Προς το περιεχόμενο

Λογιστική και Ελεγκτική


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

ενδιαφέρομαι να κάνω μεταπτυχιακό στην λογιστική και ελεγκτική. Γνωρίζει κανείς ποια είναι η καλύτερη επιλογή στην Ελλάδα. πχ από ΑΣΟΕΕ, ΕΚΠΑ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω για την ΑΣΟΕΕ. Στο ΕΚΠΑ κάνουν όλα τα μαθήματα του ΙΕΣΟΕΛ στις εγκαταστάσεις του συν κάποια του ΕΚΠΑ γενικότερου ενδιαφέροντος(π.χ. μάκρο, ποσοτικές μεθόδους κλπ). Μπορείς να πάρεις μετά και το ΜΕΤΚΕΛ(τον επαγγελματικό τίτλο) ξαναδίνοντας κάποια από αυτά. Θα γνωριστείς και με καθηγητές ορκωτούς της ΣΟΛ Α.Ε. αν σε ενδιαφέρει να χτίσεις έναν κύκλο γνωριμιών προσβλέποντας να πας κάποια στιγμή εκεί. Το μεταπτυχιακό έχει πολλά μαθήματα και εντατικούς ρυθμούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Το λογιστική και ελεγκτική που κάνω στο ΠΜΣ Παν Θεσσαλίας, είναι πολύ δύσκολο, αλλά σου δίνει την δυνατότητα για 9 exemptions από το ACCA.

Νομίζω, στην περίπτωση που σε ενδιαφέρει να γίνεις Charter, αξίζει τα λεφτά του. Δεν γνωρίζω ακριβώς το κόστος (γιατί αυξήθηκε), αλλά βρίσκεται ακόμα σχετικά χαμηλά.

Επίσης υπάρχουν κάποιοι καθηγητές (μέσα σε αυτούς και ορκωτοί λογιστές), όπως και ο διευθυντής της σχολής που ενδιαφέρονται πραγματικά για το μεταπτυχιακό πρόγραμμα!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το ΕΚΠΑ, επειδή έκανε το λάθος ο αδερφός μου και το ξεκίνησε (κατά τα λεγόμενά του), θα σου πω μόνο το εξής: Αν δουλεύεις κανονικό ωράριο, θα δεινοπαθήσεις. Αρχικά υπολόγισε 8-10 μαθήματα ανά εξάμηνο. Στο τέλος συμψηφίζονται οι βαθμολογίες και βγαίνουν 4 μαθήματα το εξάμηνο. Το λέω γιατί στη σελίδα τους αναφέρει 4 το εξάμηνο.

Εβδομάδα ανά εβδομάδα  θα έχεις καθημερινό μάθημα στις 17:00. Στο τελος του κάθε  μαθήματος έχει πρόοδο (εκτός εάν έχουν δώσει γραπτή ατομική εργασία), και κάθε εβδομάδα τρέχουν εργασίες και τεστ στην ηλεκτρονική πλατφόρμα τους, τα οποία έχουν deadlines. Οπότε ετοιμάσου για καθημερινό διάβασμα.  

Αν πάλι δεν έχεις δουλειά και άλλες υποχρεώσεις, μια χαρά είναι. 

Επίσης, οι επαγγελματικές εξετάσεις του ΣΟΕΛ, δεν περιλαμβάνονται στη τιμή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα θα δεινοπαθήσεις, αν δουλεύεις και σε ενδιαφέρει να γίνεις εγκεκριμένος ελεγκτής, είτε σε ενδιαφέρει να γίνεις ορκωτός είτε να ασχοληθείς με το Internal Audit. Οπότε, το ότι θα είναι δύσκολο, αυτό στο λέω με σιγουριά. Αυτά που αναφέρει ο rg550 συμβαίνουν σχεδόν σε όλες τις σχολές.

Εμείς έχουμε δώσει στο πρώτο εξάμηνο 4 εργασίες και έχουμε δώσει εξεταστική σε 6 μαθήματα.. που ακούστηκε.. 6 μαθήματα σε ροή εξεταστικής σε μεταπτυχιακό πρόγραμμα..

Συμβουλή: Πριν κάνεις το οτιδήποτε, διάβασε καλά το πρόγραμμα σπουδών, δες τα μαθήματα και τις θεματικές τους ενότητες!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/7/2020 στις 6:05 ΜΜ, rg550 είπε

Εβδομάδα ανά εβδομάδα  θα έχεις καθημερινό μάθημα στις 17:00. Στο τελος του κάθε  μαθήματος έχει πρόοδο (εκτός εάν έχουν δώσει γραπτή ατομική εργασία), και κάθε εβδομάδα τρέχουν εργασίες και τεστ στην ηλεκτρονική πλατφόρμα τους, τα οποία έχουν deadlines. Οπότε ετοιμάσου για καθημερινό διάβασμα.  

Δεν υπάρχουν πρόοδοι. Κανονικές εξετάσεις είναι αυτές. Δηλαδή κάναμε εντατικά, 3 και κάτι ώρες το απόγευμα για 2-3 βδομάδες το Χ μάθημα του ΣΟΕΛ(στο ΙΕΣΟΕΛ) και μετά από λίγες μέρες το δίναμε. Μόνο στα δικά τους(του ΕΚΠΑ) υπήρχε κάποια διαφοροποίηση. Όλη η χρονιά είναι μια εξεταστική με άλλα λόγια. Παράλληλα με εργασίες/ασκήσεις για τα μαθήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μήπως ήσουν σε παλαιότερη χρονιά και πλέον τα έχουν αλλάξει; Επειδή μου λέει ο αδερφός μου ότι είναι πρόοδοι αυτά που δίνουν (ή εναλλακτικά εργασίες) και πιάνουν 20% της βαθμολογίας. Καθώς ότι δίνουν κανονικά εξετάσεις στο τελος του εξαμήνου σε όλα τα μαθήματα, και όχι μόλις το τελειώσουν, όπως περιγράφεις. Όχι ότι έχει ιδιαίτερη σημασία, απλά από περιέργεια ρωτάω.

Όπως και να έχει, από αυτά που έχω ακούσει, το θεωρώ ένα ιδιαίτερα απαιτητικό πρόγραμμα χωρίς ιδιαίτερο λόγο (για λογιστική μιλάμε, όχι για καρδιοχειρουργική, που ακούστηκε 8-10 μαθήματα ανά εξάμηνο σε μεταπτυχιακό;), το οποίο ξεκάθαρα δεν απευθύνεται σε κάποιον που έχει αυξημένες επαγγελματικές υποχρεώσεις και δεν δουλεύει αυστηρό ωράριο.

Επεξ/σία από rg550
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...