδή ο κάθε προγραμματιστής κάνει του κεφαλιού του, είναι τα πλέον επικίνδυνα συστήματα.

Εκεί ήταν η διαφορά του drupal, όπου κάθε (μα κάθε) plugin, είναι συμβατό με όλα τα άλλα. Κάθε plugin hostάρεται από τους server του drupal. Κάθε plugin, προτού εμφανιστεί για κατέβασμα, λαμβάνει αυτόματα sanity checks. Αν δε τα περάσει, δεν εμφανίζεται. Φουλ κεντρικός έλεγχος και ευρεία αλληλουποστήριξη/αλληλοσύνδεση των plugins χωρίς κανιβαλισμούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...