Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 ( Milan / Vermeer ) - Epyc 3 & Ryzen 5000


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 λεπτά πριν, Arkin είπε

3440x1440 και σε πολλά παιχνίδια κυρίως τα πιο unoptimized η κάρτα πάνω από 70% δεν πήγαινε. Τώρα είναι σταθερά 90%+ νομίζω η πιο vfm αναβάθμιση που έχω κάνει μέχρι σήμερα κρατώντας το ίδιο socket. 

Οπότε σε 2560 Χ 1440 που έχω μια 4070ti super / 7900 xt θα είναι λες ισορροπημένο combo με τον x3d ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 λεπτά πριν, fotaras76 είπε

Οπότε σε 2560 Χ 1440 που έχω μια 4070ti super / 7900 xt θα είναι λες ισορροπημένο combo με τον x3d ;

Κάτι παραπάνω από άψογα θα είσαι ναι. Μαζί με FG θα βαράς 120+ παντού. Παραπάνω δεν χρειάζεσαι από 4070ti για την ανάλυση που είσαι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/9/2024 στις 1:41 ΜΜ, PadPoet είπε

Έτρεξα χθες ένα πρόγραμμα που βρήκα, το MicroBench για να δω το internal latency του 5800X. Ξέρει κανείς να διαβάζει αυτό το map που βγάζει το πρόγραμμα και το αν οι αριθμοί θεωρούνται καλοί πχ; Δύο run έκανα.

MicroBenchX_v1.0.4 5800X Run 01.png

MicroBenchX_v1.0.4 5800X Run 02.png

Καλά είναι, σε αντίθετη περίπτωση θα είχε πορτοκαλί/κόκκινο χρώμα. 

Θα δοκιμάσω και τον δικό μου R5 5600. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 20/09/2024 at 13:41, PadPoet said:

Έτρεξα χθες ένα πρόγραμμα που βρήκα, το MicroBench για να δω το internal latency του 5800X. Ξέρει κανείς να διαβάζει αυτό το map που βγάζει το πρόγραμμα και το αν οι αριθμοί θεωρούνται καλοί πχ; Δύο run έκανα.

MicroBenchX_v1.0.4 5800X Run 01.png

MicroBenchX_v1.0.4 5800X Run 02.png

Μπόμπα είσαι αν και για αυτά υπάρχει καλύτερο πρόγραμμα (το οποίο έχω ξεχάσει το όνομα του, αν το βρώ καλώς)

Edit: Ropbench λέγεται το προγραμματάκι

Επεξ/σία από Devastor
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Devastor said:

Μπόμπα είσαι αν και για αυτά υπάρχει καλύτερο πρόγραμμα (το οποίο έχω ξεχάσει το όνομα του, αν το βρώ καλώς)

Edit: Ropbench λέγεται το προγραμματάκι

Τα σκούρο-πράσινα διαβάζεις ουσιαστικά; Τα άλλα κουτάκια τι είναι; Δεν μπορώ να καταλάβω την λογική του. 5800Χ B2 stepping είναι ο επεξεργαστής απλά για την ιστορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 minutes ago, PadPoet said:

Τα σκούρο-πράσινα διαβάζεις ουσιαστικά; Τα άλλα κουτάκια τι είναι; Δεν μπορώ να καταλάβω την λογική του. 5800Χ B2 stepping είναι ο επεξεργαστής απλά για την ιστορία.

Ακριβώς, είναι το core-to-core latency, αν δείς τίποτα τρελά νούμερα πάει να πεί οτι κάτι πάει πολύ στραβά (CO-IF κλπ κλπ). Αλλά καλύτερο είναι αυτό που σου έγραψα παραπάνω (απλά το defender το βλέπει σαν virus, κλασσικά..)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 17/09/2024 at 20:04, PadPoet said:

Δύο τέτοια κιτ έχω να σου δώσω να καταλάβεις.

64gb (2X32gb) 3600 Crucial Ballistix 01.jpg

64gb (2X32gb) 3600 Crucial Ballistix 02.jpg

64gb (2X32gb) 3600 Crucial Ballistix 03.jpg

64gb (2X32gb) 3600 Crucial Ballistix 04.jpg

Μικρό update: Κούμπωσα τον 5700X με τα παραπάνω stick. Προς το παρόν μπουτάρει και τα βλέπει όλα (128gb) Φορτώνει XMP και είμαι 1/1 με τις μνήμες και τον 5700X στα 3600mhz. Ryzen Master έδωσε -30 σε όλα τα cores, το εβαλα αρχικά -20 και μετά -25. Δεν έχω δοκιμάσει bench κλπ αλλά δεν είχε κάποιο restart ή freeze σε νορμαλ χρήση. Μπορώ να σφιξώ κάτι από τα secondary timings;

IMG_3389.png

IMG_3392.png

Επεξ/σία από PadPoet
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αρχή ως κάτι υπερβολικά safe θα πρότεινα MCLK=FCLK=UCLK=1867 με ίδια timings. Μετά  ξεκίνα το σφίξιμο primary-secondary με παράλληλη αύξηση τάσης ram αν τυχόν έχεις αστάθειες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν είχα το VSoc στο auto και έδινε 1.2, όλα τα timings σε όλα τα στικάκια ήταν τα ίδια.

Τώρα που έβαλα από BIOS 1.1 και δίνει μάλλον 1.07-1.09 με βάση το HWiNFO, τα στικάκια στις θέσεις A1 και A2 έχουν κάποια secondary timings διαφορετικά από τα B1 και B2. Να το αυξήσω λίγο πάλι το VSoc; Υποψιάζομαι ότι αυτό γίνεται λόγω GDM.

IMG_3408.png

IMG_3409.png

IMG_3410.png

IMG_3411.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, chios είπε

Καλημέρα παίδες, αυτός ryzen 5 5600g αξίζει για αγορά σε υπολογιστή γραφείου; Ούτε παιχνίδι ούτε τίποτα ιδιαίτερο ( word, excel σερφαρισμα) .

Είναι μια χαρά για pc γραφείου.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, chios said:

Καλημέρα παίδες, αυτός ryzen 5 5600g αξίζει για αγορά σε υπολογιστή γραφείου; Ούτε παιχνίδι ούτε τίποτα ιδιαίτερο ( word, excel σερφαρισμα) .

Ιδανικός για PC γραφείου. Δροσερός, ήσυχος και με πολύ καλά γραφικά για οποιαδήποτε δουλειά εκτός gaming. Αν έχεις και γρήγορες μνήμες αποδίδει ακόμα καλύτερα στα γραφικά αλλά στην περίπτωση σου δεν σε απασχολεί καθόλου.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, chios said:

Ευχαριστώ πολύ παιδιά, τώρα είμαι με 10 χρόνον fm2+ και έχει αρχίσει να δείχνει τα χρόνια του, πιστεύω να είναι καλή αναβάθμιση.

Απλά βάλε και 32gb ram μιας και είμαστε στο 2024 για να είσαι άνετος και αεράτος με τα προγράμματα που θα έχεις ανοιχτά ταυτόχρονα. 2X16gb δηλαδή, DDR4 3200 ή DDR4 3600.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...