Προς το περιεχόμενο

Σύνδεση εκτυπωτή σε router


tinapo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο σπίτι μου έχω 2 routers

Το #1 που είναι το κεντρικό (συνδεδεμένο με την γραμμή παροχής Internet-τηλεφώνου) και

το #2 που συνδέετε με το router #1 με Ethernet cable σε bridged mode και επεκτείνει ουσιαστικά το δίκτυο με θύρες και wifi σε άλλο χώρο.

Τα ερωτήματα:

1. Μπορώ στον router #2 να συνδέσω εκτυπωτή με καλώδιο και να τον βλέπει/χρησιμοποιεί όλο το δίκτυο?

2. Πρέπει να υπάρχει υπολογιστής συνδεδεμένος στον router #2 ή μπορούν οι ρυθμίσεις και γενικά η διαχείριση του εκτυπωτή να γίνει από υπολογιστή που είναι συνδεδεμένος στον router #1?

 

Ευχαριστώ

 

 

Επεξ/σία από tinapo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, smpt είπε

1 Ναι

2 δεν χρειάζεται υπολογιστής.

Έτσι έχω και εγώ συνδεμένο ένα laser. Και μάλιστα οι δύο router ενώνονται ασύρματα. 

Ευχαριστώ

Δεν πρέπει να γίνουν κάποιες ρυθμίσεις στον printer, πχ κάποιο κλείδωμα επειδή λόγω router θα φαίνεται και στο wifi ?

Οι drivers στους υπολογιστές θα εγκατασταθούν φαντάζομαι ξεχωριστά στο καθένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί να  κλειδώσεις τον εκτυπωτή;  Είναι ανοικτό το WIFI και θα τον βλέπει ο Γείτονας;
Για να κλειδώσεις ενα εκτυπωτή πρέπει αυτός να το υποστηρίσει. Και νομίζω οτι μόνο αυτοί που προορίζονται για επαγγελματική χρίση έχουν τέτοια δυνατότητα.

Drivers σε όλους τους υπολογιστές.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, smpt είπε

Γιατί να  κλειδώσεις τον εκτυπωτή;  Είναι ανοικτό το WIFI και θα τον βλέπει ο Γείτονας;
Για να κλειδώσεις ενα εκτυπωτή πρέπει αυτός να το υποστηρίσει. Και νομίζω οτι μόνο αυτοί που προορίζονται για επαγγελματική χρίση έχουν τέτοια δυνατότητα.

Drivers σε όλους τους υπολογιστές.

Δλδ ο εκτυπωτής προστατεύεται από τον κωδικό του wifi? Νόμιζα ότι έχει δικό του δίκτυο/κωδικό

Οπότε τον συνδέω στο router #2 και μετά τον βλέπουν όλοι οι υπολογιστές που είναι συνδεδεμένοι στο δίκτυο ενσύρματα ή ασύρματα με τους κωδικούς του δικτύου. Χρειάζεται να προσέξω κάτι; Κάπου διάβασα ότι κάποιος είχε πρόβλημα γιατί πρώτα είχε κα΄νει εγκατάσταση στο υπολογιστή και μετά το έβαλε στο δίκτυο-κάτι τέτοιο.

ευχαριστώ

Επεξ/σία από tinapo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν ειναι σωστά σεταρισμένος , ένας υπολογιστής που μπάινει στο δίκτυο , θα κάνει "αναζήτηση εκτυπωτή μέσω δικτυόυ" , τα windows θα βρίσκουν τον εκτυπωτή και θα κατεβάζουν αυτόματα τους οδηγούς απο το ιντερνετ.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, sstratos είπε

Εαν ειναι σωστά σεταρισμένος

Δλδ πρέπει να γίνουν κάποιες ρυθμίσεις πρώτα στον εκτυπωτή όταν θα τον συνδέσω στο δίκτυο?

Θα ήθελα αν γίνεται κάποιος να περιγράψει τα βήματα μιας τέτοιας εγκατάστασης

Επεξ/σία από tinapo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα ακολουθήσεις τις οδηγίες που δίνονται μαζί με τον εκάστοτε εκτυπωτή... ισως χρειαστεί την πρώτη φορα να συνδεθει και με usb , ίσως και όχι. Οτι λέει το manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...