Προς το περιεχόμενο

Yλικό στα Ελληνικα για δικτυα και εννοιες!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σας

και χρονια πολλα!

θα ήθελα την βοήθεια σας  αν ξέρετε κάποια καλη πηγη  για διαβασμα σχετικα με δικτυα και σχετικα ανανεωμενη > 2015

κανω ενα σεμιναριο στα αγγλικα και πολλες εννοιες και ορισμους δεν τους καταλαβαινω.
Ιδανικα θα ηθελα να περιεχει εννοιες οπως ( mak address , NTP server , subnet mask , DNS , DHCP , TCP/IP , active directory , routing , routing tables , UDP , NAT κλπ κλπ)
αν ειχε και καποιες λυσεις Troubleshooting σχετικα με δικτυα θα ηταν το ιδανικοτερο.

ευχαριστω πολυ!

 

Επεξ/σία από modechristo_13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να έκανες σεμινάρια ιατρικής και να ήθελες ελληνικά το καταλαβαίνω, τα εληνικά είναι μάνα για την ιατρική, αλλά για την πληροφορική δυστυχώς όχι.

Μια γρήγορη ματιά στη wikipedia για τον κάθε όρο που δεν καταλαβαίνεις νομίζω θα σε βοηθούσε πιο πολύ. Πχ το ΝTP είναι Network Time Protocol. Εχει και server και client. Ασε που στις ελληνικές εκδόσεις Windows οι υπηρεσίες αναφέρονται με τον αγγλικό όρο (πρωτεύων διακομιστής DNS και όχι ΣΟΤ (Σύστημα Ονοματοδοσίας Τομέων) θα χάσουμε εντελώς τη μπάλα έτσι

Οσο για το troubleshooting, έχεις πολλές παραπάνω πιθανότητες να βρεις τις λύσεις στα αγγλικά παρά στα εληνικά.

Προσωπικά όλες οι ηλετρονικές μου συσκευές είναι στα αγγλικά. Και από ότι έχω παρατηρήσει λίγο πολυ οι μεταφράσεις είναι ότι νά 'ναι και πιο πολύ σε μπερδεύουν παρά να σε κατατοπίζουν. Ναι η ελληνική ίσως είναι η πλουσιότερη γλώσσα, αλλά για μένα δεν συμβαδίζει με την τεχνολογία. Αν πράγματι θέλεις να μάθεις, stick with english :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 19/4/2020 στις 7:59 ΜΜ, prixtis είπε

Να έκανες σεμινάρια ιατρικής και να ήθελες ελληνικά το καταλαβαίνω, τα εληνικά είναι μάνα για την ιατρική, αλλά για την πληροφορική δυστυχώς όχι.

Μια γρήγορη ματιά στη wikipedia για τον κάθε όρο που δεν καταλαβαίνεις νομίζω θα σε βοηθούσε πιο πολύ. Πχ το ΝTP είναι Network Time Protocol. Εχει και server και client. Ασε που στις ελληνικές εκδόσεις Windows οι υπηρεσίες αναφέρονται με τον αγγλικό όρο (πρωτεύων διακομιστής DNS και όχι ΣΟΤ (Σύστημα Ονοματοδοσίας Τομέων) θα χάσουμε εντελώς τη μπάλα έτσι

Οσο για το troubleshooting, έχεις πολλές παραπάνω πιθανότητες να βρεις τις λύσεις στα αγγλικά παρά στα εληνικά.

Προσωπικά όλες οι ηλετρονικές μου συσκευές είναι στα αγγλικά. Και από ότι έχω παρατηρήσει λίγο πολυ οι μεταφράσεις είναι ότι νά 'ναι και πιο πολύ σε μπερδεύουν παρά να σε κατατοπίζουν. Ναι η ελληνική ίσως είναι η πλουσιότερη γλώσσα, αλλά για μένα δεν συμβαδίζει με την τεχνολογία. Αν πράγματι θέλεις να μάθεις, stick with english :)

συμφωνω εν μερη μαζι σου , προφανως καλη ειναι η ακριβη εννοια απο wikipedia η οπουδηποτε αλλου απλα το θεμα για μενα ειναι και πως συνδεονται ολα αυτα με απλα λογια , γι αυτο ρωτησα αν υπαρχει κατι γενικο που σχετιζεται με δικτυα και πρωτοκολλα..

Επεξ/σία από modechristo_13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/4/2020 στις 7:32 ΜΜ, modechristo_13 είπε

Γεια σας

και χρονια πολλα!

θα ήθελα την βοήθεια σας  αν ξέρετε κάποια καλη πηγη  για διαβασμα σχετικα με δικτυα και σχετικα ανανεωμενη > 2015

κανω ενα σεμιναριο στα αγγλικα και πολλες εννοιες και ορισμους δεν τους καταλαβαινω.
Ιδανικα θα ηθελα να περιεχει εννοιες οπως ( mak address , NTP server , subnet mask , DNS , DHCP , TCP/IP , active directory , routing , routing tables , UDP , NAT κλπ κλπ)
αν ειχε και καποιες λυσεις Troubleshooting σχετικα με δικτυα θα ηταν το ιδανικοτερο.

ευχαριστω πολυ!

Θα συμφωνήσω με τον @prixtis και να προσθέσω πως και ακόμα και να τα μάθεις στα Ελληνικά και να τα καταλάβεις, στο μέλλον θα τα συναντήσεις αποκλειστικά στα Αγγλικά.

Πάντως με μια γρήγορη αναζήτηση στον γούγλη, ίσως σε βοηθήσουν λίγο οι σημειώσεις ορισμένων Πανεπιστημίων:

https://eclass.teicrete.gr/modules/document/file.php/TH103/ComputerNetworks.pdf

https://opencourses.uoc.gr/courses/course/view.php?id=332

http://ecourse.uoi.gr/course/view.php?id=1103

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν θες να κανεις καμια πιστοποίηση πχ CCNA , Network+ αυτα ειναι στα Αγγλικα...Δεν εχει νοημα να μαθεις την ορολογια στα Ελληνικα...

Επεξ/σία από ppaio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...