Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 ( Milan / Vermeer ) - Epyc 3 & Ryzen 5000


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω την ισχυρή εντύπωση ότι τα x3d τσιπάκια είναι αρκετά πιο δύστροπα στις μνήμες στα 4 dims και μάλιστα πρόσφατα κάπου το διάβασα. Οπότε μπορεί και να είναι ας πούμε φυσιολογικό να έχει τέτοια συμπεριφορά το μηχάνημα. Καλορίζικος με υγεία να τον χαρείς Φώτη.

Επεξ/σία από dimoskoutr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

23 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Έχω την ισχυρή εντύπωση ότι τα x3d τσιπάκια είναι αρκετά πιο δύστροπα στις μνήμες στα 4 dims και μάλιστα πρόσφατα κάπου το διάβασα. Οπότε μπορεί και να είναι ας πούμε φυσιολογικό να έχει τέτοια συμπεριφορά το μηχάνημα. Καλορίζικος με υγεία να τον χαρείς Φώτη.

Θα ηθελα να δω πηγουλα, αν μπορεις να την βρεις, γιατι εχω ακριβως την αντιθετη εμπειρια.

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

Θα ηθελα να δω πηγουλα, αν μπορεις να την βρεις, γιατι εχω ακριβως την αντιθετη εμπειρια.

Ναι θα το ψάξω. Δεν αποκλείω να διάβασα και το αντίθετο αν και θυμάμαι να λέει να αποφεύγονται τα 4 dims με τους x3d…προς το παρόν βλέπουμε το αντίο του Πρίντεζη φίλτατοι όμως. Από αύριο ή αργά το βράδυ το ψάξιμο.🙂

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, dimoskoutr είπε

Έχω την ισχυρή εντύπωση ότι τα x3d τσιπάκια είναι αρκετά πιο δύστροπα στις μνήμες στα 4 dims και μάλιστα πρόσφατα κάπου το διάβασα.

Μπούρδες.

4 x 16 DR Samsung B-Die είχα βάλει σε κάποια φάση,

3600 14-14-14 είναι το κιτ. Άνοιξα απλά XMP και έβγαλαν TM5 1 ώρα για πλάκα, δεν ακούμπησα τίποτα στο bios.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, kkatzos είπε

Μπούρδες.

4 x 16 DR Samsung B-Die είχα βάλει σε κάποια φάση,

3600 14-14-14 είναι το κιτ. Άνοιξα απλά XMP και έβγαλαν TM5 1 ώρα για πλάκα, δεν ακούμπησα τίποτα στο bios.

Άρα πιθανόν όπως είπα να θυμάμαι λάθος. Ευχαριστώ για τη διευκρίνιση. Πιστεύω οι «μπούρδες» δεν χρειαζόταν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, duffyduck είπε

Αλλαξε θεσεις στα ζεύγη, αλλά πρόσεξε μην μπερδεψεις τις μνημες, δηλ μην ζευγαρώσεις μνημες απο διαφορετικό κιτ.

π.χ. και εγω έχω (και στους δυο υπολογιστές) απο δυο κιτ μνημων με το ιδιο part number αλλα διαφορετικό version/revision

Ετσι, π.χ. στο ενα PC (με τον 3700X) εχω δυο ιδια κιτ Corsair στα 3000/C16 , ομως έχουν διαφορετικό revision και κατα συνέπεια διαφορετικα τσιπακια. Το 1ο κιτ ειναι στις θεσεις (RAM slots) 2 και 4 και το 2ο κιτ στις θεσεις 1 και 3, δουλεύουν άψογα και μάλιστα (υπερ)χρονιζονται απροβληματιστα στα 3200/C16.

Αν το 1ο κιτ το βαλω στις θεσεις 1 και 3 και το 2ο κιτ στις θέσεις 2 και 4,  , τοτε παθαινει κοκομπλόκο και δεν μπορώ να τις χρονίσω πάνω απο τα 2666.

Παρόμοια, και στο βασικό PC (με τον 5700X) εχω δυο ιδια κιτ G.SKILL στα 3200/C16, που και αυτά έχουν διαφορετικό revision και κατα συνέπεια διαφορετικα τσιπακια. Δουλεύουν άψογα αν έχω το 1ο κιτ στις θεσεις 2 και 4 και το 2ο κιτ στις θεσεις 1 και 3. Αν κανω τραμπα τα κιτς , τοτε παθαινει κοκομπλόκο.

Συμβουλή: Στους AMD Ryzen καλό είναι να έχεις ένα κιτ (2 x RAM sticks) και όχι δυο κιτς, γιατί με δυο κιτς (4 x RAM sticks) μπορεί να πάθει κοκομπλόκο.

Λοιπόν μόλις τελείωσα τις δοκιμές μου. Τα σλοτ τα αριθμώ από το 1 ως το 4 με το 1 να είναι το πιο κοντινό στη cpu.

1) Αφαιρώ όλες τις μνήμες και βάζω στις θέσεις 2,4 αυτές που ήταν πριν στις θέσεις 1,3. Βάζω xmp και αποτυγχάνει (πάει στα 2133) κι ας είχα πάνω μόνο 2 μνήμες!!!

2) Βγάζω το xmp και ορίζω συχνότητα στα 3200 και λειτουργούν κανονικά στα 3200.

3) Βάζω και τις άλλες μνήμες στις θέσεις 1,3 και δοκιμάζω xmp (εδώ δε δούλεψε με 2 θα μου πεις αλλά το έκανα)....τζίφος.

4) Βγάζω το xmp και ορίζω συχνότητα στα 3000 και λειτουργούν κανονικά στα 3000.

5) Ορίζω συχνότητα στα 3200 και μου βγάζει πως το overclock απέτυχε.

6) Ορίζω ξανά στα 3000 και έτσι μένω.

Οπότε τελικά ή θα έχω πάνω 2 μνήμες στα 3200 ή 4 μνήμες στα 3000. Με τον 5700χ και 4 μνήμες πάνω το xmp λειτουργούσε άψογα στα 3200. Να υποθέσω πως έχει καλύτερο memory controller από τον x3d ; Πραγματικά δεν ξέρω, ίσως το θέμα να λυθεί με μελλοντικό bios update.

 

 

Επεξ/σία από fotaras76
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και επειδή έχω καλούτσικο μνημονικό παρότι δεν βρήκα που διάβασα αυτό με τις μνήμες, είπα να βάλω  εδώ από το επίσημο site της amd για τον 5800x3d…

https://www.amd.com/en/products/processors/desktops/ryzen/5000-series/amd-ryzen-7-5800x3d.html
 

στο general specifications στο max memory speed ψάξε λίγο Φώτη. Δες και τι είδους είναι τα στικάκια σου ώστε να δεις τι ταχύτητες υποστηρίζει θεωρητικά. Υποθέτω παρόμοιο θα είναι και για τον 5700x3d…τώρα μπορεί τα παιδιά εδώ να τον τρέχουν και με 4 dims πάνω από 3200, δεν αντιλέγω. Σε 4 dims όμως επίσημα πάει μέχρι 3000. Που σημαίνει ότι οποιαδήποτε τετράδα την τρέχει σίγουρα είτε μέχρι 3000 είτε μέχρι 2667 ανάλογα τι είδους είναι τα στικάκια. Για παραπάνω δεν εγγυάται η amd. Μπορεί λοιπόν να έπεσες στην περίπτωση.

Επεξ/σία από dimoskoutr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, fotaras76 είπε

Λοιπόν μόλις τελείωσα τις δοκιμές μου. Τα σλοτ τα αριθμώ από το 1 ως το 4 με το 1 να είναι το πιο κοντινό στη cpu.

1) Αφαιρώ όλες τις μνήμες και βάζω στις θέσει 2,4 αυτές που ήταν πριν στις θέσεις 1,3. Βάζω xmp και αποτυγχάνει (πάει στα 2133) κι ας είχα πάνω μόνο 2 μνήμες!!!

2) Βγάζω το xmp και ορίζω συχνότητα στα 3200 και λειτουργούν κανονικά στα 3200.

3) Βάζω και τις άλλες μνήμες στις θέσεις 1,3 και δοκιμάζω xmp (εδώ δε δούλεψε με 2 θα μου πεις αλλά το έκανα)....τζίφος.

4) Βγάζω το xmp και ορίζω συχνότητα στα 3000 και λειτουργούν κανονικά στα 3000.

5) Ορίζω συχνότητα στα 3200 και μου βγάζει πως το overclock απέτυχε.

6) Ορίζω ξανά στα 3000 και έτσι μένω.

Οπότε τελικά ή θα έχω πάνω 2 μνήμες στα 3200 ή 4 μνήμες στα 3000. Με τον 5700χ και 4 μνήμες πάνω το xmp λειτουργούσε άψογα στα 3200. Να υποθέσω πως έχει καλύτερο memory controller από τον x3d ; Πραγματικά δεν ξέρω, ίσως το θέμα να λυθεί με μελλοντικό bios update.

 

 

Δυσκολο να εχει χειροτερο controller ο 3d. Δεν εχω διαβάσει απο την αρχη τα μηνύματα σου οπότε ξεκιναω απο το μηδέν 

 

1) βρες τι τσιπακια έχουν οι μνήμες με το typhoon 

2) βαλε στο bios καρφωτα τις safe ρυθμίσεις που σου δινει το dram calculator 

 

Προφανως καποια ρύθμιση του xmp κολλαει . Τωρα πια ρύθμιση ακριβως .. αντιγραφεις ολο το calculator και βλεπεις αν δουλευει 

 

Κάποιες ρυθμίσεις αλλαζουν αν έχεις 4 dim σε σχέση με τα 2 dim. Τι και πώς δε θυμάμαι καθόλου. Ειχα 2 dim παντα αλλα θυμαμαι τα guides που εδιναν οδηγίες αναλογα το setup

 

Επεξ/σία από nickk0kkav
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dimoskoutr είπε

Και επειδή έχω καλούτσικο μνημονικό παρότι δεν βρήκα που διάβασα αυτό με τις μνήμες, είπα να βάλω  εδώ από το επίσημο site της amd για τον 5800x3d…

https://www.amd.com/en/products/processors/desktops/ryzen/5000-series/amd-ryzen-7-5800x3d.html
 

στο general specifications στο max memory speed ψάξε λίγο Φώτη. Δες και τι είδους είναι τα στικάκια σου ώστε να δεις τι ταχύτητες υποστηρίζει θεωρητικά. Υποθέτω παρόμοιο θα είναι και για τον 5700x3d…τώρα μπορεί τα παιδιά εδώ να τον τρέχουν και με 4 dims πάνω από 3200, δεν αντιλέγω. Σε 4 dims όμως επίσημα πάει μέχρι 3000. Που σημαίνει ότι οποιαδήποτε τετράδα την τρέχει σίγουρα είτε μέχρι 3000 είτε μέχρι 2667 ανάλογα τι είδους είναι τα στικάκια. Για παραπάνω δεν εγγυάται η amd. Μπορεί λοιπόν να έπεσες στην περίπτωση.

Το θετικό Δήμο είναι πως οι x3d λόγω της μεγάλης cache δεν επηρεάζονται πολύ από χαμηλότερες συχνότητες μνημών συγκριτικά με τους non x3d.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, fotaras76 είπε

Λοιπόν μόλις τελείωσα τις δοκιμές μου.

Τελικά έλεγξες τι ICs (τσιπάκια) έχουν οι μνήμες;

Είναι ίδια και στις 4 ή διαφορετικά σε κάθε ζεύγος;

Μπορεί να σε βοηθήσει αν ανεβάσεις κατά 1 ή 2 τα tRDWR και tWRRD (δες τι βάζει το Auto στα 3000 και ανέβασε τα).

Επίσης GDM off + 2T ίσως βοηθήσει.

9 λεπτά πριν, fotaras76 είπε

1) Αφαιρώ όλες τις μνήμες και βάζω στις θέσεις 2,4 αυτές που ήταν πριν στις θέσεις 1,3. Βάζω xmp και αποτυγχάνει (πάει στα 2133) κι ας είχα πάνω μόνο 2 μνήμες!!!

Αυτό δε φαίνεται να έχει σχέση με τον IMC.

Περισσότερο θέμα τοποθέτησης/καλής επαφής ή σκόνης σε DIMM slot μοιάζει.

Ή κακό/ανομοιόμορφο βίδωμα της CPU ή/και άσκησης πίεσης στο PCB της μητρικής από τις βίδες.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, fotaras76 είπε

Το θετικό Δήμο είναι πως οι x3d λόγω της μεγάλης cache δεν επηρεάζονται πολύ από χαμηλότερες συχνότητες μνημών συγκριτικά με τους non x3d.

Ναι ρε δε μασάει τίποτα στα παιχνίδια. Δεν θα δεις διαφορά ειδικά με την κάρτα σου.

Επεξ/σία από dimoskoutr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Ή κακό/ανομοιόμορφο βίδωμα της CPU ή/και άσκησης πίεσης στο PCB της μητρικής από τις βίδες.

Φίλε 1000 ευχαριστώ, αυτό ήταν!!! Χαλάρωσα ελάχιστα τις βίδες του cooler και το xmp λειτουργεί κανονικά στα 3200 με τις 4 μνήμες πάνω.

Επεξ/σία από fotaras76
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, fotaras76 είπε

Φίλε 1000 ευχαριστώ, αυτό ήταν!!! Χαλάρωσα ελάχιστα τις βίδες του cooler και το xmp λειτουργεί κανονικά στα 3200 με τις 4 μνήμες πάνω.

Κλασικη περιπτωση βλαβης

  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

Κλασικη περιπτωση βλαβης

Η πλάκα είναι πως αρχικά σταμάτησα να τις βιδωνω μόλις ένιωσα αντίσταση, δεν το παρακανα δηλαδή.Τις χαλάρωσα περίπου μισή στροφή και έστρωσε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, fotaras76 είπε

Η πλάκα είναι πως αρχικά σταμάτησα να τις βιδωνω μόλις ένιωσα αντίσταση, δεν το παρακανα δηλαδή.Τις χαλάρωσα περίπου μισή στροφή και έστρωσε.

Μητρικουλα MSI;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...