Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 ( Milan / Vermeer ) - Epyc 3 & Ryzen 5000


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, aetos1988 είπε

Εγώ που παίζω Battlefield 5 multi σίγουρα θα βοηθήσει αλλά μόνο αν παίσει η τιμή του θα τον πάρω

Επειδή είμαι σε κινητό και δεν βλέπω τυχόν υπογραφή, τί cpu έχεις τώρα?

Σε κανένα 1080/240Hz monitor, θα δεις βελτίωση.

Σε 1440/144 που είμαι ο 5600Χ σχεδόν μόνιμα δεν άφηνε την κάρτα να πέσει (εννοείται πάντα 99%) στα min.

Για μελλοντικά παιγνίδια, άλλη συζήτηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Επειδή είμαι σε κινητό και δεν βλέπω τυχόν υπογραφή, τί cpu έχεις τώρα?

Σε κανένα 1080/240Hz monitor, θα δεις βελτίωση.

Σε 1440/144 που είμαι ο 5600Χ σχεδόν μόνιμα δεν άφηνε την κάρτα να πέσει (εννοείται πάντα 99%) στα min.

Για μελλοντικά παιγνίδια, άλλη συζήτηση.

Έχω τον 5600 μαζί με μια RX6600 και παίζω σε 1080p με 165hz( Dell G2422HS)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, aetos1988 είπε

Έχω τον 5600 μαζί με μια RX6600 και παίζω σε 1080p με 165hz( Dell G2422HS)

Στοιχειωδώς tuned να έχεις επεξεργαστή και μνήμες, δεν θα πάρεις ούτε ένα fps στο V από έναν 3δ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο finals που είναι καινούργιο online στα 145/110 (avg/1%) σταματάει ο 5600Χ την 4070 με DLSS Q. Ακόμη και RT να βάλω πάλι έχει cpu μπουκάλι στα 120/90. Προφανώς στα online δεν θα παίξεις με RT απλά λέω ότι το RT βάζει ένα επιπλέον βάρος στο cpu γενικά.

Review από Jesus

Επεξ/σία από just_a_dude
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, fotaras76 είπε

Οι μεγάλες τιμές είναι η max κατανάλωση και οι μικρές η average στα 1080p σύμφωνα με το γαλλικό review. Εξαιρετικό αποτέλεσμα για τον 5700x3d.

image.png.6ec6aa91e7bc546f887365a78aad1081.png

Δυνατος στο efficiency. Γενικα τιμια αναβαθμιση για am4 πλατφορμα για gamers απλα οχι στα 250 ειναι παραλογη τιμη δεν ειμαστε στο 2020 ειμαστε στο 2024 και υπαρχουν πολυ καλυτερα cpu για αλλα sockets σε αυτη την τιμη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Arkin είπε

Δυνατος στο efficiency. Γενικα τιμια αναβαθμιση για am4 πλατφορμα για gamers απλα οχι στα 250 ειναι παραλογη τιμη δεν ειμαστε στο 2020 ειμαστε στο 2024 και υπαρχουν πολυ καλυτερα cpu για αλλα sockets σε αυτη την τιμη.

Στα 200 θα ήταν οκ. Λίγο καλύτερος από 7600χ σε gaming.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε ξέρουν ότι και με αυτήν τιμή αξίζει περισσότερο από το να δώσεις 500€ για ολόκληρη πλατφόρμα και 7600, με λίγο καλύτερες επιδόσεις κιόλας.

Οπότε δεν περιμένω να τον δούμε ποτέ στα 200, αν και εκεί θα έπρεπε να βρίσκεται.

Πάντως έχει ακραία διαφορά από 5600x στα benchmarks του gamers nexus. Με 4090 βέβαια, φαντάζομαι η διαφορά να είναι 10-20% με 4070ti και κάτω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, just getting started είπε

Πάντως έχει ακραία διαφορά από 5600x στα benchmarks του gamers nexus. Με 4090 βέβαια, φαντάζομαι η διαφορά να είναι 10-20% με 4070ti και κάτω.

στα 1% Low ακόμη και με χαμηλότερες κάρτες από την 4090 θα έχει καλή διαφορά από τους non-3D. Που τα 1% Low είναι πιο σημαντικά.

non-3d vs 3d είναι σαν να αλλάζεις γενιά ουσιαστικά. παίρνουν πολύ από την cache τα zen. 

Επεξ/σία από just_a_dude
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, just getting started είπε

Ε ξέρουν ότι και με αυτήν τιμή αξίζει περισσότερο από το να δώσεις 500€ για ολόκληρη πλατφόρμα και 7600, με λίγο καλύτερες επιδόσεις κιόλας.

Οπότε δεν περιμένω να τον δούμε ποτέ στα 200, αν και εκεί θα έπρεπε να βρίσκεται.

Πάντως έχει ακραία διαφορά από 5600x στα benchmarks του gamers nexus. Με 4090 βέβαια, φαντάζομαι η διαφορά να είναι 10-20% με 4070ti και κάτω.

Και σε 1080p ετσι. Τωρα σε κατι 1440p+ που παιζουμε εμεις με καρτες οπως 4070 4070ti τι διαφορες να δεις. 

Ειναι σε τελειως ακραια σεναρια πχ τα 2 τελευταια watch dogs εχουν τρελο BN με καθε cpu αν βαλεις 100% το object details οτι θες κανε θα εχεις BN. Το ιδιο και το kingdom come που μια ρυθμιση γονατιζει και ριχνει 100fps κατω. Και μετα εχουμε το ray tracing το unoptimized ray tracing που βαραει ατελειωτα streaming assets στη cpu η οποια γονατιζει δεν μπορει να κανει κατι αλλο. Εδω ισως να ελυνε το προβλημα το direct storage αλλα ουτε με αυτο ασχολουνται το εχουν παρατησει τελειως υπαρχει 1-2 χρονια και υπαρχει νομιζω σε 2 παιχνιδια με το τριτο να ειναι το forbidden west. Νομιζω εχει μπει και στο diablo 4 αλλα δεν ειμαι σιγουρος. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν παίζουμε σε 1440p όμως. Σχεδόν πάντα βάζουμε DLSS, άρα 960p ;) Και είναι και το RT που βάζει επιπλέον βάρος και στην cpu.

Επεξ/σία από just_a_dude
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Δεν παίζουμε σε 1440p όμως. Σχεδόν πάντα βάζουμε DLSS, άρα 960p ;) Και είναι και το RT που βάζει επιπλέον βάρος και στην cpu.

Βρε υπαρχει λυση να δες εμενα. 100αρι monitor ειχα σκεφτει να παω σε 165 καλα που δεν το εκανα. Και στο 100αρι βαζω και cap 80 μιας και μου ειναι υπεραρκετα. Απλα παλι εχει παιχνιδια που ουτε 80 δεν βγαζει η cpu με το τρελο bn που δινουν. Καλα τα 240 360αρια monitors αλλα τα θεωρω τελειως αχρειαστα για καποιον που παιζει 100% single player. 

 

 

Θα μου πεις τοτε γιατι περνεις καλη καρτα. Μα για να maxarw αυτα τα 10-20 ΑΑΑ θεοβαρα σε gpu παιχνιδια να εχω το fidelity που θελω να βαλω και reshade που ειναι extra gpu βαρος οποτε χρειαζεται η καρτα ειδικα αν ειναι και μεγαλη η αναλυση. Απλα δεν θα χρειαστει παντου αλλα σε ενα 10-20% και πολυ λεω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Arkin είπε

Βρε υπαρχει λυση να δες εμενα. 100αρι monitor ειχα σκεφτει να παω σε 165 καλα που δεν το εκανα. Και στο 100αρι βαζω και cap 80 μιας και μου ειναι υπεραρκετα. Απλα παλι εχει παιχνιδια που ουτε 80 δεν βγαζει η cpu με το τρελο bn που δινουν. Καλα τα 240 360αρια monitors αλλα τα θεωρω τελειως αχρειαστα για καποιον που παιζει 100% single player. 

ναι 240 και 360 είναι μόνο για online. Εγώ όμως βλέπω διαφορά στο smoothness μεταξύ 80 και 120. Και ακόμη και σε single είναι ωραία φάση τα πολλά fps, ειδικά σε fast paced.

4070/Super/Ti + zen3-non 3D δεν είναι ιδανικό match. Δεν είναι χάλια αλλά δεν είναι ιδανικό. Αν θες η gpu να είναι στο 99% και να παίρνεις όλο το perf που έχεις πληρώσει χρυσό στον πέτσα, θες 3D.

Επεξ/σία από just_a_dude
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, just_a_dude είπε

ναι 240 και 360 είναι μόνο για online. Εγώ όμως βλέπω διαφορά στο smoothness μεταξύ 80 και 120. Και ακόμη και σε single είναι ωραία φάση τα πολλά fps, ειδικά σε fast paced.

120 με 100 βλεπεις διαφορα? Σε κανα doom shadow warrior πιστευω θα βλεπεις κατι λιγο απο τα 100 στα 120 αλλα στα υπολοιπα δεν νομιζω. Εγω δεν βλεπω απο τα 80 στα 100 στα περισσοτερα που παιζω μονο στα πολυ fast pace το βαζω 97 να maxarw το monitor. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...