Προς το περιεχόμενο

πρόβλημα ολοκλήρωσης σπουδών


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα! Είμαι 27 χρονών,πότε δε μου άρεσε το σχολείο και γενικά το διάβασμα.Θυμάμαι κάπου στα 22 πήρα απόφαση να δώσω πανελλήνιες απο πείσμα κυρίως.Εν τέλει πέρασα στην Αθήνα και με βαθμό αρκετά καλό.Κάποιες συγκυρίες όμως (προβλήματα υγείας και των 2 γονιών μου) με ανάγκασαν να εργαστώ σκληρά για να βοηθήσω όσο μπορώ,πράγμα που το έκανα-κάνω και ευτυχώς είναι πλέον υγιείς! έχω αφήσει όμως τόσα μαθήματα πίσω μου που τα σκέφτομαι και πελαγώνω,σύνολο 16 εργαστήρια,25 θεωρίες.Νιώθω τόσο άγχος καθημερινά.Στη μέση είναι δυστυχώς και ο στρατός.Το θετικό είναι οτι έχω μαζέψει χρήματα και σκέφτομαι να διακόψω την εργασία μου για να σπουδάσω. Στα 30 μου ελπίζω να τα τελειώσω τη σχολή και το στρατό αλλά νιώθω τόσο άσχημα για την ηλικία μου και για τις υποχρεώσεις που έχω αφήσει στη μέση. Νιώθω τόσο μόνος σε όλο αυτο που δε ξέρω τι να κάνω

49 λεπτά πριν, sketosmpolikos είπε

Καλησπέρα! Είμαι 27 χρονών,πότε δε μου άρεσε το σχολείο και γενικά το διάβασμα.Θυμάμαι κάπου στα 22 πήρα απόφαση να δώσω πανελλήνιες απο πείσμα κυρίως.Εν τέλει πέρασα στην Αθήνα και με βαθμό αρκετά καλό.Κάποιες συγκυρίες όμως (προβλήματα υγείας και των 2 γονιών μου) με ανάγκασαν να εργαστώ σκληρά για να βοηθήσω όσο μπορώ,πράγμα που το έκανα-κάνω και ευτυχώς είναι πλέον υγιείς! έχω αφήσει όμως τόσα μαθήματα πίσω μου που τα σκέφτομαι και πελαγώνω,σύνολο 16 εργαστήρια,25 θεωρίες.Νιώθω τόσο άγχος καθημερινά.Στη μέση είναι δυστυχώς και ο στρατός.Το θετικό είναι οτι έχω μαζέψει χρήματα και σκέφτομαι να διακόψω την εργασία μου για να σπουδάσω. Στα 30 μου ελπίζω να τα τελειώσω τη σχολή και το στρατό αλλά νιώθω τόσο άσχημα για την ηλικία μου και για τις υποχρεώσεις που έχω αφήσει στη μέση. Νιώθω τόσο μόνος σε όλο αυτο που δε ξέρω τι να κάνω

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, sketosmpolikos είπε

Καλησπέρα! Είμαι 27 χρονών,πότε δε μου άρεσε το σχολείο και γενικά το διάβασμα.Θυμάμαι κάπου στα 22 πήρα απόφαση να δώσω πανελλήνιες απο πείσμα κυρίως.Εν τέλει πέρασα στην Αθήνα και με βαθμό αρκετά καλό.Κάποιες συγκυρίες όμως (προβλήματα υγείας και των 2 γονιών μου) με ανάγκασαν να εργαστώ σκληρά για να βοηθήσω όσο μπορώ,πράγμα που το έκανα-κάνω και ευτυχώς είναι πλέον υγιείς! έχω αφήσει όμως τόσα μαθήματα πίσω μου που τα σκέφτομαι και πελαγώνω,σύνολο 16 εργαστήρια,25 θεωρίες.Νιώθω τόσο άγχος καθημερινά.Στη μέση είναι δυστυχώς και ο στρατός.Το θετικό είναι οτι έχω μαζέψει χρήματα και σκέφτομαι να διακόψω την εργασία μου για να σπουδάσω. Στα 30 μου ελπίζω να τα τελειώσω τη σχολή και το στρατό αλλά νιώθω τόσο άσχημα για την ηλικία μου και για τις υποχρεώσεις που έχω αφήσει στη μέση. Νιώθω τόσο μόνος σε όλο αυτο που δε ξέρω τι να κάνω

Μπαίνοντας στο 5ο ετος του τμήματος ΔΕΣ Παντείου, χρωστούσα 36 μαθήματα σε σύνολο 64. Τα προηγούμενα 3 χρόνια ειχα επικεντρωθεί στην εργασία μου. Μετα απο 3 εξάμηνα (+1 επαναληπτικο Σεπτέμβριου) ήμουν πλέον απόφοιτος της σχολής.

 

Το θέμα δεν είναι τι λένε οι αλλοι. Το θέμα είναι ποσο θες εσυ να πέτυχεις. Αν μπήκες απο πείσμα σε μια σχολή (τι μου θυμισες, μηχανογραφικο με 3 επιλογές ολες ολες) είμαι βέβαιος οτι μπορείς απο πείσμα να την τελειωσεις... 

Επεξ/σία από narta
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λολ μάι νίγκερ, δεν είναι τίποτα αυτό. Έχεις περάσει χειρότερα με βάση αυτά που μας λες. Προσωπικά, έχασα ένα χρόνο από μαθηματικές σπουδές (το πρώτο έτος κιόλας που είναι θεμελιώδες) επειδή έβγαινα με μια ξανθιά γκομενάρα και περνούσαμε τρελό έρωτα. Μετά χωρίσαμε και σε 6+3 εξεταστικές (Σεπτέμβριος) πήρα πτυχίο. Μην ανησυχείς. Απλώς πάρτο μεθοδικά και μην αποπειραθείς να τα βολέψεις όλα σε ένα τσουβάλι. Γράψε την θεωρία στα θεωρητικά μόνος να σου μπουν οι έννοιες, λύσε ασκήσεις και θέματα και το μάθημα το πέρασες. Όσο για τα εργαστήρια, δεν ξέρω αλλά εύκολα ακούγονται🤣

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Λάθος κείμενο
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

επειδή είσαι πια μεγάλο εξάμηνο υποθέτω έχεις και τη δυνατότητα να πάρεις περισσότερα μαθηματα ανα εξάμηνο. ξεκίνα λοιπον  ειδικά με τα εργαστηρια ωστε να κατοχυρώσεις παρουσίες στρωσου στο διάβασμα και σε 3 εξάμηνα το πολύ θα έχεις ξεμπερδέψει. κι αν σου μεινει και κανενα μαθημα το δίνεις αργότερα. Θα χρειαστειι τουλάχιστον για τον επόμενο χρόνο να μη δουλεύεις. και διάβασε ο,τι μπορεις απο θεωρίες για να δώσεις τώρα και το σεπτεμβρη, αν φυσικά γινει εξεταστική -μπορει να δωσουν απαλλακτικές εργασίες ή να γινουν οι εξετασεις εξ αποστάσεως

*Δεν εισαι μόνος ούτε ο μόνος. Εκτός του οτι παρα πολλοί ως φοιτητές αντιμετωπίσαμε προβλήματα κι επρεπε να βαλουμε στον παγο τις σπουδες για μηνες ή και χρόνια τα τελευταία χρόνια πολλοι νεοι επιστρεφουν για να ολοκληρωσουν σπυδές που είχαν παρατησει, αλλοι δινουν ξανα πανελλήνιες, πολλοι αλλάξαμε αντικείμενο και ξεκινήσαμε νέες σπουδές. γενικά ενα μεγαλο ποσοστο τοσο των νεων της ηλικίας σου όσο κ των πιο μεγάλων συνεχίζει σπουδές και εμπλουτίζει τις γνώσεις του. Όταν ξεκινησα μεταπτυχιακό στα 31 μου, οι γυρω μου μου έλεγαν που πας τωρα στα 30 με 2 παιδιά να σπουδάζεις. Μετα όμως  αρχισαν κ οι ιδιοι είτε να συνεχιζουν ειτε να ξεκινουν σπουδές σε πανειστημια, ιεκ, επιμορφωσεις κ πιστοποιησεις κλπ.

Επεξ/σία από velociraptoras
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχεις μαζέψει χρήματα για να μπορείς να σταματήσεις να δουλεύεις για ένα διάστημα και να σπουδάσεις. Και νιώθεις άσχημα. Γιατί; Από ό,τι κατάλαβα, είχες σοβαρούς λόγους που καθυστέρησες να ασχοληθείς με τη Σχολή σου, αλλά ακόμη και να μην είχες, δεν έχεις κανένα λόγο να νιώθεις άσχημα.  Η ζωή είναι δική σου κι όχι του κάθε άσχετου που μπορεί να του φανείς μεγάλος για σπουδές. (Να θυμάσαι ότι δεν είσαι και σ'το λέω με κάθε σιγουριά).

Βάλ'τα κάτω, φτιάξε ένα ρεαλιστικό πλάνο διαβάσματος, παρακολουθήσεων και μαθημάτων που θα δίνεις και να υπολογίζεις και την πιθανότητα να βγεις σε κάποιο βαθμό εκτός πλάνου, χωρίς να επηρεαστεί η ψυχολογία σου αρνητικά. Θα έχεις καλύτερο και χειρότερο σενάριο για το πώς θα πάει κάθε εξάμηνο. Και θα είσαι έτοιμος να συνεχίσεις με την ίδια επιμονή/υπομονή ό,τι κι απ' τα δυο αν συμβεί. Όσο προχωράς, θα 'ναι όλα πιο εύκολα.

Έδωσες στα 22 Πανελλήνιες, βοήθησες την οικογένειά σου να ανταπεξέλθει σε δυσκολίες, αν και μικρός σε ηλικία. Εγώ βλέπω κάποιον που γενικά τα καταφέρνει, όταν το θέλει. Πάρ' το απόφαση, λοιπόν, και βουρ :)

Επεξ/σία από Ανήξερη
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...