Προς το περιεχόμενο

Επιλογή Μεταπτυχιακού


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Είμαι απόφοιτος της σχολής Αγρονόμων και Τοπογράφων Μηχανικών της Πολυτεχνικής Σχολής του ΑΠΘ. Είμαι στη διαδικασία εύρεσης Μεταπτυχιακού Προγράμματος και θα ήθελα την άποψη όσων επιθυμούν ή γνωρίζουν κάτι. Δεν έχω ακόμα κάποιο συγκεκριμένο ενδιαφέρον, δυστυχώς, όσο αφορά στον τομέα που θελω να ακολουθήσω. Έχω βρει ενδιαφέρον στο ΜΠΣ Διαχείριση Τεχνικών Έργων του Ελληνικού Ανοικτού Πανεπιστημίου, στο ΜΠΣ Ολοκληρωμένη Σχεδίαση Καινοτόμων Προϊόντων του Πανεπιστημίου Αιγαίου και στο ΜΠΣ Ενεργειακά & Περιβαλλοντικά Έργα του Πανεπιστημίου Δυτικής Αττικής. Θα εκτιμούσα οποιαδήποτε γνώμη ή γνώση σχετικά με την αξιολόγηση του προγράμματος σπουδών των εν λόγω ΜΠΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Όλα τα μεταπτυχιακά που παρέθεσες από άποψη γνώσεων και μαθημάτων είναι αρτιότατα.

Αλλά τι να την κάνεις την γνώση αυτή; Έχεις σκοπό να δουλέψεις κάπου με αυτά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν προγράμματα σπουδών είναι όλα αξιόλογα. Το πρώτο είναι γενικό και θα σε βοηθήσει να βρεις δουλειά σε τεχνική εταιρεία, το δευτερο πάει περισσότερο προς τη βιομηχανία ενω το τρίτο σε ειδικεύει για εργα σχετικά με το περιβάλλον και την ενέργεια, που όμως θα έχουν ανοδο τα επόμενα χρόνια και θα χρειάζονται καταρτισμένους επιστήμονες για τις περιβαλλοντικές και ενεργειακές μελέτες. 

Όπως κ να έχει πριν επιλέξεις μεταπτυχιακό δες τι επαγγελματικά δικαιώματα σου δίνει το πτυχίο που ήδη έχεις ωστε να μην κανεις καποιο που δε θα μπορέσεις να το αξιοποιήσεις μετά (εκτός κι αν το κάνεις καθαρά για δική σου ευχαρίστηση ή είσοδο στην ακαδημαική ερευνα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και παρεμφερή το καθένα έχει διαφορετική στόχευση. Θα σου έλεγα να κοιτάξεις και άλλα παρεμφερή αντικείμενα όπως Ενέργεια και Οικονομία, ή κάτι στο πλαίσιο των smart cities/smart communities. Τα περισσότερα ιδρύματα προσφέρουν ανάλογα προγράμματα με διαφορετική έμφαση το καθένα. Οπότε καλό είναι να μην μένεις στον τίτλο αλλά να κοιτάς το περιεχόμενο των μαθημάτων του καθενός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, ειμαι κι εγω στη διαδικασία αιτήσεων για τα μεταπτυχιακά. Μια απο τις επιλογές μου είναι το "Μεγάλα δεδομένα και αναλυτική" απο το πανεπιστήμιο πειραιά. Υπάρχει κάποιος που να σπουδάζει σε αυτό ή να έχει καποια άποψη; Σαν επιλογή μου φαινεται καλή δεδομένων των μαθημάτων, αλλά φοβάμαι για το θεμα της δυσκολίας του προγράμματος

Επεξ/σία από tartaki
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Στις 13/5/2020 στις 4:03 ΜΜ, tartaki είπε

Καλησπέρα, ειμαι κι εγω στη διαδικασία αιτήσεων για τα μεταπτυχιακά. Μια απο τις επιλογές μου είναι το "Μεγάλα δεδομένα και αναλυτική" απο το πανεπιστήμιο πειραιά. Υπάρχει κάποιος που να σπουδάζει σε αυτό ή να έχει καποια άποψη; Σαν επιλογή μου φαινεται καλή δεδομένων των μαθημάτων, αλλά φοβάμαι για το θεμα της δυσκολίας του προγράμματος

Σίγουρα θα έχει πάρα πολλά μαθηματικά και προγραμματισμό. Οπότε διάλεξε και πες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...