Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 ( Milan / Vermeer ) - Epyc 3 & Ryzen 5000


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 λεπτά πριν, thanosAIAS είπε

Υπάρχει επεξεργαστής που σε Cinebench και γενικώς benching προγράμματα δε βαράει υψηλές θερμοκρασίες?

Με ολα default στο Bios πλεον οχι ,μονο αν βαλεις χερι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, thanosAIAS είπε

Υπάρχει επεξεργαστής που σε Cinebench και γενικώς benching προγράμματα δε βαράει υψηλές θερμοκρασίες?

Με undervolt μονο μπορεις να δεις και 60αρια σε peak θερμοκρασιες σε zen 3 και οχι μονο σε cinebench ακομα και σε IBTL. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/11/2023 στις 4:14 ΜΜ, Arkin είπε

Με undervolt μονο μπορεις να δεις και 60αρια σε peak θερμοκρασιες σε zen 3 και οχι μονο σε cinebench ακομα και σε IBTL. 

Το αυτό ;) (αν και είναι ελαφρά  UV που βγάζει 4265 eff.clk αντί για 4450, => ~3-4% πτώση επιδόσεων 

received_396796979579942.png.f0dceb6acc0a7c61ac51f4da9f8ebad4.png

Σε 21 βαθμούς δωμάτιο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω λίγο όσο γίνεται (σε λογικά πλαίσια) να μειώσω το μπουκάλι που τρώει η 4070 από τον 5600. Μνήμες έχω απλές gskill ripjaws 3200cl16 (F4-3200C16D-8GVKB) σε μια Asus strix b550-a.

Αυτήν τη στιγμή το μόνο που έχω κάνει είναι CO -30 all cores γιατί το καλοκαίρι έκανε σαν τουρμπίνα και πατούσε 70+ βαθμούς.

Γενικά υπάρχει κάποιος γνωστός-έμπιστος οδηγός να ακολουθήσω;

Να ξεκινήσω με PBO από auto σε enabled ας πούμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, just getting started είπε

Θέλω λίγο όσο γίνεται (σε λογικά πλαίσια) να μειώσω το μπουκάλι που τρώει η 4070 από τον 5600. Μνήμες έχω απλές gskill ripjaws 3200cl16 (F4-3200C16D-8GVKB) σε μια Asus strix b550-a.

Αυτήν τη στιγμή το μόνο που έχω κάνει είναι CO -30 all cores γιατί το καλοκαίρι έκανε σαν τουρμπίνα και πατούσε 70+ βαθμούς.

Γενικά υπάρχει κάποιος γνωστός-έμπιστος οδηγός να ακολουθήσω;

Να ξεκινήσω με PBO από auto σε enabled ας πούμε;

Όχι, δεν θα κερδίσεις παρά ελάχιστα από ΡΒΟ και το όποιο παραπάνω boost σου δώσει.

Αν έχεις τις μνήμες 3200/16, είναι βασικότατο να πάνε τουλάχιστον 3600/16 (αν είσαι τυχερός και μπορείς και 3800/16), από εκεί θα πάρεις πολύ-πολύ περισσότερα.

Μπες στο νήμα του ΑΜ4 στο overclocking+case modding, είναι εύκολες οι μνήμες σου, λογικά θα μπεις γρήγορα σε σειρά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 minutes ago, Πέτρος said:

Όχι, δεν θα κερδίσεις παρά ελάχιστα από ΡΒΟ και το όποιο παραπάνω boost σου δώσει.

Αν έχεις τις μνήμες 3200/16, είναι βασικότατο να πάνε τουλάχιστον 3600/16 (αν είσαι τυχερός και μπορείς και 3800/16), από εκεί θα πάρεις πολύ-πολύ περισσότερα.

Μπες στο νήμα του ΑΜ4 στο overclocking+case modding, είναι εύκολες οι μνήμες σου, λογικά θα μπεις γρήγορα σε σειρά.

Πρακτικά αυτό το thread έψαχνα αλλά είμαι τυφλός και δεν το βρήκα 😂, θενκς

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 10/12/2023 at 21:15, just_a_dude said:

για τον 5600 με την 4070, αφού που βλέπω σε κάποια games είναι ότι χτυπάει power limit (76 watt) οπότε θέλει λίγο αύξηση το PPT.

Το Deviation το έχεις φτιάξει? Βάλε 90W PPT με στοκ TDC/EDC (60/90)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και φαίνεται σχετικό το θέμα και για να μην ανοίξω νέο, Θα κάνω εδώ την ερώτησή μου.

Σκέφτομαι να κάνω μια αναβάθμιση και ο 5600 φαίνεται πως είναι η καλύτερη επιλογή για το ποσό που θέλω να διαθέσω. Στις σχετικές αναζητήσεις που έκανα λοιπόν σε skroutz, bestprice κλπ, βλέπω ότι η box συσκευασία είναι πολύ φθηνότερη της tray(~130€ box ~240€ tray). Ο tray δεν είναι ακριβώς ο ίδιος με τη μόνη διαφορά ότι η box συσκευασία έχει και ψύκτρα? Πως λοιπόν εξηγείται η τόσο μεγάλη προς τα πάνω κιόλας, διαφορά? Δε θα έπρεπε ο tray να είναι φθηνότερος? Έχω καταλάβει κάτι λάθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, έχω παραγγείλει τον 5700x για ένα φίλο, έρχεται με στοκ ψυκτρα?

Αν ναι είναι αρκετή?

Αν όχι η αν δεν είναι αρκετή, ποια μου προτείνετε?

Η χρήση θα είναι εφαρμογές γραφείου, αρκετό multitasking(πολλά tabs) και gaming 1080p.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 minutes ago, Tol1as said:

Καλημέρα, έχω παραγγείλει τον 5700x για ένα φίλο, έρχεται με στοκ ψυκτρα?

Αν ναι είναι αρκετή?

Αν όχι η αν δεν είναι αρκετή, ποια μου προτείνετε?

Η χρήση θα είναι εφαρμογές γραφείου, αρκετό multitasking(πολλά tabs) και gaming 1080p.

Δεν έχει ψύκτρα, για αυτά που γράφεις ο επεξεργαστής θα κοιμάται, οποιαδήποτε tower ψύκτρα με 12αρη ανεμιστήρα θα κάνει μια χαρά τη δουλειά της  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πόσο λιγότερο σημαντικές είναι πια οι αναβαθμίσεις CPU.

Μπαίνω πριν μερικές ημέρες στις αγγελίες και βλέπω αρκετό κόσμο να ζητάει 5800Χ3D. Ξέροντας ότι είναι από τις πιο δυνατές (και μάλλον η σωστότερη επιλογή για gaming) για το socket μου, μπαίνω να δω bεnchmarks σε σχέση με τον 3600Χ μου. Οι διαφορές υπάρχουν, αλλά εξαρτώνται πολύ και από την ανάλυση και από την GPU. Μπαίνω σε ξένα hardwareάδικα και τον βρίσκω γύρω στα €310. Μπαίνω στο skroutz, τον βρίσκω €300, σε λίγα καταστήματα, με χαμηλή διαθεσιμότητα.

Τον αγόρασα. Καλύτερα τώρα, παρά μετά να τον ψάχνω μεταχειρισμένο. Αυτή η CPU σε βάθος 2-3 χρόνων θα γίνει σαν τα Rolex, δεν θα χάσει ευρώ από την τιμή του.

 

Επεξ/σία από Voodooman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...