Προς το περιεχόμενο

Ένα fix της AMD για τους chipset drivers της σε συστήματα Ryzen προκαλεί νέα προβλήματα


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 λεπτά πριν, kosegdit είπε

Αν δεν θυμάμαι ποιά έκδοση έχω περάσει, μπορώ να το δω με κάποιο τρόπο;

Πάτα το start ή winkey και γράψε winver και πάτα enter

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 91
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 λεπτά πριν, kosegdit είπε

Αυτή είναι η έκδοση των Windows, όχι οι drivers για το chipset. Χάνω κάτι;

Νόμιζα ότι έλεγες για τα windows! Sorry, λάθος! 
Στο Apps and Features πρέπει να έχεις κάτι που λέγεται AMD Chipset Software, αν το επιλέξεις από κάτω σου λέει έκδοση 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάποιοι νομίζουν ότι είμαστε με win 7 (σπαμένα) και sp1 και άρα όλα τα windows είναι ίδια 
κάποιοι δεν έχουν ιδέα ότι κάτι που έπαιζε π.χ. στην 1803 , στην 1809 δεν παίζει κ.ο.κ. 
κάποιοι δεν ξέρουν καν ότι ίδια κάρτα (στα χαρτιά) μπορεί να διαφέρει από την άλλη (π.χ. μνήμες άλλου κατασκευαστή)

πολλούς αδύναμους κρίκους έχουμε εδώ ..... 

 

 

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, comfuzio είπε

Θες να πεις ότι τα windows είναι ίδια σε ΟΛΑ τα pc; Να τρέξουμε ένα γκάλοπ να δούμε ποιοι εδώ μέσα τρέχουν την 2004; 
Γιατί λίγο να ψάξεις θα δεις ότι τα windows 10 υπάρχουν σε αρκετές εκδόσεις
"Version 1507
Version 1511 (November Update)
Version 1607 (Anniversary Update)
Version 1703 (Creators Update)
Version 1709 (Fall Creators Update)
Version 1803 (April 2018 Update)
Version 1809 (October 2018 Update)
Version 1903 (May 2019 Update)
Version 1909 (November 2019 Update)
Version 2004 (May 2020 Update)"

Εμένα με dualboot windows 10 2004 και Manjaro 19.02 στο σύστημα της υπογραφής δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα σε κανένα από τα 2 λειτουργικά.
Κατά τα άλλα ναι, ο fanboyσμός τυφλώνει

Πόσοι τρέχουν την 2004 που δε βγήκε ακόμη; Και πόσοι την 1507 που έχει σταματήσει από το 2015;  Και αλήθεια τώρα θα έφταιγε η Microsoft και η AMD δεν θα υπεράσπιζε τη θέση της ; Αλήθεια; Και στο 128 core πρόβλημα γιατί τους ξεφώνησαν;

Επεξ/σία από ptwma
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, ptwma είπε

Πόσοι τρέχουν την 2004 που δε βγήκε ακόμη; Και πόσοι την 1507 που έχει σταματήσει από το 2015; 

Και πόσοι σε όλες τις ενδιάμεσες; Νομίζεις ότι όλοι εδώ είναι με 1909 και η μόνη διαφορά είναι  οι drivers? 

Γιατί μπλέκεις ανόμοια πράγματα; Τα 128 cores που λες γιατί στο Linux τρέχανε μια χαρά; Η AMD ήταν το πρόβλημα; 

Επεξ/σία από comfuzio
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, comfuzio είπε

Και πόσοι όλες τις ενδιάμεσες; Τι νομίζεις ότι όλοι εδώ είναι με 1909 και η μόνη διαφορά είναι driver? 

Γιατί μπλέκει ανόμοια πράγματα; Τα 128 cores που λες γιατί στο Linux τρέχανε μια χαρά; Η AMD ήταν το πρόβλημα; 

Για να δώσω έμφαση το έγραψα , πως αν  το λάθος δεν ήταν ευθύνη της AMD αλλά της Microsoft θα τους έβγαζε σέντρα..... 

 

Και για την ακρίβεια , έψαξα στο Site της Microsoft , οι τελευταίες τρεις εκδόσεις ΜΟΝΟ είναι στις υποστηριζόμενες... 1809-1903-1909

 

https://support.microsoft.com/en-us/help/13853/windows-lifecycle-fact-sheet

 

Άρα ΠΟΣΕΣ version τρέχουν που έχασαν την μπάλα στην AMD ; 

Επεξ/σία από ptwma
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λιγο "χαζη" η ειδηση  ,αυτα που γραφουν δεν στεκουν, και ουτε εδειξε και κανενας καποια αποδειξη σε αυτα που λενε, αλλα αυτα γινονται αν εχεις ως πηγη σχολια στο reddit 😛

12 ώρες πριν, jon_pallis είπε

Δηλώνω παθών

Σε πολυ απλό σύστημά (Α320, 2200G) πάλευα ώρες

δλδ τι προβλημα ειχες και παλευες ωρες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, ptwma είπε

Για να δώσω έμφαση το έγραψα , πως αν  το λάθος δεν ήταν ευθύνη της AMD αλλά της Microsoft θα τους έβγαζε σέντρα..... 

δεν ξέρω αν έχασα κάτι 

αλλά το αρχικό σου μήνυμα είναι "σπόντα"¨(τουλάχιστον έτσι το είδα εγώ) σε κάτι άλλο που σχολιάζουμε και δεν έχει να κάνει με την είδηση
(το "πρόβλημα" του φίλου με μια κάρτα και το "windows 10 έχει το ένα windows 10 έχει και το άλλο")
εξ ου και τα "δεν είναι ΄όλα τα windows ιδια" οπότε δεν καταλαβαίνω τα άλλα σου σχόλια :)

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, kodorevi8ulis είπε

δεν ξέρω αν έχασα κάτι 

αλλά το αρχικό σου μήνυμα είναι "σπόντα"¨(τουλάχιστον έτσι το είδα εγώ) σε κάτι άλλο που σχολιάζουμε και δεν έχει να κάνει με την είδηση
(το "πρόβλημα" του φίλου με μια κάρτα και το "windows 10 έχει το ένα windows 10 έχει και το άλλο")
εξ ου και τα "δεν είναι ΄όλα τα windows ιδια" οπότε δεν καταλαβαίνω τα άλλα σου σχόλια :)

Σωστά , δεν έχω κάτι με εσάς , έχω με πράγματα όπως η Registry είναι διαφορετική τα Windows είναι διαφορετικά , το φεγγάρι είναι στραβό κτλ. Ποτέ δε φταίει η αγαπημένη μας εταιρεία.... η AMD....... 

Επεξ/σία από ptwma
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Πέτρος είπε

Άντε και δεν αναβαθμίστηκε στην τελευταία έκδοση ο GPIO και έμεινε η προηγούμενη ή ακόμα και η generic..για ποιό λόγο να υπάρχουν προβλήματα?

Παμ' καλά?

Τι ψαχνεις τωρα ολως τυχαιως σε κανεναν εδωμεσα δεν εχει εμφανιστει αυτο το προβλημα που περιγραφουν. Εγω καποτε εβαζα επιτηδες τον προηγουμενο gpio driver και δεν ειχα ποτε θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, ptwma είπε

Για να δώσω έμφαση το έγραψα , πως αν  το λάθος δεν ήταν ευθύνη της AMD αλλά της Microsoft θα τους έβγαζε σέντρα..... 

Και για την ακρίβεια , έψαξα στο Site της Microsoft , οι τελευταίες τρεις εκδόσεις ΜΟΝΟ είναι στις υποστηριζόμενες... 1809-1903-1909

https://support.microsoft.com/en-us/help/13853/windows-lifecycle-fact-sheet

Άρα ΠΟΣΕΣ version τρέχουν που έχασαν την μπάλα στην AMD ; 

Όλοι βγαίνουν στην σέντρα όταν κάνουν κάτι λάθος bro...
Ναι σωστά, 1809(για λίγο ακόμα) 1903 - 1909 και 2004.
Δες εδώ μέσα, για να μην πω και άλλα forums, πόσοι έχουν κλειστά τα σατανικά windows updates και έχουν μείνει μερικές εκδόσεις πιο πίσω; 
Το θέμα μου είναι ότι είναι πολλές οι μεταβλητές που παίζουν ρόλο. Ακόμα και 2 ίδια pc να έχεις δίπλα δίπλα όλο και κάτι διαφορετικό έχουν. Το ότι δεν παίζει στο ένα δεν πάει να πει δεν θα παίζει στο άλλο και το αντίστροφο! 
Πχ κατέβασα το Lineage2 Essence, στο desktop pc μου τρέχει μια χαρά. Στο laptop με i7 & 980 με ΙΔΙΑ windows pro x64 2004 σε κάθε restart του pc πρέπει να περνάω και πάλι τον 4game launcher. Φαίνει η intel? η nVidia? η MS? Να τους σταυρώσω; 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, comfuzio είπε

Όλοι βγαίνουν στην σέντρα όταν κάνουν κάτι λάθος bro...
Ναι σωστά, 1809(για λίγο ακόμα) 1903 - 1909 και 2004.
Δες εδώ μέσα, για να μην πω και άλλα forums, πόσοι έχουν κλειστά τα σατανικά windows updates και έχουν μείνει μερικές εκδόσεις πιο πίσω; 
Το θέμα μου είναι ότι είναι πολλές οι μεταβλητές που παίζουν ρόλο. Ακόμα και 2 ίδια pc να έχεις δίπλα δίπλα όλο και κάτι διαφορετικό έχουν. Το ότι δεν παίζει στο ένα δεν πάει να πει δεν θα παίζει στο άλλο και το αντίστροφο! 
Πχ κατέβασα το Lineage2 Essence, στο desktop pc μου τρέχει μια χαρά. Στο laptop με i7 & 980 με ΙΔΙΑ windows pro x64 2004 σε κάθε restart του pc πρέπει να περνάω και πάλι τον 4game launcher. Φαίνει η intel? η nVidia? η MS? Να τους σταυρώσω; 

Σωστός αλλά δε φαινεται για τόσο τραγικό θέμα ,μάλλον κάτι έγινε στον installer.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, ptwma είπε

Σωστά , δεν έχω κάτι με εσάς , έχω με πράγματα όπως η Registry είναι διαφορετική τα Windows είναι διαφορετικά , το φεγγάρι είναι στραβό κτλ. Ποτέ δε φταίει η αγαπημένη μας εταιρεία.... η AMD....... 

προσωπικά δεν λέω ότι είναι αθώα η AMD , και εγώ την φοβάμαι σε κάποια πράγματα 

αλλά , sorry, αυτό που σχολίασες αρχικά είναι γεγονός τι να κάνουμε, είναι μπακαλίστικο το "έχει win 10 το ένα , win 10 και το άλλο γιατί δεν παίζει" .... για pc μιλάμε , όχι για Playstation

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, kodorevi8ulis είπε

προσωπικά δεν λέω ότι είναι αθώα η AMD , και εγώ την φοβάμαι σε κάποια πράγματα 

αλλά , sorry, αυτό που σχολίασες αρχικά είναι γεγονός τι να κάνουμε, είναι μπακαλίστικο το "έχει win 10 το ένα , win 10 και το άλλο γιατί δεν παίζει" .... για pc μιλάμε , όχι για Playstation

Θα το δεχόμουν αν "έσπαγε" μετά απο αναβάθμιση των Windows , έχουν σπάσει πολλά πράγματα, αλλά να σπάει επειδή έβγαλε Update η AMD και να λέμε πως φταίει η έκδοση των Windows είναι fanboyσμός , ειδικά για τον σχολιαστή που έγραψε 2 σεντόνια και τον είπε άσχετο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...