Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 ( Milan / Vermeer ) - Epyc 3 & Ryzen 5000


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, Arkin είπε

Να είσαι καλά αδερφέ. Τις μνήμες τις έχω max tuned δεν περνουν παραπάνω σκέψου με stock ram ήμουν 20% κάτω με 5700x συγκριτικά με το tuned που έκανα. Οπότε παραπάνω δεν τσιμπάνε 3600cl18 είναι stock και τις έσφιξα όσο δεν πάνε. Με 4000cl15 θα έπερνα σίγουρα ακόμα 10% αλλά έχουν 250 ευρώ τα 32gb τις είχα πάρει 90 πριν 1.5 χρόνο. 

Α δεν ήξερα ότι τις σκαλίσες και στον 3δ . Κάποια στιγμή εάν βρεις κανα κιτακι 3200 c14 σε καλή τιμή τσιμπά τες .Πάνε εξίσου άριστα σε tuning 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, azazil1190 είπε

Α δεν ήξερα ότι τις σκαλίσες και στον 3δ . Κάποια στιγμή εάν βρεις κανα κιτακι 3200 c14 σε καλή τιμή τσιμπά τες .Πάνε εξίσου άριστα σε tuning 

Ναι τις έχω ακριβώς όσο σφιγμένες ήταν με τον 5700x παραπάνω δεν πάνε hynix είναι έβαλα και - 20 CΟ στον 3D και τέλος. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, Arkin said:

Ναι τις έχω ακριβώς όσο σφιγμένες ήταν με τον 5700x παραπάνω δεν πάνε hynix είναι έβαλα και - 20 CΟ στον 3D και τέλος. 

Δοκίμασες και με -30 και δεν ηταν σταθερος ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, xartemporas είπε

Δοκίμασες και με -30 και δεν ηταν σταθερος ?

Δεν δοκίμασα απλά είδα βίντεο ότι με - 30 πέφτει λίγο το performance και το έβαλα - 20 κρατάει σταθερά 4050 all core και οι θερμοκρασίες απίστευτες χτυπάει 50 55watt σε Full load με το ζόρι και ρίχνει μεχρι και 35% στον 5700x σε σημεία. Και καμιά διαφορά σε browsing streaming κτλ τώρα αν στο cinebench έχει 1000 πόντους κάτω λίγη διαφορά θα κάνει σε μένα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, Arkin είπε

Δεν δοκίμασα απλά είδα βίντεο ότι με - 30 πέφτει λίγο το performance και το έβαλα - 20 κρατάει σταθερά 4050 all core και οι θερμοκρασίες απίστευτες χτυπάει 50 55watt σε Full load με το ζόρι και ρίχνει μεχρι και 35% στον 5700x σε σημεία. Και καμιά διαφορά σε browsing streaming κτλ τώρα αν στο cinebench έχει 1000 πόντους κάτω λίγη διαφορά θα κάνει σε μένα. 

Δοκίμασε και -30 να δεις .Το κάθε κομμάτι είναι διαφορετικο .Μπορεί εσύ να μην χάνεις απόδοση και να είσαι και σταθερός.

Εάν δεν είσαι σταθερός .Παίξε Περ Κορ .

-20 στους δύο καλούς η -20 στον καλό  στον δεύτερο καλύτερο βάλε - 22 η -25 και στους υπόλοιπους δώσε -30

Επεξ/σία από azazil1190
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Arkin said:

ρίχνει μεχρι και 35% στον 5700x σε σημεία. 

Και σκέψου εσύ είχες πειραγμένες μνήμες. Σε άλλα παιδιά που μπορεί να είναι με τίποτα 3200 xmp, η διαφορά σε μερικούς τίτλους θα είναι καμιά 40-45%.

Ακραία αναβάθμιση αν αναλογιστείς τιμή/θερμοκρασίες/κατανάλωση.

Μόνο μακάρι να έδιναν διαθέσιμο PBO και σε αυτόν, μπας και πήγαινε έστω 4200-4300.

Ή και γενικά στις υπόλοιπες 5000 δεν ξέρω γιατί αφήνουν μόνο μέχρι +200... Μια χαρά κέρδος παίρνεις και από συχνότητα. (Φαίνεται και στο 5800x3d vs 5700x3d, που μπορεί να είναι έξτρα 10% ανάλογα τον τίτλο)

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, just getting started είπε

Και σκέψου εσύ είχες πειραγμένες μνήμες. Σε άλλα παιδιά που μπορεί να είναι με τίποτα 3200 xmp, η διαφορά σε μερικούς τίτλους θα είναι καμιά 40-45%.

Ακραία αναβάθμιση αν αναλογιστείς τιμή/θερμοκρασίες/κατανάλωση.

Μόνο μακάρι να έδιναν διαθέσιμο PBO και σε αυτόν, μπας και πήγαινε έστω 4200-4300.

Ή και γενικά στις υπόλοιπες 5000 δεν ξέρω γιατί αφήνουν μόνο μέχρι +200... Μια χαρά κέρδος παίρνεις και από συχνότητα. (Φαίνεται και στο 5800x3d vs 5700x3d, που μπορεί να είναι έξτρα 10% ανάλογα τον τίτλο)

Πήγα από 5700χ σε 5700x3d με μνήμες 3200 xmp και περιμένω να δω καλή διαφορά όταν αλλάξω κάρτα γραφικών στο μέλλον. Με την 6700 σε 1440p έχω μια μικρή βελτίωση στα lows πάντως. Σε αυτή την ανάλυση λογικά μπορώ να πάω μέχρι κάρτες επιπέδου 4080, 7900xtx οπότε σκιπαρω εντελώς το ΑΜ5.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, fotaras76 είπε

Πήγα από 5700χ σε 5700x3d με μνήμες 3200 xmp και περιμένω να δω καλή διαφορά όταν αλλάξω κάρτα γραφικών στο μέλλον. Με την 6700 σε 1440p έχω μια μικρή βελτίωση στα lows πάντως. Σε αυτή την ανάλυση λογικά μπορώ να πάω μέχρι κάρτες επιπέδου 4080, 7900xtx οπότε σκιπαρω εντελώς το ΑΜ5.

4080/7900χτχ το ρίχνουν το μπουκαλάκι τους σε 5700χ3δ και 5800χ3δ ,(1080π - 1440π+ uw,όχι πολύ αλλά υπάρχει) βέβαια είναι πολύ καλύτερα από το να έχεις non 3d .lows κτλ είναι μακράν καλύτερα με τους 3δ.

Τα 5χχχ3δ είναι μια πολύ τίμια λύση για κάποιον που δεν θέλει να πάει άμεσα σε αμ5 με τις υπάρχουσες gpus. Στις επόμενες τύπου 5080/5090 πιθανόν να χρειάζεται η αναβάθμιση cpu ,εκτός και εάν κάποιος παίζει 4κ καθαρά οπότε εκεί θα ειναι κομπλέ 

Επεξ/σία από azazil1190
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, azazil1190 είπε

4080/7900χτχ το ρίχνουν το μπουκαλάκι τους σε 5700χ3δ και 5800χ3δ ,(1080π - 1440π+ uw,όχι πολύ αλλά υπάρχει) βέβαια είναι πολύ καλύτερα από το να έχεις non 3d .lows κτλ είναι μακράν καλύτερα με τους 3δ.

Τα 5χχχ3δ είναι μια πολύ τίμια λύση για κάποιον που δεν θέλει να πάει άμεσα σε αμ5 με τις υπάρχουσες gpus. Στις επόμενες τύπου 5080/5090 πιθανόν να χρειάζεται η αναβάθμιση cpu ,εκτός και εάν κάποιος παίζει 4κ καθαρά οπότε εκεί θα ειναι κομπλέ 

Περιμένω να δω τι ψάρια θα πιάνει η 8800xt και πως θα πάει η τιμή της μέσα στο 2025. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, fotaras76 είπε

Περιμένω να δω τι ψάρια θα πιάνει η 8800xt και πως θα πάει η τιμή της μέσα στο 2025. 

Εάν είναι όπως λένε κοντά στην 7900χτχ τότε δεν θα έχεις κανένα θέμα για αλλαγή cpu.

Μένει να δούμε τι θα γίνει σε αυτές με τα tensor core's. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, just getting started είπε

Και σκέψου εσύ είχες πειραγμένες μνήμες. Σε άλλα παιδιά που μπορεί να είναι με τίποτα 3200 xmp, η διαφορά σε μερικούς τίτλους θα είναι καμιά 40-45%.

Ακραία αναβάθμιση αν αναλογιστείς τιμή/θερμοκρασίες/κατανάλωση.

Μόνο μακάρι να έδιναν διαθέσιμο PBO και σε αυτόν, μπας και πήγαινε έστω 4200-4300.

Ή και γενικά στις υπόλοιπες 5000 δεν ξέρω γιατί αφήνουν μόνο μέχρι +200... Μια χαρά κέρδος παίρνεις και από συχνότητα. (Φαίνεται και στο 5800x3d vs 5700x3d, που μπορεί να είναι έξτρα 10% ανάλογα τον τίτλο)

Ναι η διαφορα ειναι τεραστια στο 2077 με stock ram με το ζορι επιανα 80-85fps στο παραπανω benchmark που εβαλα που εβγαλα 100 και με τον 3D πηγα στα 130 με τα 1% να ειναι 100fps δηλαδη το average του 5700x εγινε το 1% low στον 3D στο CP2077. Περνει λιγο με ανεβασμα του BCLK 102 η 103 αλλα επειδη ανεβαζει τα ρευματα σε ολο το συστημα δεν αξιζει το ρισκο για ενα max 5% που θα δωσει. 

Ο 5800X3D ειναι στο 6-8% πανω με ιδιες ακριβως ram λογο της συχνοτητας αλλα με ram οπως του kkatzos πιο πισω περνεις και αλλο ειναι 14% πανω στο 2077 με τον 5800x3D αλλα εχει και πολυ καλυτερες ram οποτε λιγο περνει απο τη μεγαλυτερη συχνοτητα λιγο απο τις ram. Το θεμα ειναι οτι πας για το VFM αλλο 90 ευρω ram αλλο 200 αλλο 195 ευρω η cpu αλλο 300 λογικο οσο παραπανω χρηματα δωσεις να παρεις και καλυτερα νουμερα.

Εγω σχεδον παντου παιζω με cap 120fps που ειναι κατι παραπανω απο αρκετο στην OLED και μονο σε FPS παιχνιδια το εχω cap στα 162fps πχ Doom που πανε αερας. 

Το smoothness που μου εδωσε ο 3D στο hogwarts στα ζορικα σημεια δεν συγκρινεται με τον 5700x που φαινονταν το ζορι του. 

Ελεγα για 9800x3D μαζι με νεα πλατφορμα αλλα απο το να δωσω 500-600 ευρω εδωσα ενα 50αρικο και να παω για 5080 αν μου δωσει αυτο το πολυποθητο 50% πανω που θελω απο την 4080super να τη βγαζουμε λιγο καλυτερα στα παιχνιδια με path tracing. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ καλες θερμοκρασιες ο επεξεργαστης και γενικα ανιωθος. Εδω με 14 tabs youtube 4K παιζουν ταυτοχρονα + twitch streaming + discord + stream απο cosmote tv ολα παιζουν ταυτοχρονα και θερμοκρασιες στους 55 και 52 watt καταναλωση package. Τρομερο efficiency δεν ξερω γιατι τον εχουν 105 ΤDP.

Screenshot-2.png

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Arkin είπε

Πολυ καλες θερμοκρασιες ο επεξεργαστης και γενικα ανιωθος. Εδω με 14 tabs youtube 4K παιζουν ταυτοχρονα + twitch streaming + discord + stream απο cosmote tv ολα παιζουν ταυτοχρονα και θερμοκρασιες στους 55 και 52 watt καταναλωση package. Τρομερο efficiency δεν ξερω γιατι τον εχουν 105 ΤDP.

Screenshot-2.png

Κι εγώ την ίδια απορία έχω, γιατί τον έχουν δηλωμένο 105 w tdp ; Η κατανάλωση και οι θερμοκρασίες του δεν παραπέμπουν σε τσιπακι με τέτοιο tdp.

Χτες έπαιζα για πολλή ώρα cs2 σε 1440p low + fsr με σταθερά 165 fps ( έχω monitor 165 Hz) με rx 6700 10gb.

Η μέγιστη στιγμιαία θερμοκρασία package που καταγράφηκε όλο αυτό το διάστημα ήταν 50κατι βαθμοί (pa 120 se cooler)και η μέγιστη στιγμιαία κατανάλωση 70κατι watt. Εννοείται πως οι μέσοι όροι και τα ελάχιστα ήταν σημαντικά πιο κάτω. Τον έχω co -30 και δεν κάνει κιχ. Φαίνεται πως τα χαμηλά ρολόγια ανεβάζουν σημαντικά το efficiency. Δεν έχω δει μέχρι τώρα κανένα πυρήνα του πάνω από 4,05 GHz. 

Επεξ/σία από fotaras76
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, fotaras76 είπε

Κι εγώ την ίδια απορία έχω, γιατί τον έχουν δηλωμένο 105 w tdp ; Η κατανάλωση και οι θερμοκρασίες του δεν παραπέμπουν σε τσιπακι με τέτοιο tdp.

Χτες έπαιζα για πολλή ώρα cs2 σε 1440p low + fsr με σταθερά 165 fps ( έχω monitor 165 Hz) με rx 6700 10gb.

Η μέγιστη στιγμιαία θερμοκρασία package που καταγράφηκε όλο αυτό το διάστημα ήταν 50κατι βαθμοί (pa 120 se cooler)και η μέγιστη στιγμιαία κατανάλωση 70κατι watt. Εννοείται πως οι μέσοι όροι και τα ελάχιστα ήταν σημαντικά πιο κάτω. Τον έχω co -30 και δεν κάνει κιχ. Φαίνεται πως τα χαμηλά ρολόγια ανεβάζουν σημαντικά το efficiency. Δεν έχω δει μέχρι τώρα κανένα πυρήνα του πάνω από 4,05 GHz. 

Κοίτα το TDP σημαίνει thermal design limit δηλαδή δεν έχει να κάνει τόσο με την κατανάλωση όσο με τη θερμική απαγωγη που χρειάζεται κάθε cpu. Και επειδή τα 3D λόγο της μεγαλύτερης cache ανεβάζουν περισσότερο θερμοκρασία λογικά για αυτό έγιναν rated σε 105tdp. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, Arkin είπε

Κοίτα το TDP σημαίνει thermal design limit δηλαδή δεν έχει να κάνει τόσο με την κατανάλωση όσο με τη θερμική απαγωγη που χρειάζεται κάθε cpu. Και επειδή τα 3D λόγο της μεγαλύτερης cache ανεβάζουν περισσότερο θερμοκρασία λογικά για αυτό έγιναν rated σε 105tdp. 

Το γνωρίζω (αν και η κατανάλωση με τη θερμική συμπεριφορά έχουν κάποια σχέση) αλλά και οι θερμοκρασίες του είναι χαμηλές. Νομίζω πως και να μην έπαιρνα την PA αλλά του έβαζα την esports 33 που έχω πια στο ντουλάπι πάλι θα ήταν κομπλέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...