Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 ( Milan / Vermeer ) - Epyc 3 & Ryzen 5000


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, dimoskoutr είπε

Πολύ δεν λες σε min fps; Δεν γνωρίζω γι αυτό ρωτάω.

Ανάλογα το παιχνίδι. Άλλα παίρνουν πολύ, άλλα λιγότερο.

Αλλά ΟΛΑ παίρνουν ;)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

38 λεπτά πριν, hurin είπε

Δεν έχω ασχοληθεί με τις ram (GSKILLF4-3600C16D-32GTZN) μόνο xmp, και έβαλα με -30 τον 5800x3d.

Κερδίζει όντως 20% από μνήμες;

Τι timings να δοκιμάσω;

Untitled.png.3e664947c131f2ff8adb456ee9dfaff3.png

Δοκιμασε για αρχη να τους βαλεις την συχνοτητα 3800mhz και το Infinity fabric 1900mhz και μετα φτιαχνεις και τα timings

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, hurin είπε

Δεν έχω ασχοληθεί με τις ram (GSKILLF4-3600C16D-32GTZN) μόνο xmp, και έβαλα με -30 τον 5800x3d.

Κερδίζει όντως 20% από μνήμες;

Όχι, ο 5800X3D δεν κερδίζει 20% από μνήμες κατά μέσο όρο. Σύμφωνα με τις δοκιμές μου (είχα 5600 και έχω 5800X3D) κερδίζει περίπου τα μισά από ότι οι non-3D. Όπως και να έχει ... ένα 10% δε χάλασε κανέναν.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά θα βγάλω παλιό επεξεργαστή, κάρτα και μνήμες και θα βάλω 5800x3d στην τωρινή b450 με νέα κάρτα και μνήμες. Εκτός από DDU χρειάζεται να κάνω κάτι άλλο, πχ στο bios;

Κυρίως δεν ξέρω αν χρειάζεται να κάνω reset to defaults στο bios και set optimized defaults ή όχι πριν βγάλω τον παλιό επεξεργαστή. Τα windows 11 ελπίζω να μη χρειαστεί να τα ξαναεγκαταστήσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, John_on_PC είπε

Παιδιά θα βγάλω παλιό επεξεργαστή, κάρτα και μνήμες και θα βάλω 5800x3d στην τωρινή b450 με νέα κάρτα και μνήμες. Εκτός από DDU χρειάζεται να κάνω κάτι άλλο, πχ στο bios;

Κυρίως δεν ξέρω αν χρειάζεται να κάνω reset to defaults στο bios και set optimized defaults ή όχι πριν βγάλω τον παλιό επεξεργαστή. Τα windows 11 ελπίζω να μη χρειαστεί να τα ξαναεγκαταστήσω.

κανε ενα reset to default πριν βαλεις τον νεο. Δεν χρειαζεται κατι αλλο

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, John_on_PC είπε

Παιδιά θα βγάλω παλιό επεξεργαστή, κάρτα και μνήμες και θα βάλω 5800x3d στην τωρινή b450 με νέα κάρτα και μνήμες. Εκτός από DDU χρειάζεται να κάνω κάτι άλλο, πχ στο bios;

Κυρίως δεν ξέρω αν χρειάζεται να κάνω reset to defaults στο bios και set optimized defaults ή όχι πριν βγάλω τον παλιό επεξεργαστή. Τα windows 11 ελπίζω να μη χρειαστεί να τα ξαναεγκαταστήσω.

Σε αλλαγη cpu+ram εμενα μου εβγαλε λιγο τη παναγια γιατι δεν μπουταρε το pc και ενολιγοις ,μετα απο πολλα ρεσταρτ κ διαφορες βλακειες,μετα απο reset motherboard με τη μπαταρια και reset defaults σε ολα ξεκινησε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι χρήστες του socket AM4, θα έχουν δύο νέες εισόδους στην αγορά, καθώς η εταιρεία θα λανσάρει δύο ακόμη μοντέλα επεξεργαστών πάνω στη σειρά Ryzen 5000X3D, σύμφωνα με την chi11eddog, μια αξιόπιστη πηγή με διαρροές που αφορούν την AMD. Αν και βασίζονται στην παλαιότερη μικροαρχιτεκτονική "Zen 3", αυτά τα τσιπ διαθέτουν τεχνολογία 3D Vertical Cache, η οποία βοηθά στην ενίσχυση της απόδοσής τους στο gaming σε επίπεδα συγκρίσιμα τουλάχιστον με το 12ης γενιάς Intel Core "Alder Lake", δίνοντας στους χρήστες μια οικονομικά αποδοτική επιλογή αναβάθμισης αλλά και παράταση ζωής για τους υπολογιστές με ΑΜ4 με στήσιμο για gaming. Αν θυμάστε, η AMD έχει επεκτείνει επίσημα την υποστήριξη "Zen 3" και 3D V-cache σε όλες τις γενιές chipset του AM4, συμπεριλαμβανομένης της σειράς AMD 300.

Μεταξύ των δύο νέων μοντέλων επεξεργαστών είναι ο Ryzen 7 5700X3D και ο Ryzen 5 5500X3D. Ο 5700X3D είναι ένας επεξεργαστής 8 core /16 thread με 100 MB συνολικής μνήμης cache (δηλαδή 512 KB μνήμης cache L2 ανά πυρήνα, συν 96 MB προσωρινής μνήμης L3), ενώ ο Ryzen 5 5500X3D είναι ένα τσιπ 6 core /12 thread με 99 MB συνολικής μνήμης cache. Αυτό που ξεχωρίζει το 5700X3D και το 5500X3D από το 5800X3D και το 5600X3D είναι οι χαμηλότερες ταχύτητες ρολογιού και, ενδεχομένως, το χαμηλότερο TDP. Και τα δύο τσιπ έρχονται με βασική συχνότητα 3,00 GHz, σε σύγκριση με τα 3,30 GHz του 5600X3D και τα 3,40 GHz του 5800X3D. Ο 5700X3D ¨μπουστάρει¨ έως και 4,10 GHz σε σύγκριση με τα 4,50 GHz του 5800X3D. ενώ ο 5500X3D έως και 4,00 GHz σε σύγκριση με 4,40 GHz του 5600X3D. Τόσο ο 5800X3D όσο και ο 5600X3D, έχουν ονομαστική TDP στα 105 W, επομένως είναι πιθανό η AMD να χρησιμοποιεί χαμηλότερες τιμές TDP και PPT για τα 5700X3D και 5500X3D. Δεν υπάρχει καμία πληροφορία για το πότε θα κυκλοφορήσουν τα δύο νέα τσιπ, αν και η AMD συνεχίζει να κυκλοφορεί ενημερώσεις στον μικροκώδικα του AM4 AGESA, με την τελευταία έκδοση ComboAM4v2 1.2.0.B να κυκλοφορεί μόλις τον Σεπτέμβριο του 2023.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά να ρωτήσω, γιατί δεν ξέρω πώς είναι και οι καινούργιες γενιές ιντελ από τότε που πήρα εγώ, αλλά έχω 5600 και είμαι πολύ ευχαριστημένος για τα λεφτά που έδωσα.

Να προτείνω 5000 σειρά σε φίλο με 1000ρι μπάτζετ για πύργο;

Ή να τον σπρώξω σε 7000 μεριά;

μήπως ιντελ; Έχει καλύτερο vfm στα budget builds?

Ρωτάω γιατί αν πχ χωρέσω μεγαλύτερη κάρτα στο μπιλντ, αναγκαστικά πέφτω σε διαθέσιμο μπάτζετ για μητρική/μνήμες κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, just getting started είπε

Παιδιά να ρωτήσω, γιατί δεν ξέρω πώς είναι και οι καινούργιες γενιές ιντελ από τότε που πήρα εγώ, αλλά έχω 5600 και είμαι πολύ ευχαριστημένος για τα λεφτά που έδωσα.

Να προτείνω 5000 σειρά σε φίλο με 1000ρι μπάτζετ για πύργο;

Ή να τον σπρώξω σε 7000 μεριά;

μήπως ιντελ; Έχει καλύτερο vfm στα budget builds?

Ρωτάω γιατί αν πχ χωρέσω μεγαλύτερη κάρτα στο μπιλντ, αναγκαστικά πέφτω σε διαθέσιμο μπάτζετ για μητρική/μνήμες κλπ

Αν μπορεις να χωρεσεις κανα 7600 με φθηνη μητρικη θα ειναι καλυτερα πιστευω

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικό, λέω και να του βάλω αρχικά 16 γίγα ram μπας και γλιτώσω τίποτα (και να βάλει άλλα 16 αργότερα όποτε θέλει) και με ότι περισσέψει από μπάτζετ στην κάρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, just getting started είπε

Λογικό, λέω και να του βάλω αρχικά 16 γίγα ram μπας και γλιτώσω τίποτα (και να βάλει άλλα 16 αργότερα όποτε θέλει) και με ότι περισσέψει από μπάτζετ στην κάρτα.

οχι μην το κανεις, πες λιγο Budget και τι θα αγοραστει με αυτο

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...