Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 ( Milan / Vermeer ) - Epyc 3 & Ryzen 5000


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, John-lamia είπε

Παιδιά καλησπέρα. 

Εσείς που έχετε τον 5600G σκέτο χωρίς κάρτα γραφικών, πως τον βλέπετε στους σημερινούς τίτλους; 

Κάνει για κάνα fifa 1080P η δεν τραβάει ούτε e sports; 

Παίζει τα Esports σε 1080p , για πιο βαριά πρέπει να ρίξεις την ανάλυση. Σε 1440Χ900 οθόνη που έχω στο μέρος που παραθεριζω τα καλοκαίρια έπαιζε πχ ac Valhalla χωρίς κολλήματα. Εννοείται με μνήμες σε dual channel (3200/16).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 7/9/2023 στις 12:28 ΠΜ, geomrk είπε

Καλησπέρα σήμερα μου ήρθε ο 5800x3d.Τον έβαλα με arctic mx 4 πάστα. Σε idle μου είναι 53~ . Πριν στο PUBG maxαρε στους 89-90c. Έχω την ψύχτρα του ryzen 3600 Wraith Stealth. Η ψύχτρα λογικά είναι το πρόβλημα??

Είχα ryzen 5 3600, μητρική gigabyte α320 m-h, και rtx2060. Τότε ο επεξεργαστής στο pubg δούλευε σταθερά 82-85 βαθμούς με την στοκ ψύκτρα. Κρατώντας την ίδια μητρική (παραφωνία αλλά έχει αποδειχτεί μεγάλο παλικάρι) έβαλα μια rtx 4070 και τον 5800x3d με ψύκτρα την bequiet pure rock 2. Στο pubg δουλέυει σταθερα 68-72 βαθμούς με 150 περίπου fps σε 2κ ανάλυση και όλες τις ρυθμίσεις γραφικών τέρμα.

Επεξ/σία από vagtech
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, vagtech είπε

Είχα ryzen 5 3600, μητρική gigabyte α320 m-h, και rtx2060. Τότε ο επεξεργαστής στο pubg δούλευε σταθερά 82-85 βαθμούς με την στοκ ψύκτρα. Κρατώντας την ίδια μητρική (παραφωνία αλλά έχει αποδειχτεί μεγάλο παλικάρι) έβαλα μια rtx 4070 και τον 5800x3d με ψύκτρα την bequiet pure rock 2. Στο pubg δουλέυει σταθερα 68-72 βαθμούς με 150 περίπου fps σε 2κ ανάλυση και όλες τις ρυθμίσεις γραφικών τέρμα.

τον έκανα undervolt και με την ψυχτρα του 3600 τωρα μου ειναι στα ~80c οταν παιζω. συντομα θα κοιταξω να παρω και εγω καποια αλλη ψυξη

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, έχω έναν 5600G με πρόβλημα (υπάρχει απόδειξη-εγγύηση) και θα ήθελα να μάθω αν μπορώ να μιλήσω εγώ απευθείας με την AMD και να τον στείλω ή πρέπει να μιλήσω με το κατάστημα που έγινε η αγορά και να κάνει αυτό όλη την διαδικασία; Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, leonidas777 είπε

Καλησπέρα, έχω έναν 5600G με πρόβλημα (υπάρχει απόδειξη-εγγύηση) και θα ήθελα να μάθω αν μπορώ να μιλήσω εγώ απευθείας με την AMD και να τον στείλω ή πρέπει να μιλήσω με το κατάστημα που έγινε η αγορά και να κάνει αυτό όλη την διαδικασία; Ευχαριστώ.

Υπάρχει φυσικό κατάστημα; μιλά μαζί τους πρώτα σε μενα κάποια στιγμή που μου έτυχε καποιο θέμα τον  αντικατεστησαν χωρίς πολλά προτού βέβαια  τον στείλω τον φωτογράφισα  για παν ενδεχόμενο κρατοντας και τους κωδικούς του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα σας εχω τον AMD Ryzen 5 3600 (δεν ξερω αν ειμαι στο σωστο θεμα που γραφω) του 2019 οταν πρωτο βγηκε αυτος ο επεξεργαστης με μια μητρικη πλακετα την Gigabyte B450M S2H (rev. 1.x) https://www.gigabyte.com/Motherboard/B450M-S2H-rev-1x#kf. Με 8GB RAM DDR4 HP Memory. Καρτα γραφικων εχω βαλει μια τον 100 ευρω στην Κυπρο αυτην εδω:  NVIDIA GEFOCE 710 1GB.

Θα ηθελα να ρωτησω αξιζει να αλλαξω επεξεργαστη να παω μια γενια παραπανω και καρτα γραφικων ή να μεινω ως εχω ;

Επεξ/σία από thelos257
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 hours ago, ultraex2003 said:

Υπάρχει φυσικό κατάστημα; μιλά μαζί τους πρώτα σε μενα κάποια στιγμή που μου έτυχε καποιο θέμα τον  αντικατεστησαν χωρίς πολλά προτού βέβαια  τον στείλω τον φωτογράφισα  για παν ενδεχόμενο κρατοντας και τους κωδικούς του

Υπάρχει ναι απλά είναι λίγο μακριά. Θα τους καλέσω αύριο να δω τι θα μου πούνε, ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, thelos257 είπε

Καλησπερα σας εχω τον AMD Ryzen 5 3600 (δεν ξερω αν ειμαι στο σωστο θεμα που γραφω) του 2019 οταν πρωτο βγηκε αυτος ο επεξεργαστης με μια μητρικη πλακετα την Gigabyte B450M S2H (rev. 1.x) https://www.gigabyte.com/Motherboard/B450M-S2H-rev-1x#kf. Με 8GB RAM DDR4 HP Memory. Καρτα γραφικων εχω βαλει μια τον 100 ευρω στην Κυπρο αυτην εδω:  NVIDIA GEFOCE 710 1GB.

Θα ηθελα να ρωτησω αξιζει να αλλαξω επεξεργαστη να παω μια γενια παραπανω και καρτα γραφικων ή να μεινω ως εχω ;

Εξαρτάται την χρήση που θες να κάνεις. Αν θες να παίξεις παιχνίδια μπορείς να αλλάξεις κάρτα γραφικών( πχ. RX 6600) και μνήμες RAM κάτι σε 16GB https://www.skroutz.gr/s/7730092/G-Skill-Ripjaws-V-16GB-DDR4-RAM-me-2-Modules-2x8GB-kai-Tachytita-3200-gia-Desktop-F4-3200C16D-16GVKB.html

Επεξεργαστή μπορείς να αφήσεις τον ίδιο προς το παρόν.

Ποια είναι η ανάλυση της οθόνης σου; 1080p;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, leonidas777 είπε

Υπάρχει ναι απλά είναι λίγο μακριά. Θα τους καλέσω αύριο να δω τι θα μου πούνε, ευχαριστώ.

Μπορεις να μιλησεις και με amd απευθειας αν θες ναι. Ρωτα πρωτα στο μαγαζι ποσο καιρο θα κανουν να σου τον αντικαταστησουν και αν σου πουν πολυ στειλε στην amd

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω αν ειναι η custom υδροψυξη μου καλή η τυχαίνω σε καλα κομματια και με τον 5600Χ και τωρα με 5800Χ η μεγαλυτερη θερμοκρασία που ειδα ειναι 63 βαθμούς.Εννοειται δοκιμές OC εγιναν χωρις pbo ολα καρφωτα

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 29/7/2023 στις 3:42 ΜΜ, kkatzos είπε

Μπήκε πάνω ο 5800X3D.

Οι πρώτες εντυπώσεις είναι ότι:

α) Μάλλον έχει χειρότερο IMC από τον 5600 Β2, τον οποίο αντικατέστησε. Με ακριβώς ίδιες ρυθμίσεις στα 3600 (χαμηλωμένα Vsoc, VDDG και VDD1.8) έχει σποραδικά WHEA #19 ενώ ο 5600 δεν είχε ποτέ. Σε κάποια φάση θα δω που φτάνει και αυτός.

β) Χαμηλή κατανάλωση σε idle  🤩🤩. Το powersave προφιλ τον κατεβάζει στα 2880Mhz, ενώ ο 5600 κατέβαινε στα 3125MHz. Με ambient στους 30C κάθεται στους ~34-35C με το CPU fan στο ρελαντί. Το power meter δείχνει 2W (56W) λιγότερο για όλο το σύστημα από ότι με τον 5600. Αλλά είπαμε, 40W idle χωρίς να κάνει τίποτα 🤣😍

Διαφορά σε επιδόσεις 22 - 45% ανάλογα το παιχνίδι πάντα με τις ίδιες tuned RAM ρυθμίσεις. Φαντάζομαι κάποιος με Zen3 + χωρίς tuned μνήμες παίρνει τρελό performance boost >50% σε κάποια παιχνίδια. Καλά για Zen 2 και πίσω είναι πολιτισμικό σοκ...

μία από τα ίδια και σε εμένα, παίζοντας για λίγο αρχές καλοκαιριού με  έναν 5600 Β2, ο οποίος είχε τα 3800 γελώντας, με vsoc 0,975 (ίσως και με λιγότερο), ο 5800x3D, που έχει μπεί στην θέση του, απλά δεν... 3600 "και είμαι καλά", γιατί οτιδήποτε παραπάνω ξεκινά από σποραδικά WHEA και φτάνει στις 102άδες/λεπτό στα 3800.

Επίσης με το UV το clock stretching πάει σύννεφο... σε cb23 MT, Μέγιστο UV χωρίς clock stretch, ώστε να κρατάει και τα 4450 effective όπου βγάζει ~15250-15300 είναι -30CO / Kombo Strike 3 /default LLC / -0,05v   (με ένα βήμα μόλις περισσότερο UV - 0.0625 τα 4450 eff.c γίνονται αμέσως 4400..)

5800x3D_ClockStrech_with_UV.png

Επεξ/σία από papatsonis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, papatsonis said:

μία από τα ίδια και σε εμένα, παίζοντας για λίγο αρχές καλοκαιριού με  έναν 5600 Β2, ο οποίος είχε τα 3800 γελώντας, με vsoc 0,975 (ίσως και με λιγότερο), ο 5800x3D, που έχει μπεί στην θέση του, απλά δεν... 3600 "και είμαι καλά", γιατί οτιδήποτε παραπάνω ξεκινά από σποραδικά WHEA και φτάνει στις 102άδες/λεπτό στα 3800.

Επίσης με το UV το clock stretching πάει σύννεφο... σε cb23 MT, Μέγιστο UV χωρίς clock stretch, ώστε να κρατάει και τα 4450 effective όπου βγάζει ~15250-15300 είναι -30CO / Kombo Strike 3 /default LLC / -0,05v   (με ένα βήμα μόλις περισσότερο UV - 0.0625 τα 4450 eff.c γίνονται αμέσως 4400..)

5800x3D_ClockStrech_with_UV.png

Βλέπω σχεδόν παντού οτι ο 5800Χ3D μαξάρει το fabric του στα 1867, τώρα όσοι μπορούν να πάνε παραπάνω θα είναι ένα 10% και αν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω τon 5800x3d και τις g-skill Ripjaws V 32gb 3200 14 (b-die). Τις εχω στα 3800 16 και δεν δυσκολευτηκα πολυ για να παιξει εκει, παραπανω δεν μπορεσα βεβαια. Δε ξερω αν ανηκω στο 10% , δε νομιζω να ειναι τοσο μικρο το ποσοστο.

Untitled.jpg

Επεξ/σία από xartemporas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μπει ο 5800Χ3D στην θέση του 3700Χ στην Β450 tomahawk max. 

1. Update bios στο τελευταίο 7C02v3H με τον 3700Χ. 

- Πριν το bios update εχω settings στο bios για DRAM 3666 και διάφορα άλλα πχ αρνητικά offset στο soc,  VDRAM 1.36V και διάφορες άλλες καρφωτές στο advanced dram configuration. Πάντως με την εδώ βοηθεια από τα παιδιά και ενός προγράμματος ( δεν θυμάμαι ποιο, λογικά θα ξανα διαβάσω....)  είχα βρει καλές ρυθμίσεις.

Αυτές λογικά με τον 5800 δεν θα ισχύουν και πρέπει να βρω άλλες. Τελος παντων τις κράτησα ...

1. πριν το bios update κάνουμε F6 optimize defaults και μετά flash το bios ? ή δεν χρειάζεται ? Ήταν βράχος  με καλές τάσεις και θερμοκρασίες μην κάνω optimize defaults και τρέχουμε...

2. επίσης στο BIOS UEFΙ/CSM Mode το βλέπω γυρισμένο στο [ CSM ] και το boot mode select  είναι στο [ LEGACY + UEFI ] παίζουν  ρόλο αυτά  πριν βάλω το νεο cpu ή λέω συνεχώς αρλούμπες ?     

3. Βασικά τι πρέπει να προσέξω ? Μετά από πααααρα πολλες αναβολές τον πήρα ! 

  IMG_20230916_175135.jpg.3d07ee2b04039a83caa7e8e382596b1b.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1)πριν το bios update κανε ενα F6 και optimize defaults μετα περνα το βιος και μετα βαλε τον 5800χ3d

2) οτι ειχες σε ρυθμισεις θα χαθει με το update  ξεκινα να ψαχνεις απο την αρχη αλλο cpu αλλος imc

3)LEGACY + UEFI δε παιζει ρολο στο νεο cpu αφορα τους δισκους και σε μενα ετσι δειχνει

 

Επεξ/σία από ultraex2003
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...