Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 ( Milan / Vermeer ) - Epyc 3 & Ryzen 5000


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, geomrk είπε

ευχαριστώ! το έβαλα εξαρχής kombo strike 3 οπότε μένει η ψύκτρα τώρα και η πάστα,στον επόμενο μισθό 😁

και εγώ με combo strike 3 τον έχω γενικά επειδή έχω ρίξει πολύ ψάξιμο επί του θέματος τα 3D έχουν ψιλές θερμοκρασίες το θέμα είναι τι κάρτα έχεις? και να μη σε κόβει! εμενα έφτανε 90c πολύ εύκολα έριχνε ρολόγια στα τάρταρα με αποτέλεσμα να έχω χαμηλότερα fps με 4090 απ ότι πρέπει... το liquid metal έκανε τεραστια διαφορα και μαζί με την 360άρα άλλο cpu

μη βάλεις αεροψυκτρα για κανένα λόγο έβαλα την noctua nh-you12a και δεν τον κουμάνταρε με τίποτα... αυτά τα ολίγα από εμενα τώρα για περισσότερες ρυθμίσεις σε ρεύματα κτλπ και εμενα με βοήθησαν τα παιδιά εδώ μέσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, Tambas91 είπε

και εγώ με combo strike 3 τον έχω γενικά επειδή έχω ρίξει πολύ ψάξιμο επί του θέματος τα 3D έχουν ψιλές θερμοκρασίες το θέμα είναι τι κάρτα έχεις? και να μη σε κόβει! εμενα έφτανε 90c πολύ εύκολα έριχνε ρολόγια στα τάρταρα με αποτέλεσμα να έχω χαμηλότερα fps με 4090 απ ότι πρέπει... το liquid metal έκανε τεραστια διαφορα και μαζί με την 360άρα άλλο cpu

μη βάλεις αεροψυκτρα για κανένα λόγο έβαλα την noctua nh-you12a και δεν τον κουμάνταρε με τίποτα... αυτά τα ολίγα από εμενα τώρα για περισσότερες ρυθμίσεις σε ρεύματα κτλπ και εμενα με βοήθησαν τα παιδιά εδώ μέσα

Αυτήν τσέκαρα τώρα με ένα γρήγορο ψάξιμο https://www.skroutz.gr/s/40402978/Arctic-Liquid-Freezer-II-360-Ydropsyxi-Epexergasti-Triplou-Anemistira-120mm-gia-Socket-AM4-AM5-1700-115x.html#description  κοντά στα 100, θα είμαι παραπάνω από ευχαριστημένος νομίζω.. θα συνοδευτεί ,αν όλα πάνε καλά με τις τιμές, με μια 7800xt! Τώρα έχω την 5700 αλλά πάει για συνταξιοδότηση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, geomrk είπε

Αυτήν τσέκαρα τώρα με ένα γρήγορο ψάξιμο https://www.skroutz.gr/s/40402978/Arctic-Liquid-Freezer-II-360-Ydropsyxi-Epexergasti-Triplou-Anemistira-120mm-gia-Socket-AM4-AM5-1700-115x.html#description  κοντά στα 100, θα είμαι παραπάνω από ευχαριστημένος νομίζω.. θα συνοδευτεί ,αν όλα πάνε καλά με τις τιμές, με μια 7800xt! Τώρα έχω την 5700 αλλά πάει για συνταξιοδότηση 

πολύ καλή χτύπα τη! με 7800xt εε? έχεις κάνει το ονειρικό pc του κυριου herald :P 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό με την υδρόψυξη και την liquid metal ότι είναι απαραίτητη για τον 5800x3d δεν ισχύει, μην τρελαθούμε τώρα και καλό είναι να το προτείνουμε σαν νόρμα, ειδικά σε άτομα που μπορεί να μην πολυκατέχουν το αντικείμενο. Εγώ με μια ταπεινή fuma2 πως την παλεύω δηλαδή και μάλιστα χωρίς ac πολλές φορές μες το κατακαλόκαιρο; Όλοι οι άλλοι και από εδώ μέσα με αυτήν την cpu με υδρόψυξη είναι δηλαδή; Άμα θέλει και γουστάρει ας βάλει, κακό δεν κάνει προφανώς, αλλά όχι πως είναι και καλά απαραίτητο. Μια νορμάλ και καλή αερόψυξη αρκεί (προφανώς όχι τη στοκ, μην πάμε στο άλλο άκρο). Το must σε αυτόν τον επεξεργαστή, όπως έχει ειπωθεί πολλές φορές είναι το curve optimizer, άντε και τα όρια του pbo (και κυρίως του edc βασικά). Και να φτάνει μερικές φορές στους 80C το καλοκαίρι, ε δεν έγινε και τίποτα, νορμαλ είναι. Τέλος όπως έχω ξαναπεί επειδή είχα και τον απλό 5800x, ο δεύτερος είχε πολύ μεγαλύτερο θέμα με τις θερμοκρασίες λόγω pbo και oc, σε βαθμό που ανακουφίστηκα όταν τον άλλαξα με τον 3d...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, chrisde said:

Αυτό με την υδρόψυξη και την liquid metal ότι είναι απαραίτητη για τον 5800x3d δεν ισχύει, μην τρελαθούμε τώρα και καλό είναι να το προτείνουμε σαν νόρμα, ειδικά σε άτομα που μπορεί να μην πολυκατέχουν το αντικείμενο. Εγώ με μια ταπεινή fuma2 πως την παλεύω δηλαδή και μάλιστα χωρίς ac πολλές φορές μες το κατακαλόκαιρο; Όλοι οι άλλοι και από εδώ μέσα με αυτήν την cpu με υδρόψυξη είναι δηλαδή; Άμα θέλει και γουστάρει ας βάλει, κακό δεν κάνει προφανώς, αλλά όχι πως είναι και καλά απαραίτητο. Μια νορμάλ και καλή αερόψυξη αρκεί (προφανώς όχι τη στοκ, μην πάμε στο άλλο άκρο). Το must σε αυτόν τον επεξεργαστή, όπως έχει ειπωθεί πολλές φορές είναι το curve optimizer, άντε και τα όρια του pbo (και κυρίως του edc βασικά). Και να φτάνει μερικές φορές στους 80C το καλοκαίρι, ε δεν έγινε και τίποτα, νορμαλ είναι. Τέλος όπως έχω ξαναπεί επειδή είχα και τον απλό 5800x, ο δεύτερος είχε πολύ μεγαλύτερο θέμα με τις θερμοκρασίες λόγω pbo και oc, σε βαθμό που ανακουφίστηκα όταν τον άλλαξα με τον 3d...

Μπορεί να μην κουμπώνει καλά η u12a που δοκίμασε ο tambas στον 3d και να το πήρε στραβά.

Συμφωνώ, παραείναι overkill 360 aio για 100w CPU. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με μια καλη ψυκτρα και με -30 co , είναι μια χαρά ο 3d. Ο 5800x σκέτος είναι σίγουρα χειρότερος από θέμα θερμοκρασιών.

Επεξ/σία από xartemporas
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, geomrk said:

Καλησπέρα σήμερα μου ήρθε ο 5800x3d.Τον έβαλα με arctic mx 4 πάστα. Σε idle μου είναι 53~ . Πριν στο PUBG maxαρε στους 89-90c. Έχω την ψύχτρα του ryzen 3600 Wraith Stealth. Η ψύχτρα λογικά είναι το πρόβλημα??

Ρύθμισε μέσο του PBO το PPT.  από auto βάλε την τιμή 88. Λογικά θα πέσει η θερμοκρασία 20C κάτω. Κάνε την δοκιμή σου με την υπάρχουσα ψύκτρα και βλέπεις.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, nick0lis είπε

Ρύθμισε μέσο του PBO το PPT.  από auto βάλε την τιμή 88. Λογικά θα πέσει η θερμοκρασία 20C κάτω. Κάνε την δοκιμή σου με την υπάρχουσα ψύκτρα και βλέπεις.

Σε ευχαριστώ,όντως δεν είχα πειράξει τίποτα άλλο πέραν του kombo strike 0>3. Μόλις πάω σπίτι το μεσημέρι θα επανέλθω με τα αποτελέσματα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, chrisde είπε

Αυτό με την υδρόψυξη και την liquid metal ότι είναι απαραίτητη για τον 5800x3d δεν ισχύει, μην τρελαθούμε τώρα και καλό είναι να το προτείνουμε σαν νόρμα, ειδικά σε άτομα που μπορεί να μην πολυκατέχουν το αντικείμενο. Εγώ με μια ταπεινή fuma2 πως την παλεύω δηλαδή και μάλιστα χωρίς ac πολλές φορές μες το κατακαλόκαιρο; Όλοι οι άλλοι και από εδώ μέσα με αυτήν την cpu με υδρόψυξη είναι δηλαδή; Άμα θέλει και γουστάρει ας βάλει, κακό δεν κάνει προφανώς, αλλά όχι πως είναι και καλά απαραίτητο. Μια νορμάλ και καλή αερόψυξη αρκεί (προφανώς όχι τη στοκ, μην πάμε στο άλλο άκρο). Το must σε αυτόν τον επεξεργαστή, όπως έχει ειπωθεί πολλές φορές είναι το curve optimizer, άντε και τα όρια του pbo (και κυρίως του edc βασικά). Και να φτάνει μερικές φορές στους 80C το καλοκαίρι, ε δεν έγινε και τίποτα, νορμαλ είναι. Τέλος όπως έχω ξαναπεί επειδή είχα και τον απλό 5800x, ο δεύτερος είχε πολύ μεγαλύτερο θέμα με τις θερμοκρασίες λόγω pbo και oc, σε βαθμό που ανακουφίστηκα όταν τον άλλαξα με τον 3d...

δεν ξέρω αν είναι η νόρμα αλλα ο άνθρωπος έχει το ίδιο πρόβλημα που είχα και εγώ.. το chip δούλευε στη κυριολεξία 50c χωρίς να κάνει το pc τίποτα! με το που άνοιγα 3-4 tab πήγαινε 65+ και όταν άνοιγα κάνα παιχνίδι σχεδόν insta πήγαινε 90c... άλλαξα 2 μητρικές 2 set μνήμες 3 ψύκτρες τίποτα.. βεζούβιος 

αν θέλει να φτιάξει το πρόβλημα εγώ του είπα τι έκανα και λύθηκε, αλλιώς μπορεί να ξεκινήσει την δίκια του οδύσσεια! είναι ένα ωραίο ταξίδι που θα του μείνει σίγουρα αξέχαστο :P 

όσο αναφορά τα αλλα 3D απ ότι φαίνεται δεν έχουν όλων την ίδια συμπεριφορά έχει άπειρα άρθρα στο internet να μπείτε να διαβάσετε.. στοίβαξαν 10 κιλά μνήμη cache το βάλαν να το δοκιμάσουν εκεί στα εργαστήρια τους (γιατί εκεί η δοκιμη stock έγινε με την απλή ψύκτρα και χωρίς co) βάρεσε 90c πιο γρήγορα από usain bolt και είπαν εδώ είμαστε όλα κομπλέ ας το κυκλοφορήσουμε έτσι 🤌

1 ώρα πριν, Herald είπε

Μπορεί να μην κουμπώνει καλά η u12a που δοκίμασε ο tambas στον 3d και να το πήρε στραβά.

Συμφωνώ, παραείναι overkill 360 aio για 100w CPU. 

ρε συ 5 φορες την έκανα τράμπα με την liquid freezer που είχα άντε τη 1 φορα να μη την έβαλα καλά, δε γίνετε να την έβαλα λάθος άλλες 4 , έμαθα απ έξω τι βίδες χρησιμοποιούν... όταν έβαλα LM μονο φάνηκε διαφορα και μονο η 360αρα καταφέρνει να κρατήσει τις θερμοκρασίες σε χαμηλά επίπεδα τύπου μέχρι 75c σε κάνα cinebench από αυτές που δοκίμασα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παλικάρι έχει τον 3D με τη στοκ ψυκτρα του 3600 και αναρωτιώμαστε γιατί έχει idle 50C???

🤣

 

35C idle είχα στον 3D στους καύσωνες με ambient θερμοκρασία 31C. Με αεροψύκτρα Thermalright True Spirit 140 Power.

@geomrk Με μια φτηνή ThermalRight ψυκτρα (Burst Assasin, Assasin King, True Spirit 140 Direct) και με το Power Limit που σου είπαν παραπάνω θα είσαι μια χαρά. Δε θα είναι δροσερό CPU, γιατί δεν μπορεί να είναι, αλλά δε θα βλέπεις 80αρια και 90άρια.

8 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

δεν ξέρω αν είναι η νόρμα αλλα ο άνθρωπος έχει το ίδιο πρόβλημα που είχα και εγώ..

Δεν έχει το ίδιο πρόβλημα.

Αυτός έχει ψυκτρα που και ο απλός 5600 των 65W θα βαράει 85άρες C

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, Tambas91 said:

δεν ξέρω αν είναι η νόρμα αλλα ο άνθρωπος έχει το ίδιο πρόβλημα που είχα και εγώ.. το chip δούλευε στη κυριολεξία 50c χωρίς να κάνει το pc τίποτα! με το που άνοιγα 3-4 tab πήγαινε 65+ και όταν άνοιγα κάνα παιχνίδι σχεδόν insta πήγαινε 90c... άλλαξα 2 μητρικές 2 set μνήμες 3 ψύκτρες τίποτα.. βεζούβιος 

αν θέλει να φτιάξει το πρόβλημα εγώ του είπα τι έκανα και λύθηκε, αλλιώς μπορεί να ξεκινήσει την δίκια του οδύσσεια! είναι ένα ωραίο ταξίδι που θα του μείνει σίγουρα αξέχαστο :P 

όσο αναφορά τα αλλα 3D απ ότι φαίνεται δεν έχουν όλων την ίδια συμπεριφορά έχει άπειρα άρθρα στο internet να μπείτε να διαβάσετε.. στοίβαξαν 10 κιλά μνήμη cache το βάλαν να το δοκιμάσουν εκεί στα εργαστήρια τους (γιατί εκεί η δοκιμη stock έγινε με την απλή ψύκτρα και χωρίς co) βάρεσε 90c πιο γρήγορα από usain bolt και είπαν εδώ είμαστε όλα κομπλέ ας το κυκλοφορήσουμε έτσι 🤌

ρε συ 5 φορες την έκανα τράμπα με την liquid freezer που είχα άντε τη 1 φορα να μη την έβαλα καλά, δε γίνετε να την έβαλα λάθος άλλες 4 , έμαθα απ έξω τι βίδες χρησιμοποιούν... όταν έβαλα LM μονο φάνηκε διαφορα και μονο η 360αρα καταφέρνει να κρατήσει τις θερμοκρασίες σε χαμηλά επίπεδα τύπου μέχρι 75c σε κάνα cinebench από αυτές που δοκίμασα

Ναι δεν εννοώ ότι δεν την κούμπωσες εσύ σωστά, εννοώ ότι μπορεί απλά να μην πατάει καλά στο die του 3d. Κάποιες ψύκτρες τα πάνε καλύτερα με κάποια cpu από ότι με άλλα. 

 

Παντως το insta 90c που λες δείχνει ξεκάθαρο θέμα μεταξύ ihs και ψυκτρας. Γιαυτό βοήθησε και το lm

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Δεν έχει το ίδιο πρόβλημα.

Αυτός έχει ψυκτρα που και ο απλός 5600 των 65W θα βαράει 85άρες C

Άμα τον παίρνει χρηματικά να πάρει την 360αρα είναι πολύ καλή και θα του μείνει κιόλας, χαμένη δε πάει … επίσης σίγουρα παίζει ρόλο και τη κάρτα έχει η 4090 όσο να πεις πουσαρει πολύ όλο το σύστημα ας δοκιμάσει να μας πει..

@Herald το θέμα είναι ότι τώρα δε ξέρω αν βγαίνει από πάνω αυτό το πράμα … μου έπεσε μια σταγονιτσα στο πάτωμα και είχε γίνει ταναπου … 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Tambas91 είπε

 επίσης σίγουρα παίζει ρόλο και τη κάρτα έχει η 4090 όσο να πεις πουσαρει πολύ όλο το σύστημα ας δοκιμάσει να μας πει..

τώρα έχω την rx 5700 και σχεδιάζω να πάρω την 7800 xt

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 minutes ago, geomrk said:

Σε ευχαριστώ,όντως δεν είχα πειράξει τίποτα άλλο πέραν του kombo strike 0>3. Μόλις πάω σπίτι το μεσημέρι θα επανέλθω με τα αποτελέσματα

Εξυπακούεται ότι με κάρτα γραφικών για παιχνίδια ένα σχετικό airflow πρέπει να υπάρχει και μια καλύτερη ψύκτρα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα. 

Εσείς που έχετε τον 5600G σκέτο χωρίς κάρτα γραφικών, πως τον βλέπετε στους σημερινούς τίτλους; 

Κάνει για κάνα fifa 1080P η δεν τραβάει ούτε e sports; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...