Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 ( Milan / Vermeer ) - Epyc 3 & Ryzen 5000


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, Arkin said:

Ναι μονο security fixes ειναι αλλα απο επιδοσεις δεν ειδα κατι σημαντικο. Περναω καθε νεα εκδοση δηλαδη μεχρι σημερα. Επειτα load το profile και μεχρι τωρα δεν ειχα καποιο θεμα με ασταθεια. Οτι περιλαμβανει ασφαλεια γενικα το αναβαθμιζω μιας και με τα ebanking θελει πολυ προσοχη. 

Το τελευταιο τωρα, το εβαλες ? Ειναι οκ ?

Επεξ/σία από xartemporas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

39 λεπτά πριν, xartemporas είπε

Το τελευταιο τωρα το εβαλες ? Ειναι οκ ?

Το περασα σημερα ναι κομπλε φαινεται το δουλευω λιγες ωρες και δειχνει να ειναι μια χαρα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μόλις άλλαξα τον 5900x μου (τα έφτυσε) με έναν 5800x3d και με σοβαρή custom υγροψυξη βλέπω πολύ ψηλά load temps. Σε prime 95 blend και cinebench 23 το tdie πάει λίγο πάνω από 90. Είναι φυσιολογικό αυτό, πάντα με γνώμονα ότι είναι πολύ καλή η ψύξη. Ρωτάω γιατί όταν έβαζα το block η πάστα μου φάνηκε λίγη (την άπλωσα) αλλά μέσα στο άγχος μου για αλλά πράγματα δεν έδωσα πολύ σημασία εκείνη την στιγμή. Idling κάνει στα 33C. Throttling δεν κάνει.

Επεξ/σία από ppkstat
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, ppkstat said:

Μόλις άλλαξα τον 5900x μου (τα έφτυσε) με έναν 5800x3d και με σοβαρή custom υγροψυξη βλέπω πολύ ψηλά load temps. Σε prime 95 blend και cinebench 23 το tdie πάει λίγο πάνω από 90. Είναι φυσιολογικό αυτό, πάντα με γνώμονα ότι είναι πολύ καλή η ψύξη. Ρωτάω γιατί όταν έβαζα το block η πάστα μου φάνηκε λίγη (την άπλωσα) αλλά μέσα στο άγχος μου για αλλά πράγματα δεν έδωσα πολύ σημασία εκείνη την στιγμή. Idling κάνει στα 33C. Throttling δεν κάνει.

Ένα undervolt co -30 σε όλους τους πυρήνες θα κάνεις, είτε από το bios είτε σε schedule στα windows και η θερμοκρασία θα πέσει περίπου 10 βαθμούς. Το πρώτο πράγμα που έκανα όταν τον πήρα.

Επεξ/σία από xartemporas
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, xartemporas είπε

Ένα undervolt co -30 σε όλους τους πυρήνες θα κάνεις, είτε από το bios είτε σε schedule στα windows και η θερμοκρασία θα πέσει περίπου 10 βαθμούς. Το πρώτο πράγμα που έκανα όταν τον πήρα.

Δεν αντιλέγω απλά ρώτησα αν είναι αναμενόμενο. Γιατί αν δεν είναι θα πρέπει μάλλον να ξαναβάλω το μπλοκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πιθανόν και να είναι ανάλογα με την θερμοκρασία περιβάλλοντος του  PC. Θα προσπαθήσω αργότερα νά τρέξω ένα στοκ τάση & 0 CO να δω που φτάνει σε cb23 πχ και θα γράψω εδώ. Με -30 πάντως και με (εν γνώση μου -100mv UV)  σε  cb23 με ΑΙΟ Arctic LF III 280 (slim fans), δεν πέρναγε και τους 60 αν θυμάμαι)

 

Edit : βρήκα ένα εδώ στο κινητό που είναι μεν -30CO αλλά με λιγότερο UV (από τα -100mv που ανέφερα πιο πάνω)Messenger_creation_1432627614281260.jpeg.52ca22c4903db694ddb96ce468491f41.jpeg

 

Edit 2: 28c ambient, -30 CO, -0,0375v,  72,8!!! (δεν το δοκιμάζω καν με 0 CO...),

cb23_summer.png.07f9144f1025aeca17930201b32471e1.png

 

Επεξ/σία από papatsonis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, ppkstat είπε

Μόλις άλλαξα τον 5900x μου (τα έφτυσε) με έναν 5800x3d και με σοβαρή custom υγροψυξη βλέπω πολύ ψηλά load temps. Σε prime 95 blend και cinebench 23 το tdie πάει λίγο πάνω από 90. Είναι φυσιολογικό αυτό

Μπορεί να μην έχει κάτσει καλά η βάση ή μπορεί να έχει στραβό IHS. Το Prime τον ψήνει και αν δεν έχεις ρυθμίσει power deviation και LLC και κυρίως χωρίς CO όλα είναι πιθανά.

Καμία σχέση σε θερμοκρασίες CB23 και Prime. Και στο CB23 πάει πάνω από 90C;

3 ώρες πριν, ppkstat είπε

Idling κάνει στα 33C

Με σοβαρή custom υδρόψυξη έπρεπε να είναι λίγο χαμηλότερα πιστεύω.

3 ώρες πριν, ppkstat είπε

Throttling δεν κάνει.

Στο Prime σίγουρα έχεις throttling καθώς μετά τους 77C αρχίζει και ρίχνει σταδιακά ρολόγια.

Στα παιχνίδια δε θα έχεις κανένα θέμα.

Επεξ/σία από kkatzos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kkatzos είπε

Καμία σχέση σε θερμοκρασίες CB23 και Prime. Και στο CB23 πάει πάνω από 90C;

Ναι σε CB23, 1 run το cpu Tdie είναι λίγο πάνω από 90.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oι 3d έχουν την L3 στακαρισμένη πάνω από τους πυρήνες. Άρα είναι αδύνατο να ψυχθούν το ίδιο καλά με ένα μη 3d chip.

Και εγώ όταν έκανα (ανούσιες) back to back δοκιμές 5800x3d vs 5900x με ίδια ψύκτρα/κουτί/θερμοκρασία περιβάλλοντος, διαπίστωσα ότι oι θερμοκρασίες στον 5800x3d ήταν κατά πολύ υψηλότερες του 5900x στα ίδια watt.

Επίσης όταν απλά προσπάθησα να τους τερματίσω, o 5900x 90ριζε στα 230+ watt ενώ ο x3d πλησίαζε ίδιες θερμοκρασίες περίπου στα μισά watt.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, akisk είπε

Oι 3d έχουν την L3 στακαρισμένη πάνω από τους πυρήνες. Άρα είναι αδύνατο να ψυχθούν το ίδιο καλά με ένα μη 3d chip.

Και εγώ όταν έκανα (ανούσιες) back to back δοκιμές 5800x3d vs 5900x με ίδια ψύκτρα/κουτί/θερμοκρασία περιβάλλοντος, διαπίστωσα ότι oι θερμοκρασίες στον 5800x3d ήταν κατά πολύ υψηλότερες του 5900x στα ίδια watt.

Επίσης όταν απλά προσπάθησα να τους τερματίσω, o 5900x 90ριζε στα 230+ watt ενώ ο x3d πλησίαζε ίδιες θερμοκρασίες περίπου στα μισά watt.

Ευχαριστώ. Πάντως σε στοκ είδα μεγάλη διαφορά στους 2 επεξεργαστές, πάνω από 20 βαθμούς.

Το πιθανότερο είναι να δοκιμάσω να ξαναβάλω το μπλοκ, απλά για να μου φύγει από το μυαλό. Βγαίνει χωρίς να λύσω τίποτα, διαφορετικά δεν θα το έκανα. Θα δοκιμάσω με περισσότερη πάστα και μάλλον σε Χ μοτίβο. 

Με -30 undervolt πάντως έχει μεγάλη διαφορά στις θερμοκρασίες από ότι είδα. Δεν είναι εκεί το θέμα βέβαια.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα άλλαξα το r5 3600 με r7 5700x και είδα οτι στο cb δε μπουσταρει, αλλά μένει στα 3.9ghz με 58 βαθμούς. Άρα δε φαίνεται να μένει πίσω λόγω θερμοκρασίας.

Ξαναπέρασα chipset drivers και το ίδιο. Στο bench του cpuz πάει 4.6ghz και στο real bench επίσης.

Σε άλλες διεργασίες, πχ όταν σηκώνω vm, είναι στα 4.6 με 53 βαθμούς.

msi tomahawk b450, agesa 1.2.0.7

scores:
cb20 = 5071
cb23 = 13144
cb24 = 787

είναι νορμάλ για αυτά τα τσιπάκια;

Τι μπορεί να μην το αφήνει να μπουσταρει στο cb. Δε με νοιάζει το bench αλλά θέλω να  σιγουρέψω οτι δε θα συμβεί και σε άλλα σενάρια.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ppkstat είπε

Ευχαριστώ. Πάντως σε στοκ είδα μεγάλη διαφορά στους 2 επεξεργαστές, πάνω από 20 βαθμούς.

Το πιθανότερο είναι να δοκιμάσω να ξαναβάλω το μπλοκ, απλά για να μου φύγει από το μυαλό. Βγαίνει χωρίς να λύσω τίποτα, διαφορετικά δεν θα το έκανα. Θα δοκιμάσω με περισσότερη πάστα και μάλλον σε Χ μοτίβο. 

Με -30 undervolt πάντως έχει μεγάλη διαφορά στις θερμοκρασίες από ότι είδα. Δεν είναι εκεί το θέμα βέβαια.  

Πρόσεξε μην το παρακάνεις στην πάστα επειδή θα το κάνεις χειρότερα. 

34 λεπτά πριν, alxnt είπε

Σήμερα άλλαξα το r5 3600 με r7 5700x και είδα οτι στο cb δε μπουσταρει, αλλά μένει στα 3.9ghz με 58 βαθμούς. Άρα δε φαίνεται να μένει πίσω λόγω θερμοκρασίας.

Ξαναπέρασα chipset drivers και το ίδιο. Στο bench του cpuz πάει 4.6ghz και στο real bench επίσης.

Σε άλλες διεργασίες, πχ όταν σηκώνω vm, είναι στα 4.6 με 53 βαθμούς.

msi tomahawk b450, agesa 1.2.0.7

scores:
cb20 = 5071
cb23 = 13144
cb24 = 787

είναι νορμάλ για αυτά τα τσιπάκια;

Τι μπορεί να μην το αφήνει να μπουσταρει στο cb. Δε με νοιάζει το bench αλλά θέλω να  σιγουρέψω οτι δε θα συμβεί και σε άλλα σενάρια.

 

 

Έχεις ενεργοποιημένο το PBO; Αν θες δοκίμασε να το απενεργοποιήσεις και δες εάν κάνει τα ίδια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 hours ago, aetos1988 said:

Έχεις ενεργοποιημένο το PBO; Αν θες δοκίμασε να το απενεργοποιήσεις και δες εάν κάνει τα ίδια. 

Όχι, είναι auto που στο συγκεκριμένο mb είναι disabled.

Να αναφέρω οτι μιλάω για multi core benchmark.

Μου κάνει εντύπωση που ο 3600 πήγαινε 4.075-4130(είχε max 4.2ghz) και περίμενα ο 5700x να πήγαινε τουλάχιστον 4.4ghz εφόσον έχει max 4.6ghz.

Και επίσης τραβάει πολύ λίγο ρεύμα, μόλις 1,06V  κατά τη διάρκεια του bench. Εξου και η χαμηλή θερμοκρασία.

Επεξ/σία από alxnt
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...