Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 ( Milan / Vermeer ) - Epyc 3 & Ryzen 5000


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 10,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ευχαριστώ όλους όσους κάνουν τον κόπο και ποστάρουν για να βοηθήσουν. Θέλω να πειράξω τις μνήμες λιγάκι για τα min fps, κάποιο παιδί έβαλε ένα βίντεο από το act 3 του bg3 όπου τα min πήγαιναν 30-35. Ε εκεί υποθέτω κάτι θα πάρω. Πάμε για φόρμουλα τώρα και μετά τις μνήμες. 😜

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Ευχαριστώ όλους όσους κάνουν τον κόπο και ποστάρουν για να βοηθήσουν. Θέλω να πειράξω τις μνήμες λιγάκι για τα min fps, κάποιο παιδί έβαλε ένα βίντεο από το act 3 του bg3 όπου τα min πήγαιναν 30-35. Ε εκεί υποθέτω κάτι θα πάρω. Πάμε για φόρμουλα τώρα και μετά τις μνήμες. 😜

πιο πολυ σασπενς θα εχει το tm5 παρα η φορμουλα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
55 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

Αν και συνερίζομαι τον ενθουσιασμό του δήμου, σε νορμαλ καταστάσεις που είτε η κάρτα παίζει στο τέρμα είτε πιάνεις τα fps του μόνιτορ το τουνινγκ στις μνήμες είναι ψιλοανουσιο ….

απο την εμπειρία μου στο tlou ας πούμε πήρα 15-20 fps πάνω σε σχέση με το απλό xmp αλλά μιλάμε για ανάλυση 720p και 170 fps με 4090 … τώρα ναι άμα θέλω να βάλω κοντριτσα τον Πέτρο και τον kkatzo να τους λέω για τσαλαπάτημα και αλλά τέτοια να τους ανάψω τα λαμπάκια καλώς, αλλά επι της ουσίας στο Harry Potter μια τρύπα στο νερό που είμαι gpu bound…

Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι στη δικιά μου περίπτωση επειδή όπως πάντα κάτι θα failάρω το κουτί που πήρα είναι φουρνακι με αποτέλεσμα να ζεσταίνονται πολύ οι μνήμες και να βγάζουν σφάλμα στο memtest παρόλο που δεν έχουν θέμα στα παιχνίδια … όποτε της γύρισα σε απλό xmp προς το παρών μέχρι να αλλάξω πάλι κουτί που πήρα πριν μια βδομάδα 😝

Το κουτάκι μου πάντως είναι το lancool 216 οποτε υποθέτω ότι δεν είναι θέμα θερμοκρασιών.

20 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

πιο πολυ σασπενς θα εχει το tm5 παρα η φορμουλα :P

Ισχύει, κατάντια πάλι με τους άλλους σε σχέση με RB, γι αυτό το έβαλα να τρέξει TM5 σε 3800 16-16-16-16-36 με 1,45v και tRFC 304 πριν καθίσω να δω.🤪

@akoinonitosΕνημέρωση: δεν ξέρω τι χτυπάει αλλά στις ρυθμίσεις που είπα πριν, που το έβαλα να τρέξει tm5 κάποια στιγμή χτύπησαν windows μπλε οθόνη. Ξεκίνησε πάλι και έβαλα να τρέξω 3600 16-16-16-16-36 με 1,40v και tRFC 304, οποτε γύρισα και το infinity σε auto και πήγε 1600…

edit: Έλα που δεν θα ήταν ενδιαφέρον ο αγώνας! Είδατε η Φεράρι; 🤨🤔

Αν κρίνω από αυτά που είπε ένα παλικάρι με την φόρμουλα και από το τι γίνεται τελικά μάλλον υπάρχει συσχέτιση και με τις ram μου;;; 😂😂😂

Επεξ/σία από dimoskoutr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πέρασε με αυτά τα settings. Ίσως γκρινιάζει η μητρική με 3800 και infinity 1900; Δεν ξέρω. Επόμενο βήμα;

Screenshot 2023-11-05 194829.png

Επεξ/σία από dimoskoutr
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Πέρασε με αυτά τα settings. Ίσως γκρινιάζει η μητρική με 3800 και infinity 1900; Δεν ξέρω. Επόμενο βήμα;

Screenshot 2023-11-05 194829.png

ρε παλικαρακι μου 3800c16 δεν ειπαμε να τεσταρεις?

τωρα ειδα το edit:  κατεβασε το trc 52 βαλε trfc 288

και μετα  βαλε και τα υπολοιπα που σου ειχα γραψει

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

ρε παλικαρακι μου 3800c16 δεν ειπαμε να τεσταρεις?

Ρε παλικαράκι μου γιατί δεν βλέπεις το έγραψα στο προηγουμενο ποστ ότι χτύπησαν τα windows μπλε οθόνη με εκείνες τις ρυθμίσεις (3800cl16); Το έγραψα φίλτατε. Δεν το διάβασες απλά. Για αυτό γύρισα 3600cl16 με το tRFC 304 να δω αν περνάει. Τι να κάνω να επιμένω σε 3800cl16 όσο χτυπάνε μπλε οθόνη;😉

Επεξ/σία από dimoskoutr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Ρε παλικαράκι μου γιατί δεν βλέπεις το έγραψα στο προηγουμενο ποστ ότι χτύπησαν τα windows μπλε οθόνη με εκείνες τις ρυθμίσεις (3800cl16); Το έγραψα φίλτατε. Δεν το διάβασες απλά. Για αυτό γύρισα 3600cl16 με το tRFC 304 να δω αν περνάει. Τι να κάνω να επιμένω σε 3800cl16 όσο χτυπάνε μπλε οθόνη;😉

Σταματα εκανα edit

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, akoinonitos είπε

Σταματα εκανα edit

Το είδα ρε.

29 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

ρε παλικαρακι μου 3800c16 δεν ειπαμε να τεσταρεις?

τωρα ειδα το edit:  κατεβασε το trc 52 βαλε trfc 288

και μετα  βαλε και τα υπολοιπα που σου ειχα γραψει

Σε 3600cl16 λογικά ε; Πρώτα trc και trfc και μετά αν περάσει όλα τα άλλα έτσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

βαλτα ολα να ξεμπερδευεις

Εννοείς «βάλτα όλα να ξεμπερδεύω μαζί σου» ε;;;; Παίζει εσυ να θες να περάσει περισσότερο από μένα για να σταματήσω το παίξιμο ε!😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dimoskoutr είπε

Εννοείς «βάλτα όλα να ξεμπερδεύω μαζί σου» ε;;;; Παίζει εσυ να θες να περάσει περισσότερο από μένα για να σταματήσω το παίξιμο ε!😂

για να μην παιδευεσαι το λεω ρε ,εγω ξεροσταλιαζω πανω απο το πισι?

@dimoskoutr τι γινεται? θα επρεπε να ειχε τελειωσει τωρα?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

για να μην παιδευεσαι το λεω ρε ,εγω ξεροσταλιαζω πανω απο το πισι?

@dimoskoutr τι γινεται? θα επρεπε να ειχε τελειωσει τωρα?

Κάτσε ρε έβλεπα το σεμινάριο 30 γύρων του Alonso στον Perez.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...