Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 ( Milan / Vermeer ) - Epyc 3 & Ryzen 5000


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Περνουν παρα παρα πολλοι οι απλοι zen 3 οπως λετε. Απο stock xmp σε οσο tuned γινονται οι hynix ειδα εως 25% πανω. Και αν παμε σε τιποτα b die οπως λετε ανετα θα παρει ακομα ενα 10-20% σε τερμα cpu bound σεναρια. Απο τις κλασικες 3200cl16 3600cl18 σε τερμα tuned bdie ενας zen 3 απλος πρεπει να περνεις πανω απο 40% σε αρκετες περιπτωσεις. Απιστευτο και ομως αληθινο. Για αυτο με stock 3600cl18 σε 5700x vs 5700x3d παιζει να εχουμε εως και 30% πανω. 

Απο οτι καταλαβα ενας 3D με ενα τετοιο απλο kit θα παιξει στο 99% του ενω ενας απλος zen 3 αρκετα χαμηλοτερα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Arkin είπε

Απο οτι καταλαβα ενας 3D με ενα τετοιο απλο kit θα παιξει στο 99% του ενω ενας απλος zen 3 αρκετα χαμηλοτερα.

 Αν αναλογιστείς πόσο παραπάνω στοιχίζουν τα καλά κιτακια μνημών μάλλον είναι καλύτερα να πάει κάποιος σε x3d με απλές μνήμες (πχ 3200 cl 16). Σε συνολικό κόστος περίπου το ίδιο πρέπει να βγαίνει.

Ένας επιπλέον λόγος που πήγα σε x3d είναι ότι έχω 4 μνήμες gskill aegis 3200 cl 16.

Επεξ/σία από fotaras76
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 minutes ago, fotaras76 said:

 Αν αναλογιστείς πόσο παραπάνω στοιχίζουν τα καλά κιτακια μνημών μάλλον είναι καλύτερα να πάει κάποιος σε x3d με απλές μνήμες (πχ 3200 cl 16). Σε συνολικό κόστος περίπου το ίδιο πρέπει να βγαίνει.

Δεν χρειάζεται όμως να πάρεις από τα "καλύτερα" κιτάκια. Ένα μέτριο με ~70€ 3600cl16 που είναι λίγο higher binned από τα άλλα του κιλού στα 3200cl16, μια χαρά θα σηκώσει λίγο παραπάνω συχνότητα/καλύτερους χρονισμούς.

Αλλά και στοκ να τις αφήσεις, πάλι θα είναι αρκετά καλύτερα από 3200. Γενικά μπορεί οι φθηνές 3200 να ήταν το vfm/sweet spot, αλλά σε σημεία χαντακώνουν τους 5000, χωρίς πλάκα. Δεν αξίζουν τα 15-20€ που γλιτώνεις. Μιλάω από εμπειρία.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, just getting started είπε

Δεν αξίζουν τα 15-20€ που γλιτώνεις. Μιλάω από εμπειρία.

Αν σκεφτείς πως η μετάβαση από 5700x σε 5700x3d μου κόστισε 47 ευρώ περίπου πατσιζει το κόστος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε αν βγει τόσο λίγο η αλλαγή ναι, αλλά εγώ με 5600, ούτε στα 80€ δεν παίζει να φύγει.

Οπότε 100€ ++ για να δω διαφορά μόνο σε συγκεκριμένους τίτλους (τους πιο κακό γραμμένους κιόλας, Hogwarts Legacy εσένα κοιτάω), δεν ξέρω αν αξίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, just getting started είπε

Ε αν βγει τόσο λίγο η αλλαγή ναι, αλλά εγώ με 5600, ούτε στα 80€ δεν παίζει να φύγει.

Οπότε 100€ ++ για να δω διαφορά μόνο σε συγκεκριμένους τίτλους (τους πιο κακό γραμμένους κιόλας, Hogwarts Legacy εσένα κοιτάω), δεν ξέρω αν αξίζει.

θα δεις διαφορές σε κάμποσους τίτλους, κυρίως σε lows.

Έχεις φτιάξει τις μνήμες σου αλλά απέχεις από κάτι τέτοιο:

cachememPBO4000C16.png.4841eabbcd963cc8efe3c1583639195f.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ένα από τα καλύτερα benchmarks μεταξύ 5700x oc και 5700x3d που έχω δει 

Απόλυτα legit και με δυνατές ram. Οπότε εμείς με τα σαπακια 3733cl19 θα δούμε ακόμα μεγαλύτερο boost στον 3D. No brain αγορα. 

 

Έφυγε και η παραγγελία. Από foxstore. Έλεγε άμεσα διαθέσιμο μόλις έκανα την παραγγελία έγραψε 4 10 μέρες. Εναν τελευταίο είχαν? 

IMG_20240911_113500.jpg

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, kkatzos said:

θα δεις διαφορές σε κάμποσους τίτλους, κυρίως σε lows.

Έχεις φτιάξει τις μνήμες σου αλλά απέχεις από κάτι τέτοιο:

Πω πω στη τσίτα τις έχεις 😂

Απλά έχω την εντύπωση ότι σε κάποια παιχνίδια όπως cyberpunk από ένα σημείο και μετά θέλει IPC/clocks/cores. Βλέπω δηλαδή 5-6 threads τουλάχιστον να είναι στο 85-90% ++ μόνιμα.

Αντιθέτως σε κάτι Hogwarts Legacy/Jedi Survivor οι πιο πολλοί πυρήνες κάθονται, και κανένας δεν είμαι τόσο ψηλά. Εκεί μάλλον οι μνήμες έχουν να δώσουν και άλλο.

Τον 5600 με τι όρια/CO τον έχεις?

49 minutes ago, Arkin said:

Έφυγε και η παραγγελία. 

Ωραίος, με γεια!

Τράβα και κανένα screenshot από κανένα παιχνίδι που έχεις εγκατεστημένο τώρα και ξέρεις ότι η κάρτα κάθεται. Να δούμε δηλαδή μετά την αλλαγή πόση διαφορά θα έχει. Λογικά εσύ με τέτοια κάρτα θα δεις όσο έχει να δώσει ο 5700x3d.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, just getting started είπε

Τον 5600 με τι όρια/CO τον είχες?

Fixed, τώρα είναι στο κουτί φυλαγμένος.

Όρια τα στοκ, +200 και CO -30 εκτός από 2 πυρήνες που τους είχα στο -20.

27 λεπτά πριν, just getting started είπε

Πω πω στη τσίτα τις έχεις 😂

Μπα. Ήταν κακό B-die κιτ. Αν είχα τότε τις μνήμες που έχω τώρα θα τις είχα 4000 15-15-15 GDM off 1T με ~50 κάτι ns.

30 λεπτά πριν, just getting started είπε

Απλά έχω την εντύπωση ότι σε κάποια παιχνίδια όπως cyberpunk από ένα σημείο και μετά θέλει IPC/clocks/cores. Βλέπω δηλαδή 5-6 threads τουλάχιστον να είναι στο 85-90% ++ μόνιμα.

Αυτά τα παιχνίδια, που έχουν φουλαρισμένα threads, ευνοούνται από το αυξημένο bandwidth.

31 λεπτά πριν, just getting started είπε

Αντιθέτως σε κάτι Hogwarts Legacy/Jedi Survivor

... και αυτά από το χαμηλότερο latency

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, kkatzos said:

Αυτά τα παιχνίδια, που έχουν φουλαρισμένα threads, ευνοούνται από το αυξημένο bandwidth.

... και αυτά από το χαμηλότερο latency

Σίγουρα! Σκέψου στο Jedi Survivor πριν με 3200/cl16 έβλεπα ακόμα και 30-40 περίπου 1% lows με 110+ averages. Απίστευτα άθλιο.

Τώρα τα 1% lows (όταν δεν είναι traversal stutter) άντε να πάνε στα 65 στιγμιαία. Και φαίνεται και στην αίσθηση ότι είναι αρκετά καλύτερα.

Απλά είναι λίγο βλακεία να μην μπορούμε να πάμε παραπάνω από το +200 με PBO. Και από εκεί παίρνεις μετρήσιμη διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, just getting started είπε

Πω πω στη τσίτα τις έχεις 😂

Απλά έχω την εντύπωση ότι σε κάποια παιχνίδια όπως cyberpunk από ένα σημείο και μετά θέλει IPC/clocks/cores. Βλέπω δηλαδή 5-6 threads τουλάχιστον να είναι στο 85-90% ++ μόνιμα.

Αντιθέτως σε κάτι Hogwarts Legacy/Jedi Survivor οι πιο πολλοί πυρήνες κάθονται, και κανένας δεν είμαι τόσο ψηλά. Εκεί μάλλον οι μνήμες έχουν να δώσουν και άλλο.

Τον 5600 με τι όρια/CO τον έχεις?

Ωραίος, με γεια!

Τράβα και κανένα screenshot από κανένα παιχνίδι που έχεις εγκατεστημένο τώρα και ξέρεις ότι η κάρτα κάθεται. Να δούμε δηλαδή μετά την αλλαγή πόση διαφορά θα έχει. Λογικά εσύ με τέτοια κάρτα θα δεις όσο έχει να δώσει ο 5700x3d.

Να εισαι καλα φιλε μου. Πειτε μου να τρεξω τιποτα εχω απο cp2077 benchmark απο shadow of tomb raider και θα τραβηξω και screens σε hogwarts και κανα ghostwire tokyo με ray tracing στα ιδια σημεια. Τι αλλο να τρεξω? Σε ολα αυτα τα παιχνιδια η καρτα κοιμαται αν παω για cpu bound αναλυσεις. Ακομα και σε max settings παλι εχει σημεια που καθεται δεν τραβαει ο 5700x. Ενα 20% ειδα με το tuning στις ram απο stock 3600cl18 σε 3733cl18 εσφιξα και τα sub timings παρα πολυ ομως εξου και το αρκετα καλυτερο performance. Σιγουρα θα τον εχω -30 η -20 CO αρκετοι προτεινουν -20 CO στο -30 χανει λιγο παραπανω σε performance και τα watt/θερμοκρασιες ειναι παρομοιες. 

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, Arkin είπε

Να εισαι καλα φιλε μου. Πειτε μου να τρεξω τιποτα εχω απο cp2077 benchmark απο shadow of tomb raider και θα τραβηξω και screens σε hogwarts και κανα ghostwire tokyo με ray tracing στα ιδια σημεια. Τι αλλο να τρεξω? Σε ολα αυτα τα παιχνιδια η καρτα κοιμαται αν παω για cpu bound αναλυσεις. Ακομα και σε max settings παλι εχει σημεια που καθεται δεν τραβαει ο 5700x. Ενα 20% ειδα με το tuning στις ram απο stock 3600cl18 σε 3733cl18 εσφιξα και τα sub timings παρα πολυ ομως εξου και το αρκετα καλυτερο performance. Σιγουρα θα τον εχω -30 η -20 CO αρκετοι προτεινουν -20 CO στο -30 χανει λιγο παραπανω σε performance και τα watt/θερμοκρασιες ειναι παρομοιες. 

To -30 σε κάποια cpu μπορεί να δημιουργήσει θέματα. Εγώ μέχρι τώρα ευτυχώς δεν έχω ( combo strike 3 σε msi μητρική είναι στην ουσία το -30), μάλλον μου έτυχε καλό τσιπάκι. Στην ουσία κερδίζω σε multi + υπολογίσιμα μικρότερη κατανάλωση και θερμοκρασίες ενώ σε single  χάνω κάπου 1%  δηλαδή κλάιν μάιν. 

Ο τύπος εδώ έχει κάνει δοκιμές με 5800x3d

 

Επεξ/σία από fotaras76
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, fotaras76 είπε

To -30 σε κάποια cpu μπορεί να δημιουργήσει θέματα. Εγώ μέχρι τώρα ευτυχώς δεν έχω ( combo strike 3 σε msi μητρική είναι στην ουσία το -30), μάλλον μου έτυχε καλό τσιπάκι. Στην ουσία κερδίζω σε multi + υπολογίσιμα μικρότερη κατανάλωση και θερμοκρασίες ενώ σε single  χάνω κάπου 1%  δηλαδή κλάιν μάιν. 

Ο τύπος εδώ έχει κάνει δοκιμές με 5800x3d

 

-20CO πιστευω το ιδανικο 3watt παραπανω απο -30CO και περνεις και κατι ψηλα ειδικα σε 0.1%. 

Screenshot-1.png
Screenshot-2.png
Screenshot-3.png
 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Arkin είπε

-20CO πιστευω το ιδανικο 3watt παραπανω απο -30CO και περνεις και κατι ψηλα ειδικα σε 0.1%. 

Screenshot-1.png
Screenshot-2.png
Screenshot-3.png
 

 

Αν ο μόνος στόχος σου είναι να πάρεις το μέγιστο δυνατό σε single τότε ok. Φυσικά οι γραφικές παραστάσεις είναι για μ.ο οπότε ίσως θέλει δοκιμή στα games που παίζει κάποιος περισσότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, fotaras76 είπε

Αν ο μόνος στόχος σου είναι να πάρεις το μέγιστο δυνατό σε single τότε ok. Φυσικά οι γραφικές παραστάσεις είναι για μ.ο οπότε ίσως θέλει δοκιμή στα games που παίζει κάποιος περισσότερο.

Ε ναι μην τον χαντακωσουμε και τελειως το cpu στο 1.15 ζηταει λιγο ρευματακι για να πιασει το boost. Και κατω απο 70 βαθμους παιζει αψογα σε θερμοκρασιες. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...