Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 ( Milan / Vermeer ) - Epyc 3 & Ryzen 5000


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πέρασε και με tRC 52 και tFRC 288 μάλιστα με 1,4v...

 

Screenshot 2023-11-05 223643.png

Πάμε τώρα για τα υπόλοιπα του ακοινώνητου να δούμε...δηλαδή:

tRRDS 4

tRRDL 6

fFAW 24

tWTRS 4

tWTRL 12

tWR 12

tRDRDSCL 4

tWRWRSCL 4

αυτά βαράω σωστά;

Επεξ/σία από dimoskoutr
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Πέρασε και με tRC 52 και tFRC 288 μάλιστα με 1,4v...

 

Screenshot 2023-11-05 223643.png

Ωραία, πολύ ωραία.

Τώρα σώσε το αυτό το προφίλ και βάλε το όπως είναι με 3800 συχνότητα, 304 το TRFC και 1.48 τάση στις μνήμες.

Κατά 99% θα λειτουργεί (είναι αρκετά χαλαρό για b-dies και έχει και κάτι κουλαμάρες στα auto της μητρικής), αλλά μπορεί να στη φέρει το FCLK 1900 και να έχεις WHEA errors.

Aν είσαι τυχερός και το 'χεις, μετά πας για στήσιμο/σφίξιμο της προκοπής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Πέρασε και με tRC 52 και tFRC 288 μάλιστα με 1,4v...

 

Screenshot 2023-11-05 223643.png

Πάμε τώρα για τα υπόλοιπα του ακοινώνητου να δούμε...δηλαδή:

tRRDS 4

tRRDL 6

fFAW 24

tWTRS 4

tWTRL 12

tWR 12

tRDRDSCL 4

tWRWRSCL 4

αυτά βαράω σωστά;

βαλε 1.45v και βαλε και το tcwl 14 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Ωραία, πολύ ωραία.

Τώρα σώσε το αυτό το προφίλ και βάλε το όπως είναι με 3800 συχνότητα, 304 το TRFC και 1.48 τάση στις μνήμες.

Κατά 99% θα λειτουργεί (είναι αρκετά χαλαρό για b-dies και έχει και κάτι κουλαμάρες στα auto της μητρικής), αλλά μπορεί να στη φέρει το FCLK 1900 και να έχεις WHEA errors.

Aν είσαι τυχερός και το 'χεις, μετά πας για στήσιμο/σφίξιμο της προκοπής.

Στο bios εννοείς να σώσω αυτό το προφιλ;  Η μητρική από το xmp με αφήνει να ανεβάζω ανά 0,05v οπότε από 1,40 πάει 1,45 και μετά 1,50...

44 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

βαλε 1.45v και βαλε και το tcwl 14 

ένας ένας βρε. Μόλις πέρασε και αυτό σε 1,40v:

 

Screenshot 2023-11-05 232550.png

μου έκανε όμως πολύ εντύπωση ότι το ολοκλήρωσε 10 λεπτά γρηγορότερα από το προηγούμενο. Γιατί αυτό;

41 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Σταμάτα μωρέ, άσε τον να ιδρώσει λίγο τώρα βράδυ με BSODS και clear cmos.

Ρε μην με βάζετε σε clear cmos τέτοια ώρα...το μεσημέρι πήγε στην κούλουρη μέχρι να στρώσει από το clear cmos.😀

Επεξ/σία από dimoskoutr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Στο bios εννοείς να σώσω αυτό το προφιλ;

ένας ένας βρε. Μόλις πέρασε και αυτό σε 1,40v:

 

Screenshot 2023-11-05 232550.png

μου έκανε όμως πολύ εντύπωση ότι το ολοκλήρωσε 10 λεπτά γρηγορότερα από το προηγούμενο. Γιατί αυτό;

Γιατι κατεβασες τα timings και εγιναν πιο γρηγορες οι μνημες σου :P

Το tcwl δεν το εβαλες 14 ,σου αρεσει να τρεχεις tmp5 ? τη βρισκεις 

και ετσι οπως εισαι να μεινεις εισαι οκ αν δεν ψαχνεις το απολυτο και το 1.4v που δινεις ειναι πολυ κομπλε

Σωσε ενα προφιλ στο bios 3600c16 να το εχεις και αν θες ψαξου για παραπανω η για να κατεβασεις και αλλα timings, απο δω και περα οτι κατεβαζεις θα θες και παραπανω ταση.

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, akoinonitos είπε

Γιατι κατεβασες τα timings και εγιναν πιο γρηγορες οι μνημες σου :P

Αφού πέρασε μέχρι εδώ με 1,40 παίζει να περάσει και το tCWL 14 χωρίς να ανεβάσω ρεύμα; Να πω εδώ ότι παρατήρησα και αρκετά υψηλότερη θερμοκρασία, ίσως επηρεάστηκε πέρα από τα timings και από το ότι εχω αφήσει ανοιχτό το πλαινό τζάμι για γρηγορότερη πρόσβαση σε clear cmos...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Αφού πέρασε μέχρι εδώ με 1,40 παίζει να περάσει και το tCWL 14 χωρίς να ανεβάσω ρεύμα; Να πω εδώ ότι παρατήρησα και αρκετά υψηλότερη θερμοκρασία, ίσως επηρεάστηκε πέρα από τα timings και από το ότι εχω αφήσει ανοιχτό το πλαινό τζάμι για γρηγορότερη πρόσβαση σε clear cmos...

διαβασε το προηγουμενο εκανα edit ,οχι ζεσταθηκαν περισσοτερο γτ εσφιξες τα timings

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Το tcwl δεν το εβαλες 14 ,σου αρεσει να τρεχεις tmp5 ? τη βρισκεις 

Δεν το πρόσεξα μάλλον όταν το έγραψες. Θα δώσω άλλο ένα ΤΜ5 με tcwl 14 και 1,4 να δούμε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Δεν το πρόσεξα μάλλον όταν το έγραψες. Θα δώσω άλλο ένα ΤΜ5 με tcwl 14 και 1,4 να δούμε.

Δοκιμασε δεν χανεις τπτ , παντως και ετσι να μεινεις εισαι οκ απο δω και περα θα εχεις μικρες εως ελαχιστες βελτιωσεις ,το περισσοτερο απο το 3600c16 το εχεις παρει. Μετα το ανεβασμα στη συχνοτητα και σε if θα σου δωσει κατι τις

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Δοκιμασε δεν χανεις τπτ , παντως και ετσι να μεινεις εισαι οκ απο δω και περα θα εχεις μικρες εως ελαχιστες βελτιωσεις ,το περισσοτερο απο το 3600c16 το εχεις παρει. Μετα το ανεβασμα στη συχνοτητα και σε if θα σου δωσει κατι τις

Ευχαριστω παρά πολύ άρχοντα για την υπομονή σου. Αν περάσει και από εδώ στο τέλος θέλω να μου λύσεις και μια απορία. Άσε να περάσει πρώτα όμως.😉

Μια και είναι κρατημένο το προφίλ πάντως όταν φτάσω στο act3 του bg3 μέσα στο Baldur’s Gate θα το γυρίσω πρώτα στο xmp που είχαν οι μνήμες πριν και μετά σε αυτό που παλεύουμε σήμερα και χτες να δω αν πήρε τίποτα στα min fps. Περίεργος είμαι. 🙂

image.png.331692f6e3d679445b2f6a6ebc6ae8cf.png

Πέρασε και από εδώ επίσης με 1,4v. @akoinonitos να σε ρωτήσω φίλτατε, τα timings που μου έδινες χτες και σήμερα, και όταν δεν περνούσε το τεστ που μου έδινες άλλα, κλπ που τα βρήκες ρε συ; Εννοώ υπάρχει κανένα εργαλείο που τσεκάρει τη μνήμη και δίνει πιθανά timings; Μόνο από την εμπειρία σου και από τα παιδιά εδώ μέσα; Τι από όλα; Αν υπάρχει και εργαλείο δώσε φώτα. Ευχαριστώ και πάλι και καλό βράδυ σε όλους.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, dimoskoutr είπε

Ευχαριστω παρά πολύ άρχοντα για την υπομονή σου. Αν περάσει και από εδώ στο τέλος θέλω να μου λύσεις και μια απορία. Άσε να περάσει πρώτα όμως.😉

Μια και είναι κρατημένο το προφίλ πάντως όταν φτάσω στο act3 του bg3 μέσα στο Baldur’s Gate θα το γυρίσω πρώτα στο xmp που είχαν οι μνήμες πριν και μετά σε αυτό που παλεύουμε σήμερα και χτες να δω αν πήρε τίποτα στα min fps. Περίεργος είμαι. 🙂

image.png.331692f6e3d679445b2f6a6ebc6ae8cf.png

Πέρασε και από εδώ επίσης με 1,4v. @akoinonitos να σε ρωτήσω φίλτατε, τα timings που μου έδινες χτες και σήμερα, και όταν δεν περνούσε το τεστ που μου έδινες άλλα, κλπ που τα βρήκες ρε συ; Εννοώ υπάρχει κανένα εργαλείο που τσεκάρει τη μνήμη και δίνει πιθανά timings; Μόνο από την εμπειρία σου και από τα παιδιά εδώ μέσα; Τι από όλα; Αν υπάρχει και εργαλείο δώσε φώτα. Ευχαριστώ και πάλι και καλό βράδυ σε όλους.

Μια χαρα ρε! Αυτα εβαζα εγω οταν ειχα amd και καποια υπολογιζονται  πχ το trfc που πρεπει  να σου βγαινει σωστα σε ns αναλογα με την συχνοτητα (120,140,160,180) αναλογως ποσο τραβανε οι ραμ σου , το tras και το trc με βαση τα αρχικα ,το tcwl μπορει να ειναι οσο το tcl η -2 (14) κλπ , απο εργαλεια υπηρχε το ryzen dram calculator αλλα δεν ξερω αν υπαρχει ακομα.

Μπορεις να δοκιμασεις και να κατεβασεις τωρα το trtp σε 12 η 10 αν θες.Προσεχε το trtp οχι το trp

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, dimoskoutr said:

Ευχαριστω παρά πολύ άρχοντα για την υπομονή σου. Αν περάσει και από εδώ στο τέλος θέλω να μου λύσεις και μια απορία. Άσε να περάσει πρώτα όμως.😉

Μια και είναι κρατημένο το προφίλ πάντως όταν φτάσω στο act3 του bg3 μέσα στο Baldur’s Gate θα το γυρίσω πρώτα στο xmp που είχαν οι μνήμες πριν και μετά σε αυτό που παλεύουμε σήμερα και χτες να δω αν πήρε τίποτα στα min fps. Περίεργος είμαι. 🙂

image.png.331692f6e3d679445b2f6a6ebc6ae8cf.png

Πέρασε και από εδώ επίσης με 1,4v. @akoinonitos να σε ρωτήσω φίλτατε, τα timings που μου έδινες χτες και σήμερα, και όταν δεν περνούσε το τεστ που μου έδινες άλλα, κλπ που τα βρήκες ρε συ; Εννοώ υπάρχει κανένα εργαλείο που τσεκάρει τη μνήμη και δίνει πιθανά timings; Μόνο από την εμπειρία σου και από τα παιδιά εδώ μέσα; Τι από όλα; Αν υπάρχει και εργαλείο δώσε φώτα. Ευχαριστώ και πάλι και καλό βράδυ σε όλους.

tRAS 32
tRC 48
tFAW 16
tWR 16
tRTP 8

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...