Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 ( Milan / Vermeer ) - Epyc 3 & Ryzen 5000


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

30 λεπτά πριν, chrisde είπε

Και καλά:

What Is the Recommended Minimum Processor State?

The default minimum processor state value in Windows 10/11 is 5%, and also the most recommended minimum processor state by many experts. The primary reason to set your Minimum Processor State option to 5% is if you are running minimal CPU programs, they will work well in low CPU states. It enables the system to configure, monitor and conserve battery power. On the other hand, you can set the maximum processor state as 100% when using heavy programs like gaming. 

Πηγή

Αλλά μεταξύ μας, τρίχες...

Γενικα το minimum processor state απλως καθοριζει το ελαχιστο c/p-state. Περα απο αν τρεχεις critical real time sensitive πραγματα, οπου εκει πιθανο να θες οσο το δυνατο μικροτερο wakeup/clock-up time, δεν μπορω να δω μετρησιμη διαφορα.

Στα χαμηλοτερα power states τα CPU κλεινουν ή βάζουν σε standby περιφερειακα, πυρηνες ολοκληρους ή modules εσωτερικα των πυρηνων για να εξοικονομίσουν ενέργεια. Μέχρι να "ξυπνήσουν" αυτά, μπορεί να χρειαστείς μέχρι και κάτι μs χρόνου που υπολογιστικά είναι πολύ (κάτι χιλιάδες κύκλοι), αλλά δεν μπορεί να το αντιληφθεί άνθρωπος. 

Οι "multiple experts" τους μαραναν στο αρθρο, οχι οτι απλως η MS το εχει βαλει για να καλύψει τον κώλο της με παλιά CPU που έχουν πολύ χειρότερο και αργό power management 😅

Στις 24/9/2024 στις 1:01 ΠΜ, BlueBlood7 είπε

Αυτή τη στιγμή έχω ανοιχτά 130 tabs. Τρέχω malwarebytes, vlc + κανα δυο-τρια άλλα προγράμματα και η μνήμη στο 63%(16γιγα σύνολο).  Πάνω από 10-12 giga χρήση παύει να είναι απλή χρήση. Πάει προς μέτρια κατάσταση. Εκεί έχουμε άλλη κουβέντα.

Ενημερωτικα αμα ειχες 32GB θα ειχες τουλαχιστον 20φευγα χρηση. Το οτι δεν εχεις την RAM και τα windows πανε σε pagefile οτι δεν ειναι critical (με οτι σημαινει για υγεια SSD και επιδοσεις) δεν παει να πει οτι δεν θα αξιοποιουσαν παραπανω μνημη αν υπηρχε. 

Ετσι ελεγα και εγω που ημουν στα ~13GB ενω εκανα editing ή σε παιχνιδια και γενικοτερα βαρια χρηση. Αφου εχω αλλα 3 γιγα ακομα, γιατι να παω σε 32; Ε πηγα σε 32 και εβλεπα κατι 20-24GB χρηση στα ιδια σεναρια. Παραλληλα αυξηση σε responsiveness και επιδοσεις, ενω μηδενιστηκε το pagefile usage. 

Επεξ/σία από kostas_anes
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

57 minutes ago, kostas_anes said:

Γενικα το minimum processor state απλως καθοριζει το ελαχιστο c/p-state. Περα απο αν τρεχεις critical real time sensitive πραγματα, οπου εκει πιθανο να θες οσο το δυνατο μικροτερο wakeup/clock-up time, δεν μπορω να δω μετρησιμη διαφορα.

Στα χαμηλοτερα power states τα CPU κλεινουν ή βάζουν σε standby περιφερειακα, πυρηνες ολοκληρους ή modules εσωτερικα των πυρηνων για να εξοικονομίσουν ενέργεια. Μέχρι να "ξυπνήσουν" αυτά, μπορεί να χρειαστείς μέχρι και κάτι μs χρόνου που υπολογιστικά είναι πολύ (κάτι χιλιάδες κύκλοι), αλλά δεν μπορεί να το αντιληφθεί άνθρωπος. 

Οι "multiple experts" τους μαραναν στο αρθρο, οχι οτι απλως η MS το εχει βαλει για να καλύψει τον κώλο της με παλιά CPU που έχουν πολύ χειρότερο και αργό power management 😅

Ενημερωτικα αμα ειχες 32GB θα ειχες τουλαχιστον 20φευγα χρηση. Το οτι δεν εχεις την RAM και τα windows πανε σε pagefile οτι δεν ειναι critical (με οτι σημαινει για υγεια SSD και επιδοσεις) δεν παει να πει οτι δεν θα αξιοποιουσαν παραπανω μνημη αν υπηρχε. 

Ετσι ελεγα και εγω που ημουν στα ~13GB ενω εκανα editing ή σε παιχνιδια και γενικοτερα βαρια χρηση. Αφου εχω αλλα 3 γιγα ακομα, γιατι να παω σε 32; Ε πηγα σε 32 και εβλεπα κατι 20-24GB χρηση στα ιδια σεναρια. Παραλληλα αυξηση σε responsiveness και επιδοσεις, ενω μηδενιστηκε το pagefile usage. 

Το γνωρίζω αδερφέ. Άλλο editing ή games και  γενικότερα βαριά χρήση και άλλο ελαφρότερες εφαρμογές αλλά περισσότερες. Αν κλείσω 30-40 tabs η μνήμη πέφτει άμεσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλικάρια, στα Windows 11 έχουν καταργηθεί τα Power Plans

image.png.beddce58effdfea1a078292ab9033476.png

Δεν έχει καμία σημασία τι θα βάλουμε στο min-max processor state καθώς έχουν αντικατασταθεί από το Power Mode

image.png.c7917c12739c2b96b9a0866b50857c8e.png

Αν θέλουμε χαμηλότερη κατανάλωση και περισσότερο χρόνο σε χαμηλά C-states επιλέγουμε Best power efficiency. Τον 5800Χ3D τον κατεβάζει στα 3050ΜΗz σχεδόν συνέχεια όταν υπάρχει χαμηλό usage.

Αντίθετα με Balanced + 0% min state στο power plan τον κατεβάζει στιγμιαία στα 2880 αλλά σχεδόν συνέχεια είναι στα 3600MHz, πάντα σε σχεδόν μηδενικό usage.

Σε επιδόσεις καμία διαφορά ή για να μην είμαι απόλυτος ... μπορεί να έχουν 0,1% υπέρ του Balanced.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nα πεταχτώ εδώ σαν τη σφνπτσ και να πω ότι σε Win10 με balanced (+chipset drivers κλπ) το min state είναι 100% (μπορεί εγώ να το έχω πειράξει) αλλά ο επεξεργαστής όταν ξύνεται πέφτει και στα 3300.

Δεν νομίζω πια να υπάρχει καν νόημα να το ψάχνουμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...