Προς το περιεχόμενο

Σπουδες βιολογίας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Από πέρυσι δεν επιτρέπεται το άνοιγμα της θετικής κατεύθυνσης μέσω της επιλογής πέμπτου μαθήματος από κάποιον υποψήφιο της θεωρητικής ορθά κατά την γνώμη μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, lemourios92 είπε

Αν θες βιολογία γιατί πήγες θεωρητική;

 

20 ώρες πριν, Pickle Rick είπε

Από πέρυσι δεν επιτρέπεται το άνοιγμα της θετικής κατεύθυνσης μέσω της επιλογής πέμπτου μαθήματος από κάποιον υποψήφιο της θεωρητικής ορθά κατά την γνώμη μου.

 

Λαθος επιλογες.. αναφερομαι κυριως σε ιδιωτικά πανεπιστήμια ή εξωτερικό. Αν χρειαστεί θα ήμουν διατεθειμένη να ξεκινήσω και φροντιστήριο άμα χρειαστεί 

Επεξ/σία από Perrie
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Perrie είπε

Λαθος επιλογες.. αναφερομαι κυριως σε ιδιωτικά πανεπιστήμια ή εξωτερικό. Αν χρειαστεί θα ήμουν διατεθειμένη να ξεκινήσω και φροντιστήριο άμα χρειαστεί 

Δε νομίζω ότι αξίζει να πληρώσεις για να σπουδάσεις βιολογία. Πολύ ενδιαφέρουσα επιστήμη, πολύ χαμηλός μισθός για όλο τον κόπο όμως. Θεωρώότι η εκμετάλλευση σε αυτόν τον κλάδο είναι από τις χειρότερες. Αν είναι να πας έξω δες κάτι τύπου biomedical science αλλά το αντίστοιχο στην ελλάδαε είναι το νυν ΠΑΔΑ και τέως ΤΕΙ Ιατρικών Εργαστηρίων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, lemourios92 είπε

Δε νομίζω ότι αξίζει να πληρώσεις για να σπουδάσεις βιολογία. Πολύ ενδιαφέρουσα επιστήμη, πολύ χαμηλός μισθός για όλο τον κόπο όμως. Θεωρώότι η εκμετάλλευση σε αυτόν τον κλάδο είναι από τις χειρότερες. Αν είναι να πας έξω δες κάτι τύπου biomedical science αλλά το αντίστοιχο στην ελλάδαε είναι το νυν ΠΑΔΑ και τέως ΤΕΙ Ιατρικών Εργαστηρίων.

Αυτό που με προβληματίζει στα αλήθεια είναι αν χρειάζονται κάποιες βασικες γνώσεις που εγώ δεν γνωρίζω αφού ακολουθούσα διαφορετικό κλάδο μαθημάτων στο λύκειο ώστε να μην τα βρω σκούρα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, Perrie είπε

Αυτό που με προβληματίζει στα αλήθεια είναι αν χρειάζονται κάποιες βασικες γνώσεις που εγώ δεν γνωρίζω αφού ακολουθούσα διαφορετικό κλάδο μαθημάτων στο λύκειο ώστε να μην τα βρω σκούρα 

κοίτα χρειάζονται.. αλλά φαντάζομαι ότι καλύπτονται..

πχ έννοιες χημείας όπως η συγκέντρωση θεωρούνται δεδομένες. Η να γνωρίζεις κάποια θεάμτα για τροχιακά, δομή του ατόμου, αντιδράσεις χημείας.. να την παλεύεις λίγο στα μαθηματικά... ε να ξερεις τι ειναι μεταλλαξη, τον μεντελ, για το DNA.. γενικα να ξερεις τα της κατευθυνσης..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, lemourios92 είπε

κοίτα χρειάζονται.. αλλά φαντάζομαι ότι καλύπτονται..

πχ έννοιες χημείας όπως η συγκέντρωση θεωρούνται δεδομένες. Η να γνωρίζεις κάποια θεάμτα για τροχιακά, δομή του ατόμου, αντιδράσεις χημείας.. να την παλεύεις λίγο στα μαθηματικά... ε να ξερεις τι ειναι μεταλλαξη, τον μεντελ, για το DNA.. γενικα να ξερεις τα της κατευθυνσης..

Πιστεύεις ότι θα ήταν καλύτερο να κάνω φροντιστήριο ή να προετοιμάσω εγώ η ίδια τον εαυτό μου με κάποια βοηθητικά ακαδημαϊκά εγχειρίδια ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Perrie είπε

Πιστεύεις ότι θα ήταν καλύτερο να κάνω φροντιστήριο ή να προετοιμάσω εγώ η ίδια τον εαυτό μου με κάποια βοηθητικά ακαδημαϊκά εγχειρίδια ;

ακαδημαϊκά όχι, μπορείς να κατεβάσεις από το ιντερνετ τη βιολογια κατευθυνσης και λιγο χημεία.. τώρα μπορώ να σου προτείνω και βιβλία βιολογίας, χημείας αλλά μην ξοδευτείς δεν υπάρχει λόγος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, lemourios92 είπε

ακαδημαϊκά όχι, μπορείς να κατεβάσεις από το ιντερνετ τη βιολογια κατευθυνσης και λιγο χημεία.. τώρα μπορώ να σου προτείνω και βιβλία βιολογίας, χημείας αλλά μην ξοδευτείς δεν υπάρχει λόγος.

Ναι σε ευχαριστώ πάρα πολύ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Perrie είπε

Ναι σε ευχαριστώ πάρα πολύ 

για βιολογία με επιλεκτικό διάβασμα αυτό

https://www.politeianet.gr/books/9789963274253-sullogiko-iatrikes-ekdoseis-p-ch-paschalidis-basikes-arches-kuttarikis-biologias-epitomo-chartodeti-ekdosi-231601

 

για χημεία αυτό

https://www.politeianet.gr/books/9789604892372-tro-j-nivaldo-iatrikes-ekdoseis-p-ch-paschalidis-arches-chimeias-230231

 

και για βιοχημεία αυτό

https://www.politeianet.gr/books/9789925563203-nelson-l-david-iatrikes-ekdoseis-p-ch-paschalidis-basikes-arches-biochimeias-epitomo-chartodeti-ekdosi-259291

 

αλλά δανείσου τα ή αγόρασε τα από κάποοιν, μην πας και δώσεις τόσα χρήματα δεν υπάρχει λόγος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/4/2020 στις 9:30 ΜΜ, lemourios92 είπε

Δε νομίζω ότι αξίζει να πληρώσεις για να σπουδάσεις βιολογία. Πολύ ενδιαφέρουσα επιστήμη, πολύ χαμηλός μισθός για όλο τον κόπο όμως. Θεωρώότι η εκμετάλλευση σε αυτόν τον κλάδο είναι από τις χειρότερες. Αν είναι να πας έξω δες κάτι τύπου biomedical science αλλά το αντίστοιχο στην ελλάδαε είναι το νυν ΠΑΔΑ και τέως ΤΕΙ Ιατρικών Εργαστηρίων.

στην Ελλάδα αντίστοιχο είναι το βιοιατρικών επιστημών του παν. Θεσσαλίας,  πρωην τει

μπες στο καλλιπος, έχει αρκετά δωρεάν ακαδημαικά συγγράμματα, και βρες σχετικά με βιολογία, οργανική χημεία, βιοχημεία και γενική φυσική (ηλεκτρομαγνητισμό, κυμματα, οπτική κλπ), και επίσης μαθηματικά κατευθυνσης γιατι στη σχολη θα τα κανετε πολύ γρήγορα και δε θα προλάβεις να εμπεδώσεις την ύλη

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...