Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 ( Milan / Vermeer ) - Epyc 3 & Ryzen 5000


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

tuned 3800c16 gd on

3800 GD on θα έχεις tPHYRDL mismatch ή 28/28. Όταν ασχοληθείς με tuning αυτό θα χρειαστεί φτιάξιμο καθώς κοστίζει ~1ns ή και παραπάνω.

στο συγκεκριμένο σημείο ο 5800X3D (σωστά στημένος) πρέπει να έχει ~180 fps

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 λεπτά πριν, kkatzos είπε

3800 GD on θα έχεις tPHYRDL mismatch ή 28/28. Όταν ασχοληθείς με tuning αυτό θα χρειαστεί φτιάξιμο καθώς κοστίζει ~1ns ή και παραπάνω.

στο συγκεκριμένο σημείο ο 5800X3D (σωστά στημένος) πρέπει να έχει ~180 fps

26/26 είναι με αυτά πάντως

Zen-Timings-Screenshot.png

Screenshot-24.png

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέτοιες ram θα παίξουν σωστά με b550 gaming f? 

Είναι gtzra 4000cl16 με τα παρακάτω timings. Θα παίξουν out of the box με xmp πιστεύετε? Έπεσαν πολύ οι τιμές τους μόλις 120 ευρώ έχουν και δίνω 80 τις άλλες που έχω και με βγαίνουν τσάμπα αυτές με τιμολόγιο. 

DDR4-4000 CL16-16-16-36 1.40V

https://www.techstores.gr/el/1127197179-mnimi-ram-statherou-ddr4-16gb-4000-cl16-gskill-kit-2x8gb-16gtzra-triz-rgb.html?utm_source=Skroutz&utm_medium=xml&utm_campaign=pricecomparisson&skr_prm=WyJkY2Q3YzVmYi1hOTllLTRmOGItYjU3NC0yMjYxM2NlZTUzOTgiLDE2ODk1MjExNTUwMDIseyJhcHBfdHlwZSI6Im5hdGl2ZSIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiJzYm1zIn1d

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Arkin είπε

Τέτοιες ram θα παίξουν σωστά με b550 gaming f? 

Είναι gtzra 4000cl16 με τα παρακάτω timings. Θα παίξουν out of the box με xmp πιστεύετε? Έπεσαν πολύ οι τιμές τους μόλις 120 ευρώ έχουν και δίνω 80 τις άλλες που έχω και με βγαίνουν τσάμπα αυτές με τιμολόγιο. 

DDR4-4000 CL16-16-16-36 1.40V

https://www.techstores.gr/el/1127197179-mnimi-ram-statherou-ddr4-16gb-4000-cl16-gskill-kit-2x8gb-16gtzra-triz-rgb.html?utm_source=Skroutz&utm_medium=xml&utm_campaign=pricecomparisson&skr_prm=WyJkY2Q3YzVmYi1hOTllLTRmOGItYjU3NC0yMjYxM2NlZTUzOTgiLDE2ODk1MjExNTUwMDIseyJhcHBfdHlwZSI6Im5hdGl2ZSIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiJzYm1zIn1d

Για 16γίγα, για ποιο λόγο? Για να πάρεις ένα 5-7%? από εκεί που είσαι τώρα?

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Πέτρος είπε

Για 16γίγα, για ποιο λόγο? Για να πάρεις ένα 5-7%? από εκεί που είσαι τώρα?

Ωχ τώρα είδα είναι 16αρες λέω 32αρες τέτοια τιμή δεν πρόσεξα καλά. Οπότε το αφήνουμε. Είδα ωραία νούμερα από katzo πιο πάνω κάποια παιχνίδια περνουν αρκετά από μνήμες. Δεν με καιει με cap είμαι έτσι και αλλιώς αλλά είπα λόγο της τιμής δεν είναι τίποτα να αλλάξω. Θα στείλω αύριο από bios να δούμε τι μπορούμε να πειράξουμε μήπως τις κατεβάσουμε λιγάκι. Το 18 22 22 42 είναι too much για 3600. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτρεξα και εγώ μια όλα δεξιά με SSGI RT τέρμα 1440p dlssq να είμαι cpu limited από 130 μέχρι 200 φτάνει με πολύ καλα 1% IMG_1521.jpeg.e9821cc57650c4759bef638e44a1d06f.jpeg

εχω έκδοση από τη θεία…οποτε δε ξέρω άμα με πιο πρόσφατη τρέχει καλύτερα 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

5700x (curve -30) idle κατανάλωση: Από 3.9w έως 12w 

image.jpeg.15869268c9bfe1fd20dfeadd19527329.jpeg

 

image.jpeg.dd345096934401d4fe7a8d4fa9e3dd62.jpeg

Κάποιος λάθος θα έχει γίνει μάλλον στο δικό μου cpu 🍿

Επεξ/σία από leros2004
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, leros2004 είπε

5700x (curve -30) idle κατανάλωση: Από 3.9w έως 12w 

image.jpeg.15869268c9bfe1fd20dfeadd19527329.jpeg

 

image.jpeg.dd345096934401d4fe7a8d4fa9e3dd62.jpeg

Κάποιος λάθος θα έχει γίνει μάλλον στο δικό μου cpu 🍿

Όχι το monitoring απο amd δείχνει το cpu power τόσο τρώει από 3 μέχρι 5watt. Το monitoring του afterburner δείχνει το package που είναι το συνολικό με όλα μέσα και vrms και soc και όλα. Το package της Intel είναι απλά το cpu power χωρίς τα υπόλοιπα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
58 minutes ago, leros2004 said:

5700x (curve -30) idle κατανάλωση: Από 3.9w έως 12w 

image.jpeg.15869268c9bfe1fd20dfeadd19527329.jpeg

 

image.jpeg.dd345096934401d4fe7a8d4fa9e3dd62.jpeg

Κάποιος λάθος θα έχει γίνει μάλλον στο δικό μου cpu 🍿

Koιτάς το core power. Τόσο είναι όντως, έχω δεί να πέφτει και στα 2w στον 6900hs. Το soc όμως βαράει 20-25, οπότε πρόσθεσε και τα 4 που βλέπεις και κάνει πάρτι η ΔΕΗ :P 

49 minutes ago, Arkin said:

Το package της Intel είναι απλά το cpu power χωρίς τα υπόλοιπα. 

Aυτό από που πηγάζει? Δικιά σου θεωρία? Εννοείται ότι το package περιλαμβάνει ολόκληρο το CPU.. Το γράφει και όλας αναλυτικά. Απλά τo soc της Intel δεν τραβάει 50w όπως της amd σε idle. Καταλαβαίνω ότι δεν σου αρέσει που τραβάει 50w σε idle, αλλά με το να πείσεις τον εαυτό σου ότι δεν είναι αυτή η πραγματικότητα δεν θα αλλάξει η πραγματιικότητα, πάλι 50 θα τραβαέι. 

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Herald είπε

Koιτάς το core power. Τόσο είναι όντως, έχω δεί να πέφτει και στα 2w στον 6900hs. Το soc όμως βαράει 20-25, οπότε πρόσθεσε και τα 4 που βλέπεις και κάνει πάρτι η ΔΕΗ :P 

Aυτό από που πηγάζει? Δικιά σου θεωρία? Εννοείται ότι το package περιλαμβάνει ολόκληρο το CPU.. Το γράφει και όλας αναλυτικά. Απλά τo soc της Intel δεν τραβάει 50w όπως της amd σε idle. Καταλαβαίνω ότι δεν σου αρέσει που τραβάει 50w σε idle, αλλά με το να πείσεις τον εαυτό σου ότι δεν είναι αυτή η πραγματικότητα δεν θα αλλάξει η πραγματιικότητα, πάλι 50 θα τραβαέι. 

Το πρόβλημα είναι ότι 8 9watt package έβλεπα σε 8700k και είχα 55 πρίζα ίδια περιφερειακά nvme gpu και τώρα που βλέπω 28 package έχω πάλι το ίδιο idle. Άρα κάτι μας κρύβει 100000% δεν βγαίνουν τα νούμερα. Το cpu package των Intel δεν περιλαμβάνει vrms σύμφωνα με capframes που είναι μετρ στις μετρήσεις οπότε κάπως έτσι βγαίνουν τα πραγματικά νούμερα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Tambas91 είπε

Έτρεξα και εγώ μια όλα δεξιά με SSGI RT τέρμα 1440p dlssq να είμαι cpu limited από 130 μέχρι 200 φτάνει με πολύ

Προσπάθησε να βρεις το ίδιο σημείο.

Είναι στο τρίτο chapter.

4 ώρες πριν, just_a_dude είπε

26/26 είναι με αυτά πάντως

Α, μάλλον επειδή είναι SR δε σου κάνει κόλπα το tPHYRDL.

Πάντως τέτοιες διαφορές στο Ghostwire επειδή είναι SR vs DR εννοείται δε δικαιολογούνται.

Κάτι άλλο φταίει. Το δικό σου είναι λογικά η έκδοση 1.009. Του θείου είχε βγει με 1.002 (μάλλον αυτό που έχει ο @Tambas91 ) και εγώ του έχω περάσει ότι updates βρήκα 😁και είναι στην 1.007.

Κάτι παίχτηκε εκεί λογικά. 

Αλλά θα τρέξω λίγο και εντελώς στοκ CPU και μνήμες να δω τις διαφορές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως έχω την πιο τελευταία έκδοση. Το τσεκαρα και από το steamdb ότι έχω το τελευταίο updateID στο steam. Αγορασμενο είναι το game άρα είναι 100% η πιο updated έκδοση. Ίσως κάτι χαλασανε, ποιος ξέρει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, Arkin said:

Το πρόβλημα είναι ότι 8 9watt package έβλεπα σε 8700k και είχα 55 πρίζα ίδια περιφερειακά nvme gpu και τώρα που βλέπω 28 package έχω πάλι το ίδιο idle. Άρα κάτι μας κρύβει 100000% δεν βγαίνουν τα νούμερα. Το cpu package των Intel δεν περιλαμβάνει vrms σύμφωνα με capframes που είναι μετρ στις μετρήσεις οπότε κάπως έτσι βγαίνουν τα πραγματικά νούμερα. 

Oύτε της amd μετράει vrms, rofl. Πως γίνεται να μετρήσεις τα vrms με το CPU?? Ρε σύ πραγματικά, δεν έχεις ιδέα τι γράφεις. Σταματά. Τραβάνε τον θεό τους σε idle τα ryzen, τι να κάνουμε τώρα. Την επόμενη φορά μην αγοράζεις αμά σε ενοχλεί

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, just_a_dude είπε

Εγώ πάντως έχω την πιο τελευταία έκδοση. Το τσεκαρα και από το steamdb ότι έχω το τελευταίο updateID στο steam. Αγορασμενο είναι το game άρα είναι 100% η πιο updated έκδοση. Ίσως κάτι χαλασανε, ποιος ξέρει.

Και εγώ αγορασμένο στο steam οπότε σίγουρα παίζουν μεγάλο ρόλο οι ram στο συγκεκριμένο παιχνίδι. Είναι μεγάλη η διαφορά 140fps με 80 στο ίδιο CPU. 

Μόλις τώρα, Herald είπε

Oύτε της amd μετράει vrms, rofl. Πως γίνεται να μετρήσεις τα vrms με το CPU?? Ρε σύ πραγματικά, δεν έχεις ιδέα τι γράφεις. Σταματά. Τραβάνε τον θεό τους σε idle τα ryzen, τι να κάνουμε τώρα. Την επόμενη φορά μην αγοράζεις αμά σε ενοχλεί

Μια χαρά μετράνε για αυτό βγαίνουν τα νούμερα. Ακόμα πάντως να μετρήσεις πρίζα πόσο είσαι λογικά έβαλες είδες νούμερακι και λες μην γίνω ρεζίλι για ακόμα μια φορά. Είπαμε όταν βλέπεις 40 στη ρουφηχτα σου είσαι κάπου 80 90 πραγματικά πρίζα. Για αυτό δεν σου βγαίνουν τα νούμερα. Ευτυχώς υπάρχει και ο capframe που γράφει αληθειες και ξέρει και σε βγάζει 100000% λάθος δυστυχώς για σένα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 minutes ago, Arkin said:

Μια χαρά μετράνε για αυτό βγαίνουν τα νούμερα. Ακόμα πάντως να μετρήσεις πρίζα πόσο είσαι λογικά έβαλες είδες νούμερακι και λες μην γίνω ρεζίλι για ακόμα μια φορά. Είπαμε όταν βλέπεις 40 στη ρουφηχτα σου είσαι κάπου 80 90 πραγματικά πρίζα. Για αυτό δεν σου βγαίνουν τα νούμερα. Ευτυχώς υπάρχει και ο capframe που γράφει αληθειες και ξέρει και σε βγάζει 100000% λάθος δυστυχώς για σένα. 

Μα έβαλα μπρίζα, 37w παραπάνω τραβάει ο 3700x από τον 12900k 🤣🙃😁
 

O άλλος μετράει τα καλώδια και σε ξεβρακώνει και εσύ επιμένεις στα δικά σου..

Επεξ/σία από Herald
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...