Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 ( Milan / Vermeer ) - Epyc 3 & Ryzen 5000


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Όχι, δεν κατάλαβες.

Με χαμηλωμένες τάσεις σε σχέση με στοκ (Vsoc 0,95 αντί 1,05+, VDDG_IOD 0,9 αντί 1V και VDDP1.8 στα 1,68V αντί 1.8V) έχει κάτι λιγα WHEA.

Αυτές οι τάσεις δούλευαν μια χαρά στον 5600 γιατι είχε δυνατό IMC.

Με στοκ τάσεις προφανώς και δε θα έχει κανένα πρόβλημα στα 3600. Το πόσο μπορεί να φτάσει δεν το ξέρω.

Α, οκ. Ελπίζω να σε πάει ψηλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

καλοδούλευτος ένας νέος κύκλος αντιπαραθέσεων ξεκινάει :P 

πέρα από την πλακα τρέχα κάνα tlou να δούμε τι γίνετε επιτέλους... είναι για πέταμα ο δικός μου η τσάμπα καταριόμουν 😂

Βαριέμαι να ασχολούμαι τώρα. Εξάλλου έχω 3070Ti και δε θα μπορέσουμε να βγάλουμε συμπέρασμα.

Διαβάζω στο overclockers.net ότι σε πολλούς 3D τους έχει βάλει υπερβολικό voltage curve η AMD και βάζουν curve -30 και από πάνω βάζουν και αρνητικό offset και πάλι σταθεροί είναι.

Μπορεί και ο δικός σου να είναι τέτοια περίπτωση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kkatzos είπε

Μπήκε πάνω ο 5800X3D.

Οι πρώτες εντυπώσεις είναι ότι:

α) Μάλλον έχει χειρότερο IMC από τον 5600 Β2, τον οποίο αντικατέστησε. Με ακριβώς ίδιες ρυθμίσεις στα 3600 (χαμηλωμένα Vsoc, VDDG και VDD1.8) έχει σποραδικά WHEA #19 ενώ ο 5600 δεν είχε ποτέ. Σε κάποια φάση θα δω που φτάνει και αυτός.

β) Χαμηλή κατανάλωση σε idle  🤩🤩. Το powersave προφιλ τον κατεβάζει στα 2880Mhz, ενώ ο 5600 κατέβαινε στα 3125MHz. Με ambient στους 30C κάθεται στους ~34-35C με το CPU fan στο ρελαντί. Το power meter δείχνει 2W (56W) λιγότερο για όλο το σύστημα από ότι με τον 5600. Αλλά είπαμε, 40W idle χωρίς να κάνει τίποτα 🤣😍

Διαφορά σε επιδόσεις 22 - 45% ανάλογα το παιχνίδι πάντα με τις ίδιες tuned RAM ρυθμίσεις. Φαντάζομαι κάποιος με Zen3 + χωρίς tuned μνήμες παίρνει τρελό performance boost >50% σε κάποια παιχνίδια. Καλά για Zen 2 και πίσω είναι πολιτισμικό σοκ...

Καλορίζικος!💪🏻

Εμένα ο 5600 μου πέφτει μέχρι και στα 2200mhz σε idle (χωρίς πλάκα). Έχω βάλει στα power options το minimum processor state στο 0%. Τσέκαρέ το αν θες (αν δεν το έχεις κάνει). Δεν μου έχει δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα πάντως εδώ και μήνες, και σε games δεν υπήρχε θέμα με τα min fps.

Spoiler

image.png.43d135bb4abf9c2574040ee5ec80ce52.png

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, AlexandrosKle είπε

Καλορίζικος!💪🏻

Εμένα ο 5600 μου πέφτει μέχρι και στα 2200mhz σε idle (χωρίς πλάκα). Έχω βάλει στα power options το minimum processor state στο 0%. Τσέκαρέ το αν θες (αν δεν το έχεις κάνει). Δεν μου έχει δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα πάντως εδώ και μήνες, και σε games δεν υπήρχε θέμα με τα min fps.

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

image.png.43d135bb4abf9c2574040ee5ec80ce52.png

 

άλλος κατάσκοπος από δω.. μας πρήζει για τα intel και αγοράζει amd... μου θυμίζει ένα άλλο μέλος που προτείνει amd και αγοράζει intel και nvidia.. έχουμε γεμίσει με paid actors εδώ μέσα :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Πέτρος

Μάπα I/O Die τελικά μου έτυχε. Μέχρι 3733 φτάνει.

3800 έχει hole, δεν ανοίγει καθόλου. 3866 μπαίνει Windows αλλά έχει τα WHEA της αρκούδας ακόμα και με υψηλά VDD18 και Vsoc.

Μικρό το κακό βέβαια καθώς στους 3D μεγαλύτερη σημασία έχουν οι πυρήνες και η cache.

@chrisde@xartemporas@Tambas91

Φαντάζομαι είστε με CO -30 ή Combostrike3 στις MSI. Όταν τρέχετε TM5 που κρατάει 4450 σε όλους τους πυρήνες, στο πρώτο τεστ (test 6) τι τάση VID σας δείχνει το HWInfo?

1.png.501b8c2d4c21da1dccc7a07759c8f5e5.png

 

Επεξ/σία από kkatzos
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Μικρό το κακό βέβαια καθώς στους 3D μεγαλύτερη σημασία έχουν οι πυρήνες και η cache.

Μικρό σίγουρα, απλά για το γμτ να πέσει ένα κομμάτι να συνδυάζει τα πάντα σε full tuning.

Ο @Tambas91παλεύει με πυρήνες/co/ζέστη.

Εσύ και ο @azazil1190, αν δεν κάνω λάθος, μπλέξατε με τρουπες και whea όταν πάτε για λίγο πιο ψηλά.

Οι υπόλοιποι?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kkatzos είπε

@Πέτρος

Μάπα I/O Die τελικά μου έτυχε. Μέχρι 3733 φτάνει.

3800 έχει hole, δεν ανοίγει καθόλου. 3866 μπαίνει Windows αλλά έχει τα WHEA της αρκούδας ακόμα και με υψηλά VDD18 και Vsoc.

Μικρό το κακό βέβαια καθώς στους 3D μεγαλύτερη σημασία έχουν οι πυρήνες και η cache.

@chrisde@xartemporas@Tambas91

Φαντάζομαι είστε με CO -30 ή Combostrike3 στις MSI. Όταν τρέχετε TM5 που κρατάει 4450 σε όλους τους πυρήνες, τι τάση VID σας δείχνει το HWInfo?

1.png.9a9bf22a5d569bd1d9b6d119b5982ee9.png

Έτρεξα ένα cinebench μόνο με kombo strike IMG_1557.jpeg.da4d2a71d25b55b9cf247ad2b407a865.jpeg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

Έτρεξα ένα cinebench μόνο με kombo strike

Kombo strike 3? Αυτό είναι -30 CO

Το Kombo strike 2 είναι -20 CO και πάει λέγοντας.

Το CineBench αναγκάζει τη CPU να ρίχνει ρολόγια και δε βγάζουμε συμπέρασμα έτσι.

Δοκίμασε ΤΜ5 που είναι light και θα είναι καρφωμένοι όλοι οι πυρήνες στα 4450.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Kombo strike 3? Αυτό είναι -30 CO

Το Kombo strike 2 είναι -20 CO και πάει λέγοντας.

Το CineBench αναγκάζει τη CPU να ρίχνει ρολόγια και δε βγάζουμε συμπέρασμα έτσι.

Δοκίμασε ΤΜ5 που είναι light και θα είναι καρφωμένοι όλοι οι πυρήνες στα 4450.

Ναι στο 3 το έχω βάλει και το έχω αφήσει εκεί εδώ με tm5 IMG_1558.jpeg.fd76195e7febb9d7b66aa454cc4a2c27.jpeg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

Ναι στο 3 το έχω βάλει και το έχω αφήσει εκεί εδώ με tm5

Ε από ότι βλέπω μάλλον σου έχει τύχει κομμάτι είτε κακό, είτε με υπερβολικά ψηλό Voltage curve. Σαν αυτούς που σου έλεγα σε προηγούμενο ποστ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, kkatzos είπε

@Πέτρος

Μάπα I/O Die τελικά μου έτυχε. Μέχρι 3733 φτάνει.

3800 έχει hole, δεν ανοίγει καθόλου. 3866 μπαίνει Windows αλλά έχει τα WHEA της αρκούδας ακόμα και με υψηλά VDD18 και Vsoc.

Μικρό το κακό βέβαια καθώς στους 3D μεγαλύτερη σημασία έχουν οι πυρήνες και η cache.

@chrisde@xartemporas@Tambas91

Φαντάζομαι είστε με CO -30 ή Combostrike3 στις MSI. Όταν τρέχετε TM5 που κρατάει 4450 σε όλους τους πυρήνες, στο πρώτο τεστ (test 6) τι τάση VID σας δείχνει το HWInfo?

1.png.501b8c2d4c21da1dccc7a07759c8f5e5.png

 

Μια χαρά είσαι. Καλορίζικος!

Untitled.png.a896e8423643ee02c10340ce609c2d2a.png

Υπόψιν είμαι με το τελευταίο bios με agesa 1.2.0.A

Επεξ/σία από chrisde
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, kkatzos είπε

Ε από ότι βλέπω μάλλον σου έχει τύχει κομμάτι είτε κακό, είτε με υπερβολικά ψηλό Voltage curve. Σαν αυτούς που σου έλεγα σε προηγούμενο ποστ.

τι να πω ρε σου δε ξέρω ίσως έπεσα σε κακό κομμάτι... εκτος από το tlou που χτυπάει κόκκινα σε όλα τα αλλα χωρίς τα limits καλά πάει με την 360άρα AΙΟ και το LM τον δάμασα κάπως :P 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

τι να πω ρε σου δε ξέρω ίσως έπεσα σε κακό κομμάτι... εκτος από το tlou που χτυπάει κόκκινα σε όλα τα αλλα χωρίς τα limits καλά πάει με την 360άρα AΙΟ και το LM τον δάμασα κάπως :P 

Ενδέχεται να μπορείς να κάνεις αυτό που σου είπα.

Επιπλέον του Kombo Strike 3 να βάζεις και έξτρα αρνητικό offset για να χαμηλώνεις την τάση. Απλά χρειάζεται προσοχή και έλεγχο για clock stretching.

Απο την άλλη σου έχει τύχει καλός IMC για να πάρεις από εκεί κάτι όταν έχεις όρεξη να ασχοληθείς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kkatzos είπε

Ενδέχεται να μπορείς να κάνεις αυτό που σου είπα.

Επιπλέον του Kombo Strike 3 να βάζεις και έξτρα αρνητικό offset για να χαμηλώνεις την τάση. Απλά χρειάζεται προσοχή και έλεγχο για clock stretching.

Απο την άλλη σου έχει τύχει καλός IMC για να πάρεις από εκεί κάτι όταν έχεις όρεξη να ασχοληθείς.

δε ξέρω αν μπορεί να προσφέρει κάτι παραπάνω σε 4k που παίζω εγώ... αφού πλέον το cpu δε βράζει στους 90 που έφτανε και παίζει στους 65 το έχω αφήσει έτσι stutters η τίποτα περίεργο δεν έχω οποτε όλα κομπλέ, λέω τον οκτώβρη να πάω σε 14700k να δω τι λένε τα κουτσαλογα και άμα βγάλει μετά κάνα τέρας η amd ξέρω γω 8950x όλα τα ccd 3D το κάνω πάλι τράμπα να γλεντήσω τον herald :P 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...