Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 ( Milan / Vermeer ) - Epyc 3 & Ryzen 5000


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Μην με τα λες έτσι. Δώσε 16-16-16 μετά τι και 3800; Επίσης παρατήρησα ότι αν βάλω 16-16-16-16-36 με 3800 σε 1,45 το infinity fabric μένει στα 1800. Δεν πρέπει να πάει σε 1900 και αυτό; Πρέπει να το βάλω με το χέρι από τη μητρική; Μπλέχτηκα πάντως.

Ναι ,βαλτο 1900

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παλικάρια κάποιος είχε πει ένα προγράμματακι που διαβάζει τις μνήμες μέσα από τα windows με τα timings κλπ. Αν θυμάμαι καλά και open source ήταν; Ποιο είναι βρε σεις για να μην σας λέω αηδίες κάθε φορά στο τι αλλάζω; Σας επριξα.🫣

Επεξ/σία από dimoskoutr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω στα 3800 τις εχω με 1.4V, b-dies επισης. Παραθέτω και ενα screenshot απο το ZenTimings(μαλλον αυτο εννοεις) μηπως και καπου σε βοηθησει @dimoskoutr:

image.png.2acae32a838b098b1ef2f60ba25b1f1c.png

Επεξ/σία από xartemporas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προς το παρόν χρειάζομαι άλλη βοήθεια. Στο TM5 κόλλησε με μπλε οθόνη. Δεν άνοιξε ξανά μετα. Έκανε σαν λούπα. Έβγαλα gpu γιατί το jumper του clear cmos είναι από κάτω δίπλα στην pci express. Έκανα το clear cmos άνοιξα και πάλι μπαίνει σε μια λούπα (το καταλαβαίνω από τα fans) χωρίς να δειχνει τίποτα η οθόνη. Το έχω 4-5 λεπτά έτσι αλλά τίποτα. ☹️

Επεξ/σία από dimoskoutr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Προς το παρόν χρειάζομαι άλλη βοήθεια. Στο TM5 κόλλησε με μπλε οθόνη. Δεν άνοιξε ξανά μετα. Έκανε σαν λούπα. Έβγαλα gpu γιατί το jumper του clear cmos είναι από κάτω δίπλα στην pci express. Έκανα το clear cmos άνοιξα και πάλι μπαίνει σε μια λούπα (το καταλαβαίνω από τα fans) χωρίς να δειχνει τίποτα η οθόνη. Το έχω 4-5 λεπτά έτσι αλλά τίποτα. ☹️

Ωωωω μλκία...

Αν κόλλησε κάτι απλά, κάτι θα γίνει.

Βγάλε για αρχή το ένα στικάκι μνήμης, ξανακάνε clear cmos (πειπλέον και με τη μπαραρία της μητρικής εκτός, και με το καλώδιο power εκτός) και άφησε το σύστημα με όλα εκτός κανένα μισάωρο, να εκφορτίσουν τα πάντα. Βγάλε ρεύμα/sata από άλλους δίσκους (εκτός OS), cd, αποσύνδεσε όλες τις εξωτερικές συσκευές εκτός των απαραίτητων.

Δοκίμασε με το ένα στικάκι στη θέση Α2, μετά με το άλλο αν δεν λειτουργήσει το πρώτο, μετά στη Β2 αν δεν λειτουργήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με τι timings το έτρεχες; Μήπως δεν έγινε το clear cmos? Ξανακαντο ή βγάλε κ την μπαταρία χωρίς ρεύματα πάνω κτλπ και άστο να αποφορτιστει.Το έχω πάθει κ εγω. Μετά θα ποσταρει και θα σε παραπέμψει να μπεις σε safe mode στο bios.

Επεξ/σία από xartemporas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξανά εκανα clear cmos και έβγαλα τα στικάκια της ram. Τώρα μπήκε. Μπήκε η ψυχη μου στην θέση της. 😂🤪

Θα το συνηθίσω που θα πάει. Πάμε πάλι 16-16-16-16-36 με 1,4v στα 3600. Όλα τα άλλα auto προς το παρόν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Ξανά εκανα clear cmos και έβγαλα τα στικάκια της ram. Τώρα μπήκε. Μπήκε η ψυχη μου στην θέση της. 😂🤪

στα 3800 σου κρασαρε? μαλλον θα θες vsoc αλλα δεν τα θυμαμαι καθολου 

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

στα 3800 σου κρασαρε? μαλλον θα θες vsoc αλλα δεν τα θυμαμαι καθολου 

Όχι φίλε στα 3600 16-16-16-16-36 με ρεύμα 1,45 και TRFC 252, TRRDS 4, TRRDL 6, TFAN 24, TWTRS 4, TWTRL 12, TWR 12, TRDRDSCL 4, TWRWRSCL 4. Ελπίζω να τα έγραψα σωστά.
 

Να δοκίμαζα τι; Να πάω 3800 με 16-16-16-16-36 και τα υπόλοιπα auto; Με ρεύμα 1,45v;

Μια παρατήρηση: δεν έδωσε error μέχρι τον 8ο κύκλο που έβλεπα και έβγαλαν μπλε οθόνη τα windows. Μέγιστη θερμοκρασία των ram 42,9…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Όχι φίλε στα 3600 16-16-16-16-36 με ρεύμα 1,45 και TRFC 252, TRRDS 4, TRRDL 6, TFAN 24, TWTRS 4, TWTRL 12, TWR 12, TRDRDSCL 4, TWRWRSCL 4. Ελπίζω να τα έγραψα σωστά.
 

Να δοκίμαζα τι; Να πάω 3800 με 16-16-16-16-36 και τα υπόλοιπα auto; Με ρεύμα 1,45v;

Μια παρατήρηση: δεν έδωσε error μέχρι τον 8ο κύκλο που έβλεπα και έβγαλαν μπλε οθόνη τα windows. Μέγιστη θερμοκρασία των ram 42,9…

απο το trfc την εφαγες τοτε ,θελουν παρπανω ταση οι μνημες ,βαλε 288 trfc να ανεβεις στα 160ns που ειναι ψιλο safe και ξανα τεσταρε

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, akoinonitos είπε

απο το trfc την εφαγες τοτε ,θελουν παρπανω ταση οι μνημες 

Μέσα στο xmp με αφήνει να ανεβάσω την τάση ανά 0,05v οπότε το επόμενο από 1,45 πάει 1,50v. Πολύ δεν είναι; Διάβασα κάπου ότι πάνω από 1,45 δεν ενδείκνυται γενικά.

Αυτά είναι τα στικάκια με το default xmp. Για να μην σας ταλαιπωρώ με νούμερα που μπορεί να μην θυμάμαι σωστά ε.

ZenTimings_Screenshot.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimoskoutr είπε

Μέσα στο xmp με αφήνει να ανεβάσω την τάση ανά 0,05v οπότε το επόμενο από 1,45 πάει 1,50v. Πολύ δεν είναι; Διάβασα κάπου ότι πάνω από 1,45 δεν ενδείκνυται γενικά.

μλκιες ,1.54v ειμαι εδω και κατι χρονια, δοκιμασε 3800c16 με την ιδια ταση ,βαλε και if 1900 ,μην βαλεις τα αλλα που σου εχω γραψει και βαλε μονο  το trfc 304  για αρχη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και συνερίζομαι τον ενθουσιασμό του δήμου, σε νορμαλ καταστάσεις που είτε η κάρτα παίζει στο τέρμα είτε πιάνεις τα fps του μόνιτορ το τουνινγκ στις μνήμες είναι ψιλοανουσιο ….

απο την εμπειρία μου στο tlou ας πούμε πήρα 15-20 fps πάνω σε σχέση με το απλό xmp αλλά μιλάμε για ανάλυση 720p και 170 fps με 4090 … τώρα ναι άμα θέλω να βάλω κοντριτσα τον Πέτρο και τον kkatzo να τους λέω για τσαλαπάτημα και αλλά τέτοια να τους ανάψω τα λαμπάκια καλώς, αλλά επι της ουσίας στο Harry Potter μια τρύπα στο νερό που είμαι gpu bound…

Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι στη δικιά μου περίπτωση επειδή όπως πάντα κάτι θα failάρω το κουτί που πήρα είναι φουρνακι με αποτέλεσμα να ζεσταίνονται πολύ οι μνήμες και να βγάζουν σφάλμα στο memtest παρόλο που δεν έχουν θέμα στα παιχνίδια … όποτε της γύρισα σε απλό xmp προς το παρών μέχρι να αλλάξω πάλι κουτί που πήρα πριν μια βδομάδα 😝

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

Αν και συνερίζομαι τον ενθουσιασμό του δήμου, σε νορμαλ καταστάσεις που είτε η κάρτα παίζει στο τέρμα είτε πιάνεις τα fps του μόνιτορ το τουνινγκ στις μνήμες είναι ψιλοανουσιο ….

απο την εμπειρία μου στο tlou ας πούμε πήρα 15-20 fps πάνω σε σχέση με το απλό xmp αλλά μιλάμε για ανάλυση 720p και 170 fps με 4090 … τώρα ναι άμα θέλω να βάλω κοντριτσα τον Πέτρο και τον kkatzo να τους λέω για τσαλαπάτημα και αλλά τέτοια να τους ανάψω τα λαμπάκια καλώς, αλλά επι της ουσίας στο Harry Potter μια τρύπα στο νερό που είμαι gpu bound…

Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι στη δικιά μου περίπτωση επειδή όπως πάντα κάτι θα failάρω το κουτί που πήρα είναι φουρνακι με αποτέλεσμα να ζεσταίνονται πολύ οι μνήμες και να βγάζουν σφάλμα στο memtest παρόλο που δεν έχουν θέμα στα παιχνίδια … όποτε της γύρισα σε απλό xmp προς το παρών μέχρι να αλλάξω πάλι κουτί που πήρα πριν μια βδομάδα 😝

ειχες  3d ,δεν ειναι τον ιδιο ,επισης βοηθαει πολυ στα min fps 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, akoinonitos είπε

ειχες  3d ,δεν ειναι τον ιδιο ,επισης βοηθαει πολυ στα min fps 

Για τώρα λέω με ιντελ με το 3D άστο ευτυχώς στο παλικάρι που το έδωσα δουλεύει κομπλέ … τώρα στα min ποσά να δώσει ; 
γενικα μου φαίνεται πολύ μανούρα για το τίποτα και φαντάσου εμένα τα έβαλα και δούλεψαν με τη μια 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...