Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 ( Milan / Vermeer ) - Epyc 3 & Ryzen 5000


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 minutes ago, just_a_dude said:

είδα μέχρι και 38fps λολ. Αλλά μόνο σε μια στιγμή. Γενικά στην πόλη με ζόμπια τριγύρω είναι 40-50 και πιο κοντά στα 40 (43 π.χ.) και τα 1% Low χάλια. Σίγουρα δεν βοηθάει που έχω XMP τις ram, αλλά σίγουρα 4070 + 5600Χ δεν είναι καλό pair για games με RT. Θέλει καλύτερο cpu.

To frame gen είναι feature πολυτελείας. Αν είσαι ίσα ίσα πριν τα 60, ή αν είσαι στα 70-80 και θες smoothness για 120 και δεν σε νοιάζει το latency γιατί είναι single.

Αυτός τι κάνει και παίζει με 90% η κάρτα ?

Επεξ/σία από leros2004
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, leros2004 είπε

 

στο preset δεν είναι όλα τέρμα. εγώ τα έχω όλα δεξιά και κάτι view distance. ίσως αυτό να είναι cpu heavy.

Ναι είναι τελικά το LOD Range Multiplier. Με το high RT preset είναι στο 140. Πάει μέχρι 300, αλλά ακόμη και 150 να το βάλεις αρχίζει το μπουκάλι. Αν το βάλω 300 η gpu πέφτει το 70% λολ. Όλα τα άλλα settings και τέρμα δεξιά να είναι δεν επιρρεάζουν τη cpu.

Επεξ/σία από just_a_dude
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, just_a_dude είπε

στο preset δεν είναι όλα τέρμα. εγώ τα έχω όλα δεξιά και κάτι view distance. ίσως αυτό να είναι cpu heavy.

Ναι είναι τελικά το LOD Range Multiplier. Με το high RT preset είναι στο 140. Πάει μέχρι 300, αλλά ακόμη και 150 να το βάλεις αρχίζει το μπουκάλι. Αν το βάλω 300 η gpu πέφτει το 70% λολ. Όλα τα άλλα settings και τέρμα δεξιά να είναι δεν επιρρεάζουν τη cpu.

Αν το θεμα ειναι 1 - 2 ρυθμισεις προφανως και δεν αξιζει να κανεις αναβαθμιση . Το ιδιο και για παιχνιδια 8-10 ωρων που απλως θα ριξεις λιγο το rt για να μη τρως μπουκαλι

 

Αν βγει κανενα witcher 4 πχ ή κατι που σε ενδιαφερει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ και δεν το καλυτερο δυνατο αποτελεσμα τοτε ναι προχωρας σε αναβαθμιση .

 

Εχω 5800x3d και αλλαξα απο 3600x . Αλλα απο ryzen 5000 δε πιστευω οτι αξιζει το κοπο, μονο σε πολυ συγκεκριμενες συνθηκες οπως παιζω ενα παιχνιδι σχεδον αποκλειστικα κ εκει παιζει ρολο η cache 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 minutes ago, nickk0kkav said:

Εχω 5800x3d και αλλαξα απο 3600x . Αλλα απο ryzen 5000 δε πιστευω οτι αξιζει το κοπο, μονο σε πολυ συγκεκριμενες συνθηκες οπως παιζω ενα παιχνιδι σχεδον αποκλειστικα κ εκει παιζει ρολο η cache 

Παρόμοιες ανησυχίες έχω κι εγώ αφού εδώ και καιρό με τρώει να πάω από 5600Χ σε 5800X3D, μπας και μείνω σε ΑΜ4 λίγο ακόμα και γλυτώσω την ακριβότερη αναβάθμιση σε 7800X3D/AM5. Αλλά το θέλω μόνο για το MSFS που είναι αρκετά CPU limited σύμφωνα με τα τεστ που κάνω, μπας και μου δώσει μερικά fps παραπάνω και σωθεί η κατάσταση (η λύση του AMD AFMF δεν μου αρέσει όσο την έχω δοκιμάσει, γιατί ναι μεν διπλασιάζει τα fps αλλά προσθέτει αρκετή θολούρα και tearing).

Και τελικά δεν μπορώ να αποφασίσω αν έχει νόημα η αναβάθμιση ή όχι...

Επεξ/σία από nzeppos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, nickk0kkav είπε

Αν το θεμα ειναι 1 - 2 ρυθμισεις προφανως και δεν αξιζει να κανεις αναβαθμιση . Το ιδιο και για παιχνιδια 8-10 ωρων που απλως θα ριξεις λιγο το rt για να μη τρως μπουκαλι

ναι εντάξει ουσιαστικά δεν έγινε και τίποτα, αλλά λες αφού η κάρτα μπορεί γιατί όχι; είναι κάπως. αν ήταν να ρίχνω το RT ας έπαιρνα AMD κάρτα ξέρω 'γω. Ή αν είναι να δουλεύει στο 80% ας έπαιρνα το αμέσως χαμηλότερο sku. Πάντως πιστεύω και με τον 5700Χ3D θα γίνει η δουλεια, θα την πηγαίνει τέζα παντού την 4070 και είναι και φθηνότερη λύση. Και αν δω ότι στην επόμενη κάρτα τα φτύσει, πάω τότε σε 8000 ή 15th gen. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5600X με 4070Ti σε 1440P έχω. Μπήκε για δοκιμή σε φίλο η κάρτα στο ίδιο σύστημα με 5800X3D. Προσωπικά κάθησα στα αβγά μου. Για ένα άντε δύο παιχνίδια που με ρυθμίσεις μπορεί να τα φέρω στα μέτρα μου δεν αξίζει. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και ευρώπη που κοίταζα τιμές (geizhals) ~20€ λιγότερο έχει ο 5700x3d από τον 5800x3d, οπότε είτε μένεις στο ΑΜ4 και πας στον 5800 (4x multi διαφορά ειδικά σε κλειδωμένο cpu, δεν ειναι και λίγο), είτε σε οτιδήποτε πιο καινούργιο εξ ολοκλήρου (ΑΜ5/1700), είτε κοιτάς για όποτε και αν βγούν μεταχειρισμένοι. Στην τιμή που φαίνεται ότι είναι στην αγορά..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις βγήκε ο 5700Χ3D λογικό να είναι ψηλά η τιμή ακόμη.

Σίγουρα όπως είπε και ο @liakinen δεν είναι απαραίτητος 100% παρά μόνο σε κάποιες περιπτώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, just_a_dude είπε

Μόλις βγήκε ο 5700Χ3D λογικό να είναι ψηλά η τιμή ακόμη.

Σίγουρα όπως είπε και ο @liakinen δεν είναι απαραίτητος 100% παρά μόνο σε κάποιες περιπτώσεις.

Μην ξεχνάμε και τις θερμοκρασίες - κατανάλωση που έχει ο 5800X3D σε σχέση με έναν "απλό" 5600Χ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, liakinen είπε

Μην ξεχνάμε και τις θερμοκρασίες - κατανάλωση που έχει ο 5800X3D σε σχέση με έναν "απλό" 5600Χ.

105w cpu είναι. Αυτό δεν είναι και τόσο πρόβλημα, βάζεις ένα limit στους 75-80 βαθμους π.χ.

Επεξ/σία από just_a_dude
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

105w cpu είναι. Αυτό δεν είναι και τόσο πρόβλημα, βάζεις ένα limit στους 75-80 βαθμους π.χ.

Καλά ναι αλλά πχ εγώ με default settings ο 5600Χ σε desktop mode κάνει την Freezer 34 Duo να δουλεύει στις 800 - 900 στροφές, δηλαδή αθόρυβα (μόνο το καλοκαίρι φτάνει και ξεπερνά τις 1000 στροφές).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγά μη δώσει κάποιος 250+ ευρώ για να κερδίσει μερικά fps σε 2-3 παιχνίδια. Εκτός αν δεν έχει θέμα με τα λεφτά αλλά σε αυτή την περίπτωση γιατί να μην πάει σε νέα πλατφόρμα ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχω πει πολλές φορές, πήγα από 5800x σε 5800x3d και ήταν από τις καλύτερες αναβαθμίσεις που έχω κάνει. Από μένα είναι highly recommended. Άμα θέλετε να πάτε σε άλλη πλατφόρμα για το futureproof και γιατί χρειάζεστε μεγαλύτερη απόδοση και σε εφαρμογές εκτός gaming πάσο, αλλά σαν αναβάθμιση ναι αξίζει.

Σε σχέση με τον απλό, οι θερμοκρασίες και ο θόρυβος στον 3d είναι λιγότερες λόγω έλλειψης pbo (ειλικρινά ησύχασε το κεφάλι μου) και τα lows που είναι και το πιο σημαντικό στα παιχνίδια, η διαφορά ήταν η μέρα με την νύχτα. Όσον αφορά τον παράγοντα κόστους, άμα έχετε να πουλήσετε μόνο την παλιά cpu θα σας βγει πολύ φθηνότερα από το να έχετε να πουλήσετε όλην την πλατφόρμα.

Τέλος άμα ένας από τους λόγους που δεν είναι καλή η απόδοση του τωρινού cpu σας είναι οι ram, είτε επειδή δεν είναι καλές, ειτε επειδή δεν τις έχετε κάνει tune, με τον 3d να μην επηρεάζεται ιδιαίτερα από αυτές, έχετε λύσει ένα ακόμη θέμα.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά γίνονται άμα λείπει ο herald και οι κόκκινοι μένουν ελεύθεροι και χωρίς έλεγχο να σουλατσάρουν …(ελπίζω να γίνει το θαύμα και να γυρίσει κοντά μας ώστε να λάμψει η αλήθεια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...