Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 ( Milan / Vermeer ) - Epyc 3 & Ryzen 5000


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κατευθείαν 32 ram λες ε?

Δεν ξέρω κατά πόσο παίζει ρόλο η αλήθεια είναι για συχνότητες/συμβατότητα τα 2 vs 4 dimms, ή ακόμα αν θα μπορεί να βρει ίδια dimms ram στο μέλλον. :)

Άρα κατευθείαν 7600 32 gb προτιμότερο δλδ.

Σε τι συχνότητα να κοιτάω γενικά;

υπάρχει κάποιο "γνωστό" vfm kit για 7600?

edit: βασικά μάλλον πρέπει να το ρωτήσω στο 7000 thread xD

Ολόκληρος πύργος πέρα από δίσκο είναι γενικά με 1000αρι μπάτζετ 

Επεξ/σία από just getting started
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

9 λεπτά πριν, just getting started είπε

Κατευθείαν 32 ram λες ε?

Δεν ξέρω κατά πόσο παίζει ρόλο η αλήθεια είναι για συχνότητες/συμβατότητα τα 2 vs 4 dimms, ή ακόμα αν θα μπορεί να βρει ίδια dimms ram στο μέλλον. :)

Άρα κατευθείαν 7600 32 gb προτιμότερο δλδ.

Σε τι συχνότητα να κοιτάω γενικά;

υπάρχει κάποιο "γνωστό" vfm kit για 7600?

edit: βασικά μάλλον πρέπει να το ρωτήσω στο 7000 thread xD

Ολόκληρος πύργος πέρα από δίσκο είναι γενικά με 1000αρι μπάτζετ 

οχι ρε τι 7600 ? ενα κιτακι στα 6000 με καλο cas ειναι οκ  πχ

https://www.skroutz.gr/s/38641748/G-Skill-Trident-Z5-Neo-32GB-DDR5-RAM-me-2-Modules-2x16GB-kai-Tachytita-6000-gia-Desktop-F5-6000J3038F16GX2-TZ5N.html

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι όχι για CPU εννοούσα 7600, το έγραψα χάλια ξέρω :D

Οκ κρατάω το Κιτ για τις ραμ, αλλά είδα μητρικές όλες τσιμπημενες τιμές, έτσι είναι και στις αντίστοιχες ιντελ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, just getting started είπε

Όχι όχι για CPU εννοούσα 7600, το έγραψα χάλια ξέρω :D

Οκ κρατάω το Κιτ για τις ραμ, αλλά είδα μητρικές όλες τσιμπημενες τιμές, έτσι είναι και στις αντίστοιχες ιντελ?

 

Οι μητρικες εχουν ελεεινες τιμες γενικα στα 1000 ευρω ειναι και δισκος και κουτι ?

Με 1100 ,παιρνεις 7600x τις μνημες που σου εβαλα , asrock b650 μητρικη και gigabyte 7800χt

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς δίσκο σίγουρα, τώρα κουτί έχει το παλιό του, δεν με είπε αν θέλει να το αλλάξει.

Αλλά εννοείται αν είναι να χωρέσει καλύτερη κάρτα, φαντάζομαι δεν θα τον πειράξει να μείνει με το παλιό.

Παρεμπιπτόντως, ο 7600 έχει απαιτήσεις από ψύξη?

Είμαι με 5600 στοκ ψήκτρα και -30 CO και δεν ανεβαίνει πάνω από 55 περίπου βαθμούς. Είναι έτσι και ο 7600?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, just getting started είπε

Χωρίς δίσκο σίγουρα, τώρα κουτί έχει το παλιό του, δεν με είπε αν θέλει να το αλλάξει.

Αλλά εννοείται αν είναι να χωρέσει καλύτερη κάρτα, φαντάζομαι δεν θα τον πειράξει να μείνει με το παλιό.

Παρεμπιπτόντως, ο 7600 έχει απαιτήσεις από ψύξη?

Είμαι με 5600 στοκ ψήκτρα και -30 CO και δεν ανεβαίνει πάνω από 55 περίπου βαθμούς. Είναι έτσι και ο 7600?

θα χρειαστει και ψυκτρα, δεν εχει  οπως ειχε ο 5600  ,τωρα τι απαιτησεις εχει φανταζομαι οχι μεγαλες μιας και ειναι 105w απλα γενικα οι zen4 ειναι θερμα cpu

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, akoinonitos said:

θα χρειαστει και ψυκτρα, δεν εχει  οπως ειχε ο 5600  ,τωρα τι απαιτησεις εχει φανταζομαι οχι μεγαλες μιας και ειναι 105w απλα γενικα οι zen4 ειναι θερμα cpu

O 7600(σκέτος) έχει την wraith stealth που είναι την κουτσοπαλεύει με τα stock ρολόγια του.

Ο 7600x δεν έχει ψυκτρα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, @topos είπε

O 7600(σκέτος) έχει την wraith stealth που είναι την κουτσοπαλεύει με τα stock ρολόγια του.

Ο 7600x δεν έχει ψυκτρα

Σωστη παρατηρηση ,για τον 7600x μιλουσα εγω αλλα δεν το εγραψα σωστα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 13/11/2023 at 14:25, geomrk said:

Σε αλλαγη cpu+ram εμενα μου εβγαλε λιγο τη παναγια γιατι δεν μπουταρε το pc και ενολιγοις ,μετα απο πολλα ρεσταρτ κ διαφορες βλακειες,μετα απο reset motherboard με τη μπαταρια και reset defaults σε ολα ξεκινησε 

On 13/11/2023 at 14:36, just_a_dude said:

Και εμένα όταν άλλαξα μνήμες μου είχε βγάλει την πίστη. Είχε κολλήσει στο cpu led. Μετά από re-seat τις μνήμες, clear cmos, κτλ δούλεψε.

Τελικά σε μένα δεν είχε κάποιο θέμα. Έβαλα το νέο επεξεργαστή και μνήμες με τη παλιά κάρτα και άνοιξε κανονικά λέγοντας πως έκανε reset το bios επειδή βρήκε νέο cpu. Μετά άλλαξα και τη κάρτα γραφικών και ακομά και με τα παλιά windows δεν έχω κάποιο θέμα προς το παρόν.

Το είπα και στο άλλο νήμα, αλλά αν κάποιος θέλει γερή ψύκτρα, η phantom spirit 120 είναι φοβερή για 60 ευρώ από το amazon.de. Είναι αρκετή για κάθε amd cpu, τουλάχιστον μέχρι 7800x3d.

Επεξ/σία από John_on_PC
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, John_on_PC είπε

Το είπα και στο άλλο νήμα, αλλά αν κάποιος θέλει γερή ψύκτρα, η phantom spirit 120 είναι φοβερή για 60 ευρώ από το amazon.de. Είναι αρκετή για κάθε amd cpu, τουλάχιστον μέχρι 7800x3d.

Είναι γενικά αρκετή, για κάθε CPU. Όχι μόνο για 7800Χ3D.

Αφού είναι η καλύτερη ψύκτρα με αέρα.

Τελική τιμή ~50€ η PS120 SE ARGB (με prime) και άσε τα κορόιδα να δίνουν 90-100€ σε Noctua και Bequiet ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 minutes ago, kkatzos said:

Είναι γενικά αρκετή, για κάθε CPU. Όχι μόνο για 7800Χ3D.

Αφού είναι η καλύτερη ψύκτρα με αέρα.

Τελική τιμή ~50€ η PS120 SE ARGB (με prime) και άσε τα κορόιδα να δίνουν 90-100€ σε Noctua και Bequiet ;)

Από ότι είδα της be quiet δεν πάνε καλά στην AM5 λόγω του design τους. Τώρα βγάλανε καινούργια ψυκτρα αλλά και αυτή είναι λίγο πίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για όσους δεν το έχουν δει, ρίχνει και στη Noctua NH--D15 ενώ κοστίζει τα μισά (και λιγότερα) χρήματα:

 

Γενικά, η ThermalRight έχει και τις top και τις πιο VfM ψύκτρες.

Με 25€ βρίσκεις ψύκτρα (ΒΑ120) επαρκέστατη για τα περισσότερα CPUs που κυκλοφορούν σήμερα.

Για όσους θέλουν το top πάνε στη Phantom Spirit SE, ενώ υπάρχουν και ενδιάμεσα καλές προτάσεις (Peerless Assasin κτλ).

Επεξ/σία από kkatzos
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σας ρωτήσω, έχω μνήμες που έχουν XMP 3200-16-18-18-18-36-58 στα 1.35v. Μπορώ να τις κάνω overclock στα 3600-16-19-19-39-58-1T στα 1.35v.

Αυτό θα αυξήσει το performance με 5800x3d ή δεν έχει διαφορά; Στο cinerbench r23 δεν βλέπω μεγάλη διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, John_on_PC είπε

Να σας ρωτήσω, έχω μνήμες που έχουν XMP 3200-16-18-18-18-36-58 στα 1.35v. Μπορώ να τις κάνω overclock στα 3600-16-19-19-39-58-1T στα 1.35v.

Αυτό θα αυξήσει το performance με 5800x3d ή δεν έχει διαφορά; Στο cinerbench r23 δεν βλέπω μεγάλη διαφορά.

με 1.35V ειναι σταθερες? στο cb δεν θα δεις διαφορα ,κοιτα σε games σε χαμηλη αναλυση 720P ,1080p

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα

Κάποια πρόταση μητρικής για ryzen 7 5700g σε micro ATX;

Σκέφτομαι για την gigabyte aorus elite 550

Δεν με ενδιαφέρουν τα παιχνίδια ή το overclocking (για την ώρα τουλάχιστον)

Επίσης πάντα κοιτούσα στις μητρικές το cpu support, ποτέ δεν είχα σχοληθεί με συμβατότητα ram ή ssd.

Τωρα που κοίταξα για ram δεν είδα ότι υπάρχει στην λίστα συμβατότητας. Να προχωρήσω στην τύχη;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...