Προς το περιεχόμενο

Εμπορικό ναυτικό


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα να ρωτήσω, επειδή του χρόνου δίνω πανελλήνιες και κατά πάσα πιθανότητα θα περάσω σχολή ΑΕΝ, ποιος είναι ο μισθός ενός ναυτικού δόκιμου, ανθυποπλοίαρχος και πάει λέγοντας. Ξέρω ότι είναι πολύ καλός, αλλά θέλω να μάθω ποιος είναι ο μηνιαίος μισθός που παίρνουν. Μιλάω για εξωτερικά ταξίδια είτε έχει σχέση με κρουαζιερόπλοια είτε με τάνκερ. Ευχαριστώ για τη βοήθεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα φιλε μου, ξεκινανε μεσα απο την (σχολη) απο 3.500 ε και σε γκαζαδικα μπορει να ειναι και 6.000ε εχει να κανει και με την εταιρια.

 

Σου προτείνω ΑΕΝ ηπείρου η Ασπρόπυργου.

Επεξ/σία από markos9
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Φίλε, αν το κάνεις για τα λεφτά ούτε έξω από την σχολή μην περάσεις.

Πάντα φιλικά στο λέω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

John εννοείτε πως δε το κάνω για τα λεφτά. Μου αρέσει πολύ η θάλασσα και τα ταξίδια. Απλά δεν έχω καταλάβει πως πληρώνεσαι σαν ναυτικός δόκιμος όταν πας για το πρώτο σου ή το δεύτερο ταξίδι. Αλλά και τα λεφτά κακά τα ψέματα είναι ένα κίνητρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Χαρης Δραπανιωτης είπε

John εννοείτε πως δε το κάνω για τα λεφτά. Μου αρέσει πολύ η θάλασσα και τα ταξίδια. Απλά δεν έχω καταλάβει πως πληρώνεσαι σαν ναυτικός δόκιμος όταν πας για το πρώτο σου ή το δεύτερο ταξίδι. Αλλά και τα λεφτά κακά τα ψέματα είναι ένα κίνητρο.

Δεν πας ουτε για τη θάλασσα ούτε για ταξίδι. Το μόνο που θα σου μείνει απο τη θάλασσα θα είναι το κούνημα και ειδικά αν βγεις ατλαντικό κάτι κύματα που θα κάνεις το σταυρό σου (πιστεύεις δεν πιστεύεις). Όσο για το ταξίδι, καμπινούλα που θα χωράει η βαλιτσα είναι πολυτέλεια για αρχή. Γενικά μην παρασέρνεστε απο το κύμα της εποχής που λόγω κρίσης έχουν όλοι περάσει στα παιδιά ότι ο ναυτικός δεν είναι όπως παλιά και παίρνει χρήμα άρα είναι καλή επιλογή. Είναι βαρύ, θα δουλεύεις σαν σκυλί όλη μέρα, αλλόκοτες ώρες, σπαστά κτλπ. Τέλος πάντων δεν είναι αυτός ο σκοπός του τοπικ. Αλλά γενικά τα πράγματα είναι περίεργα, και όχι όσο εύκολα ακούγονται. Και το λέω γιατί τα τελευταία 4 χρόνια έχω ακούσει ΠΑΡΑ πολλές ιστορίες παιδιών που πήγαν και αλλιώς τα φαντάζονταν και έφυγαν με ελαφρά πηδηματάκια. 

 

22 ώρες πριν, markos9 είπε

ξεκινανε μεσα απο την (σχολη) απο 3.500 ε και σε γκαζαδικα μπορει να ειναι και 6.000ε εχει να κανει και με την εταιρια.

Τα στοιχεία αυτά νομίζω δεν ισχούν ούτε καν κοντά πλεον, εκτός και αν μιλας για συνολικά στο πρώτο ταξίδι. Στο πρώτο ταξίδι, εισαι 500-1200 μηνιαίος, αναλόγως εταιρία, καράβι κτλπ. Δεύτερο ταξίδι παίζεις στα 1200+-. Παίρνεις με το καλό πτυχίο, και μετά συνεχίζεις με σχολεία κτλπ, παίρνεις χαρτί junior Γ, διότι πλέον παίρνεις λιγότερα λεφτά σαν 3ος μόλις βγεις απο σχολή, παρά όσο είσαι 3ος με καιρό εμπειρίας που δεν ισχύει στις άλλες κλίμακες, και με το καλό ο μισθός σου πηγαίνει 2500-3000. Από εκεί και πέρα, απαιτεί και άλλα σχολεία, χρόνο στη θάλασσα, τύχη να αδειάσουν θέσεις και μπορεί να μπεις και σε μεγαλύτερο πόστο. Εντάξει όσο ανεβαίνεις, ανεβαίνει και ο μισθός σου, αλλά όχι βάση χρόνια θάλασσας, αλλά βαση κατηγορίας. Ένας δηλαδή Γ με 3 ταξίδια, δεν παίρνει περισσότερα απο Γ με 2 ταξίδια. Υπάρχουν άνθρωποι που έχουν χαρτιά Β ας πούμε, και μπαίνουν σαν Γ για το λόγο ότι η εταιρεία έχει ανάγκη κάποιον 3ο και όχι 2ο στο ταξίδι της.

Προφανώς ανάλογα την εταιρεία πας και μήνες μέσα μήνες έξω, δεν το διαλέγεις. Μπορεί ας πούμε να είσαι 4-2-4-2, δηλαδή 4 θάλασσα, 2 έξω κτλπ, μπορεί να είσαι 6-6-6, μπορεί 8-4-8-4 (8 μεσα, 4 εξω), συμβάσεις είναι αυτές. Όσο είσαι σχολή, για να πάρεις πτυχίο καλείσαι να έχεις συμπληρώσει 1 χρόνο εντός θάλασσας.  

Δεν είμαι ναυτικός, αλλά οι πληροφορίες έρχονται από τον κοντινό κύκλο μου.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ξέρω αυτά και τα έχω σκεφτεί. Όσο για το μισθό έχει μεγάλη διαφορά για παράδειγμα αν αποφασίσω και μπορέσω να μπω σε κρουαζιερόπλοιο παρά το να μείνω σε δεξαμενόπλοια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Χαρης Δραπανιωτης είπε

Τα ξέρω αυτά και τα έχω σκεφτεί. Όσο για το μισθό έχει μεγάλη διαφορά για παράδειγμα αν αποφασίσω και μπορέσω να μπω σε κρουαζιερόπλοιο παρά το να μείνω σε δεξαμενόπλοια?

Ε εντάξει μεγάλη, σχετικό είναι το τι θεωρεί κανείς μεγάλη. Τα λεφτά απο ένα σημείο και μετά είναι καλά παντού. Οι περισσότεροι αυτό που κοιτάνε είναι όχι τα χρήματα αλλά που νιώθουν πιο άνετα. Μπαίνεις για κάποιους μήνες σε ένα μέρος που θα δουλεύεις σαν σκυλί χωρίς ρεπό. Σημασία έχει να περάσει ο καιρός όσο ποιο ανώδυνα γίνεται.

Fun fact, δεν γνώρισα ποτέ μου ναυτικό μέχρι σήμερα που να χαιρότανε που έμπαινε ταξίδι, ή να μην γκρίνιαζε όταν γύρισε 😃

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο δοκιμος αξιωματικος 1ου ταξιδιου ξεκιναει απο 900 έυρω μεχρι 1400, του 2ου ταξιδιου μεχρι 2000 ευρω.

Ο ανθυποπλοιαρχος κινειται απο 4000 εως 5000 ευρω, ο Β πλοιαρχος 7 εως 8000 ευρω και ο Α πλοιαρχος απο 10-11.000 ευρω και εχουν ακουστει μεχρι και 15.000 ευρω.

Πολλα παιζουν απο εταιρια σε εταιρια και τυπους καραβιου, σχετικα με τον βαθμο δυσκολιας.

Αν τυχον μπλεξεις με ολο αυτο το πακετο, θα καταλαβεις οτι τα λεφτα παιζει να ειναι δευτερος παραγοντας στο να επιλεξεις τυπο καραβιου η και εταιρια.

Μεγαλο ποσοστο που ταξιδευουν, ενω αρχισαν να κυνηγανε οτι εχει λεφτα, πχ LPG και εταιρια με απαιτησεις, που αυτο βεβαια ειχε και ενα καλο σοβαρο πακετο, ας πουμε ενα +30% απο αλλες επιλογες, τελικα στα επομενα ταξιδια ηταν οπου φυγει φυγει....

Αρκετος κοσμος που ειναι εκτος παιχνιδιου, ακουει νουμερα και λεει ααααα σουπερ, φυγαμε....

χωρις βεβαια να ειναι σε θεση, τι απαιτησεις υπαρχουν, ποσο αγχος σου προσθετει μια τετοια επιλογη και αν τελικα ο καθενας που διαβαζει και εχει στοχο να εχει μια τετοια επιλογη στο μελλον, αν οντως θα αντεχε και θα τα καταφερνε χωρις να θελει ψυχιατρο μετα.

Αλλα αυτη η συζητηση ειναι πολυ πρωιμη για τον οποιοδηποτε δεν εχει ουτε καν πατησει εξω απο την σχολη.

Λεφτα υπαρχουν και ειναι αρκετα αλλα δεν τα δινει κανεις τσαμπα.

Υπομονη και καθ οδον, οπως προχωραει ο καθενας, θα βρει αρκετο κοσμο στο διαβα του για να μαθει ολα τα κολπα και για λεφτα και για ολα.

Επεξ/σία από tornado
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το γεγονός πως είσαι Α' Πλοίαρχος δεν σημαίνει πως θα σου κάνουν και καλό (χρηματικά) συμβόλαιο εάν την πλειονότητα των φορτίων σου δεν την μετέφερες άθικτη (διότι προβλήματα συμβαίνουν). Έχω γνωρίσει ο ίδιος δύο Α' Πλοιάρχους, όπου ο ένας είχε συμβόλαιο 9.000€ και ο άλλος 17.000€.

Διαφέρουν ταξίδια από ταξίδια, πλοία από πλοία, φορτία από φορτία, καθώς και Πλοίαρχοι από Πλοίαρχοι. Παραθέτω φωτογραφίες από έναν αναπτήρα που είχε κάνει δώρο ένας Αμερικανός Υποστράτηγος στον παππού μου (Πλοίαρχος). Κυρίως για να δεις σε τι κλάδο μπαίνεις.

95216646_966394967113808_4538685215211520000_n.jpg

95329735_696055197826470_7635599331344515072_n.jpg

Επεξ/σία από magnam
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά κοροιδευομαστε σε αυτό το επάγγελμα για τα λεφτά πας αν πλήρεις τις προϋποθέσεις.Και δεν το λέω για κακό μακάρι να είχα και εγώ τα άντερα του ναυτικού και εγώ θαλασσα θα επέλεγα κορόιδο ειμαι?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/5/2020 στις 2:10 ΠΜ, Pickle Rick είπε

Ρε παιδιά κοροιδευομαστε σε αυτό το επάγγελμα για τα λεφτά πας αν πλήρεις τις προϋποθέσεις.Και δεν το λέω για κακό μακάρι να είχα και εγώ τα άντερα του ναυτικού και εγώ θαλασσα θα επέλεγα κορόιδο ειμαι?

Είναι σαφές ότι το επάγγελμα είναι για λίγους,  καθώς οι θυσίες που απαιτούνται για αρκετούς είναι πολύ υπερβολικές για άλλους ανεκτες.

Ο καθένας κάνει τις επιλογές του και πορεύεται αναλόγως. 

Θα υπενθυμίσω ότι άσχετα πόσα είναι τα λεφτά,  δεν δίνεται τίποτα το οποίο δεν έχει δουλευτει.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...