Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 ( Milan / Vermeer ) - Epyc 3 & Ryzen 5000


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Arkin είπε

Εσκεμμενα το κανουν ναι. Την ιδια ωρα βλεπεις raster φωτισμοι αντανακλασεις κτλ απο rdr 2 plague tale και λες να σοβαρα γραφικα και χωρις RT. Τα ιδια χαλια εκανε και η respawn με jedi survivor αυτη ακομα βγαζει updates. Αν οπως διαβασα δεν θα βγαλουν αλλο update για το hogwarts γιατι εχουν πιασει νεο παιχνιδι τοτε ριξε refund με την προφαση οτι δεν μπορεις να παιξεις αν το πηρες απο steam λογο των crashes.

Έχω παίξει καμιά 30αρια ώρες χαχα, δεν παίζει να μου δώσουν refund. Δεν πειράζει παίζω με RT OFF, μου αρέσει πάρα πολύ το game, δεν θέλω να το αφήσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, Arkin είπε

Δεν εφταιγε ο 3D ο γιαννης με 5600 ειναι και γενικα και με 13900k εχουν θεματα και με 4090 και με οποιοδηποτε hardware. Απλα αρχιζει να κρασαρει το παιχνιδι και δεν σταματαει μετα το τελευταιο patch. Ουτε το RT πρεπει να φταιει 100%. Ουτε η εταιρια η ιδια δεν ξερει τι φταιει οποτε σου λεει ας το παρατησουμε και δεν βαριεσαι. 

πλακα κάνω ρε απλά + τα αλλα έτυχε και αυτό που δε μου το κάνει τώρα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bios Update για την μητρικη ROG STRIX B550-F GAMING

https://rog.asus.com/motherboards/rog-strix/rog-strix-b550-f-gaming-model/helpdesk_bios/

 

"1. Update AGESA version to ComboV2PI 1.2.0.B
2. Update AMD 5000/3000 Series CPU fTPM version, please back up Bitlocker recovery key before updating this version BIOS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, Arkin είπε

Bios Update για την μητρικη ROG STRIX B550-F GAMING

https://rog.asus.com/motherboards/rog-strix/rog-strix-b550-f-gaming-model/helpdesk_bios/

 

"1. Update AGESA version to ComboV2PI 1.2.0.B
2. Update AMD 5000/3000 Series CPU fTPM version, please back up Bitlocker recovery key before updating this version BIOS

 
"For me, 1.2.0.A is almost likely the last version that the board will see...."
 
αν δεν εχεις κατι τοσο critical.. μαλλον μεινε με τελευταια εκδοση το 1.2.0.Α μεχρι να παρει συνταξη το συστημα ;)
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, papatsonis είπε
 
"For me, 1.2.0.A is almost likely the last version that the board will see...."
 
αν δεν εχεις κατι τοσο critical.. μαλλον μεινε με τελευταια εκδοση το 1.2.0.Α μεχρι να παρει συνταξη το συστημα ;)

Την περασα ηδη χωρις προβληματα κατσε να κανω μια μεταφραση αυτο που εστειλες. Ερχεται λενε και το 1.2.0.C Δεκεμβριο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Arkin είπε

Την περασα ηδη χωρις προβληματα κατσε να κανω μια μεταφραση αυτο που εστειλες. Ερχεται λενε και το 1.2.0.C Δεκεμβριο. 

Δε χρειαζεται μεταφραση πιστευω.

Για τα security κενα που προσφατα ανακαλυψαν θα λεει.

Προαωπικα δεν το κουναω απο την 1.2.0.Α

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια γρήγορη ερωτηση->

Σε x370 πόσο bump σε ταχύτητες στην ram είχαμε πηγαίνοντας από Ryzen πρώτης γενιάς(π.χ 1700) σε Ryzen 3 γενιάς(π.χ 5700x).

Υ.γ Προσπαθώ να κατανοήσω εάν αξίζει να πληρώσω 50% περισσότερα για kit 2x48 με 5600 -με κακά timings- σε 2x48 6000/6400 (θα προστεθούν άλλα 2 σε βάθος χρόνου άρα 4x48gb)

Σε Asus x670-e + 7700(που θα αλλαχτεί και αυτός στο μέλλον).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, @topos είπε

Μια γρήγορη ερωτηση->

Σε x370 πόσο bump σε ταχύτητες στην ram είχαμε πηγαίνοντας από Ryzen πρώτης γενιάς(π.χ 1700) σε Ryzen 3 γενιάς(π.χ 5700x).

Υ.γ Προσπαθώ να κατανοήσω εάν αξίζει να πληρώσω 50% περισσότερα για kit 2x48 με 5600 -με κακά timings- σε 2x48 6000/6400 (θα προστεθούν άλλα 2 σε βάθος χρόνου άρα 4x48gb)

Σε Asus x670-e + 7700(που θα αλλαχτεί και αυτός στο μέλλον).

Σε ακριβώς αυτό το σενάριο (Χ370 με Τ-topology, 1700 στην αρχή και μετά 5600Χ), πήγα από με ζόρι 3000/16 (2933, βασικά) τον 1ο καιρό (περίπου στο χρόνο από την κυκλοφορία της πλατφόρμας) σε 3733/16 αρκετά σφικτά ενώ ήμουν άνετα 3800/16 απλά είχα θέμα με το IF και όχι με τον MC καθε αυτό, πάντα με 2χ16 στικάκια, SS, κι όχι κάτι εξεζητημένο/ακριβό.

Επεξ/σία από Πέτρος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 minutes ago, Πέτρος said:

Σε ακριβώς αυτό το σενάριο (Χ370 με Τ-topology, 1700 στην αρχή και μετά 5600Χ), πήγα από με ζόρι 3000/16 (2933, βασικά) τον 1ο καιρό (περίπου στο χρόνο από την κυκλοφορία της πλατφόρμας) σε 3733/16 αρκετά σφικτά ενώ ήμουν άνετα 3800/16 απλά είχα θέμα με το IF και όχι με τον MC καθε αυτό, πάντα με 2χ16 στικάκια, SS, κι όχι κάτι εξεζητημένο/ακριβό.

Πολύ καλό bump.

Βασικά παντού διαβάζω για 5200max(με 4 dimms σε am5) αλλά με βάση αυτό που λες (περί ~30% αύξηση) ίσως τα 6000-6400(για 4 dimm μιλάω πάντα) να είναι εφικτό με αλλο -μελλοντικό- cpu.

-Γενικά στα 5600 με χαλάει το cas που είναι 40 και από ότι διαβάζω παίζει ρόλο σε photoshop(για αυτό στηνω το pc).-

Επεξ/σία από @topos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, @topos είπε

Πολύ καλό bump.

Βασικά παντού διαβάζω για 5200max(με 4 dimms σε am5) αλλά με βάση αυτό που λες (περί ~30% αύξηση) ίσως τα 6000-6400(για 4 dimm μιλάω πάντα) να είναι εφικτό με αλλο -μελλοντικό- cpu.

-Γενικά στα 5600 με χαλάει το cas που είναι 40 και από ότι διαβάζω παίζει ρόλο σε photoshop(για αυτό στηνω το pc).-

Έλα από το AM5 νήμα, θα βρεις πολύ οιο χρήσιμες πληροφορίες εκεί.

Με 2χ16 αυτή τη στιγμή είμαι 6200/28 χωρίς υπερβολικές τάσεις ή κανένα σοβαρό στήσιμο.

Μια διόρθωση για το προηγούμενο μήνυμα, 2χ8 ήμουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/10/2023 στις 9:51 ΜΜ, akoinonitos είπε

Ξεκινα ανεβαζοντας τες στα 3600 με αρχικα timings 16-16-16-16-36 και ολα τα αλλα auto ,βαλε 1.45v ταση και δες αν ειναι stable. Μπορεις να το κανεις και οπως εισαι με xmp τωρα κατευθειαν. Δες το και αν εισαι οκ πας και παραπερα με ολα τα timings και βλεπεις και για παρα πανω συχνοτητα 

Ποια μητρικη  εχεις?

Ανασύρω την ανάρτηση σου μιας και Σάββατο βράδυ μετά από πολύ κακό καιρό εδώ, σπίτι, οπότε ας δοκιμάσω τις μνήμες. Έβαλα τα timings που μου είπες οκ. Το αν είναι stable φαντάζομαι δεν θα το δω στο bg3 ε; Κάτι να τις τεστάρω και πως και πόσο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Ανασύρω την ανάρτηση σου μιας και Σάββατο βράδυ μετά από πολύ κακό καιρό εδώ, σπίτι, οπότε ας δοκιμάσω τις μνήμες. Έβαλα τα timings που μου είπες οκ. Το αν είναι stable φαντάζομαι δεν θα το δω στο bg3 ε; Κάτι να τις τεστάρω και πως και πόσο;

κατεβασε το tm5 απο εδω και διαβασε λιγο για το πως δουλευει ,αν εχει καποια απορια, ρωτας

https://www.overclock.net/threads/memory-testing-with-testmem5-tm5-with-custom-configs.1751608/

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

κατεβασε το tm5 απο εδω και διαβασε λιγο για το πως δουλευει ,αν εχει καποια απορια, ρωτας

https://www.overclock.net/threads/memory-testing-with-testmem5-tm5-with-custom-configs.1751608/

Κατέβασα και είπα να τρέξω το .exe και αυτό άρχισε κατευθείαν τεστ. 😂 υπέθεσα ότι θα έβαζες κάποιο config να τρέξει. Ποιο να τρέξω τώρα; Έχει καμία 15αρια. Έτρεξε το default @serj. Αλλά προφανώς δεν θελουμε τεστ 5 λεπτών.

Επεξ/σία από dimoskoutr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...