Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 ( Milan / Vermeer ) - Epyc 3 & Ryzen 5000


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 10,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, fotaras76 είπε

Έχω βρει έναν 5700x στα 120 ευρώ. Έχω τον 5600 με rx 6600 και 1440p monitor. Σε βίντεο είδα πως σε gaming δεν έχουν διαφορά τα 2 cpu, δεν ξέρω για το κοντινό μέλλον. Κάνω που κ που edit με το Davinci.Να κάνω την αναβάθμιση ; Πουλώντας τον 5600 θα μου βγει κάπου στα 30 ευρώ το upgrade.

Για 30 ευρω εννοειται κανεις την αναβαθμιση δεν το συζηταμε. Σε gaming μικρες διαφορες σε λιγα παιχνιδια θα δεις διαφορα που αξιοποιουν παραπανω πυρηνες πχ watch dogs legion κανα kingdom come deliverance τετοια παιχνιδια. Σε multi θα ειναι πιο ανετο το συστημα εφοσον τρεχεις πολλες εφαρμογες μαζι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αξίζει πιστεύετε να μεταβώ από 5900x B0 o/c (-18 CO, +200MHZ, 1866 bus, 225,190,190PPT/EDC/TDC με ΝΗ-D15) σε 5800x3D; Ξέρω ότι θα χάσω σε productivity (encoding/compiling), αλλά από την άλλη ευελπιστώ να φτιάξει λίγο η συμπεριφορά σε Assetto Corsa VR, ACC VR όπου βλέπω τον ένα πυρήνα να τερματίζει μόνιμα και να έχω μέτρια 1% lows.

Σε VR οποιοδήποτε stutter σε κάνει να θες να βγάλεις το headset με τη μία. Θέλω καρφωμένα 90fps.

Σκέφτομαι να το πάρω από amazon για δοκιμή και αν δεν τραβάει να τον κάνω refund, αλλά βαριέμαι λίγο το βάλε βγάλε οπότε είπα να ρωτήσω εδώ αν κάποιος είχε αντίστοιχη εμπειρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, akisk είπε

Αξίζει πιστεύετε να μεταβώ από 5900x B0 o/c (-18 CO, +200MHZ, 1866 bus, 225,190,190PPT/EDC/TDC με ΝΗ-D15) σε 5800x3D; Ξέρω ότι θα χάσω σε productivity (encoding/compiling), αλλά από την άλλη ευελπιστώ να φτιάξει λίγο η συμπεριφορά σε Assetto Corsa VR, ACC VR όπου βλέπω τον ένα πυρήνα να τερματίζει μόνιμα και να έχω μέτρια 1% lows.

Σε VR οποιοδήποτε stutter σε κάνει να θες να βγάλεις το headset με τη μία. Θέλω καρφωμένα 90fps.

Σκέφτομαι να το πάρω από amazon για δοκιμή και αν δεν τραβάει να τον κάνω refund, αλλά βαριέμαι λίγο το βάλε βγάλε οπότε είπα να ρωτήσω εδώ αν κάποιος είχε αντίστοιχη εμπειρία.

Έκανα μετάβαση απο dialed in 5800Χ σε X3d ελέω VR σε DCS.

Δέν θα πώς πως είναι η μέρα με την νύχτα,σίγουρα όμως υπάρχει διαφορά.Κάτι σάν την μετάβαση απο 60 στα 75hz στις οθόνες.Δέν πέφτουν σαγόνια,είναι όμως σαφώς καλύτερα.

Επίσης θα πρέπει να ασχοληθείς ξανά με τις μνήμες.Μήν περιμένεις να παίξει ο x3d με τα ίδια timings,ειδικά αν είναι σούπερ σφιχτά.To fclk hole στα 1900 είναι επίσης ένα θέμα,άλλα παρακάμπτεται εύκολα (3733/3866).

Αν δέν στοιχίσει τίποτα η δοκιμή,do it.Είναι βαβούρα η τράμπα,σκέψου όμως πως κάποιοι έπρεπε να λύσουν custom υδρόψυξη ...

Επεξ/σία από Tenshi
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

  

10 ώρες πριν, pirmen56 είπε

Αν υπήρχαν τέτοιες διαφορές στο 70% των games τότε θα μιλάγαμε πρακτικά για έναν 12900K.

Προφανώς και σε στοκ φάση μιλάμε πρακτικά για 12900Κ. Όλα τα reviews εδώ και 1,5 χρόνο αυτά λένε.

Όταν αρχίσει το tuning + γρήγορες RAM είναι που ξεφεύγει ο 12900 αφού παίρνει πολύ από αυτό ενώ ο 3D παίρνει λίγο.

38 παιχνίδια με RT (όπου διατίθεται) έχουμε το παρακάτω (Το 4400 DDR5 το βλέπω, και σε άλλα reviews με 6400/3600 δίπλα δίπλα βγαινουν)

image.png.7e8472f97f4fde1e22017184048e6f03.png

10 ώρες πριν, pirmen56 είπε

Δεν θα τον έδινε ο Tambas. Στην τιμή πάντως σχεδόν το πέτυχαν.  Βγήκε 2 χρόνια μετά από τον 10900K σχεδόν στα ίδια χρήματα με διαφορές κοντά στο 10-15% μετά από tuning.

Ο Tambas είχε τους λόγους του και τον διακατείχε μια άρνηση να ρυθμίσει σωστά τον επεξεργαστή του. Ήθελε να τρέχει τις μνήμες ασύγχρονα στα 4400 με αποτέλεσμα πέναλντι σε απόδοση και 30% αυξημένη κατανάλωση.

10-15% μπορεί να είναι αλλά αυτό ισχύει για κάθε γενιά. Με tuning μπορείς να καλύψεις μέρος ή εξολοκλήρου τη διαφορά vs ένα νέο CPU.

Αυτό που δεν καλύπτεται είναι η κατανάλωση όμως. Στο 95% των παιχνιδιών καίει 50-55W ο 3D, μόνο στο TLOU και CP2077 ανεβαίνουν ψηλότερα.

Επεξ/σία από kkatzos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
6 λεπτά πριν, fotaras76 είπε

Στα 65w να ειναι στα 270 ευρω που διαβασα οτι βγηκε γιατι να ειναι. Max 200 επρεπε δηλαδη πραγματικα τι κανουν δεν ξερω. Φερτον στα 200 και αυριο ολοι οσοι θελουμε gaming θα τον αγορασουμε. Στα 270 τι νοημα εχει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Arkin είπε

Στα 65w να ειναι στα 270 ευρω που διαβασα οτι βγηκε γιατι να ειναι. Max 200 επρεπε δηλαδη πραγματικα τι κανουν δεν ξερω. Φερτον στα 200 και αυριο ολοι οσοι θελουμε gaming θα τον αγορασουμε. Στα 270 τι νοημα εχει.

Συμφωνώ.Οι x3d είναι μόνο για να τους πάρεις μεταχειρισμένους κάποια στιγμή. Αν τους πάρεις καινούριους το vfm πάει περίπατο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, BabisTs είπε

Nέο καλούδι να συντροφεύσει την B550 tomahawk & 5800X3d...μέχρι στιγμής τέλειο και χωρίς απώλειες ταχύτητας.

1.jpg

Αυτο εδω ειναι ετσι?

https://www.skroutz.gr/s/38974987/TP-LINK-TX20U-Plus-v1-Asyrmatos-USB-Antaptoras-Diktyou-me-Apospomeni-Keraia-1775Mbps.html

 

Το σκεφτομαι και εγω επεσε και η τιμουλα. Θα τερματιζει 300mb download σε μια αποσταση 5 μετρα? Γιατι το 820 που εχω της ιδιας εταιριας max 130 πιανει παρολο που λεει 300. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Arkin είπε

Αυτο εδω ειναι ετσι?

https://www.skroutz.gr/s/38974987/TP-LINK-TX20U-Plus-v1-Asyrmatos-USB-Antaptoras-Diktyou-me-Apospomeni-Keraia-1775Mbps.html

 

Το σκεφτομαι και εγω επεσε και η τιμουλα. Θα τερματιζει 300mb download σε μια αποσταση 5 μετρα? Γιατι το 820 που εχω της ιδιας εταιριας max 130 πιανει παρολο που λεει 300. 

Είναι πολύ καλό....καθόλου αποσυνδέσεις εννοείται και σταθερή ταχύτητα στο max της γραμμής σου.Εγώ το έχω και είναι και ενδιάμεσα ( μεταξύ modem και pc) και τοίχος του σπιτιού.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, BabisTs είπε

Είναι πολύ καλό....καθόλου αποσυνδέσεις εννοείται και σταθερή ταχύτητα στο max της γραμμής σου.Εγώ το έχω και είναι και ενδιάμεσα ( μεταξύ modem και pc) και τοίχος του σπιτιού.

Αψογα ευχαριστω πολυ θα το χτυπησω γιατι το ethernet δεν βολευει οποτε αν μπορεσει να τραβηξει φουλ ταχυτητα θα το βαλω και σε καλυτερο σημειο στο σπιτι απο οτι τωρα να πιανει παραπανω. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...