Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 ( Milan / Vermeer ) - Epyc 3 & Ryzen 5000


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, just_a_dude είπε

λογικά κάπου θα υπάρχει θαμμένο στο bios. Διορθώστε με αν κάνω λάθος

Δεν το γνωριζω ξερω οτι υπαρχει στις msi τωρα για asus δεν το εχω βρει ουτε με intel ουτε τωρα με amd. Fast boot υπαρχει memory fast boot δεν ξερω. To εχω μονιμα ενεργο το fast boot κατα 99% και εσυ για να κανει αμεσα post και να μπαινει στα windows γρηγορα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 hour ago, Arkin said:

Δεν το γνωριζω ξερω οτι υπαρχει στις msi τωρα για asus δεν το εχω βρει ουτε με intel ουτε τωρα με amd. Fast boot υπαρχει memory fast boot δεν ξερω. To εχω μονιμα ενεργο το fast boot κατα 99% και εσυ για να κανει αμεσα post και να μπαινει στα windows γρηγορα. 

Στους ιντελ σε κάποιες περιπτώσεις το fast memory boot δημιουργεί αστάθεια και σκαλωματα την ώρα του τρειν.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, just_a_dude said:

Hynix CJR dual rank είναι, ναί. 

*Εκτός αν κάνει μπαγλαμιές η Gskill και αλλάζει τα IC :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα ανεβασει οταν ειχα παρει τον 5700x benchmark απο το θεοβαρο σε cpu watch dogs legion με ultra τα παντα + extra details. Και ετρεξα σημερα τριτο benchmark μετα το πειραγμα των ram. 15% πανω boost στα average.

8700k

8700k.png

 

5700x stock

5700x.png

 

5700x tuned ram

Screenshot-1.png

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, Arkin said:

Ειχα ανεβασει οταν ειχα παρει τον 5700x benchmark απο το θεοβαρο σε cpu watch dogs legion με ultra τα παντα + extra details. Και ετρεξα σημερα τριτο benchmark μετα το πειραγμα των ram. 15% πανω boost στα average.

8700k

8700k.png

 

5700x stock

5700x.png

 

5700x tuned ram

Screenshot-1.png

Ωραιος. Ανάλυση?

Eπισης άσχετο, εκεί στην ubisoft στα windows 8 έχουνε μείνει ακόμα; :lol:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, Arkin είπε

Ειχα ανεβασει οταν ειχα παρει τον 5700x benchmark απο το θεοβαρο σε cpu watch dogs legion με ultra τα παντα + extra details. Και ετρεξα σημερα τριτο benchmark μετα το πειραγμα των ram. 15% πανω boost στα average.

8700k

8700k.png

 

5700x stock

5700x.png

 

5700x tuned ram

Screenshot-1.png

Ρε συ, λες να επηρεάζει το tuning σου το gaming (κυρίως) εφίχενσι?

(sorry για ότι ακολουθήσει, δεν μπόρεσα να συγκρατηθώ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Ρε συ, λες να επηρεάζει το tuning σου το gaming (κυρίως) εφίχενσι?

(sorry για ότι ακολουθήσει, δεν μπόρεσα να συγκρατηθώ)

εεε τα θέλετε και εσείς...δε φταίει να μπει τώρα ο herald και να τα κάνει ρδελομπού όλα εδώ μέσα... :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, xartemporas είπε

Ωραιος. Ανάλυση?

Eπισης άσχετο, εκεί στην ubisoft στα windows 8 έχουνε μείνει ακόμα; :lol:

3440x1440 είμαι. 

7 ώρες πριν, Πέτρος είπε

Ρε συ, λες να επηρεάζει το tuning σου το gaming (κυρίως) εφίχενσι?

(sorry για ότι ακολουθήσει, δεν μπόρεσα να συγκρατηθώ)

Ξεκίνησες νεα λουπα στο κώδικα. Αντε να δούμε πως θα βγούμε. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδες καλησπερα, βλεπω εχετε παει την αναλυση σε αλλα επιπεδα (καλο ειναι αυτο!). Εχω μια ερωτηση για τους γνωστες:

Ειμαι αυτη τη στιγμη με Asus TUF gaming x570plus wifi, 32gb Ram (Gskill 3600), GTS 1660 Super, SSD 980pro, Ryzen 5 3600.

Aντιλαμβανομαι -με τα λιγα που ξερω απο πισι- πως η καρτα ριχνει bottleneck στην CPU. Θελω παρολα αυτα να αλλαξω καρτα και επεξεργαστη. Για καρτα το ψηνω σε 4070ti και για επεηεργαστη, που εδω ειναι το κυριο ερωτημα μου στο παρον thread, ειμαι μεταξυ των δυο παρακατω που παιζουν στην ιδια τιμη εδω που ειμαι (Ντουμπαι):

  • Ryzen 9 5900x
  • Ryzen 7 5800x3d

Φυσικα, το εψαξα λιγο (λιγο παραπανω) και τα συγκριτικα δειχνουν πως στα παιχνιδια ειναι σχεδον ομοιοι, με τον 3Δ να υπερτερει οριακα 5+ frames αναλογως το παιχνιδι. Σε περιβαλλον windows ομως ο πρωτος τον λιωνει τον 3Δ (winrar, αποσυμπιεση κτλ..). 

Eγω το μηχανακι το εχω αποκλειστικα για παιχνιδια (ουτε βιντεο εντιτ ουτε τιποτα).

Σε ποιον επεξεργαστη να παω? Για πειτε καμια γνωμη οι γνωριζοντες. Διαβαζω πως μελλοντικα ο 3Δ θα δειξει περαιτερω τα δοντια του και η διαφορα με το 5900Χ θα ανοιξει, αλλα δεν καταλαβαινω που το βασιζουν (στην 3D stacked cache??).

Τεσπα, καθε βοηθεια ευπροσδεκτη. Να σημειωσω πως παιζω 2κ μονο, περιστασιακα (τετοιο μονιτορ εχω, 4κ παιζω στο σαλονι στο series X -ναι ξερω πως ειναι variable, αλλα μου αρεσει ο καναπες), μου φτανουν τα 60frames -αλλα ουτε λογος για παρακατω- και πως δεν θελω να αλλαζω μητρικη σε AM5. Τελος κατανοω πως σε 2κ, οποιοσδηποτε απο τους 2 επεξεργαστες μαζι με 4070τι ειναι μαλλον overkill απλα θελω να μαξαρω το μηχανακι με οτι μπορει να σηκωσει αυτη τη μητρικη και το Power supply (Deep Cool 750ST 80plus gold) για να με τραβηξει μεχρι και σε 5 χρονια βαθος χωρις αναβαθμιση. Ετσι ελπιζω τουλαχιστον (γαι τα χρονια), οτι δλδ θα μπορω να παιζω σε 2κ, 60frames παιχνιδι απου θα βγουν το 2027 (με η χωρις dlss 3 etc). Αν τα 5 χρονια ειναι πολλα, ας μην επικεντρωθουμε εκει, αλλα στους επεξεργαστες πλιζ.

Eυχαριστω! 

Επεξ/σία από hexenlord
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, panatha1369 είπε

μεταξυ 5600g vs 5700g αξιζει η διαφορα των 60 ευρω που εχουνε?πιστευω οτι το καλυτερο vfm ειναι ο 5600g

5600g, τον έχω πάνω σε asus a320 ex gaming, gammaxx 200t cooler,  2Χ8 gb ram 3200/16 και είναι τούμπανο, παίζει αρκετά παιχνίδια σε full hd και τα πάντα σε οθόνη 1440Χ900 που έχω στο μέρος που παραθεριζω το καλοκαίρι. Για να δείξει τα δόντια του θέλει μνήμες οπωσδήποτε σε dual channel με καλές ταχύτητες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, nick0lis είπε

Ναι, θα έχεις 2 πυρήνες παραπάνω και καλύτερα ενσωματωμένα γραφικά.

απο οτι εχω ψαξει σε βιντεο στο yt η διαφορα μεταξυ τους σε γραφικα ειναι στα 2-5 fps μονο..θ7α το βαλω σε μητρικη με 350 chipset

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...