Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 ( Milan / Vermeer ) - Epyc 3 & Ryzen 5000


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, Arkin είπε

Κοίτα το TDP σημαίνει thermal design limit δηλαδή δεν έχει να κάνει τόσο με την κατανάλωση όσο με τη θερμική απαγωγη που χρειάζεται κάθε cpu. Και επειδή τα 3D λόγο της μεγαλύτερης cache ανεβάζουν περισσότερο θερμοκρασία λογικά για αυτό έγιναν rated σε 105tdp. 

Καταρχήν είναι Thermal Design Power, όχι limit και πέραν αυτού, αν ένα CPU παράγει ΧΧΧ W θερμότητας, μπορείς να είσαι πολύ σίγουρος ότι αντιστοιχούν στο 100% της ενέργειας που κατανάλωσε. Η θερμική απαγωγή μετριέται σε W/(m⋅K) και είναι τελείως διαφορετικό μέγεθος. 

"TDP stands for Thermal Design Power, in watts, and refers to the power consumption under the maximum theoretical load.  Power consumption is less than TDP under lower loads. The TDP is the maximum power that one should be designing the system for. This ensures operation to published specs under the maximum theoretical workload."

https://www.intel.com/content/www/us/en/support/articles/000055611/processors.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

22 hours ago, just getting started said:

Μόνο μακάρι να έδιναν διαθέσιμο PBO και σε αυτόν, μπας και πήγαινε έστω 4200-4300.

Ή και γενικά στις υπόλοιπες 5000 δεν ξέρω γιατί αφήνουν μόνο μέχρι +200... Μια χαρά κέρδος παίρνεις και από συχνότητα. (Φαίνεται και στο 5800x3d vs 5700x3d, που μπορεί να είναι έξτρα 10% ανάλογα τον τίτλο)

To PBO δεν ανέβαζε ποτέ τα ρολόγια παραπάνω απο τα advertised speeds, το max boost override την έκανε αυτή την δουλειά

6 hours ago, fotaras76 said:

Κι εγώ την ίδια απορία έχω, γιατί τον έχουν δηλωμένο 105 w tdp ; Η κατανάλωση και οι θερμοκρασίες του δεν παραπέμπουν σε τσιπακι με τέτοιο tdp.

Γιατί ο 5700Χ3D έρχεται με το V/F curve του απλού 5700Χ και 600mhz (δεν μετράω το max boost override) παρακάτω. Για αυτό και το 90% είναι σταθεροί με -30 CO

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 minutes ago, Devastor said:

To PBO δεν ανέβαζε ποτέ τα ρολόγια παραπάνω απο τα advertised speeds, το max boost override την έκανε αυτή την δουλειά

Σωστός, παρόλα αυτά το point παραμένει, γιατί να επιτρέπουν μόνο μέχρι +200?

Ας το άφηναν στην κρίση του καθενός ανάλογα με το silicon lottery να ανεβάσει όσο θέλει/μπορεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, just getting started είπε

Σωστός, παρόλα αυτά το point παραμένει, γιατί να επιτρέπουν μόνο μέχρι +200?

Ας το άφηναν στην κρίση του καθενός ανάλογα με το silicon lottery να ανεβάσει όσο θέλει/μπορεί.

Γιατί θα παίρνανε την 3d cache (και τον υπόλοιπο επεξεργαστή) στο χέρι αργά ή (το πιθανότερο) γρήγορα και μετά "οι ΑΜΔ καίγονται, να το έλεγε ο Θωμάς τόσα χρόνια τώρα".

Στην καλύτερη των περιπτώσεων αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την υπόλοιπη σειρά 5000 λέω, όχι για τους x3d.

Εκτός και αν θα το αντιμετώπιζαν αυτό και οι απλοί, οπότε πάσο. Άλλα τόσα χρόνια κάναμε overclock με multiplier, πολύ πάνω από τα ονομαστικά. Λίγο ακραίο μου φαίνεται να παίρναμε τα CPU στο χέρι για 100-200 mhz πάνω από το +200 override.

10 minutes ago, Πέτρος said:

Γιατί θα παίρνανε την 3d cache (και τον υπόλοιπο επεξεργαστή) στο χέρι αργά ή (το πιθανότερο) γρήγορα και μετά "οι ΑΜΔ καίγονται, να το έλεγε ο Θωμάς τόσα χρόνια τώρα".

Στην καλύτερη των περιπτώσεων αυτά.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, just getting started είπε

Για την υπόλοιπη σειρά 5000 λέω, όχι για τους x3d.

Εκτός και αν θα το αντιμετώπιζαν αυτό και οι απλοί, οπότε πάσο. Άλλα τόσα χρόνια κάναμε overclock με multiplier, πολύ πάνω από τα ονομαστικά. Λίγο ακραίο μου φαίνεται να παίρναμε τα CPU στο χέρι για 100-200 mhz πάνω από το +200 override.

 

Γράψε λάθος, κάπου το έχασα στην πορεία της κουβέντας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, just getting started said:

Σωστός, παρόλα αυτά το point παραμένει, γιατί να επιτρέπουν μόνο μέχρι +200?

Ας το άφηναν στην κρίση του καθενός ανάλογα με το silicon lottery να ανεβάσει όσο θέλει/μπορεί.

Για πολλούς και διάφορους λόγους

1) Πώς θα λανσάρανε την επόμενη γενιά? 

2) Μέχρι εκεί ήταν το target clock τους και φτιάξανε το V/F για το συγκεκριμένο clockspeed 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτρεξα χθες ένα πρόγραμμα που βρήκα, το MicroBench για να δω το internal latency του 5800X. Ξέρει κανείς να διαβάζει αυτό το map που βγάζει το πρόγραμμα και το αν οι αριθμοί θεωρούνται καλοί πχ; Δύο run έκανα.

MicroBenchX_v1.0.4 5800X Run 01.png

MicroBenchX_v1.0.4 5800X Run 02.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Devastor είπε

Γιατί ο 5700Χ3D έρχεται με το V/F curve του απλού 5700Χ και 600mhz (δεν μετράω το max boost override) παρακάτω. Για αυτό και το 100% είναι σταθεροί με -30 CO

Fixed. ;)

Έχεις διαβάσει κάπου κάποιος να μην έχει σταθερό -30 CO σε 5700X3D?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, kkatzos said:

Fixed. ;)

Έχεις διαβάσει κάπου κάποιος να μην έχει σταθερό -30 CO σε 5700X3D?

 

Πήρα και εγώ έναν 5700X3D. Δεν τον έχω κουμπώσει ακόμα, περίμενω μια X570 Taichi. Δηλαδή άφοβα κοτσάρουμε -30 CO και είναι οκ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, PadPoet είπε

Πήρα και εγώ έναν 5700X3D. Δεν τον έχω κουμπώσει ακόμα, περίμενω μια X570 Taichi. Δηλαδή άφοβα κοτσάρουμε -30 CO και είναι οκ;

Τον έχω κάπου 10 μέρες και από την αρχή τον έχω -30 (combo strike 3 σε msi b550). Κανένα πρόβλημα μέχρι τώρα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, fotaras76 είπε

Τον έχω κάπου 10 μέρες και από την αρχή τον έχω -30 (combo strike 3 σε msi b550). Κανένα πρόβλημα μέχρι τώρα.

Πολύ δυνατό efficiency η cpu το διάβαζα αλλά δεν το περίμενα. 50watt package και να τερματίζει 4080 Super με 150fps τι να πω μπράβο. AM4 for life. Εγώ είχα πάει 8700k τότε αντί για 1700x αλλά πολύ πιο τίμια η amd που μέχρι 2024 και ακόμα το υποστηρίζει με τους 3D που πιάνουν και περνάνε 12xxx σειρά σε πολλά παιχνίδια τη στιγμή που το z370 σταμάτησε στους 9000.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Arkin είπε

Πολύ δυνατό efficiency η cpu το διάβαζα αλλά δεν το περίμενα. 50watt package και να τερματίζει 4080 Super με 150fps τι να πω μπράβο. AM4 for life. Εγώ είχα πάει 8700k τότε αντί για 1700x αλλά πολύ πιο τίμια η amd που μέχρι 2024 και ακόμα το υποστηρίζει με τους 3D που πιάνουν και περνάνε 12xxx σειρά σε πολλά παιχνίδια τη στιγμή που το z370 σταμάτησε στους 9000.

Σε τι ανάλυση παίζεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, fotaras76 είπε

Σε τι ανάλυση παίζεις;

3440x1440 και σε πολλά παιχνίδια κυρίως τα πιο unoptimized η κάρτα πάνω από 70% δεν πήγαινε. Τώρα είναι σταθερά 90%+ νομίζω η πιο vfm αναβάθμιση που έχω κάνει μέχρι σήμερα κρατώντας το ίδιο socket. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...