Προς το περιεχόμενο

ACCA απαλλαγές


BWAY

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είμαι απόφοιτος ΟΔΕ, σκεφτόμουν να ξεκινήσω το ACCA. Φαίνεται ότι δικαιούμαι μόνο μία απαλλαγή ενώ στην σχολή είχαμε 6 μαθήματα λογιστικής (υποχρεωτικά) και αναρωτιέμαι με ποια λογική επιλέγουν τις απαλλαγές που δικαιούται κάποιος? (αφού αυτή δεν φαίνεται να είναι τα μαθήματα της σχολής). Είναι το αντικείμενο? Είναι οι βαθμοί στα μαθήματα?

Αν γνωρίζει κάποιος κάτι παραπάνω ή αν έχει ασχοληθεί με το ACCA και δικαιούται κάποιες παραπάνω απαλλαγές, θα ήθελα να μου πει το τμήμα ώστε να μπορέσω να ρίξω μία ματιά στον οδηγό σπουδών του, μήπως καταφέρω να αντιληφθώ τη λογική.

Επεξ/σία από BWAY
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

οι απαλλαγές στο ACCA βασίζονται στο είδος του πτυχίου σου και όχι στα μαθήματα που πέρασες σε αυτό.

Γενικός κάνονας είναι ότι τα "κοινά" πτυχία Λογιστικής (είτε bachelor, είτε μάστερ) δίνουν 4-6, άντε 7 απαλλαγές υπό όρους, τα accredited σαν και αυτό που πόσταρε ο forgotten σου δίνουν 9, και όλα τα άλλα πτυχία που δεν είναι Λογιστική, όπως ένα πτυχίο ΟΔΕ, σου δίνουν το f1.

Όριο απαλλαγών στο ACCA είναι τα 9 πρώτα papers, καθώς κανένα προγραμμα δεν θα σου δώσει απαλλαγές από τα professional papers.

Προσωπικά θα σου έλεγα να μην κυνηγήσεις απαλλαγές. Δώσε τα κατευθείαν. Το ACCA έχει εξαιρετικό syllabus, το οποίο χτίζεται με κάθε paper που διαβάζεις και περνάς. Δεν θα σου είναι καθόλου ευχάριστο να έχεις πάρει απαλλαγή το management accounting πχ επειδή πριν 4-5 χρόνια πέρασες ένα μάθημα στο πτυχίο σου, και σε μελλοντικό paper να διαπιστώσεις ότι έχεις κενά στην ύλη του συγκεκριμένου αντικειμένου και πρέπει να γυρίσεις να το διαβάσεις εκ νέου.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φοβάμαι ότι τα κενά είναι αναπόφευκτα. Η ύλη είναι πολύ μεγάλη για να καταφέρεις να καλύψεις όλη την ύλη χωρίς να αφήνεις κενά ή αναπάντητα ερωτήματα (κατά τη γνώμη μου). Επομένως, η σκέψη μου ήταν όσα περισσότερα μπορέσουν να φύγουν από τη μέση έστω με τη μορφή των απαλλαγών, τόσο το καλύτερο.

Εγώ ξεκίνησα λίγο με το F3 (=FA) το οποίο μου είπαν ότι είναι πιο κοντά στα της σχολής και είδα ότι όντως τουλάχιστον σε αυτά που έχω δει έως τώρα, είναι λογιστική που κάναμε στη σχολή. Γι αυτό και με παραξένεψε το γεγονός ότι δεν το παίρνω απαλλαγή!

Επιπλέον, κάπου διάβασα όσο το έψαχνα ότι οικονομικό νομικής έχει 3-4 απαλλαγές (!) , δεν ξέρω αν ισχύει βέβαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Tο προπτυχιακό των οικονομικών επιστημών του ΕΚΠΑ δεν έχει απαλλαγές στο ACCA. To μεταπτυχιακό του EKΠΑ στην εφαρμοσμένη Λογιστική και ελεγκτική σε συνδυασμό με το ΣΟΕΛ σου δίνει μέχρι και 9.
 

41 λεπτά πριν, BWAY είπε

φοβάμαι ότι τα κενά είναι αναπόφευκτα. Η ύλη είναι πολύ μεγάλη για να καταφέρεις να καλύψεις όλη την ύλη χωρίς να αφήνεις κενά ή αναπάντητα ερωτήματα (κατά τη γνώμη μου). Επομένως, η σκέψη μου ήταν όσα περισσότερα μπορέσουν να φύγουν από τη μέση έστω με τη μορφή των απαλλαγών, τόσο το καλύτερο.

Εγώ ξεκίνησα λίγο με το F3 (=FA) το οποίο μου είπαν ότι είναι πιο κοντά στα της σχολής και είδα ότι όντως τουλάχιστον σε αυτά που έχω δει έως τώρα, είναι λογιστική που κάναμε στη σχολή. Γι αυτό και με παραξένεψε το γεγονός ότι δεν το παίρνω απαλλαγή!

Επιπλέον, κάπου διάβασα όσο το έψαχνα ότι οικονομικό νομικής έχει 3-4 απαλλαγές (!) , δεν ξέρω αν ισχύει βέβαια.

ένα σχόλιο για το bold. Καλό είναι να μην συμμετέχεις σε εξέταση αν έχεις κενά ή αναπάντητα ερωτήματα για το εκάστοτε αντικείμενο γιατί το να μη περάσεις είναι κάτι το πολύ εύκολο. Με 50 περνάς, με 49,9 κόβεσαι.  Στις εξετάσεις αυτές δεν υπάρχουν SOS , ούτε εντός και εκτός ύλης, και δεν πρέπει να υπάρχει η νοοτροπία "έλα μωρεε, αυτό θα πέσει; σιγά μη διαβάσω αυτό το απλό πράγμα.." Πρέπει να καλύπτεις ολόκληρη την ύλη και να μελετάς εξονυχιστικά το υλικό (για μένα του Kaplan ήταν πολύ καλύτερα από τα BPP).

Τέλος για τις απαλλαγές. Το όσο περισσότερες τόσο το καλύτερο δεν ισχύει 100% και πάντα.

Το να πάρεις απαλλαγές σε αρκετά Papers έχει νόημα αν δουλεύεις ήδη στο αντικείμενο, και θες ένα fast track route για το membership. Σε αντίθετη περίπτωση και εφόσον δεν υπάρχουν βάσεις από προηγούμενες σπουδές, κατά πάσα πιθανότητα θα αναγκαστείς να επιστρέψεις για να καλύψεις την "χαμένη" ύλη. Το έχω δει πολλές φόρες σε φίλους και συναδέλφους, αλλά και σε μένα τον ίδιο.

Επεξ/σία από rg550
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, rg550 είπε

Tο προπτυχιακό των οικονομικών επιστημών του ΕΚΠΑ δεν έχει απαλλαγές στο ACCA.

κι εγω οταν το διαβασα μου κανε τρομερη εντυπωση...για να λες οτι δεν ισχυει, φανταζομαι κατι θα ξερεις.

 

2 ώρες πριν, rg550 είπε

Στις εξετάσεις αυτές δεν υπάρχουν SOS , ούτε εντός και εκτός ύλης, και δεν πρέπει να υπάρχει η νοοτροπία "έλα μωρεε, αυτό θα πέσει; σιγά μη διαβάσω αυτό το απλό πράγμα.." Πρέπει να καλύπτεις ολόκληρη την ύλη και να μελετάς εξονυχιστικά το υλικό

δεν εννοω εσκεμμένα να αφηνεις κενά σκεπτομενος οτι κατι "δεν θα πέσει", αλλα κακα τα ψεματα παντα θα υπαρχουν εννοιες/διαδικασιες οι οποιες δεν θα γινουν κτημα σου, επομενως οταν προχωρησεις σε κατι πιο συνθετο θα τα βρεις μπροστα σου

 

2 ώρες πριν, rg550 είπε

Το να πάρεις απαλλαγές σε αρκετά Papers έχει νόημα αν δουλεύεις ήδη στο αντικείμενο, και θες ένα fast track route για το membership.

απο αποψη γνωσεων, εχεις δικιο, πρέπει να νιώθεις confident για το εκάστοτε paper πριν πας στις εξετάσεις, πριν πας στο επόμενο και σιγουρα το να δουλευεις στο αντικειμενο το κανει ακομα ευκολοτερο, φανταζομαι.

Από την αλλη, αν το δεις απ τη σκοπια της αναζητησης εργασιας (ο λογος για τον οποιο το ξεκιναω), θες να προχωρησεις οσο το δυνατον ταχυτερα, ωστε να έχεις κάποιες παραπάνω ελπίδες. Επιπλέον, η ηλικία που το ξεκινάς παίζει κι αυτη ρόλο για το κατα πόσο εχεις το χρονο να περιμένεις να καλύψεις όλα σου τα κενά πριν προχωρήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, rg550 είπε

Tο προπτυχιακό των οικονομικών επιστημών του ΕΚΠΑ δεν έχει απαλλαγές στο ACCA.

μηπως υπάρχει καποια κατεύθυνση που σου δίνει απαλλαγές? οπως και στο ΟΔΕ της ΑΣΟΕΕ αν παρεις κατευθυνση λογιστικης εχεις περισσοτερες απαλλαγες ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...