Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 ( Milan / Vermeer ) - Epyc 3 & Ryzen 5000


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 10,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, Herald είπε

Μα έβαλα μπρίζα, 37w παραπάνω τραβάει ο 3700x από τον 12900k 🤣
 

O άλλος μετράει τα καλώδια και σε ξεβρακώνει και εσύ επιμένεις στα δικά σου..

Έβαλες μετρητή χθες που είπαμε που έβλεπες 40 cpu και 120 cpu να δεις πρίζα πόσο είσαι? Και είχες πει πήρες 2 μετρητές ο ένας χάθηκε η και οι 2 δεν σου βγάζουν τα νούμερα που θες? Αν δεν στα βγάζουν μετράς κάτι άλλο στο σπίτι που είσαι 100% σίγουρος τι καίει και βλέπεις τι γράφουν και πόσο κοντά είναι όπως έχω κάνει εγώ τόσα χρόνια. Δεν είναι δύσκολο να ξέρεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Arkin said:

Έβαλες μετρητή χθες που είπαμε που έβλεπες 40 cpu και 120 cpu να δεις πρίζα πόσο είσαι? Και είχες πει πήρες 2 μετρητές ο ένας χάθηκε η και οι 2 δεν σου βγάζουν τα νούμερα που θες? Αν δεν στα βγάζουν μετράς κάτι άλλο στο σπίτι που είσαι 100% σίγουρος τι καίει και βλέπεις τι γράφουν και πόσο κοντά είναι όπως έχω κάνει εγώ τόσα χρόνια. Δεν είναι δύσκολο να ξέρεις. 

Mα σου λέω τα μέτρησα, τι δεν καταλαβαίνεις? 37w παραπάνω τραβάζει το ryzen σύστημα σε idle από το Intel. Πόσες φορές να το γράψω. Καταλαβαίνω ότι δεν σαρέσει αλλά αυτή είναι η πραγματικότητα.

Ο kostas_anes τα καλώδια μέτρησε πασά μου και σου λέει είσαι λάθος. Ασύρματο ρεύμα δεν τραβάει το CPU, όλο απτά καλώδια θα περάσει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Μόλις τώρα, Herald είπε

Mα σου λέω τα μέτρησα, τι δεν καταλαβαίνεις? 37w παραπάνω τραβάζει το ryzen σύστημα σε idle από το Intel. Πόσες φορές να το γράψω. Καταλαβαίνω ότι δεν σαρέσει αλλά αυτή είναι η πραγματικότητα.

Ο kostas_anes τα καλώδια μέτρησε πασά μου και σου λέει είσαι λάθος. Ασύρματο ρεύμα δεν τραβάει το CPU, όλο απτά καλώδια θα περάσει. 

Βρε μέτρησες χθες που είπαμε? Αυτό ρωτάω. Μέτρησες 3700x όχι 5700x με - 30co τι συγκρίνεις? Μέτρα πρίζα όπως σου είπα χθες. Εγώ είμαι 200 210 καθαρά όλος ο πύργος με 57watt cpu 105 η gpu. Τον πέταξες τον μετρητή? Αν όχι βάλτον να δούμε από περιέργεια. Και όταν και αν έχεις παραγγείλει άλλο που έλεγες και έρθει μέτρα τίποτα άλλο σπίτι να δεις ποιος είναι ο πιο σωστός. 

Επεξ/σία από Arkin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Arkin said:

Βρε μέτρησες χθες που είπαμε? Αυτό ρωτάω. 

Όχι αλλά μιλάμε για idle τώρα. Μέτρησα σε idle +37w στον Ryzen. Τι δεν κατανοείς από αυτό? Πες μου να το εξηγήσω να βρούμε μια άκρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Herald είπε

Όχι αλλά μιλάμε για idle τώρα. Μέτρησα σε idle +37w στον Ryzen. Τι δεν κατανοείς από αυτό? Πες μου να το εξηγήσω να βρούμε μια άκρη.

Κάτσε μέτρησες 5700x με - 30co και είδες πόσο τραβάει? Αν ναι πότε? 

Επίσης μέτρα και σε gaming όπως ήσουν χθες στο παιχνίδι να έχεις ένα μπούσουλα τι τραβάει. Αν πέταξες το μετρητή οκ αλλά αν το έχεις βάλτον 1 λεπτό είναι εγώ τον έχω μόνιμα πάνω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Αλλά θα τρέξω λίγο και εντελώς στοκ CPU και μνήμες να δω τις διαφορές.

Στοκ CPU και μνήμες 3200 XMP 15-15-15 με τα γαμάτα subs τους 😂 😍

3.jpg.7745b4ad6710f85f8b8bc090d5924a74.jpg

6 λεπτά πριν, Herald είπε

Μα έβαλα μπρίζα, 37w παραπάνω τραβάει ο 3700x από τον 12900k 🤣🙃😁

Καλά, αυτά τα έλεγες και παλιότερα (100W ο 3700Χ?) και ο kostas_anes  μέτρησε 64W σε ένα αντίστοιχο σύστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Arkin said:

Κάτσε μέτρησες 5700x με - 30co και είδες πόσο τραβάει? Αν ναι πότε? 

Επίσης μέτρα και σε gaming όπως ήσουν χθες στο παιχνίδι να έχεις ένα μπούσουλα τι τραβάει. Αν πέταξες το μετρητή οκ αλλά αν το έχεις βάλτον 1 λεπτό είναι εγώ τον έχω μόνιμα πάνω. 

Δεν με ενδιαφέρει το gaming, τόση ώρα για idle μιλάς. +37w , ο μετρητής μίλησε 😛 

Just now, kkatzos said:

Καλά, αυτά τα έλεγες και παλιότερα (100W ο 3700Χ?) και ο kostas_anes  μέτρησε 64W σε ένα αντίστοιχο σύστημα.

E τι να κάνω, αυτά έβγαλε ο μετρητής αδερφέ. 😕 

Αφού του kostas τα νούμερα δεν τα εμπιστεύομαστε δεν είπαμε? Η τα εμπιστευόμαστε? Έχω μπερδευτεί :P 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Herald είπε

Αφού του kostas τα νούμερα δεν τα εμπιστεύομαστε δεν είπαμε? Η τα εμπιστευόμαστε? Έχω μπερδευτεί :P 

Δεν ξέρω σε ποιον αναφέρεσαι αλλά αν λες για εμένα βρες ποστ να λέω ότι δεν τον πιστεύω.

Εγώ θα σου βρω 5 που λέω ότι τον πιστεύω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@kkatzos Ε άρα ίσως είναι η έκδοση, δεν εξηγείται αλλιώς. Γιατί σε stock υποτίθεται έχω καλύτερες μνήμες, εκτός αν δίνει τόσο το DR. Και δεν τρέχει και τίποτα από πίσω να πεις, μόνο steam και afterburner. Τους πιο καινούργιους chipset drivers έχω και είχα κάνει και format πριν κάνα μήνα. Έκανα και DDU τους drivers.

Επεξ/σία από just_a_dude
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, kkatzos said:

Δεν ξέρω σε ποιον αναφέρεσαι αλλά αν λες για εμένα βρες ποστ να λέω ότι δεν τον πιστεύω.

Εγώ θα σου βρω 5 που λέω ότι τον πιστεύω.

Tέλεια, οπότε όταν γράφει ο arkin ότι και ο 8700k του έγραφε 9w αλλά τράβαγε 30 προφανώς κάνει λάθος και ο 5700x που έχει τώρα τραβάει παράπανω. Σύμφωνα πάντα με τα νούμερα του kostas_anes που εμπιστεύεσαι, σωστά? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Herald είπε

Δεν με ενδιαφέρει το gaming, τόση ώρα για idle μιλάς. +37w , ο μετρητής μίλησε 😛 

E τι να κάνω, αυτά έβγαλε ο μετρητής αδερφέ. 😕 

Αφού του kostas τα νούμερα δεν τα εμπιστεύομαστε δεν είπαμε? Η τα εμπιστευόμαστε? Έχω μπερδευτεί :P 

Αρα μέτρησες 5700x όπως σε είπα και έβγαλες ότι τραβαει 37 πάνω από Intel? Μωρέ μπράβο. 

Πάντως επειδή θέλω να είμαι σωστός κυρίως για μένα να ξέρω τι τραβάει το σύστημα μου τόσα χρόνια μέτραγα 8700k σε undervolt και με ίδιο σύστημα μετράω των 5700x οπότε έχω ένα μπούσουλα για μένα καθαρά. Όπως και με τις κάρτες τόσα χρόνια. Άλλο να είσαι 380 watt σε gaming άλλο 200 υπάρχει μια διαφορά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...