Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 ( Milan / Vermeer ) - Epyc 3 & Ryzen 5000


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5800x3d  η i5-13500

Ο δευτερος ειναι και 50 ευρω ποιο φθηνος.

Θελω να φτιαξω μικρο κουτακι οποτε δεν με παιρνει για γαιδουρι ψυκτρα ουτε για νερακι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 hour ago, LLLEFTERIS said:

5800x3d  η i5-13500

Ο δευτερος ειναι και 50 ευρω ποιο φθηνος.

Θελω να φτιαξω μικρο κουτακι οποτε δεν με παιρνει για γαιδουρι ψυκτρα ουτε για νερακι.

Μάλλον Intel και αυτό από άνθρωπο που όλα του τα συστήματα πλέον είναι με Ryzen.

Τον είχα τον 5800X3D, πάρα πάρα πολύ ζεστό CPU.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, LLLEFTERIS είπε

5800x3d  η i5-13500

Ο δευτερος ειναι και 50 ευρω ποιο φθηνος.

Θελω να φτιαξω μικρο κουτακι οποτε δεν με παιρνει για γαιδουρι ψυκτρα ουτε για νερακι.

Το πιο ψυχρό από τα δυο. Καρτούλα βρήκες να χωράει; Το κουτάκι ποιο είναι;

Επεξ/σία από dimoskoutr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Το πιο ψυχρό από τα δυο. Καρτούλα βρήκες να χωράει; Το κουτάκι ποιο είναι;

Έχω πάρει κάρτα την MSI 4060 Ti 16gb Ventus 2X

Κουτί έχω ένα παλιό Silverstone αλλά θα το αλλάξω και θα πάρω αναλόγως την μητρική αν θα είναι mini itx η micro atx

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, PadPoet είπε

Τον είχα τον 5800X3D, πάρα πάρα πολύ ζεστό CPU.

Κάτι έκανες πάρα πάρα πολύ λάθος. Idle 36-40 και in game 54-60 με -30 all core.

Το "πάρα πάρα πολύ" το βλέπει κάποιος και υποθέτει >80 C σε όλα τα σενάρια.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, Grisos said:

Κάτι έκανες πάρα πάρα πολύ λάθος. Idle 36-40 και in game 54-60 με -30 all core.

Το "πάρα πάρα πολύ" το βλέπει κάποιος και υποθέτει >80 C σε όλα τα σενάρια.

Με το συμπάθειο, τίποτα δεν έκανα λάθος. Λύνω και δένω PC τουλάχιστον 25 χρόνια. Σιγουρεύτηκα ότι η Noctua D15 πατάει καλά γιατί την έβγαλα και την έβαλα 3 φορές και πάντα το αποτύπωμα ήταν άριστο της πάστας (MX-4)

Σε μια Aorus X570 Pro τον είχα με 32gb DDR4 στα 3600 (2Χ16gb)

Idle είχα και εγώ 30-33. Σε Cinebench και γενικώς benching προγράμματα βάραγε 90-92 βαθμούς Με τρεις ανεμιστήρες. Δύο της ψύχτρας και μια του tower ακριβώς δίπλα στην ψύχτρα.

Δεν έπαιξα ούτε με curve optimiser ούτε με PBO ούτε με ECO mode. Λέω την εμπειρία μου με τις default ρυθμίσεις για το συγκεκριμένο CPU. Είπες ότι "Το "πάρα πάρα πολύ" το βλέπει κάποιος και υποθέτει >80 C σε όλα τα σενάρια." Εγώ απλά ανέφερα ότι μου έκανε εντύπωση πως σε default ρυθμίσεις μια ψύχτρα όπως η Noctua D15 δεν μπορεί ουσιαστικά να ανταπεξέλθει όταν ο 5900X που έχω (και παλιό B0 stepping) με το ζόρι φτάνει 82 με την ίδια ψύχτρα χωρίς καμία ρύθμιση.

Σίγουρα tweakάρεται ο 5800X3D, απλά αναφέρω ότι είναι γενικώς ζεστός επεξεργαστής, πόσο μάλλον για mini-itx λύσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, PadPoet είπε

Με το συμπάθειο, τίποτα δεν έκανα λάθος. Λύνω και δένω PC τουλάχιστον 25 χρόνια. Σιγουρεύτηκα ότι η Noctua D15 πατάει καλά γιατί την έβγαλα και την έβαλα 3 φορές και πάντα το αποτύπωμα ήταν άριστο της πάστας (MX-4)

Σε μια Aorus X570 Pro τον είχα με 32gb DDR4 στα 3600 (2Χ16gb)

Idle είχα και εγώ 30-33. Σε Cinebench και γενικώς benching προγράμματα βάραγε 90-92 βαθμούς Με τρεις ανεμιστήρες. Δύο της ψύχτρας και μια του tower ακριβώς δίπλα στην ψύχτρα.

Δεν έπαιξα ούτε με curve optimiser ούτε με PBO ούτε με ECO mode. Λέω την εμπειρία μου με τις default ρυθμίσεις για το συγκεκριμένο CPU. Είπες ότι "Το "πάρα πάρα πολύ" το βλέπει κάποιος και υποθέτει >80 C σε όλα τα σενάρια." Εγώ απλά ανέφερα ότι μου έκανε εντύπωση πως σε default ρυθμίσεις μια ψύχτρα όπως η Noctua D15 δεν μπορεί ουσιαστικά να ανταπεξέλθει όταν ο 5900X που έχω (και παλιό B0 stepping) με το ζόρι φτάνει 82 με την ίδια ψύχτρα χωρίς καμία ρύθμιση.

Σίγουρα tweakάρεται ο 5800X3D, απλά αναφέρω ότι είναι γενικώς ζεστός επεξεργαστής, πόσο μάλλον για mini-itx λύσεις.

Σίγουρα είναι πιο ζεστός απο 5600x ας πουμε που επίσης είχα. CInebench είδα παρπάνω σίγουρα, αλλά μέχρι 82-83. Τώρα ναι με αέρα δεν δοκίμασα. Κολλάω στο "πάρα πάρα" που παραπέμπει σε de facto καταστάσεις βαθμών και δεν δίνει ξεκάθαρη εικόνα σε κάποιον που δεν γνωρίζει και ζητάει να μάθει.

Επίσης σε default, όπως λες, και ο 13500 καίει πολύ παραπάνω από τον 5800x3D σε gaming οπότε σε mini PC θα ψήνεται εξίσου.

Επεξ/σία από Grisos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, Grisos said:

Μπορώ να

Σίγουρα είναι πιο ζεστός απο 5600x ας πουμε που επίσης είχα. CInebench είδα παρπάνω σίγουρα, αλλά μέχρι 82-83. Τώρα ναι με αέρα δεν δοκίμασα. Κολλάω στο "πάρα πάρα" που παραπέμπει σε de facto καταστάσεις βαθμών και δεν δίνει ξεκάθαρη εικόνα σε κάποιον που δεν γνωρίζει και ζητάει να μάθει.

Επίσης σε default, όπως λες, και ο 13500 καίει πολύ παραπάνω από τον 5800x3D σε gaming οπότε σε mini PC θα ψήνεται εξίσου.

Ναι οκ, ίσως λίγο υπερβολή το "πάρα πάρα" αλλά με πιάνεις. 

Με νερό είσαι; Ε λογικό ρε συ να έχεις καλύτερες θερμοκρασίες. Απλά μου έκανε εντύπωση ότι ο 5800X3D ήταν τόσο πολύ ζεστός.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Arkin είπε

O 3D είναι τουλάχιστον 15 20 βαθμούς πάνω από τους απλούς zen 3 cpu. Ούτε - 30 Co το σωζει ώστε να πέσει στους 55 60 των υπόλοιπων zen 3. 

55-60C δε βλέπεις σε 5800Χ και σε 5950Χ. Ούτε με Curve Optimizer πολλές φορές.

O 5800X3D όντως είναι πιο ζεστός από τους περισσότερους Ryzen.

5 ώρες πριν, dimoskoutr είπε

Το πιο ψυχρό από τα δυο. Καρτούλα βρήκες να χωράει; Το κουτάκι ποιο είναι;

 

7 ώρες πριν, PadPoet είπε

Τον είχα τον 5800X3D, πάρα πάρα πολύ ζεστό CPU

Η κλασική παρανόηση με το θερμοκρασία-θερμότητα.

Ο 5800X3D και γενικά οι Ryzen τα πάνε πολύ καλά στην παραγωγή θερμότητας αφού έχουν χαμηλή κατανάλωση αλλά δεν τα πάνε καλά στην απαγωγή αυτής, δηλαδή σε "θερμοκρασίες".

Σε ένα μικρό κουτί μπορεί να είναι και καλύτερο ένα τέτοιο CPU αφού θα συγκρατεί μέσα του ένα μεγάλο μέρος της θερμότητας και δε θα το απελευθερώνει μέσα στο κουτί.

Δεδομένων αυτών, τι D15 τι ψυκτρα των 25€, αν δε γίνει CO προκοπή οι λάτρεις των χαμηλών θερμοκρασιών δε θα δουν.

Οι υπόλοιποι απλά θα απολαμβάνουν τη χαμηλή κατανάλωση σε gaming ;)

Επεξ/σία από kkatzos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη οπως καταλαβα κρινετε βαση το Gaming να πω οτι ο υπολογιστης το 95% θα ειναι απλα για να χαζευουμε στο ιντερνετ και αντε ο μικρος να παιξει καμια φορα κανενα παιχνιδι.

Η μοναδικη βαρια δουλεια που κανω ειναι καμια επεξεργασια βιντεο που τραβαω με την φωτογραφικη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Επειδη οπως καταλαβα κρινετε βαση το Gaming να πω οτι ο υπολογιστης το 95% θα ειναι απλα για να χαζευουμε στο ιντερνετ και αντε ο μικρος να παιξει καμια φορα κανενα παιχνιδι.

Η μοναδικη βαρια δουλεια που κανω ειναι καμια επεξεργασια βιντεο που τραβαω με την φωτογραφικη.

 

Ε τότε πας στον 13500. Έχει χαμηλότερη κατανάλωση σε φάση internet-youtube κτλ.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/11/2023 στις 3:22 ΜΜ, PadPoet είπε

Με το συμπάθειο, τίποτα δεν έκανα λάθος. Λύνω και δένω PC τουλάχιστον 25 χρόνια. Σιγουρεύτηκα ότι η Noctua D15 πατάει καλά γιατί την έβγαλα και την έβαλα 3 φορές και πάντα το αποτύπωμα ήταν άριστο της πάστας (MX-4)

Σε μια Aorus X570 Pro τον είχα με 32gb DDR4 στα 3600 (2Χ16gb)

Idle είχα και εγώ 30-33. Σε Cinebench και γενικώς benching προγράμματα βάραγε 90-92 βαθμούς Με τρεις ανεμιστήρες. Δύο της ψύχτρας και μια του tower ακριβώς δίπλα στην ψύχτρα.

Δεν έπαιξα ούτε με curve optimiser ούτε με PBO ούτε με ECO mode. Λέω την εμπειρία μου με τις default ρυθμίσεις για το συγκεκριμένο CPU. Είπες ότι "Το "πάρα πάρα πολύ" το βλέπει κάποιος και υποθέτει >80 C σε όλα τα σενάρια." Εγώ απλά ανέφερα ότι μου έκανε εντύπωση πως σε default ρυθμίσεις μια ψύχτρα όπως η Noctua D15 δεν μπορεί ουσιαστικά να ανταπεξέλθει όταν ο 5900X που έχω (και παλιό B0 stepping) με το ζόρι φτάνει 82 με την ίδια ψύχτρα χωρίς καμία ρύθμιση.

Σίγουρα tweakάρεται ο 5800X3D, απλά αναφέρω ότι είναι γενικώς ζεστός επεξεργαστής, πόσο μάλλον για mini-itx λύσεις.

Υπάρχει επεξεργαστής που σε Cinebench και γενικώς benching προγράμματα δε βαράει υψηλές θερμοκρασίες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...