Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με Εκτυπωτή Canon


ilias26

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

IMG_20200422_220936.jpg.5f7b32320104a8876ea088a8bcc2efef.jpgIMG_20200422_220936.jpg.5f7b32320104a8876ea088a8bcc2efef.jpgIMG_20200422_220915.jpg.bdff3f0dbfcd409cc09e9812d9038f62.jpgIMG_20200422_220915.jpg.bdff3f0dbfcd409cc09e9812d9038f62.jpgΚαλησπέρα και χρόνια IMG_20200422_220915.jpg.bdff3f0dbfcd409cc09e9812d9038f62.jpg ..Έχω στη κατοχή μου τον εν λόγω εκτυπωτή της Canon MX725 ο οποίος αγοράστηκε πριν 5 χρόνια.

Η χρήση του ήταν για οικιακή χρήση κυρίως και περιστασιακή θα έλεγα , ενώ υπήρχαν και μεγάλα χρονικά διαστήματα που ήταν αδρανής ...

Πρόσφατα χρειαστηκε να τον χρησιμοποιήσω ύστερα από πολύ καιρό , τοποθετώντας μάλιστα καινούργια μελάνια ,όχι όμως τα γνήσια τα οποια στο παρελθόν είχα ξαναπάρει χωρίς κανένα προβλήμα..

Αυτή τη φορά παρουσιασε το εξης πρόβλημα..

Ενώ στις ενχρωμες εκτυπώσεις εκτυπώνει κανονικά  , στις ασπρόμαυρες αντιθέτως παρουσιάζει το εξής πρόβλημα ..

Παραθέτω φωτόγραφιες  για να δείτε το πρόβλημα και να μου πείτε πού μπορεί να οφείλεται..

 

** έχω κάνει και αυτόματο καθαρισμό και ευθυγράμμιση κεφαλής αλλά δεν άλλαξε κάτι ... Παίζει να φταίνε τα μελάνια για αυτό το αποτέλεσμα...?

IMG_20200422_214905.jpg

Επεξ/σία από ilias26
Προσθήκη φωτο
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε μιλάς για τι εκτυπωτή πρόκειται.Τα μελάνια έχουν πάνω κεφαλή ή η κεφαλή είναι ενιαία πάνω στον εκτυπωτή  γιατί όπως φαίνεται είναι θέμα κεφαλής και όχι μελανιών;;;;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, ilias26 είπε

 Paper jump τι εννοείς ...?

Αν είχε κολλήσει χαρτί μέσα στον εκτυπωτή και το τράβηξες.

Ο MX725 εχει ξεχωριστά μελάνια και το πρόβλημα δεν είναι σε αυτά

Αν προσέξεις, αυτό που συμβαίνει είναι να τυπώνει σωστά όταν η κεφαλή κινείται προς την μια κατεύθυνση και να τυπώνει στραβά όταν επιστέφει.  Το είχα πάθε και εγώ αλλά έμαθα πιο ήταν το πρόβλημα αφού τον πέταξα,...

Κατά 90% έχει πηδήξει δόντι o ιμάντας που κινεί την  κεφαλή ή έχει μετακινηθεί η κεφαλή από τον ιμάντα. Έτσι ο εκτυπωτής νομίζει οτι η κεφαλή είναι σε κάποιο σημείο εκτύπωσης ενώ δεν είναι.  Το δικό μου πρόβλημα ήταν μόνο στις μαύρες γραμμές. δεν είχα πρόβλημα με το χρώμα.  Εσένα πρέπει η κεφαλή να ακουμπάει το χαρτί, γιατί το μουντζουρώνει.
Εμένα συνέβη μετά από βίαιο τράβηγμα κολλημένου χαρτιού.
Πως θα το φτιάξεις δεν ξέρω.

 

Επεξ/σία από smpt
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει μια.λογικη εξήγηση αυτό που αναφέρεις..βέβαια διαβάζοντας το κείμενο σου  , πιστευα ότι θα έχεις να μου προτείνεις κάποια λύση στο τέλος ...αλλά δυστυχώς ..

Οποιος είναι γνώστης και μπορεί να βοηθήσει , πως μπορώ να διορθώσω το προβλήμα , θα το εκτιμούσα θερμα......

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 30/4/2020 στις 1:37 ΠΜ, evridiki4 είπε

Τα γνήσια μελάνια δεν νομίζω ότι θα έκαναν τέτοια εκτύπωση διάβασα τυχαία αυτό το άρθρο για τα μελάνια και συνειδητοποίησα πόσο δίκιο έχει

P.S: Τι άλλα ενδιαφέροντα πουλάει το Βestfamily? Ιδιοκτήτης ή αβανταδόρος?

Επεξ/σία από zacharis1955
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Πριν 3 μέρες άλλαξα μελάνι μαύρο, καινούριο, αλλά όχι γνήσιο...

Μου έκανε ακριβώς τα ίδια με σένα, Canon κι εγώ.

Αγόρασα γνήσιο και το έβαλα, εκτυπώνει άψογα.

Το παλιό; Πήγε @skoupidia κι όποιος κατάλαβε. Τώρα θα γεμίζω το γνήσιο με σύριγγες κι όσο αντέξει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4-5 χρόνια αγοράζω και γεμίζω με σύριγγα συμβατά.

Ποτέ δεν είχα πρόβλημα με κάποιο μελάνι και τα χρώματα παρόμοια με τα γνήσια.Ε αν κάτσει και κάποιο στραβό δε χάλασε ο κόσμος.Πέταμα και πάλι συμβατό.Άσε που από εκεί που τα αγοράζω μου έχουν πει πως αν με κάποιο έχω πρόβλημα να το γυρίσω και θα μου δώσουν καινούργιο.Ήθελα να ήξερα αν κάτσει στραβή με γνήσιο και δεν εκτυπώνει θα το αντικαταστήσουν αμέσως ή θα πούνε να το στείλουμε πίσω στην εταιρεία για έλεγχο πρώτα;;;;;:P

Έχω γλυτώσει τόσα χρήματα που θα αγόραζα 50 εκτυπωτές τουλάχιστον καινούργιους σαν αυτόν των 35 ευρώ που έχω και έχει βγει σκυλί.Τα υπόλοιπα είναι πληρωμένες καταχωρήσεις να πιπιλίζουν το μυαλό κάποιων που φοβούνται μην τους χαλάσει ο εκτυπωτής και να τους παραπέμπουν σε γνήσια.

8 ώρες πριν, Lanike71 είπε

Πριν 3 μέρες άλλαξα μελάνι μαύρο, καινούριο, αλλά όχι γνήσιο...

Μου έκανε ακριβώς τα ίδια με σένα, Canon κι εγώ.

Αγόρασα γνήσιο και το έβαλα, εκτυπώνει άψογα.

Το παλιό; Πήγε @skoupidia κι όποιος κατάλαβε. Τώρα θα γεμίζω το γνήσιο με σύριγγες κι όσο αντέξει.

Εκεί που αγοράζω εγώ τα συμβατά αν θέλεις σου δίνει με 5 ευρώ γνήσιο επαναγεμιζόμενο από αυτούς.Έχουν τα πάντα.Αυτοί μαζεύουν τα γνήσια άδεια μελάνια που κάποιοι τα δίνουν για ανακύκλωση τα γεμίζουν και τα πουλάνε.Έχω πάρει 1-2 φορές και τέτοια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, papoys1 είπε

Εκεί που αγοράζω εγώ τα συμβατά αν θέλεις σου δίνει με 5 ευρώ γνήσιο επαναγεμιζόμενο από αυτούς.Έχουν τα πάντα.Αυτοί μαζεύουν τα γνήσια άδεια μελάνια που κάποιοι τα δίνουν για ανακύκλωση τα γεμίζουν και τα πουλάνε.Έχω πάρει 1-2 φορές και τέτοια.

@papoys1 Δοκίμασα, ξέρω που λες.

Δεν έχουν τα cartridges που παίρνει ο δικός μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
59 λεπτά πριν, Lanike71 είπε

@papoys1 Δοκίμασα, ξέρω που λες.

Δεν έχουν τα cartridges που παίρνει ο δικός μου.

Στη Στουρνάρη 100 μέτρα πιο πάνω προς πλατεία Εξαρχείων έχει και ένα άλλο παρόμοιο.

Τις προάλλες με την καραντίνα το δικό μου ήταν κλειστό και βρήκα hp 652 μαύρο για τον εκτυπωτή της κόρης μου,που τα είχε παίξει  με 5 ευρώ.Μάλιστα δεν είχε έτοιμο και έψαχνε να το βρει σε μία κούτα.Τον ρώτησα τι έχει μέσα και μου είπε διάφορα άδεια γνήσια μελάνια.Αν σε φέρει ο δρόμος κάνε μία ερώτηση 

Επεξ/σία από papoys1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, papoys1 είπε

Στη Στουρνάρη 100 μέτρα πιο πάνω προς πλατεία Εξαρχείων έχει και ένα άλλο παρόμοιο.

Τις προάλλες με την καραντίνα το δικό μου ήταν κλειστό και βρήκα hp 652 μαύρο για τον εκτυπωτή της κόρης μου,που τα είχε παίξει  με 5 ευρώ.Μάλιστα δεν είχε έτοιμο και έψαχνε να το βρει σε μία κούτα.Τον ρώτησα τι έχει μέσα και μου είπε διάφορα άδεια γνήσια μελάνια.Αν σε φέρει ο δρόμος κάνε μία ερώτηση 

Είμαι εκτός Αθήνας, οπότε δύσκολο ως ακατόρθωτο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...