Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 ( Milan / Vermeer ) - Epyc 3 & Ryzen 5000


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 10,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 ώρες πριν, nick0lis είπε

Ryzen 7 5800x3d, τι ψύκτρα έχεις?

Πανω στην ψυκτρα (στο μεταλο) λεει 1938Μ αν σημαινει κατι αυτο..

Στο πισω μερος του ανεμιστηρα που κουμπωνει πανω στο μεταλο λεει 

Cooler Master, FA09025L12LPB

DC12v/0.15A

Αυτα. 

Αν σκεφτεσαι πως με του δυο επεξεργαστες που εξεταζω ισως χρειαστω νεα ψυκτρα, ναι το σκεφτομαι και γω. Αλλα δεν εχω γνωσεις επι του θεματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, nick0lis είπε

Την AMD Wraith έχεις, μια χαρά είναι για tdp 65W.

Okay, και για ποια cpu λες να παω τοτε με βαση αυτα που εγραψα νωριτερα?

edit: Μολις ειδα πως τα δυο τσιπ που κοιταω εχουν tdp 105W, αρα θα χρειαστω μεγαλυτερη ψυκτρα..

Επεξ/σία από hexenlord
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, hexenlord said:

αρα θα χρειαστω μεγαλυτερη ψυκτρα..

Από τις πιο μεγάλες θα έλεγα για τον 5800Χ/3D ή όλα τα μοντέλα Χ

Τυχαία είδα τον 3900 στα 184€ θα το σκεφτόμουν σοβαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, nick0lis είπε

Από τις πιο μεγάλες θα έλεγα για τον 5800Χ/3D ή όλα τα μοντέλα Χ

Τυχαία είδα τον 3900 στα 184€ θα το σκεφτόμουν σοβαρά.

3900 μαζι με μια gpu r5 240 συνολο 210 ή 5700g;;Δεν παιζω games..

Μόλις τώρα, panatha1369 είπε

3900 μαζι με μια gpu r5 240 συνολο 210 ή 5700g;;Δεν παιζω games..

ψυχτρα εχω απο τον r5 1400

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 23/07/2023 at 09:54, hexenlord said:

Παιδες καλησπερα, βλεπω εχετε παει την αναλυση σε αλλα επιπεδα (καλο ειναι αυτο!). Εχω μια ερωτηση για τους γνωστες:

Ειμαι αυτη τη στιγμη με Asus TUF gaming x570plus wifi, 32gb Ram (Gskill 3600), GTS 1660 Super, SSD 980pro, Ryzen 5 3600.

Aντιλαμβανομαι -με τα λιγα που ξερω απο πισι- πως η καρτα ριχνει bottleneck στην CPU. Θελω παρολα αυτα να αλλαξω καρτα και επεξεργαστη. Για καρτα το ψηνω σε 4070ti και για επεηεργαστη, που εδω ειναι το κυριο ερωτημα μου στο παρον thread, ειμαι μεταξυ των δυο παρακατω που παιζουν στην ιδια τιμη εδω που ειμαι (Ντουμπαι):

  • Ryzen 9 5900x
  • Ryzen 7 5800x3d

Φυσικα, το εψαξα λιγο (λιγο παραπανω) και τα συγκριτικα δειχνουν πως στα παιχνιδια ειναι σχεδον ομοιοι, με τον 3Δ να υπερτερει οριακα 5+ frames αναλογως το παιχνιδι. Σε περιβαλλον windows ομως ο πρωτος τον λιωνει τον 3Δ (winrar, αποσυμπιεση κτλ..). 

Eγω το μηχανακι το εχω αποκλειστικα για παιχνιδια (ουτε βιντεο εντιτ ουτε τιποτα).

Σε ποιον επεξεργαστη να παω? Για πειτε καμια γνωμη οι γνωριζοντες. Διαβαζω πως μελλοντικα ο 3Δ θα δειξει περαιτερω τα δοντια του και η διαφορα με το 5900Χ θα ανοιξει, αλλα δεν καταλαβαινω που το βασιζουν (στην 3D stacked cache??).

Τεσπα, καθε βοηθεια ευπροσδεκτη. Να σημειωσω πως παιζω 2κ μονο, περιστασιακα (τετοιο μονιτορ εχω, 4κ παιζω στο σαλονι στο series X -ναι ξερω πως ειναι variable, αλλα μου αρεσει ο καναπες), μου φτανουν τα 60frames -αλλα ουτε λογος για παρακατω- και πως δεν θελω να αλλαζω μητρικη σε AM5. Τελος κατανοω πως σε 2κ, οποιοσδηποτε απο τους 2 επεξεργαστες μαζι με 4070τι ειναι μαλλον overkill απλα θελω να μαξαρω το μηχανακι με οτι μπορει να σηκωσει αυτη τη μητρικη και το Power supply (Deep Cool 750ST 80plus gold) για να με τραβηξει μεχρι και σε 5 χρονια βαθος χωρις αναβαθμιση. Ετσι ελπιζω τουλαχιστον (γαι τα χρονια), οτι δλδ θα μπορω να παιζω σε 2κ, 60frames παιχνιδι απου θα βγουν το 2027 (με η χωρις dlss 3 etc). Αν τα 5 χρονια ειναι πολλα, ας μην επικεντρωθουμε εκει, αλλα στους επεξεργαστες πλιζ.

Eυχαριστω! 

5700x ή τον 3D ο 5900 δεν έχει νόημα για την χρήση που θες να κάνεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, panatha1369 said:

all around και παιζω με docker vm και καποια προγραμματα για σχεδιασμο  δικτυων..

Μια χαρά λοιπόν ο 3900.

Επεξ/σία από nick0lis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπήκε πάνω ο 5800X3D.

Οι πρώτες εντυπώσεις είναι ότι:

α) Μάλλον έχει χειρότερο IMC από τον 5600 Β2, τον οποίο αντικατέστησε. Με ακριβώς ίδιες ρυθμίσεις στα 3600 (χαμηλωμένα Vsoc, VDDG και VDD1.8) έχει σποραδικά WHEA #19 ενώ ο 5600 δεν είχε ποτέ. Σε κάποια φάση θα δω που φτάνει και αυτός.

β) Χαμηλή κατανάλωση σε idle  🤩🤩. Το powersave προφιλ τον κατεβάζει στα 2880Mhz, ενώ ο 5600 κατέβαινε στα 3125MHz. Με ambient στους 30C κάθεται στους ~34-35C με το CPU fan στο ρελαντί. Το power meter δείχνει 2W (56W) λιγότερο για όλο το σύστημα από ότι με τον 5600. Αλλά είπαμε, 40W idle χωρίς να κάνει τίποτα 🤣😍

Διαφορά σε επιδόσεις 22 - 45% ανάλογα το παιχνίδι πάντα με τις ίδιες tuned RAM ρυθμίσεις. Φαντάζομαι κάποιος με Zen3 + χωρίς tuned μνήμες παίρνει τρελό performance boost >50% σε κάποια παιχνίδια. Καλά για Zen 2 και πίσω είναι πολιτισμικό σοκ...

Επεξ/σία από kkatzos
  • Like 13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, kkatzos είπε

) Μάλλον έχει χειρότερο IMC από τον 5600 Β2, τον οποίο αντικατέστησε. Με ακριβώς ίδιες ρυθμίσεις στα 3600 (χαμηλωμένα Vsoc, VDDG και VDD1.8) έχει σποραδικά WHEA #19 ενώ ο 5600 δεν είχε ποτέ. Σε κάποια φάση θα δω που φτάνει και αυτός.

Είσαι ο 2ος νομίζω εδώ μέσα που αναφέρει αντίστοιχο θέμα, χειρότερο imc σε 3δ από Β2 (μην πω κι από Β0).

WHEA σε 3600? Κριμας.

Αν δεν γίνει κανένα συγκλονιστικό μπουμ στις τιμές των μητρικών σε αμ5 (γιατί ρε έχει 500 η 650 taichi...τί έχουν φορτώσει πάνω?), κάπου μέσα-τέλη Σεπτέμβρη θα αρχίσω κι εγώ τις δοκιμές με δαυτον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Μπήκε πάνω ο 5800X3D.

Οι πρώτες εντυπώσεις είναι ότι:

α) Μάλλον έχει χειρότερο IMC από τον 5600 Β2, τον οποίο αντικατέστησε. Με ακριβώς ίδιες ρυθμίσεις στα 3600 (χαμηλωμένα Vsoc, VDDG και VDD1.8) έχει σποραδικά WHEA #19 ενώ ο 5600 δεν είχε ποτέ. Σε κάποια φάση θα δω που φτάνει και αυτός.

β) Χαμηλή κατανάλωση σε idle  🤩🤩. Το powersave προφιλ τον κατεβάζει στα 2880Mhz, ενώ ο 5600 κατέβαινε στα 3125MHz. Με ambient στους 30C κάθεται στους ~34-35C με το CPU fan στο ρελαντί. Το power meter δείχνει 2W (56W) λιγότερο για όλο το σύστημα από ότι με τον 5600. Αλλά είπαμε, 40W idle χωρίς να κάνει τίποτα 🤣😍

Διαφορά σε επιδόσεις 22 - 45% ανάλογα το παιχνίδι πάντα με τις ίδιες tuned RAM ρυθμίσεις. Φαντάζομαι κάποιος με Zen3 + χωρίς tuned μνήμες παίρνει τρελό performance boost >50% σε κάποια παιχνίδια. Καλά για Zen 2 και πίσω είναι πολιτισμικό σοκ...

καλοδούλευτος ένας νέος κύκλος αντιπαραθέσεων ξεκινάει :P 

πέρα από την πλακα τρέχα κάνα tlou να δούμε τι γίνετε επιτέλους... είναι για πέταμα ο δικός μου η τσάμπα καταριόμουν 😂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Πέτρος είπε

WHEA σε 3600? Κριμας.

Όχι, δεν κατάλαβες.

Με χαμηλωμένες τάσεις σε σχέση με στοκ (Vsoc 0,95 αντί 1,05+, VDDG_IOD 0,9 αντί 1V και VDDP1.8 στα 1,68V αντί 1.8V) έχει κάτι λιγα WHEA.

Αυτές οι τάσεις δούλευαν μια χαρά στον 5600 γιατι είχε δυνατό IMC.

Με στοκ τάσεις προφανώς και δε θα έχει κανένα πρόβλημα στα 3600. Το πόσο μπορεί να φτάσει δεν το ξέρω.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...