Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 ( Milan / Vermeer ) - Epyc 3 & Ryzen 5000


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

52 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Τυπικά όχι το 100%. Η κάρτα μπορεί να δώσει και άλλο. Αλλά εντάξει ευτυχώς είναι σε ελάχιστες περιπτώσεις. Σε ότι άλλο με RT δοκίμασα (Ascent, CP77 και Control) μια χαρά πάει. Στο CP77 μόνο έχει κάποια drops με gpu usage στο 85% αλλά σε πολύ συγκεκριμένα σημεία. Μόνο στο ghostwire γίνεται αυτό που παίζεις επί 3-4 λεπτά και η κάρτα είναι μονίμως στο 80%. Αν πουλήσω τον 5600Χ, ο 5800Χ3D θα μου βγει λίγο πάνω από 200. Ε οκ δεν είναι και τραγικά. Για 13αρι intel τώρα δεν με ψήνει. Γενικά δεν μου τραβάνε το ενδιαφέρον οι cpu πλέον. Οπότε αν πάω σε καινούργιο θέλω να δώσω όσο γίνεται τα λιγότερα λεφτά, οπότε ο 5800Χ3D είναι η επιλογή. Θα δούμε. 

 

Ευχαριστήσου τα παιχνίδια και μην τα ψιρίζεις τόσο. Frametimes, FPS, Drops, Stutters και τρίχες κατσαρές. Με αυτά να ασχολείστε μόνο αν από ένα σημείο και μετά είναι ενοχλητικά και μειώνουν την ευχαρίστηση του παιχνιδιού. 

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, _Theo_ είπε

 

Ευχαριστήσου τα παιχνίδια και μην τα ψιρίζεις τόσο. Frametimes, FPS, Drops, Stutters και τρίχες κατσαρές. Με αυτά να ασχολείστε μόνο αν από ένα σημείο και μετά είναι ενοχλητικά και μειώνουν την ευχαρίστηση του παιχνιδιού. 

Έκανα την μακακία και μόλις πήρα το monitor έπαιξα το Kena το οποίο τρέχει min 110fps και με spoilαρε η κίνηση της κάμερας και το flow γενικά και τώρα τα 80fps μου φαίνονται "λίγα" χαχα. Ξέρω ότι ακούγεται σαν να λέω βλακείες αλλά είναι η κίνηση της κάμερας και έχω και γρήγορο ποντίκι που δεν συγκρίνεται όταν τα fps είναι ψηλά. Αλλά εντάξει πραγματικά μιλάμε για "πολυτέλειες", ουσιαστικό θέμα δεν υπάρχει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Τυπικά όχι το 100%. Η κάρτα μπορεί να δώσει και άλλο. Αλλά εντάξει ευτυχώς είναι σε ελάχιστες περιπτώσεις. Σε ότι άλλο με RT δοκίμασα (Ascent, CP77 και Control) μια χαρά πάει. Στο CP77 μόνο έχει κάποια drops με gpu usage στο 85% αλλά σε πολύ συγκεκριμένα σημεία. Μόνο στο ghostwire γίνεται αυτό που παίζεις επί 3-4 λεπτά και η κάρτα είναι μονίμως στο 80%. Αν πουλήσω τον 5600Χ, ο 5800Χ3D θα μου βγει λίγο πάνω από 200. Ε οκ δεν είναι και τραγικά. Για 13αρι intel τώρα δεν με ψήνει. Γενικά δεν μου τραβάνε το ενδιαφέρον οι cpu πλέον. Οπότε αν πάω σε καινούργιο θέλω να δώσω όσο γίνεται τα λιγότερα λεφτά, οπότε ο 5800Χ3D είναι η επιλογή. Θα δούμε. 

Εντάξει καταλάβαμε ρε Γιάννη έχεις βάλει τον επεξεργαστή στο καλάθι του Σκρουτζ και απλά περιμένεις να βρεις έναν εδώ να σου πει πατά το 😛 αν είχε βγει πάντως η νέα γενιά σου πούλαγα τον δικό μου στη τιμή που σε ευχαριστούσε (μη μου πεις κάνα 100αρικο 😂)… αν θες περίμενε μέχρι τον οκτωμβρι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

Εντάξει καταλάβαμε ρε Γιάννη έχεις βάλει τον επεξεργαστή στο καλάθι του Σκρουτζ και απλά περιμένεις να βρεις έναν εδώ να σου πει πατά το 😛 αν είχε βγει πάντως η νέα γενιά σου πούλαγα τον δικό μου στη τιμή που σε ευχαριστούσε (μη μου πεις κάνα 100αρικο 😂)… αν θες περίμενε μέχρι τον οκτωμβρι 

Δεν τον ξέρεις καλά το Γιάννη.

Μπορεί να κάθεται και να ψειρίζει το θέμα για αιώνες. 🤣

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

Εντάξει καταλάβαμε ρε Γιάννη έχεις βάλει τον επεξεργαστή στο καλάθι του Σκρουτζ και απλά περιμένεις να βρεις έναν εδώ να σου πει πατά το 😛 αν είχε βγει πάντως η νέα γενιά σου πούλαγα τον δικό μου στη τιμή που σε ευχαριστούσε (μη μου πεις κάνα 100αρικο 😂)… αν θες περίμενε μέχρι τον οκτωμβρι 

όχι όχι ούτε καν. αν γινόταν μαζικά σε πολλά games θα το σκεφτόμουν πιο σοβαρά. και τα παιχνίδια που έχω στο wishlist είτε έχουν dlss 3 που βοηθάει είτε δεν είναι cpu heavy. οπότε αντέχω ακόμη χαχα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, just_a_dude είπε

Τυπικά όχι το 100%. Η κάρτα μπορεί να δώσει και άλλο. Αλλά εντάξει ευτυχώς είναι σε ελάχιστες περιπτώσεις. Σε ότι άλλο με RT δοκίμασα (Ascent, CP77 και Control) μια χαρά πάει. Στο CP77 μόνο έχει κάποια drops με gpu usage στο 85% αλλά σε πολύ συγκεκριμένα σημεία. Μόνο στο ghostwire γίνεται αυτό που παίζεις επί 3-4 λεπτά και η κάρτα είναι μονίμως στο 80%. Αν πουλήσω τον 5600Χ, ο 5800Χ3D θα μου βγει λίγο πάνω από 200. Ε οκ δεν είναι και τραγικά. Για 13αρι intel τώρα δεν με ψήνει. Γενικά δεν μου τραβάνε το ενδιαφέρον οι cpu πλέον. Οπότε αν πάω σε καινούργιο θέλω να δώσω όσο γίνεται τα λιγότερα λεφτά, οπότε ο 5800Χ3D είναι η επιλογή. Θα δούμε. 

Ναι θα παρεις το 100% στο 99% των παιχνιδιων και παντα θα υπαρχει αυτο το 1% των παιχνιδιων που με ultra τα παντα θα ζητανε πολυ δυνατοτερο cpu δεν θα αλλαξει αυτο. Με 5800x3d οντως θα σε βγει 200 ευρω η διαφορα αλλα δεν πιστευω οτι θα δεις τις διαφορες που θες. Στα παιχνιδια που γονατιζει ο 5600x πχ ghostwire/kingdom come θα γονατισει και ο 5800x3D δεν δουλευει εκει η cache θες καθαρα ipc που ειναι στα ιδια με ολους τους zen 3. Για αυτο προτεινα 13th gen η 7xxx gen αλλα εκει θες αλλα 500 οποτε προφανως για μενα τουλαχιστον δεν αξιζει. Οχι γιατι δεν θα παρεις fps θα παρεις αρκετα στα βαρυτερα παιχνιδια αλλα γιατι ειτε εισαι 100fps ειτε 130 μου φαινεται το ιδιο και το αυτο για τα single player παιχνιδια που ασχολουμαστε. Στα online θα εισαι ηδη 150+ που εκει χρειαζονται πολλα fps. Ειναι αχρειαστο δηλαδη να εχεις 160fps στο ghostwire η στο last of us και στα 100 θα δινεις πονο και θα εχεις μια αψογη smooth εμπειρια που ο 5600x θα στη δωσει κανονικα. 

28 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Δεν τον ξέρεις καλά το Γιάννη.

Μπορεί να κάθεται και να ψειρίζει το θέμα για αιώνες. 🤣

Oι Insomniacs περιμενοντας τον Γιαννη να αποφασισει πιο cpu να παρει

Screenshot-1.png

42 λεπτά πριν, _Theo_ είπε

 

Ευχαριστήσου τα παιχνίδια και μην τα ψιρίζεις τόσο. Frametimes, FPS, Drops, Stutters και τρίχες κατσαρές. Με αυτά να ασχολείστε μόνο αν από ένα σημείο και μετά είναι ενοχλητικά και μειώνουν την ευχαρίστηση του παιχνιδιού. 

Επειδη εχω παιξει ατελειωτα παιχνιδια και παλιοτερα επαιζα και online μπορω να πω οτι αυτο ακριβως παραπανω που εγραψες ειναι το ζουμι στο να ευχαριστηθεις ενα παιχνιδι. Προφανως οπως λες αν εισαι με 30-40fps τοτε σιγουρα η εμπειρια δεν θα ειναι ιδανικη αλλα οταν εισαι στα 80-100 εισαι ηδη στο 10% παγκοσμιως που παιζεις τετοια βαρια παιχνιδια με τοσο καλη ποιοτητα και με τοσα fps. Το 1% που θα τα τρεξει με 150 fps ειναι το 1% και θα δωσει 4-5 φορες παραπανω χρηματα για αυτη την εμπειρια που δεν ξερω ποσο νοημα εχει και αν αξιζει σε single player παιχνιδια. Ουτε θα γινει καποιος καλυτερος παιχτης αν εισαι νουμπας στα 60fps θα εισαι και στα 200 και αν εισαι κορυφη στα 200 θα εισαι και στα 60. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Herald Βρήκα την μεγαλύτερη πανωλεθρία. Ascent με όλα τα RT στο κλαμπάκι το Dreamworld.

The-Ascent-Screenshot-2023-07-16-12-21-5

15 ώρες πριν, Arkin είπε

Ουτε θα γινει καποιος καλυτερος παιχτης αν εισαι νουμπας στα 60fps θα εισαι και στα 200 και αν εισαι κορυφη στα 200 θα εισαι και στα 60. 

Κάτι παίρνεις και από τα fps πάντως, εκτός αν είσαι εντελώς ανεπιδεκτος μαθήσεως αμπαλος. Αν νιώθεις έστω λίγο γίνεσαι καλύτερος κυρίως λόγω του πιο χαμηλού latency. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

@Herald Βρήκα την μεγαλύτερη πανωλεθρία. Ascent με όλα τα RT στο κλαμπάκι το Dreamworld.

The-Ascent-Screenshot-2023-07-16-12-21-5

7543 MB χρήση VRAM βλέπω με όλα στο full. Εντάξει καλά είμαστε :lol:

Επεξ/σία από _Theo_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 15/7/2023 στις 1:25 ΜΜ, just_a_dude είπε

Screenshot-22.png

Εδώ δείτε πανωλεθρία στο Ghostwire με RT. Βέβαια έχει να κάνει και με το game αφού στο Control που έχει και καλύτερο RT η κάρτα τρέχει 99% συνέχεια και βγάζει και 100+ fps. 

Γιάννη, το ίδιο σημείο δεν είναι;

Εντάξει, δεν νομίζω οι tuned μνήμες 3600 16-16-16 κτλ δικαιολογούν τέτοια διαφορά ~35% (R5 5600 με CO έχω). Όλα Ultra + RT με DLSS Quality για να μην έχω GPU bottleneck.

Γενικά από τα ποιο smooth παιχνίδια που έχω παίξει τον τελευταίο καιρό.

1.jpg

Επεξ/σία από kkatzos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@kkatzos δοκίμασα μια και με tuned 3800c16 και έχει αρκετή διαφορά, αλλά όχι τόσο πολύ (+35%). Ποια έκδοση του game εχεις; Εσένα έχει chromatic aberation; Γιατί ο herald που ανέβασε βιντεο χθες στο menu των ρυθμίσεων ειχε διαφορες απ' το δικο μου. Δεν ειχε καν το chromatic aberation για παραδειγμα σαν επιλογη

Πραγματικά δεν καταλαβαίνω πάντως. Bios defaults έχω και το μόνο που άλλαξα είναι το XMP και ανέβασα και το PPT γιατί σε κάποια games (π.χ. CP77) χτυπάει λίγο πάνω από 70 watt σε κάποια σημεία που είναι πολύ κοντά στο default PPT (76w). Πάντως μου κάνει μεγάλη εντύπωση γιατί εσύ έχεις το ίδιο cpu. 

Επεξ/σία από just_a_dude
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

@kkatzos δοκίμασα μια και με tuned 3800c16 και έχει αρκετή διαφορά, αλλά όχι τόσο πολύ (+35%). Ποια έκδοση του game εχεις; Εσένα έχει chromatic aberation; Γιατί ο herald που ανέβασε βιντεο χθες στο menu των ρυθμίσεων ειχε διαφορες απ' το δικο μου. Δεν ειχε καν το chromatic aberation για παραδειγμα σαν επιλογη

Πραγματικά δεν καταλαβαίνω πάντως. Bios defaults έχω και το μόνο που άλλαξα είναι το XMP και ανέβασα και το PPT γιατί σε κάποια games (π.χ. CP77) χτυπάει λίγο πάνω από 70 watt σε κάποια σημεία που είναι πολύ κοντά στο default PPT (76w). Πάντως μου κάνει μεγάλη εντύπωση γιατί εσύ έχεις το ίδιο cpu. 

Και τώρα μου έβγαλε 135fps (σίγουρα κάτι πήρε λόγω δροσιάς. Πριν είχε πυρώσει το μηχάνημα μετά από 3-ωρο gaming)

Έκδοση v1.007

Μήπως έχεις καμιά αρχαιολογική έκδοση από το θείο;

1.jpg.49b9f7113d76fb29473b76ef32eedf8b.jpg

Επεξ/σία από kkatzos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Και τώρα μου έβγαλε 135fps (σίγουρα κάτι πήρε λόγω δροσιάς. Πριν είχε πυρώσει το μηχάνημα μετά από 3-ωρο gaming)

Έκδοση v1.007

Μήπως έχεις καμιά αρχαιολογική έκδοση από το θείο;

Οχι οχι, κανονικά απ' το steam. Δεν καταλαβαινω πραγματικά. 

 

Επεξ/σία από just_a_dude
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Οχι οχι, κανονικά απ' το steam. Δεν καταλαβαινω πραγματικά. 

Και με μνήμες 3933 16-17-15 2Τ έχω 142 fps

2.jpg.64ddd5b20f965eed3f023bb9606e7163.jpg

Και σε αυτό και στο 3600 16-16-14 1Τ GD on έχω tPHYRDL 26/26 και tuned subs

Παίρνει αρκετά από μνήμες το συγκεκριμένο φαίνεται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, kkatzos είπε

Και με μνήμες 3933 16-17-15 2Τ έχω 142 fps

2.jpg.64ddd5b20f965eed3f023bb9606e7163.jpg

Και σε αυτό και στο 3600 16-16-14 1Τ GD on έχω tPHYRDL 26/26 και tuned subs

Παίρνει αρκετά από μνήμες το συγκεκριμένο φαίνεται.

Ίσως είναι οι μνήμες τι να πω. Κάτσε να τρέξω άλλη μια στο ίδιο σημείο με tuned 3800c16 gd on

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...