Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 ( Milan / Vermeer ) - Epyc 3 & Ryzen 5000


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 ώρες πριν, PadPoet είπε

Μερικές ερωτήσεις γιατί θα δώσω τον παλιό 5800X στην πεθερά ο οποίος θα τρέχει σε ECO mode αζόριστος και σκέφτομαι να πάω σε 5700X3D.

Ορίστε, αυτός είναι γαμπρός, θα δώσει 5800x στην πεθερά. Εγώ ούτε τον πυρετό μου δε θα έδινα, ενα lap top εχει 4 χρόνια και αρνούμαι να το καθαρίσω και να βαλω ssd, λέω δεν ξέρω, είναι πολύ δύσκολο, δεν είμαι και καλός σε αυτά. Όλα εδώ πληρώνονται!

  • Haha 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, Πέτρος είπε

Πρωί-πρωί 11+? Τσκ-Τσκ-Τσκ...

Έχει φύγει ο πρώτος και αρχίζω να μουλιάζω στον επόμενο.

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Οποιαδήποτε στιγμή πάψει να θεωρείται καλοπροαίρετη πλάκα η συγκεκριμένη ιστορία, εννοείται πως σταματά

 

Μέχρι πριν της 12 πρωί είναι :lol:

θα μας φας όλους λάχανο Πέτρο να μη μείνει κανείς εδώ να λέει αλήθειες …

Spoiler

Από εσένα αδερφέ μου Πέτρο είναι καλοδεχούμενη η πλάκα γιατί ξέρω ότι είναι καλοπροαίρετη 

Ο φίλος εντωμεταξύ καταλάβαμε όλοι πόσο αγαπάει την πεθερά…. AMD cpu, να της βάλει και ένα Radeon μέσα να τη στείλει στο ψυχιατρείο τη γυναίκα  χαχαχαχα

  • Haha 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, tzavardin said:

Ορίστε, αυτός είναι γαμπρός, θα δώσει 5800x στην πεθερά. Εγώ ούτε τον πυρετό μου δε θα έδινα, ενα lap top εχει 4 χρόνια και αρνούμαι να το καθαρίσω και να βαλω ssd, λέω δεν ξέρω, είναι πολύ δύσκολο, δεν είμαι και καλός σε αυτά. Όλα εδώ πληρώνονται!

Έκλαψα! 😂😂😂

4 hours ago, Tambas91 said:

Μέχρι πριν της 12 πρωί είναι :lol:

θα μας φας όλους λάχανο Πέτρο να μη μείνει κανείς εδώ να λέει αλήθειες …

  Reveal hidden contents

Από εσένα αδερφέ μου Πέτρο είναι καλοδεχούμενη η πλάκα γιατί ξέρω ότι είναι καλοπροαίρετη 

Ο φίλος εντωμεταξύ καταλάβαμε όλοι πόσο αγαπάει την πεθερά…. AMD cpu, να της βάλει και ένα Radeon μέσα να τη στείλει στο ψυχιατρείο τη γυναίκα  χαχαχαχα

😂 Θα πάει από 4350G σε 5800X μαζί με μια 1050Ti 4GB. Καλά είναι για αυτά τα free to play που παίζει σε 1080p. Massive διαφορά! 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 minutes ago, kkatzos said:

Βρίσκω σε καλή τιμή μεταχ. ASUS ROG Strix B550-F.

Θα μπει σε συστηματάκι με τον 5600 + B-Die κτλ κτλ που ήδη έχω

Την έχει/είχε κανείς εδώ; Είναι ΟΚ;

Tην εχω εγω. Ειναι μια χαρά. Κανενα θεμα εδω και κανα χρονο με 5800x3D και b-dies 2x16. Εσυ με ειχες βοηθησει να σφιξω μνημες 😉

Επεξ/σία από xartemporas
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, kkatzos said:

Βρίσκω σε καλή τιμή μεταχ. ASUS ROG Strix B550-F.

Θα μπει σε συστηματάκι με τον 5600 + B-Die κτλ κτλ που ήδη έχω

Την έχει/είχε κανείς εδώ; Είναι ΟΚ;

Έχω την b550-a, που είναι ολόιδια πέρα από το χρώμα και την έλλειψη rgb.

Σε αυτήν κάνω τις δοκιμές στο δίπλα thread που με βοηθάς 😂

Παράπονο δεν έχω, πέρα από ότι τα timings στην σελίδα AMD overclocking κλπ τα έχει σε άλλες τιμές (δεκαεξαδικές?) οπότε πρέπει να παίξεις από τα "shortcuts" που βγάζει στην πρώτη σελίδα. Και γενικά έχει διπλές σελίδες για τα PBO/CO, που μπορεί να έχεις βάλει τιμές στη μία, και όχι στην άλλη.

Το μεγαλύτερο πρόβλημα όμως είναι ότι δεν έχει αισθητήρα θερμοκρασίας για τις μνήμες... Εκτός και αν έχω κάνει εγώ καμιά πατάτα και δεν το βλέπω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, just getting started said:

Το μεγαλύτερο πρόβλημα όμως είναι ότι δεν έχει αισθητήρα θερμοκρασίας για τις μνήμες... Εκτός και αν έχω κάνει εγώ καμιά πατάτα και δεν το βλέπω.

Έχει αισθητήρα

image.png.d96210c1b00d83b0e95bd1593d309237.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια θα ηθελα λιγο τα φωτα σας , πριν απο μερικες μερες εκανα αναβαθμιση το pc απο 1700 σε 5900X

η μητρικη ειναι x470 taichi με bios p4.70, θα ηθελα να ρωτησω ποιο bios να βαλω και επισεις ποιες αλλαγες να κανω ετσι ωστε να κατεβασω τις θερμοκρασιες 

ευχαριστω εκ των  προτερων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Μια ερώτηση για γνώστες. Σήμερα αναβάθμισα από 5700Χ σε 5700X3d. Το pc λειτουργεί κανονικά αλλά ενώ με τον 5700Χ οι μνήμες μου (4 Χ 16 gb aegis) λειτουργούσαν με xmp στα 3200/cl 16 με τον x3d το xmp δε λειτουργεί και μου τις γυρίζει στα 2133. Τελικά τις έβαλα χειροκίνητα  στα 3000/cl 16 και μέχρι τώρα είναι κομπλέ, αν πάω όμως πιο πάνω από 3000 έχω μαύρη οθόνη και κάνω clear cmos για να μπορέσω πάλι να μπω στο bios. Μητρική B550-A PRO (msi.com) με φετινό non beta bios.

Το ξέρω πως δεν χάνω και πολλά αλλά αν υπάρχει τρόπος να πάω στα 3200 δεν θα πω όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
58 minutes ago, fotaras76 said:

Καλησπέρα. Μια ερώτηση για γνώστες. Σήμερα αναβάθμισα από 5700Χ σε 5700X3d. Το pc λειτουργεί κανονικά αλλά ενώ με τον 5700Χ οι μνήμες μου (4 Χ 16 gb aegis) λειτουργούσαν με xmp στα 3200/cl 16 με τον x3d το xmp δε λειτουργεί και μου τις γυρίζει στα 2133. Τελικά τις έβαλα χειροκίνητα  στα 3000/cl 16 και μέχρι τώρα είναι κομπλέ, αν πάω όμως πιο πάνω από 3000 έχω μαύρη οθόνη και κάνω clear cmos για να μπορέσω πάλι να μπω στο bios. Μητρική B550-A PRO (msi.com) με φετινό non beta bios.

Το ξέρω πως δεν χάνω και πολλά αλλά αν υπάρχει τρόπος να πάω στα 3200 δεν θα πω όχι.

Αλλαξε θεσεις στα ζεύγη, αλλά πρόσεξε μην μπερδεψεις τις μνημες, δηλ μην ζευγαρώσεις μνημες απο διαφορετικό κιτ.

π.χ. και εγω έχω (και στους δυο υπολογιστές) απο δυο κιτ μνημων με το ιδιο part number αλλα διαφορετικό version/revision

Ετσι, π.χ. στο ενα PC (με τον 3700X) εχω δυο ιδια κιτ Corsair στα 3000/C16 , ομως έχουν διαφορετικό revision και κατα συνέπεια διαφορετικα τσιπακια. Το 1ο κιτ ειναι στις θεσεις (RAM slots) 2 και 4 και το 2ο κιτ στις θεσεις 1 και 3, δουλεύουν άψογα και μάλιστα (υπερ)χρονιζονται απροβληματιστα στα 3200/C16.

Αν το 1ο κιτ το βαλω στις θεσεις 1 και 3 και το 2ο κιτ στις θέσεις 2 και 4,  , τοτε παθαινει κοκομπλόκο και δεν μπορώ να τις χρονίσω πάνω απο τα 2666.

Παρόμοια, και στο βασικό PC (με τον 5700X) εχω δυο ιδια κιτ G.SKILL στα 3200/C16, που και αυτά έχουν διαφορετικό revision και κατα συνέπεια διαφορετικα τσιπακια. Δουλεύουν άψογα αν έχω το 1ο κιτ στις θεσεις 2 και 4 και το 2ο κιτ στις θεσεις 1 και 3. Αν κανω τραμπα τα κιτς , τοτε παθαινει κοκομπλόκο.

Συμβουλή: Στους AMD Ryzen καλό είναι να έχεις ένα κιτ (2 x RAM sticks) και όχι δυο κιτς, γιατί με δυο κιτς (4 x RAM sticks) μπορεί να πάθει κοκομπλόκο.

Επεξ/σία από duffyduck
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, duffyduck είπε

Αλλαξε θεσεις στα ζεύγη, αλλά πρόσεξε μην μπερδεψεις τις μνημες, δηλ μην ζευγαρώσεις μνημες απο διαφορετικό κιτ.

π.χ. και εγω έχω (και στους δυο υπολογιστές) απο δυο κιτ μνημων με το ιδιο part number αλλα διαφορετικό version/revision

Ετσι, π.χ. στο ενα PC (με τον 3700X) εχω δυο ιδια κιτ Corsair στα 3000/C16 , ομως έχουν διαφορετικό revision και κατα συνέπεια διαφορετικα τσιπακια. Το 1ο κιτ ειναι στις θεσεις (RAM slots) 2 και 4 και το 2ο κιτ στις θεσεις 1 και 3, δουλεύουν άψογα και μάλιστα (υπερ)χρονιζονται απροβληματιστα στα 3200/C16.

Αν το 1ο κιτ το βαλω στις θεσεις 1 και 3 και το 2ο κιτ στις θέσεις 2 και 4,  , τοτε παθαινει κοκομπλόκο και δεν μπορώ να τις χρονίσω πάνω απο τα 2666.

Παρόμοια, και στο βασικό PC (με τον 5700X) εχω δυο ιδια κιτ G.SKILL στα 3200/C16, που και αυτά έχουν διαφορετικό revision και κατα συνέπεια διαφορετικα τσιπακια. Δουλεύουν άψογα αν έχω το 1ο κιτ στις θεσεις 2 και 4 και το 2ο κιτ στις θεσεις 1 και 3. Αν κανω τραμπα τα κιτς , τοτε παθαινει κοκομπλόκο.

Συμβουλή: Στους AMD Ryzen καλό είναι να έχεις ένα κιτ (2 x RAM sticks) και όχι δυο κιτς, γιατί με δυο κιτς (4 x RAM sticks) μπορεί να πάθει κοκομπλόκο.

Να σαι καλά,θα το δοκιμάσω στα κοντά. Το κακό είναι ότι άλλαξα και ψυκτρα η οποία πλέον σκεπάζει τις μνήμες. Πάντως πέρα από την αλλαγή cpu και cooler δεν πείραξα τίποτα άλλο οπότε μου φάνηκε περίεργο να τις πάει ο 5700x στα 3200 και ο x3d μόνο στα 3000 από την στιγμή που ανήκουν στην ίδια γενιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...