Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 ( Milan / Vermeer ) - Epyc 3 & Ryzen 5000


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, kkatzos είπε

@Πέτρος

Μάπα I/O Die τελικά μου έτυχε. Μέχρι 3733 φτάνει.

3800 έχει hole, δεν ανοίγει καθόλου. 3866 μπαίνει Windows αλλά έχει τα WHEA της αρκούδας ακόμα και με υψηλά VDD18 και Vsoc.

Μικρό το κακό βέβαια καθώς στους 3D μεγαλύτερη σημασία έχουν οι πυρήνες και η cache.

@chrisde@xartemporas@Tambas91

Φαντάζομαι είστε με CO -30 ή Combostrike3 στις MSI. Όταν τρέχετε TM5 που κρατάει 4450 σε όλους τους πυρήνες, στο πρώτο τεστ (test 6) τι τάση VID σας δείχνει το HWInfo?

1.png.501b8c2d4c21da1dccc7a07759c8f5e5.png

 

Μεγειες!!

Μην μασάς μια χαρά είναι και τα 3733 ,σφίξε όσο μπορείς σε αυτα και θα είσαι άρχοντας δεν νομίζω να χάνεις κάτι σε σχέση  πιο χαλαρά timings στα 3800.Ισα ίσα πιστεύω θα είσαι στα ίδια και πιο καλά με πιο σφικτά στα 3733.

 

 

 

Επεξ/σία από azazil1190
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδιά έχει νόημα να δώσω τον 5600Χ και να πάω στον 5700Χ που θα μου έρθει πολύ λίγα συνολικά; Όχι τόσο για gaming (φαντάζομαι το ίδιο perf έχουν) αλλά για το γενικό usage. Γιατί γενικά ανοίγω αρκετά προγράμματα, καρτέλες κτλ, οι δύο extra πυρήνες θα βοηθήσουν στο να είναι το σύστημα πιο snappy και γρήγορο ή ελάχιστες διαφορές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Παιδιά έχει νόημα να δώσω τον 5600Χ και να πάω στον 5700Χ που θα μου έρθει πολύ λίγα συνολικά; Όχι τόσο για gaming (φαντάζομαι το ίδιο perf έχουν) αλλά για το γενικό usage. Γιατί γενικά ανοίγω αρκετά προγράμματα, καρτέλες κτλ, οι δύο extra πυρήνες θα βοηθήσουν στο να είναι το σύστημα πιο snappy και γρήγορο ή ελάχιστες διαφορές;

Αυτή και αν είναι η άκυρη αναβάθμιση. Παίζει και να δεις 0% διαφορά 🤣

Πας σε 5800X3D ή σε Intel 13th/Zen 4.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, kkatzos είπε

Αυτή και αν είναι η άκυρη αναβάθμιση. Παίζει και να δεις 0% διαφορά 🤣

Πας σε 5800X3D ή σε Intel 13th/Zen 4.

ε ναι αυτό πιστευα και εγώ, απλά είπα να ρωτήσω γιατί έχει μόνο 178 ευρώ :P Βλέπω πάντως ότι με εξαίρεση το Ghostwire που εκεί γίνεται χαλασμός (ως ένα βαθμό παίζει να φταίει και το denuvo) δεν ρίχνει μπουκάλι ο 5600Χ (ή στην χειρότερη να δω low 90s gpu usage) ακόμη και στα games που η 4070 μπορεί να φτάσει σε 130-150 fps. Άλλωστε 165Hz είναι το monitor, δεν χρειάζομαι παραπάνω fps, ούτε παίζω online καθόλου. Η 4070 σε 1440p δεν είναι τόσο γρήγορη ώστε να χρειάζεται τον 5800X3D, τουλάχιστον στα single player. Όχι ότι δεν θα δω διαφορά, αλλά όχι 290 ευρώ διαφορά. Μάλλον η αναβάθμιση θα πάει όταν αλλάξω και gpu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

guys, τι μνημες προτεινετε για AM4 και value4money σημερα?

Θελω 2x16 αλλα εχω να ριξω διαβασμα πανω απο 2 χρονια και εχω μεινει σε εποχες samsung B-die και Ballistix με micron.

Δε θελω να δωσω πολλα λεφτα, δηλαδη οταν τα "απλα" κιτακια 3200mhz ξεκινανε στα 55ε , αντε να δωσω μεχρι 80 πχ αν κατι αξιζει, οχι παραπανω.... υπαρχει κατι σε πιο "καλο" chip που να αξιζει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Thrylos7 είπε

guys, τι μνημες προτεινετε για AM4 και value4money σημερα?

Θελω 2x16 αλλα εχω να ριξω διαβασμα πανω απο 2 χρονια και εχω μεινει σε εποχες samsung B-die και Ballistix με micron.

Δε θελω να δωσω πολλα λεφτα, δηλαδη οταν τα "απλα" κιτακια 3200mhz ξεκινανε στα 55ε , αντε να δωσω μεχρι 80 πχ αν κατι αξιζει, οχι παραπανω.... υπαρχει κατι σε πιο "καλο" chip που να αξιζει?

Αν είναι για XMP τις πιο φθηνές 3600cl16. Αν κάνεις manual tuning ίσως rev E καλύτερα, αλλά ας μας πουν και τα παιδιά που ξέρουν πιο πολλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, just_a_dude said:

Παιδιά έχει νόημα να δώσω τον 5600Χ και να πάω στον 5700Χ που θα μου έρθει πολύ λίγα συνολικά; Όχι τόσο για gaming (φαντάζομαι το ίδιο perf έχουν) αλλά για το γενικό usage. Γιατί γενικά ανοίγω αρκετά προγράμματα, καρτέλες κτλ, οι δύο extra πυρήνες θα βοηθήσουν στο να είναι το σύστημα πιο snappy και γρήγορο ή ελάχιστες διαφορές;

+1

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 minutes ago, just_a_dude said:

Αν είναι για XMP τις πιο φθηνές 3600cl16. Αν κάνεις manual tuning ίσως rev E καλύτερα, αλλά ας μας πουν και τα παιδιά που ξέρουν πιο πολλά.

https://www.skroutz.gr/s/20656727/G-Skill-Ripjaws-V-32GB-DDR4-RAM-με-2-Modules-2x16GB-και-Ταχύτητα-3600-για-Desktop-F4-3600C16D-32GVKC.html

αυτες ειναι οι πιο φτηνες cl16 και καποιο review απο κατω γραφει για hynix DJR

https://www.skroutz.gr/s/30329768/Kingston-Fury-Renegade-32GB-DDR4-RAM-με-2-Modules-2x16GB-και-Ταχύτητα-3600-για-Desktop-KF436C16RB1K2-32.html

αυτες ειναι οι επομενες και ενα review γραφει για hynix CJR

να προτιμησω καποια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Thrylos7 είπε

https://www.skroutz.gr/s/20656727/G-Skill-Ripjaws-V-32GB-DDR4-RAM-με-2-Modules-2x16GB-και-Ταχύτητα-3600-για-Desktop-F4-3600C16D-32GVKC.html

αυτες ειναι οι πιο φτηνες cl16 και καποιο review απο κατω γραφει για hynix DJR

https://www.skroutz.gr/s/30329768/Kingston-Fury-Renegade-32GB-DDR4-RAM-με-2-Modules-2x16GB-και-Ταχύτητα-3600-για-Desktop-KF436C16RB1K2-32.html

αυτες ειναι οι επομενες και ενα review γραφει για hynix CJR

να προτιμησω καποια?

την  kingston τις fury τις ειχα σε rgb εκδοση και ειναι 100% DGR  τσιπακι και dual rank 

τις επαιζα εδω  στα 3866  24/7 για την gskill την  αλλη δε ξερω να σου  πω σιγουρα προτιμησα την fury γιατι την ειχαν και αλλοι και ειταν σιγουρο το τσιπακι

μια χαρα μνημες ειναι ο λογος που τις εδωσα  γιατι ειχα ενα κιτακι  b-die 16 γιγα και βρηκα ενα ακομα ιδιο σε πολυ καλη τιμη και εχω τετραδα τωρα b-die μνημες στα 32 γιγα

image.jpeg.7f2c90992662c98c13651f854fb89afe.jpeg

Επεξ/σία από ultraex2003
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, just_a_dude είπε

Αν είναι για XMP τις πιο φθηνές 3600cl16. Αν κάνεις manual tuning ίσως rev E καλύτερα, αλλά ας μας πουν και τα παιδιά που ξέρουν πιο πολλά.

Παίζει κάποιο ρόλο αν είναι 2 * 16 GB ή 4 * 8 GB ;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, _Theo_ είπε

Παίζει κάποιο ρόλο αν είναι 2 * 16 GB ή 4 * 8 GB ;;

η τετραδα ειναι ποιο ζορι για τον κοντρολερ του cpu  και γενικα δεν προτιματε επισης παιζει και λιγο latensy παραπανω και πιθανον και λιγοτερο oc αν καποιος θελει να παιξει ψηλα τις μνημες

προσωπικα δε εχω καποιο  θεμα παιζω με τετραδα  στα 3800 με b-die μνημες χωρις λαθη και  κρασαρισματα

τωρα οσο αφορα την αποδοση εχουν ενα ποσοστο +  στα υπερ τους οι 4  μνημες

 

Επεξ/σία από ultraex2003
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 hours ago, just_a_dude said:

Παιδιά έχει νόημα να δώσω τον 5600Χ και να πάω στον 5700Χ που θα μου έρθει πολύ λίγα συνολικά; Όχι τόσο για gaming (φαντάζομαι το ίδιο perf έχουν) αλλά για το γενικό usage. Γιατί γενικά ανοίγω αρκετά προγράμματα, καρτέλες κτλ, οι δύο extra πυρήνες θα βοηθήσουν στο να είναι το σύστημα πιο snappy και γρήγορο ή ελάχιστες διαφορές;

Χάλα τα λεφτά σου σε πιτόγυρα καλύτερα.. δεν αξίζει αυτή η "αναβάθμιση". Σίγουρα ο 5700Χ θα είναι Β2 και θα έχει καλύτερες θερμοκρασίες και καταναλώσεις ακόμη και out of the box αλλά για αυτά που κάνεις δεν χρειάζεσαι παραπάνω cores

5 hours ago, Thrylos7 said:

guys, τι μνημες προτεινετε για AM4 και value4money σημερα?

Θελω 2x16 αλλα εχω να ριξω διαβασμα πανω απο 2 χρονια και εχω μεινει σε εποχες samsung B-die και Ballistix με micron.

Δε θελω να δωσω πολλα λεφτα, δηλαδη οταν τα "απλα" κιτακια 3200mhz ξεκινανε στα 55ε , αντε να δωσω μεχρι 80 πχ αν κατι αξιζει, οχι παραπανω.... υπαρχει κατι σε πιο "καλο" chip που να αξιζει?

Λοιπόν, υπάρχουν τα DJR/CJR τα οποία εγώ δεν τα πολυπάω αλλά υπάρχει ΑΚΟΜΑ το Rev E σε Corsair μνήμες 


Corsair Vengeance RGB RT 32GB DDR4 RAM με 2 Modules (2x16GB) και Ταχύτητα 3600 για Desktop (CMN32GX4M2Z3600C16) | Skroutz.gr

Corsair Vengeance LPX 32GB DDR4 RAM με 2 Modules (2x16GB) και Ταχύτητα 3600 για Desktop (CMK32GX4M2D3600C16) | Skroutz.gr

Και οι 2 μνήμες φοράνε Micron Rev E, την 2η την έχει συμφορουμίτης και η πρώτη είναι σίγουρο Rev E (Η πρώτη έχει "καλύτερο binning" ασχέτως που τα timings του XMP είναι ποιο χαλαρά)

Επεξ/σία από Devastor
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, konik είπε

Σίγουρα ο 5700Χ θα είναι Β2 και

Τι είναι το Β2?

110%. B2

https://www.guru3d.com/news-story/ryzen-5000-b2-stepping-has-lower-consumption-and-lower-temperatures.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...