Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 ( Milan / Vermeer ) - Epyc 3 & Ryzen 5000


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

32 λεπτά πριν, _Theo_ είπε

Με γεια!! Τώρα θα δεις τις πραγματικές δυνατότητες του 4080 Super κτήνους!!

 

17 λεπτά πριν, xartemporas είπε

Μεγεια!

 

1 ώρα πριν, Πέτρος είπε

Ωραίος, θα δεις μεγάλα πράγματα.

Να ειστε καλα φιλοι μου. 

Μπουταραμε σε λιγακι θα εχω τα πρωτα bench. Αφησα ακριβως ιδιες τις ρυθμισεις ram με το tuned profile και απλα εβαλα CO -20 για το CPU. 

Screenshot-1.png

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σίγουρα ήταν καλή κίνηση γιατί dlss quality θα βλέπεις τα μέγιστα πιθανά της αλλαγής, από 25% έως και 40% ανά τίτλο. Θα έχεις και λίγο καλύτερη κατανάλωση τώρα, καλό κάψιμο!

11 minutes ago, aki said:

Θα περάσουν χρόνια μέχρι να χρειαστεί να αλλάξεις πλατφόρμα.

Για αυτό δεν είμαι τόσο σίγουρος, γιατί η 4080super είναι θηρίο. Ήδη με dlss quality σε κάποια παιχνίδια δεν θα είναι 99% usage (αλλά θα είναι πολύ πολύ πιο κοντά από τώρα). Οπότε αν πάει σε πιθανή 5080, πιθανό να ξανά "χρειάζεται" αλλαγή.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

με γεια Γιώργο!!

 

16 λεπτά πριν, aki είπε

Με γειές, καλή κίνηση. Θα περάσουν χρόνια μέχρι να χρειαστεί να αλλάξεις πλατφόρμα.

 

1 λεπτό πριν, just getting started είπε

Σίγουρα ήταν καλή κίνηση γιατί dlss quality θα βλέπεις τα μέγιστα πιθανά της αλλαγής, από 25% έως και 40% ανά τίτλο. Θα έχεις και λίγο καλύτερη κατανάλωση τώρα, καλό κάψιμο!

Για αυτό δεν είμαι τόσο σίγουρος, γιατί η 4080super είναι θηρίο. Ήδη με dlss quality σε κάποια παιχνίδια δεν θα είναι 99% usage (αλλά θα είναι πολύ πολύ πιο κοντά από τώρα). Οπότε αν πάει σε πιθανή 5080, πιθανό να ξανά "χρειάζεται" αλλαγή.

Να ειστε καλα φιλοι μου δεν με ενδιαφερουν τοσο τα μεγιστα FPS οσο τα min και τα average.

Παμε με ενα 2077 που το ειχα καψα. Ετσι απλα πηρα 30% πανω απιστευτα πραγματα και αυτο που περιμενα απο την cpu. 

Ερχονται και αλλα.

5700x

Screenshot-3.png

5700x3D

Screenshot-1.png

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, Arkin said:

Παμε με ενα 2077 που το ειχα καψα. Ετσι απλα πηρα 30% πανω απιστευτα πραγματα και αυτο που περιμενα απο την cpu. 

Ερχονται και αλλα.

5700x

Screenshot-3.png

5700x3D

Screenshot-1.png

Μαμάει το τερατάκι..Καλό λιώσιμο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σφαγη και στο SOTTR. 34% στα average

5700x

Screenshot-2.png

5700x3D

Screenshot-2.png

2 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Μεγειά! Την καλύτερη επιλογή έκανες

CP2077RTPsycho3733.jpg.45a8a234e94159c20cbb5d5b2a786afd.jpg

Εδώ ο 5800Χ3D. Οπότε και τα +400MHz και το RAM tuning παίζουν το ρόλο τους.

Καλα δεν το συζηταω για τα 45 ευρω που με βγηκε ηταν no brain αγορα. Λογικο καλυτερες ram και καλυτερο cpu να δινουν και αλλο boost αλλα παμε αρκετα παραπανω οποτε η επιλογη ηταν ξεκαθαρη. 

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Μεγειά! Την καλύτερη επιλογή έκανες

δεν πήρε intel ρε AMD πήρε, μπερδεύτηκες...

Επεξ/σία από Tambas91
  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα που πήρα την 4070 πρέπει και εγώ να κάνω αντίστοιχη κίνηση και να πάρω τον 5700x3d. Θα το βάλω στο πρόγραμμα κάποια στιγμή θα κάνω την κίνηση!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, aetos1988 είπε

Τώρα που πήρα την 4070 πρέπει και εγώ να κάνω αντίστοιχη κίνηση και να πάρω τον 5700x3d. Θα το βάλω στο πρόγραμμα κάποια στιγμή θα κάνω την κίνηση!

Καντην χθες φιλε μου απο 5600. Πολυ καλυτερα frametimes και 1% lows και γενικα πιο ομαλη εμπειρια στα πιο βαρια παιχνιδια η καλυτερα στα πιο unoptimized. Γιατι πχ στο 2077 πηρα 30% πανω με psycho ray tracing αλλα οχι οτι ειχε stutters απλα ανεβηκαν αρκετα τα fps ενω στο hogwarts εκει που ηταν unplayable μεσα στο hogsmade ειναι πολυ πολυ καλυτερα με τον 3D+FG. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/9/2024 στις 7:24 ΜΜ, Arkin είπε

Goodbye old friend 

IMG-20240916-221210.jpg

 

Hello you sexy. Βραδάκι πιστεύω να προλάβω κάνα bench να δούμε τι ψάρια πιάνει. 
IMG-20240917-191954.jpg

Μεγιες!!! 

Κάποια στιγμή σενιαρε όσο μπορείς τις μνήμες για να πάρεις και το κάτι παραπάνω!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, azazil1190 είπε

Μεγιες!!! 

Κάποια στιγμή σενιαρε όσο μπορείς τις μνήμες για να πάρεις και το κάτι παραπάνω!

Να είσαι καλά αδερφέ. Τις μνήμες τις έχω max tuned δεν περνουν παραπάνω σκέψου με stock ram ήμουν 20% κάτω με 5700x συγκριτικά με το tuned που έκανα. Οπότε παραπάνω δεν τσιμπάνε 3600cl18 είναι stock και τις έσφιξα όσο δεν πάνε. Με 4000cl15 θα έπερνα σίγουρα ακόμα 10% αλλά έχουν 250 ευρώ τα 32gb τις είχα πάρει 90 πριν 1.5 χρόνο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...