Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 ( Milan / Vermeer ) - Epyc 3 & Ryzen 5000


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

50 λεπτά πριν, ilos είπε

Μπαίνω ξανά να δω.😅

edit dafuq έχεις δίκιο. Επειδή ήμουν κομμάτια όταν άλλαξα την cpu και έκανα stress tests κάτι άλλο θα πάτησα και νόμιζα ήταν -40.🤣 Ούτε από την βλακειούλα το pbo2 tuner να φανταστώ δε πάει παρακάτω.

Μονο με offset voltage μειωση παει ή Kombo Strike (από ότι έχω διαβάσει τουλάχιστον, δεν μπορώ να το επιβεβαιώσω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 hours ago, kostas_anes said:

Μονο με offset voltage μειωση παει ή Kombo Strike (από ότι έχω διαβάσει τουλάχιστον, δεν μπορώ να το επιβεβαιώσω)

Το Kombo Strike μέχρι 3 πάει που είναι -30. Μέσα απο PBO2Tuner πάει παραπάνω αλλά δεν υπάρχει λόγος, -30 είναι το όριο. Οτιδήποτε τιμή παραπάνω απλά είναι σαν να έχεις -30

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Devastor είπε

Το Kombo Strike μέχρι 3 πάει που είναι -30. Μέσα απο PBO2Tuner πάει παραπάνω αλλά δεν υπάρχει λόγος, -30 είναι το όριο. Οτιδήποτε τιμή παραπάνω απλά είναι σαν να έχεις -30

CO σε συνδιασμο με Kombo Strike παει παραπανω λενε κατι ακυροι στο reddit. Το οτι ειναι hardware limited το -30 το γνωριζω, απλως δεν ξερω μην κανει κατι παραπανω με offset.

Επεξ/σία από kostas_anes
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
53 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

CO σε συνδιασμο με Kombo Strike παει παραπανω λενε κατι ακυροι στο reddit. Το οτι ειναι hardware limited το -30 το γνωριζω, απλως δεν ξερω μην κανει κατι παραπανω με offset.

ναι "stack-άρουν", με CO-30 είμαι και -0.1, το οποιο και στον 3δ μου αφήνει η msi να το ρίξω όσο θέλω νομίζω, αλλά αν συνδιάσεις το -30 ας πουμε, με πχ -0.2, θα σε πάει τόσο χαμηλά στο V/F curve που δε νομίζω να περάσεις effective τα 3500 και αν..

 

update :

kombo 3, co -30, uv -50mv

co30-50mv.png.4ad6ebbf95ae1a0af523e8312cef2b9d.png

 

kombo 3, co -30, uv -100mv

co30-100mv.png.c45d39181e20d8019845c8a35d50a871.png

 

kombo 3, co -30, uv -150mv

co30-150mv.png.bd6a4e6b9585cd3334e10b6309244ab2.png

 

kombo 3, co -30, uv -200mv

co30-200mv.png.eba5c16910bcc3468fcaf31dfe67171d.png

 

Προφανώς και το -200mv δεν θα είναι σταθερό με το επιπλέον UV από το CO, γιατί φαντάζομαι ότι η τάση πέφτει πολύ χαμηλά, ίσως κάτω από κάποοι κρίσιμο κατώφλι, οπότε θα θέλει ψάξιμο εκεί πάλι 1-1 τα cores για τα CO values

Επεξ/σία από papatsonis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, papatsonis είπε

ναι "stack-άρουν", με CO-30

Αυτό ισχύει.

Σε κάποια τσιπάκια πάνω από το -30 μπαίνει και λίγο negative offset χωρίς να έχουμε clock stretching.

Και στο δικό μου, μέχρι -50mV που δοκίμασα δε χάνω επιδόσεις και effective clock.

Αλλά ... 59C; 😗

Τι ψύξη έχεις;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kostas_anes είπε

CO σε συνδιασμο με Kombo Strike παει παραπανω λενε κατι ακυροι στο reddit. Το οτι ειναι hardware limited το -30 το γνωριζω, απλως δεν ξερω μην κανει κατι παραπανω με offset.

Από όσο ξέρω το kombo strike 1,2,3 είναι απλά -10,-20,-30 αντίστοιχα. Τον δικό μου τον έχω στο 3 (msi b550a pro) και δεν καίει τίποτα για τις επιδόσεις του, πολύ efficient τσιπάκι το 5700x3d. To μέγιστο boost που είδα να φτάνουν οι πυρήνες του μέχρι τώρα είναι τα 4,07 GHz.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, fotaras76 είπε

Από όσο ξέρω το kombo strike 1,2,3 είναι απλά -10,-20,-30 αντίστοιχα. Τον δικό μου τον έχω στο 3 (msi b550a pro) και δεν καίει τίποτα για τις επιδόσεις του, πολύ efficient τσιπάκι το 5700x3d. To μέγιστο boost που είδα να φτάνουν οι πυρήνες του μέχρι τώρα είναι τα 4,07 GHz.

Απορώ με το 105 tdp που του έχουν δώσει ενώ καιει λιγότερο από 5700x που έχει 65w tdp. Παίζω και εγώ με - 30CO εδώ και μέρες έπεσε λίγο και το ambient και δεν περνάει 60 βαθμούς ούτε με σφαίρες. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kkatzos είπε

Αυτό ισχύει.

Σε κάποια τσιπάκια πάνω από το -30 μπαίνει και λίγο negative offset χωρίς να έχουμε clock stretching.

Και στο δικό μου, μέχρι -50mV που δοκίμασα δε χάνω επιδόσεις και effective clock.

Αλλά ... 59C; 😗

Τι ψύξη έχεις;

Αυτό ακριβώς. Σε εμένα στα -50mv cb23 έχει ελάχιστο. Με -37.5mv είναι οκ. Βέβαια παίζει σε όλα αυτά τα νούμερα πολύ ρόλο τι  LLC lvl έχει, καθώς με σφιχτό παίρνει περισσότερο UV για προφανείς λόγους. 

Με LF 3 - 280 αλλά με slim ανεμιστήρες γιατί λόγω παλιού κουτιού (trooper..) έβρισκε στην μητρική. Οι θερμοκρασίες όμως που φαίνονται δεν είναι καν στρεςς. Είναι στο run του  cpu-z, με cb23 θα ήταν αρκετά παραπάνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, papatsonis είπε

Με LF 3 - 280 αλλά με slim ανεμιστήρες γιατί λόγω παλιού κουτιού (trooper..) έβρισκε στην μητρική. Οι θερμοκρασίες όμως που φαίνονται δεν είναι καν στρεςς.

Στο ίδιο τεστ μου πάει 72C

31 λεπτά πριν, papatsonis είπε

με cb23 θα ήταν αρκετά παραπάνω

Εκεί δεν πάω πολύ παραπάνω γιατί έχω βάλει 86W PPT 🤣

Και στα παιχνίδια πάνω από 80W πάνε μόνο TLOU και Starfield

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kkatzos είπε

Στο ίδιο τεστ μου πάει 72C

Εκεί δεν πάω πολύ παραπάνω γιατί έχω βάλει 86W PPT 🤣

Και στα παιχνίδια πάνω από 80W πάνε μόνο TLOU και Starfield

που πατε ρε με 80watt??? κλεφτης θα γινει η δεη με εσας

  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

που πατε ρε με 80watt??? κλεφτης θα γινει η δεη με εσας

Για κάθε kkatzo-πέτρο υπάρχει ένας σαν εσένα και εμενα που βάζει το εργαλείο στα 250watt και ερχόμαστε στα ισα :P 

  • Haha 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, kkatzos είπε

Στο ίδιο τεστ μου πάει 72C

Εκεί δεν πάω πολύ παραπάνω γιατί έχω βάλει 86W PPT 🤣

Και στα παιχνίδια πάνω από 80W πάνε μόνο TLOU και Starfield

τσιμπημένο μου φάινεται το 72 στο cpu-z, τί βαττ σου ανεβάζει εκει?

cb23, stock PPT/EDC/TDC, kombo 3/co-30/-37,5mv/Auto LLC (ποιο σφικτό από το relaxed lvl8), 25c θερμ δωματίου

cb23_co30-37mv.png.bb68db02adfea182d75b6423c1784ffd.png

Επεξ/σία από papatsonis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, akoinonitos είπε

που πατε ρε με 80watt??? κλεφτης θα γινει η δεη με εσας

Με εμένα κλέφτης δε θα γίνει.

Έχω 3090Ti 🤣

38 λεπτά πριν, papatsonis είπε

τσιμπημένο μου φάινεται το 72 στο cpu-z, τί βαττ σου ανεβάζει εκει?

74W πάει. Αλλά έχω αερόψυκτρα και στο δωμάτιο 27C.

  • Like 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...