Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 ( Milan / Vermeer ) - Epyc 3 & Ryzen 5000


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, geovolara είπε

Καλημέρα στην παρέα και χρόνια πολλά . Λοιπόν η αλλαγή έγινε και ναι όντως είναι ακραία η διαφορά από τον 3600 στον 5800x3d . Μετά από αρκετό διάβασμα κατέληξα σε μια απλή και όμως αρκετά χρήσιμη ρύθμιση μέσα από το bios , φρόντισε να κάνεις εγκατάσταση την τελευταία ενημέρωση του πρώτα . Με την νέα εγκατάσταση του επεξεργαστή μέσα από το bios τα μόνα που έκανα ήταν να ρυθμίσω πάλι τις μνήμες , να φτιάξω τα fan curves όπως πριν και τέλος στο advanced cpu configuration να ενεργοποιήσω το kombo strike 3  , χάρη στο οποίο έχω -10oC σε σχέση με την default κατάσταση, χωρίς να έχω χάσει σε επιδόσεις ίσως και το αντίθετο θα έλεγα . 

Νομίζω η μητρική σου υποστηρίζει και curve optimizer μέσω BIOS. Εαν ναι, ξεκίνα με -20 all cores και αύξησε το σε -30 αν δεις οτι είσαι σταθερός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, Grisos είπε

Νομίζω η μητρική σου υποστηρίζει και curve optimizer μέσω BIOS. Εαν ναι, ξεκίνα με -20 all cores και αύξησε το σε -30 αν δεις οτι είσαι σταθερός.

 

38 λεπτά πριν, geovolara είπε

Το έχω τσεκαρει απλά ακόμα δεν έκατσα να ασχοληθώ περαιτέρω. Έχω πέσει με τα μούτρα στο baldurs gate 3 

Ασχολήθηκε(ς) ήδη.

Το Kombo Strike 3 είναι Curve Optimizer -30 All Core

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νεος chipset driver

https://www.techpowerup.com/download/amd-ryzen-chipset-drivers/

5.08.02.027 

Release Highlights

New program support and some new drivers added.

Bug fixes.

Known Issues

Some driver names may appear in English on a non-English OS.

Uninstall summary log may incorrectly show the uninstall status as failed.

5.05.16.529 (May 24th, 2023)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Arkin said:

Νεος chipset driver

https://www.techpowerup.com/download/amd-ryzen-chipset-drivers/

5.08.02.027 

Release Highlights

New program support and some new drivers added.

Bug fixes.

Known Issues

Some driver names may appear in English on a non-English OS.

Uninstall summary log may incorrectly show the uninstall status as failed.

5.05.16.529 (May 24th, 2023)

Φοβερό changelog in typical AMD fashion.

Πρώτη φορά στη ζωή μου κατάφερα να κάνω update AMD chipset drivers χωρίς αλχημίες και σφάλματα στο install log. Νιώθω πολύ τυχερός σήμερα. Απολαμβάνω ήδη τα "Bug fixes"

termatismos.png.387618afce315df63bd1ec0f37da4504.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

image.png.f8e9558987fed7cb33be7e382ecc3097.png

Αυτές είναι οι διαφορές αναμέσα στους 2 drivers. Μου κάνει εντύπωση πως βγήκαν Αύγουστο 2023 και έχουν signature Σεπτέμβρη/Οκτώβρη 2022...
Βέβαια σε σχέση με το smbusamd.inf που είχε από 18/1/2015 είναι άλμα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση ασχετοσύνης 

Πρέπει να τα κάνουμε update ta chipset drivers? Υπάρχει διαφορά στην απόδοση του συστήματος;

Πέρα από τα συνηθισμένα (όταν βγάζει) bios update δεν τα έχω κάνει ποτέ του chipset.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, b1LLy23 είπε

Ερώτηση ασχετοσύνης 

Πρέπει να τα κάνουμε update ta chipset drivers? Υπάρχει διαφορά στην απόδοση του συστήματος;

Πέρα από τα συνηθισμένα (όταν βγάζει) bios update δεν τα έχω κάνει ποτέ του chipset.

Δεν είναι απαραίτητο( εκτός εάν υπάρχει σοβαρός λόγος). Ποτέ δεν έκανα update τους chipset drivers ακόμα και τώρα τελευταία που τους ανανεώνω δεν βλέπω διαφορές.  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σήμερα μου ήρθε ο 5800x3d.Τον έβαλα με arctic mx 4 πάστα. Σε idle μου είναι 53~ . Πριν στο PUBG maxαρε στους 89-90c. Έχω την ψύχτρα του ryzen 3600 Wraith Stealth. Η ψύχτρα λογικά είναι το πρόβλημα??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, geomrk said:

Καλησπέρα σήμερα μου ήρθε ο 5800x3d.Τον έβαλα με arctic mx 4 πάστα. Σε idle μου είναι 53~ . Πριν στο PUBG maxαρε στους 89-90c. Έχω την ψύχτρα του ryzen 3600 Wraith Stealth. Η ψύχτρα λογικά είναι το πρόβλημα??

@Tambas91 Για σένα η ερώτηση :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, geomrk είπε

Καλησπέρα σήμερα μου ήρθε ο 5800x3d.Τον έβαλα με arctic mx 4 πάστα. Σε idle μου είναι 53~ . Πριν στο PUBG maxαρε στους 89-90c. Έχω την ψύχτρα του ryzen 3600 Wraith Stealth. Η ψύχτρα λογικά είναι το πρόβλημα??

βασικα αμα δεν κανω απολυτως τιποτα και κοιταω κανα στριμακι πεφτει 46~ αλλα εμενα με ανησυχει το 89-90 στα games

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, geomrk είπε

Καλησπέρα σήμερα μου ήρθε ο 5800x3d.Τον έβαλα με arctic mx 4 πάστα. Σε idle μου είναι 53~ . Πριν στο PUBG maxαρε στους 89-90c. Έχω την ψύχτρα του ryzen 3600 Wraith Stealth. Η ψύχτρα λογικά είναι το πρόβλημα??

καλορίζικο το κτήνος πάρε τώρα μια 360άρα AIO βάλε πάνω liquid metal και -30 co και θα φτάσει 35 με γεια το εργαλείο! 

Spoiler

ούτε εγώ ήξερα αλλα έμαθα με τον άσχημο τρόπο :P 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

καλορίζικο το κτήνος πάρε τώρα μια 360άρα AIO βάλε πάνω liquid metal και -30 co και θα φτάσει 35 με γεια το εργαλείο! 

ευχαριστώ! το έβαλα εξαρχής kombo strike 3 οπότε μένει η ψύκτρα τώρα και η πάστα,στον επόμενο μισθό 😁

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...