Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 ( Milan / Vermeer ) - Epyc 3 & Ryzen 5000


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 10,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, ultraex2003 είπε

η τετραδα ειναι ποιο ζορι για τον κοντρολερ του cpu  και γενικα δεν προτιματε επισης παιζει και λιγο latensy παραπανω και πιθανον και λιγοτερο oc αν καποιος θελει να παιξει ψηλα τις μνημες

προσωπικα δε εχω καποιο  θεμα παιζω με τετραδα  στα 3800 με b-die μνημες χωρις λαθη και  κρασαρισματα

τωρα οσο αφορα την αποδοση εχουν ενα ποσοστο +  στα υπερ τους οι 4  μνημες

 

Ο μαλλιάς από μνήμες δεν ξέρει την τύφλα του.

Θυμάμαι όταν είχε βγει αυτό το βίντεο είχα ρίξει το γέλιο της αρκούδας με την ασχετοσύνη του.

Δεν έχουν παραπάνω ή λιγότερη απόδοση. Ρόλο παίζουν τα ranks.

4x8 με 2x16 Dual Rank καμία διαφορά στην απόδοση αφού και στις δύο περιπτώσεις έχουμε 4 ranks.

Ούτε σε bandwidth, ούτε σε latency ούτε πουθενά αφού είναι τα ίδια ranks.

Τώρα 4 ranks (είτε 4x8 είτε 2x16DR) προφανώς και υπερτερούν ελαφρώς σε απόδοση έναντι των 2x8 Single Rank. Τα 2x8 μπορεί να δείχνουν ελαφρώς καλύτερα latency στο AIDA αλλά στην πράξη χάνουν παντού.

Σε μια αξιοπρεπή μητρική είτε με 4x8 είτε με 2x16 τα ίδια θα πιάσεις. Πάντα θα σε κόβει το Infiniy Fabric/FCLK.

Επεξ/σία από kkatzos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, Grisos said:

Εξαρτάται από κάρτα/ανάλυση/Hz.

Mε 4090 σε 4κ ειμαι ( Η μονη λογικη επιλογη για την συγκεκριμενη καρτα δηλαδη ) , δεν βρισκω καποιον λογο να αλλαξω επεξεργαστη . 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα μεινει με την παλια λογικη οτι δε θες με τιποτα 4 dimms γιατι πρεπει να παιξεις σε command per clock 2T που εκοβε τρελα σε αποδοση.

αλλα αν αυτο εχει αλλαξει, τοτε μηπως αξιζει 2 ζευγαρια απο αυτα που ειναι και σε προσφορα?

https://t-support.gr/index.php?route=product%2Fproduct&product_id=1186880

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Thrylos7 είπε

Ειχα μεινει με την παλια λογικη οτι δε θες με τιποτα 4 dimms γιατι πρεπει να παιξεις σε command per clock 2T που εκοβε τρελα σε αποδοση

Αυτό ισχύει ακόμα. Ανάλογα τη συχνότητα και το κιτ πάντα.

Για σχεδόν όλα τα 32GB kits. Είτε 4x8, είτε 2x16.

Εξαιρούνται κάποια high-end Samsung B-Die κιτ (και 2x16 και 4x8) και βέβαια τα Micron Rev B 2x16 αφού είναι single rank. Ίσως και κάποια Hynix DJR αλλά εκεί δεν είναι τίποτα σίγουρο.

Όσο για το 2Τ, κόβει αλλά όχι πολύ.

Αν μιλάς για GDM on + 1T έχει ελάχιστη διαφορά από το GDM off + 2T και πολλές φορές το αποφεύγουμε για να αποφύγουμε tPHYRDL mismatch.

Επεξ/σία από kkatzos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγηκε νεο bios σημερα για τη μητρικη μου. Νεο agesa βλεπω κλεισιμο τρυπων και stability. 

https://rog.asus.com/motherboards/rog-strix/rog-strix-b550-f-gaming-model/helpdesk_bios/

 

1. Update AGESA version to ComboV2PI 1.2.0.A
2. Mitigate the AMD potential security vulnerabilities for AMD Athlon™ processors and Ryzen™ processors
3. Improve system stability

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες καλησπέρα θα ήθελα να μου δανείσετε τα φώτα σας . Κάνω αναβάθμιση επεξεργαστή από Ryzen 5 3600 σε Ryzen 7 5800x3d . Η μητρική που έχω είναι η msi b450 tomahawk max  έχω κάνει ήδη ενημέρωση στο τελευταίο bios οπότε είμαι έτοιμος για την αλλαγή. Το ερώτημα μου είναι τι ρυθμίσεις να κάνω μέσα από το bios για να τρέχει ο επεξεργαστής στο βέλτιστο από θέμα θερμοκρασίας και χρονισμού. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@dimoskoutr ααα ναι, ξέχασα. Πάντως απ' τα 80-90 αξίζει να πας στα 126 που έχει ο 5600. Θα είναι και καινούργιος (άρα γεμάτη εγγύηση) και είναι πολύ καλύτερος σε gaming σε σχέση με τον 3700Χ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια ακόμη ερώτηση εδώ φίλτατοι. Η μητρική μου είναι b350 της asrock. Συγκεκριμένα η παρακάτω:

https://www.asrock.com/mb/AMD/Fatal1ty AB350 Gaming-ITXac/index.asp#BIOS
 

Εχω έναν r5 1600 και μάλλον θα πάω σε 5600. Το bios που έχω τώρα είναι το 5.70. Μέχρι το 7.40 που χρειάζεται για να είναι συμβατή με τον 5600 έχει 3-4 updates. Αν διαβάσετε για το 7.40 bios λέει ότι για να πας εκεί πρέπει οπωσδήποτε να πας πρώτα στο 7.00. Αυτό σημαίνει δηλαδή ότι μπορώ να πάω κατευθείαν από το δικό μου bios στο 7.00 και μετά στο 7.40 χωρίς να περάσω τα ενδιάμεσα λογικά ε; Το προτείνετε ή το πάτε βήμα βήμα;;; Υπάρχει κανείς που έχει παρόμοια μητρική και έβαλε 5xxx σειρά; Πως κάνατε το update path; Βήμα βήμα; Για δώστε φώτα.

Επεξ/σία από dimoskoutr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/8/2023 στις 10:06 ΠΜ, kkatzos είπε

Ο μαλλιάς από μνήμες δεν ξέρει την τύφλα του.

Θυμάμαι όταν είχε βγει αυτό το βίντεο είχα ρίξει το γέλιο της αρκούδας με την ασχετοσύνη του.

Δεν έχουν παραπάνω ή λιγότερη απόδοση. Ρόλο παίζουν τα ranks.

4x8 με 2x16 Dual Rank καμία διαφορά στην απόδοση αφού και στις δύο περιπτώσεις έχουμε 4 ranks.

Ούτε σε bandwidth, ούτε σε latency ούτε πουθενά αφού είναι τα ίδια ranks.

Τώρα 4 ranks (είτε 4x8 είτε 2x16DR) προφανώς και υπερτερούν ελαφρώς σε απόδοση έναντι των 2x8 Single Rank. Τα 2x8 μπορεί να δείχνουν ελαφρώς καλύτερα latency στο AIDA αλλά στην πράξη χάνουν παντού.

Σε μια αξιοπρεπή μητρική είτε με 4x8 είτε με 2x16 τα ίδια θα πιάσεις. Πάντα θα σε κόβει το Infiniy Fabric/FCLK.

Εκτός από τα ranks στις μνήμες παίζουν ρόλο και το partitioning στα banks (κυρίως στα SODIMMS στα laptops). Μπορείς να έχεις 2 kits 2x16 SR SODIMMS με ίδια συχνότητα/timings και να είναι η μέρα με την νύχτα γιατί το ένα έχει λιγότερα και μεγαλύτερα banks.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Μια ακόμη ερώτηση εδώ φίλτατοι. Η μητρική μου είναι b350 της asrock. Συγκεκριμένα η παρακάτω:

https://www.asrock.com/mb/AMD/Fatal1ty AB350 Gaming-ITXac/index.asp#BIOS
 

Εχω έναν r5 1600 και μάλλον θα πάω σε 5600. Το bios που έχω τώρα είναι το 5.70. Μέχρι το 7.40 που χρειάζεται για να είναι συμβατή με τον 5600 έχει 3-4 updates. Αν διαβάσετε για το 7.40 bios λέει ότι για να πας εκεί πρέπει οπωσδήποτε να πας πρώτα στο 7.00. Αυτό σημαίνει δηλαδή ότι μπορώ να πάω κατευθείαν από το δικό μου bios στο 7.00 και μετά στο 7.40 χωρίς να περάσω τα ενδιάμεσα λογικά ε; Το προτείνετε ή το πάτε βήμα βήμα;;; Υπάρχει κανείς που έχει παρόμοια μητρική και έβαλε 5xxx σειρά; Πως κάνατε το update path; Βήμα βήμα; Για δώστε φώτα.

Θα βάλεις το 7.00 και μετά το τελευταίο, θα είσαι μια χαρά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/8/2023 στις 1:25 ΜΜ, geovolara είπε

Παίδες καλησπέρα θα ήθελα να μου δανείσετε τα φώτα σας . Κάνω αναβάθμιση επεξεργαστή από Ryzen 5 3600 σε Ryzen 7 5800x3d . Η μητρική που έχω είναι η msi b450 tomahawk max  έχω κάνει ήδη ενημέρωση στο τελευταίο bios οπότε είμαι έτοιμος για την αλλαγή. Το ερώτημα μου είναι τι ρυθμίσεις να κάνω μέσα από το bios για να τρέχει ο επεξεργαστής στο βέλτιστο από θέμα θερμοκρασίας και χρονισμού. 

θα κανω ακριβως το ιδιο,εχω τον 3600 με b550 tomahawk και θα παω σε 5800x3d! το εκανες ή ακομα; τι διαφορες βλεπεις,αν ναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα στην παρέα και χρόνια πολλά . Λοιπόν η αλλαγή έγινε και ναι όντως είναι ακραία η διαφορά από τον 3600 στον 5800x3d . Μετά από αρκετό διάβασμα κατέληξα σε μια απλή και όμως αρκετά χρήσιμη ρύθμιση μέσα από το bios , φρόντισε να κάνεις εγκατάσταση την τελευταία ενημέρωση του πρώτα . Με την νέα εγκατάσταση του επεξεργαστή μέσα από το bios τα μόνα που έκανα ήταν να ρυθμίσω πάλι τις μνήμες , να φτιάξω τα fan curves όπως πριν και τέλος στο advanced cpu configuration να ενεργοποιήσω το kombo strike 3  , χάρη στο οποίο έχω -10oC σε σχέση με την default κατάσταση, χωρίς να έχω χάσει σε επιδόσεις ίσως και το αντίθετο θα έλεγα . 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...