Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 ( Milan / Vermeer ) - Epyc 3 & Ryzen 5000


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Steliosviper είπε

Στο hogwarts ούτε ένα crash και εγώ με τον 58003d. In game 60 μαξ και αν πήγε. Idie το καλοκαίρι είχα 40-45. Τώρα έχω 34-36 με 23 στο δωμάτιο. Co-30. Τώρα που κάνω δοκιμές με fab 102 και co-20 οι θερμοκρασίες είναι +5. Έχω νερό για ψύξη. 

με RT ή χωρίς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, just_a_dude είπε

Εγώ πάντως μέχρι και πριν λίγες μέρες που έβαλα on το RT στο Hogwarts για δοκιμή έφαγα crash μετά από λίγο. Δεν μπορώ να καταλάβω τι φταίει, όλα stock είναι, μόνο XMP έχω. Ούτε κάποιο beta bios, ούτε τρέχει κάτι από πίσω (corsair, msi, razer, και άλλες τέτοιες χαζομάρες), ακόμη και με κλειστό το afterburner δοκίμασα και τα ίδια. Φυσικά θερμοκρασίες είναι μια χαρά, και εννοείται το game είναι αγορασμένο στο steam.

Εχει θεμα το hogwarts εδω και μηνες δεν φταιει σε κατι το συστημα σου. Το εχουν παρατησει στο steam γινεται χαμος απο ανθρωπους που δεν μπορουν να παιξουν λογο crashes. Απαραδεκτο για μια τοσο μεγαλη εταιρια και ενα τοσο μεγαλο ΑΑΑ παιχνιδι να το παρατανε τοσο γρηγορα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Arkin είπε

Εχει θεμα το hogwarts εδω και μηνες δεν φταιει σε κατι το συστημα σου. Το εχουν παρατησει στο steam γινεται χαμος απο ανθρωπους που δεν μπορουν να παιξουν λογο crashes. Απαραδεκτο για μια τοσο μεγαλη εταιρια και ενα τοσο μεγαλο ΑΑΑ παιχνιδι να το παρατανε τοσο γρηγορα. 

Ναι όμως άλλα παιδιά εδώ δεν είχαν crashes με το RT.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Ναι όμως άλλα παιδιά εδώ δεν είχαν crashes με το RT.

Ισως να ειναι παλια εκδοση απο το θειο?  reinstall το game εχεις δοκιμασει να κανεις?

Βασικα κανοντας αναζητηση το θεμα ειναι διαδεδομενο

https://www.dexerto.com/hogwarts-legacy/how-to-fix-hogwarts-legacy-crashes-on-pc-2055406/

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Ισως να ειναι παλια εκδοση απο το θειο?  reinstall το game εχεις δοκιμασει να κανεις?

Βασικα κανοντας αναζητηση το θεμα ειναι διαδεδομενο

https://www.dexerto.com/hogwarts-legacy/how-to-fix-hogwarts-legacy-crashes-on-pc-2055406/

όχι όχι, αγορασμένο από steam κανονικά. ναι και reinstall, και format έκανα επειδή άλλαξα nvme, και verify game files, και τα ίδια. και με τις προηγούμενες ram συνέβαινε αυτό και με αυτές που έχω τώρα. κάτι παίζει δεν μπορεί. τρέχω stock μέχρι αηδίας. Μόνο με κλειστό XMP δεν δοκίμασα αλλά δεν γίνεται να τρέχεις έτσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

όχι όχι, αγορασμένο από steam κανονικά. ναι και reinstall, και format έκανα επειδή άλλαξα nvme, και verify game files, και τα ίδια. και με τις προηγούμενες ram συνέβαινε αυτό και με αυτές που έχω τώρα. κάτι παίζει δεν μπορεί. τρέχω stock μέχρι αηδίας. Μόνο με κλειστό XMP δεν δοκίμασα αλλά δεν γίνεται να τρέχεις έτσι.

οχι εσυ ρε οι αλλοι που δεν εχουν προβλημα με crashes:lol:

εφοσον εχουν θεμα τοσοι δεν φταιει το hw κατι φταιει με το παιχνιδι + windows? 

Απο οτι φαινεται ξεκινησε απο καποιο patch και μετα ,αφου αυτος πριν το επαιξε χωρις θεμα με την 3080 ,αλλο ενδεχομενο να φταιει η nv 

edit: μπα ουτε οι nvidia φταιει και με radeon το τρωνε. Αρα το game ξεκαθαρα.

 

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι το προβλημα παιδια ειναι με την τελευταια εκδοση. Ο Γιαννης το εχει αγορασει οποτε παιζει την τελευταια εκδοση. Οι σπασμενες εκδοσεις ειναι πριν την τελευταια και δεν εχουν θεματα με crashes. Oλα ξεκινησαν με το τελευταιο patch του Ιουνιου. Απο τοτε ολοι εχουν θεματα με crashes γινεται χαμος. Ειναι απαραδεκτο απλα για μια τετοια εταιρια ολοι ζητανε refund στο steam και δεν γινεται και rollback στην προηγουμενη εκδοση.

Εδω το τελευταιο patch ενας χαμος 350 σχολια κοντα που κατεστρεψαν το παιχνιδι

https://steamcommunity.com/app/990080/eventcomments/3838801919849283781?snr=1_2108_9__2107&ctp=23

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Arkin είπε

Ναι το προβλημα παιδια ειναι με την τελευταια εκδοση. Ο Γιαννης το εχει αγορασει οποτε παιζει την τελευταια εκδοση. Οι σπασμενες εκδοσεις ειναι πριν την τελευταια και δεν εχουν θεματα με crashes. Oλα ξεκινησαν με το τελευταιο patch του ιουλιου. Απο τοτε ολοι εχουν θεματα με crashes γινεται χαμος. Ειναι απαραδεκτο απλα για μια τετοια εταιρια ολοι ζητανε refund στο steam και δεν γινεται και rollback στην προηγουμενη εκδοση.

Spoiler

θειο και ξενοιαζεις ,αυτο το παιχνιδι δεν αξιζε τα λεφτα του απο την  αρχη με το προβληματικο performance που ειχε

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασα το πρωί κάνα μισάωρο να παίξω με RT High αντί για Ultra και πήγαινε καλά. Αλλά μισή ώρα δεν είναι πολύ. Θα παίξω καμιά ώρα τώρα μέχρι να αρχίσει η Formula 1 να δω μήπως με High πάει καλά :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντως και εγώ αγορασμένο κανονικά στην αρχή νόμιζα έφταιγε το fg στη συνεχεια κατάλαβα ότι κάτι έπαιζε με το rt, το δοκίμασα πάλι τώρα από περιέργεια 1 ωρίτσα που έπαιξα δεν έκανε κιχ γενικά αυτό το 3D όλο εκπλήξεις μου επιφύλασσε :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, akoinonitos είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

θειο και ξενοιαζεις ,αυτο το παιχνιδι δεν αξιζε τα λεφτα του απο την  αρχη με το προβληματικο performance που ειχε

 

Τραγικο ηταν με RT στην αρχη τραγικο και τωρα. Σαν παιχνιδι ειναι αψογο απο αποψη gameplay σεναριου αποτυπωση της ατμοσφαιρας των ταινιων. Αλλα το να καταστρεφουν ενα παιχνιδι μετα απο patch το οποιο ουτε καν ασχολουνται να φτιαξουν σηκωνει μηνυση. WB και avalanche ειναι οχι εταιριουλες 10 ατομων. Ο θειος ειναι λυση για να δεις πως τρεχει το παιχνιδι και να το αγορασεις η οχι τουλαχιστον τετοια καλα παιχνιδια απο ιστορια και gameplay. Και η avalanche software ειναι παλια εταιρια αλλα με χαζα παιχνιδια το πρωτο της ΑΑΑ ηταν το hogwarts και απο οτι φαινεται απο προγραμματισμο ειναι τερμα αμπαλοι. Ενω οι Avalanche studios που εχουν βγαλει just cause rage και mad max ειναι το ακριβως αντιθετο με τα παιχνιδια τους στο optimization. 

Μόλις τώρα, Tambas91 είπε

πάντως και εγώ αγορασμένο κανονικά στην αρχή νόμιζα έφταιγε το fg στη συνεχεια κατάλαβα ότι κάτι έπαιζε με το rt, το δοκίμασα πάλι τώρα από περιέργεια 1 ωρίτσα που έπαιξα δεν έκανε κιχ γενικά αυτό το 3D όλο εκπλήξεις μου επιφύλασσε :P 

Δεν εφταιγε ο 3D ο γιαννης με 5600 ειναι και γενικα και με 13900k εχουν θεματα και με 4090 και με οποιοδηποτε hardware. Απλα αρχιζει να κρασαρει το παιχνιδι και δεν σταματαει μετα το τελευταιο patch. Ουτε το RT πρεπει να φταιει 100%. Ουτε η εταιρια η ιδια δεν ξερει τι φταιει οποτε σου λεει ας το παρατησουμε και δεν βαριεσαι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Μπα, τελικά και με RT High την έφαγε στο 15λεπτο.

Εχει θεμα βρε συ με το τελευταιο patch κραξιμο θελει η εταιρια μηπως και το φτιαξουν. Δεν υπαρχει αλλη λυση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Arkin είπε

Εχει θεμα βρε συ με το τελευταιο patch κραξιμο θελει η εταιρια μηπως και το φτιαξουν. Δεν υπαρχει αλλη λυση.

Και χωρίς RT είναι τέρμα flat. Πόσο μου τη δίνει αυτό που σε κάποια games με RT δεν δίνουν σημασία στο RT OFF φωτισμό, ambient occlusion κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Και χωρίς RT είναι τέρμα flat. Πόσο μου τη δίνει αυτό που σε κάποια games με RT δεν δίνουν σημασία στο RT OFF φωτισμό, ambient occlusion κτλ.

Εσκεμμενα το κανουν ναι. Την ιδια ωρα βλεπεις raster φωτισμοι αντανακλασεις κτλ απο rdr 2 plague tale και λες να σοβαρα γραφικα και χωρις RT. Τα ιδια χαλια εκανε και η respawn με jedi survivor αυτη ακομα βγαζει updates. Αν οπως διαβασα δεν θα βγαλουν αλλο update για το hogwarts γιατι εχουν πιασει νεο παιχνιδι τοτε ριξε refund με την προφαση οτι δεν μπορεις να παιξεις αν το πηρες απο steam λογο των crashes.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...