Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 ( Milan / Vermeer ) - Epyc 3 & Ryzen 5000


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 minutes ago, chrisde said:

Be my guest. Εγώ ξέρω ότι η συντριπτική πλειοψηφία όσων έχουν αυτό τον cpu είναι ευχαριστημένοι και μιλούν με τα καλύτερα λόγια, στα forum που παρακολουθώ εγώ τουλάχιστον (με διαφορετικά setups εννοείται ο καθένας, άλλοι τον έχουν βάλει σε x370 και τρέχει απροβλημάτιστα). Παράπονα και δυσαρέσκειες υπάρχουν παντού και στα πάντα φυσικά, ακόμα και στον 13900 όπως γνωρίζεις προσωπικά. Στο δικό μας φόρουμ τον έχουμε αρκετοί και ο μόνος που έχει εκφράσει παράπονα (αν δεν κάνω λάθος) είναι ο Tambas. Σαν ποσοστό αν το δεις δεν είναι άσχημο. Εννοείται για να μην παρεξηγηθώ ότι δεν υπονοώ κάτι για το παλικάρι, αν μπορούμε να τον βοηθήσουμε κιόλας να λύσουμε τα θέματά του, ευχαρίστως.

Nτάξει, δεν μιλάω για τα θέματα που έχει / είχε με τις θερμοκρασίες. Αυτά είναι υποκειμενικά, εμένα δεν με πειράζει, αν έχει σχεδιαστεί να δουλεύει στους 150c ας δουλεύει στους 150. Μιλάω για την απόδοση όμως που μας δείχνει στα παιχνίδια, η οποία ε , δεν είναι και ιδιαίτερα καλή. Δεν προσεγγίζει καν άλλα φτηνότερα CPU, πόσο μάλλον ακριβότερα. Τώρα να φταί ότι τα συγκεκριμένα παιχνίδια που επιλέγει τυχαίνει να μην δουλεύουν καλά στον 3d? Ίσως

Mπορεί να είναι βαλτός του Pat και να ψάχνει ποιά παιχνίδια δεν τα πάει καλά ο 3d και να μας τρολλάρι. :P 

Επεξ/σία από Herald
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, chrisde είπε

Be my guest. Εγώ ξέρω ότι η συντριπτική πλειοψηφία όσων έχουν αυτό τον cpu είναι ευχαριστημένοι και μιλούν με τα καλύτερα λόγια, στα forum που παρακολουθώ εγώ τουλάχιστον (με διαφορετικά setups εννοείται ο καθένας, άλλοι τον έχουν βάλει σε x370 και τρέχει απροβλημάτιστα). Παράπονα και δυσαρέσκειες υπάρχουν παντού και στα πάντα φυσικά, ακόμα και στον 13900 όπως γνωρίζεις προσωπικά. Στο δικό μας φόρουμ τον έχουμε αρκετοί και ο μόνος που έχει εκφράσει παράπονα (αν δεν κάνω λάθος) είναι ο Tambas. Σαν ποσοστό αν το δεις δεν είναι άσχημο. Εννοείται για να μην παρεξηγηθώ ότι δεν υπονοώ κάτι για το παλικάρι, αν μπορούμε να τον βοηθήσουμε κιόλας να λύσουμε τα θέματά του, ευχαρίστως.

κανένα πρόβλημα συζήτηση κάνουμε και παραθέτουμε τις απόψεις μας :)  για την ψύξη πάντως και ο azazil που τον έχει λέει το ίδιο, ότι θέλει γερή ψύκτρα.. τώρα τι να σου πω ενδέχεται κάποιος να πέσει σε καλο κομμάτι και κάποιος όχι... πάντως θα δεις πολλούς να παραπονιούνται για τα temps αν ψάξεις στο διαδίκτυο... με τη βοήθεια του @kkatzos του @Πέτρος και του @Herald που μου είπε μερικά tips για τις ψύκτρες τον έχω φέρει στα ισα καμια σχέση με την πρώτη επαφή που είχα ευχαριστώ πάντως για την πρόθεση ;) 

1 ώρα πριν, Herald είπε

Nτάξει, δεν μιλάω για τα θέματα που έχει / είχε με τις θερμοκρασίες. Αυτά είναι υποκειμενικά, εμένα δεν με πειράζει, αν έχει σχεδιαστεί να δουλεύει στους 150c ας δουλεύει στους 150.

μα το θέμα των temps έχει να κάνει με την απόδοση όταν τον βάζεις ανυποψίαστος και βλέπεις να κάνει spike σε δευτερόλεπτα στους 90 και να ρίχνει ρολόγια (τρώει throttle) λες πως γίνετε αυτό ενώ δε τρέχω cinebench αλλα έβαλα να παίξω ένα game...

1 ώρα πριν, xartemporas είπε

Είδες τελικά διαφορα με τα Τ30 ;

πολύ ποιοτικά φανακια κάνουν και λιγότερο θόρυβο από τα stock, τώρα τι γίνετε: επειδή έκατσα εχθές και το αποσυναρμολόγησα τελείως, με σάλιο και υπομονή κατάφερα να βάλω στο πάνω μέρος του DX την 360αρα οποτε έχω σωστό airflow, έβαλα και λίγο ακόμα LM οποτε η συμπεριφορά του cpu είναι αισθητά καλύτερη από τα 70 και 65 που είχα ανάλογα το game έχει πέσει 55-60 έκανα μια δοκιμη και έβαλα limit 50c και μου φάνηκε αρκετά σταθερό μικρή κατανάλωση κομπλέ νούμερα (παρόλο που χάνει λίγη απόδοση) καμια σχέση με πριν

αν το έπαιρνα έτσι κατευθείαν θα ήμουν ο μεγαλύτερος οπαδός του 3D :P  απλά μου έβγαλε αρκετά την πιστη μέχρι να πετύχω το αποτέλεσμα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Tambas91 said:

μα το θέμα των temps έχει να κάνει με την απόδοση όταν τον βάζεις ανυποψίαστος και βλέπεις να κάνει spike σε δευτερόλεπτα στους 90 και να ρίχνει ρολόγια (τρώει throttle) λες πως γίνετε αυτό ενώ δε τρέχω cinebench αλλα έβαλα να παίξω ένα game...

E είναι παπάτζα αλλά ρεαλιστικά τα 100mhz πόσο απόδοση θα σου κόψουν? Ούτε 3%. Και εγώ στον δικό μου πχ. για αυτό τρέχω στοκ. Να τον πάω στα 5.3 ghz με +100w για να πάρω οριακά 5%, αμά ήθελα τόσο inefficient CPU θα έπαιρνα 5700x :P 

2 minutes ago, Tambas91 said:

έβαλα και λίγο ακόμα LM

Ελπίζω σκούπισες την προηγούμενη όπως σου είχα πεί ε? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Herald είπε

Mπορεί να είναι βαλτός του Pat και να ψάχνει ποιά παιχνίδια δεν τα πάει καλά ο 3d και να μας τρολλάρι. :P

πάντως εγώ θυμάμαι ότι με το άλλο παιδί που τεστάραμε tlou είχαμε ίδια νούμερα σε fps (είχα εγώ καμια 10αριά watt παραπάνω) δε θυμάμαι και που τα είχαμε ποστάρει γιατί σε όλα τα νήματα τα ίδια γράφουμε πλέον lol οποτε δεν ισχύει οποιος θέλει μου λέει και τρέχουμε ότι θέλει δε το λέω για να ανοίξω beef έτσιιιι  :P 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, Tambas91 said:

πάντως εγώ θυμάμαι ότι με το άλλο παιδί που τεστάραμε tlou είχαμε ίδια νούμερα σε fps (είχα εγώ καμια 10αριά watt παραπάνω) δε θυμάμαι και που τα είχαμε ποστάρει γιατί σε όλα τα νήματα τα ίδια γράφουμε πλέον lol οποτε δεν ισχύει οποιος θέλει μου λέει και τρέχουμε ότι θέλει δε το λέω για να ανοίξω beef έτσιιιι  :P 

Toν nofear λες, ναι τα ίδια είχατε βγάλει, αλλά μπορεί και αυτός βαλτός να είναι, που ξέρω γώ :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Herald είπε

Toν nofear λες, ναι τα ίδια είχατε βγάλει, αλλά μπορεί και αυτός βαλτός να είναι, που ξέρω γώ :P 

έχουμε γεμίσει paid actors εδώ μέσα :P ... προτιμώ τις εποχές που μάλωνα με τον blu και τις ρομποτικές του απαντήσεις rolf

βάζω και ένα νουμεράκι άμα θέλει να συγκρίνει κανεις ppt100 tdc70 edc100 ram 4400 με limit στα 60c

Cyberpunk-2077-Screenshot-2023-07-15-17-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

@Arkin @Herald 

 

Δοκίμασε λίγο cap 90 και δες ξανά τα Frametimes. Stutters δεν έχεις καθόλου έτσι μπάλα βλέπω πάει παρόλο τα Frametimes. 

Σκέψου όταν βγήκε κανεις δεν μπορούσε να το παίξει με όλα τέρμα και πάνω από 50 60fps. Τώρα το παίζεις άψογα με cpu 125 ευρώ ήταν ένας αχταρμάς το παιχνίδι στην αρχή. 

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 minutes ago, Tambas91 said:

έχουμε γεμίσει paid actors εδώ μέσα :P ... προτιμώ τις εποχές που μάλωνα με τον blu και τις ρομποτικές του απαντήσεις rolf

βάζω και ένα νουμεράκι άμα θέλει να συγκρίνει κανεις ppt100 tdc70 edc100 ram 4400 με limit στα 60c

Cyberpunk-2077-Screenshot-2023-07-15-17-

Κλείσε το FG ρε. Κάπου 165 βγάζω με 12900k -- χωρίς FG

1 minute ago, just_a_dude said:

αα οκ. για το gpu usage φταίει όμως, χαχα

E ναί, αλλά και εμένα πέφτει στα 140 ξερώ γώ σε κάποια σημεία

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Arkin είπε

Δοκίμασε λίγο cap 90 και δες ξανά τα Frametimes. Stutters δεν έχεις καθόλου έτσι μπάλα βλέπω πάει παρόλο τα Frametimes. 

Σκέψου όταν βγήκε κανεις δεν μπορούσε να το παίξει με όλα τέρμα και πάνω από 50 60fps. Τώρα το παίζεις άψογα με cpu 125 ευρώ ήταν ένας αχταρμάς το παιχνίδι στην αρχή. 

με cap στα 90 είναι καλύτερο όντως αλλά και πάλι δεν κρατάει παντού τα 90, θέλει cap στα 80 για να είναι ευθεία γραμμή. Και φτάνεις στο σημείο να λες "πριν ήμουν με 75Hz και τώρα μετά από αναβάθμιση θα παίζω με 80Hz;". Βέβαια άλλο 1080p/75 και άλλο 1440p/80 με RT. Σίγουρα, αλλά αφού έχω το monitor και αφού η κάρτα μπορεί είναι ξενέρωμα να μην βλέπω 100-110. Ναι single player αλλά το smoothness όταν γυρνάς την κάμερα είναι καλύτερο με περισσότερα frames και άλλωστε το game αυτό έχει και fast paced μάχες όποτε γιατί όχι περισσότερα frames αφού η κάρτα μπορεί;

Επεξ/σία από just_a_dude
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη βλεπω ξανα και ξανα να λετε οτι στον 58003d βαζεις ενα -30 curve και καθαρισες !  Μεγα μουφα ! Μιση αληθεια και οποιος την ακολουθει προφανως και δε θα εχει καλα αποτελεσματα .

Το σωστο ειναι στον 5800 3d βαζεις -30 σε ολους τους πυρηνες ΚΑΙ ΣΩΣΤΑ LIMITS και καθαρισες 

 

Για εμενα τα σωστα limits ειναι 142 / 75 / 90 σε αλλα cpu μπορει να διαφερουν 

Καντε τις δοκιμες σας

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, just_a_dude είπε

με cap στα 90 είναι καλύτερο όντως αλλά και πάλι δεν κρατάει παντού τα 90, θέλει cap στα 80 για να είναι ευθεία γραμμή. Και φτάνεις στο σημείο να λες "πριν ήμουν με 75Hz και τώρα μετά από αναβάθμιση θα παίζω με 80Hz;". Βέβαια άλλο 1080p/75 και άλλο 1440p/80 με RT. Σίγουρα, αλλά αφού έχω το monitor και αφού η κάρτα μπορεί είναι ξενέρωμα να μην βλέπω 100-110. Ναι single player αλλά το smoothness όταν γυρνάς την κάμερα είναι καλύτερο με περισσότερα frames και άλλωστε το game αυτό έχει και fast paced μάχες όποτε γιατί όχι περισσότερα frames αφού η κάρτα μπορεί;

Τότε πας σε νέο cpu. Προφανώς αλλα fps θα έχεις με cpu 125 ευρώ αλλα με έναν με 400 ευρώ πχ 13700k. Αξίζει όμως για αυτα τα 2 3 παιχνίδια που θα τύχει να μην τα πηγαίνει καλά η cpu? Δεν είναι ότι ειναι unplayable στα 80 90 100 εξαιρετικά καλά είναι και απείρως πιο smooth από τα 60. Αν θεωρείς ότι αξίζει εννοείται κάνεις κίνηση η για 5800x3d ως πιο φθηνή επιλογή η σε amd 1700 ως η ιδανική αλλά με το ανάλογο αντίτιμο. Υπάρχει και η επιλογή λίγο κάτω τo ray tracing στις ρυθμισεις να πας 100+ που θέλεις μόνιμα. Προφανώς αν πας σε νέο σύστημα στα 700 800 ευρώ θα δεις και ανάλογες διαφορες στα βαρύτερα παιχνίδια. Είναι σαν να πάρεις yaris και να θες να πηγαίνει με 250 όπως ένα audi πχ. 

Προσωπικά χαίρομαι που πριν χρόνια πήρα 100αρι monitor. Δεν ασχολούμαι με competitive και σχεδόν πάντα τερματίζω στα 97fps και αν είναι και τέρμα slow pace το παιχνίδι βάζω και cap στα 80 δεν βλέπω διαφορά. Όπως είπα αν θες να είσαι μόνιμα 140 150 τότε πας σε νέο build. Μετά θα βρεις παιχνίδι που γονατίζει την 4070 και θα βγάζει μόνο 90fps θα λες να επερνα 4090 να έβγαζα 150. Όσα περισσότερα δίνεις προφανώς τόσα περισσότερα θα πάρεις. Το νόημα είναι να περνεις αυτό που πρέπει αναλογικά με τα χρήματα που δίνεις. Το περνεις? Τότε να είσαι φουλ ευχαριστημένος και ικανοποιημένος με την αγορά σου αυτό μετράει στο τέλος. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, Arkin είπε

Το νόημα είναι να περνεις αυτό που πρέπει αναλογικά με τα χρήματα που δίνεις. Το περνεις? Τότε να είσαι φουλ ευχαριστημένος και ικανοποιημένος με την αγορά σου αυτό μετράει στο τέλος. 

Τυπικά όχι το 100%. Η κάρτα μπορεί να δώσει και άλλο. Αλλά εντάξει ευτυχώς είναι σε ελάχιστες περιπτώσεις. Σε ότι άλλο με RT δοκίμασα (Ascent, CP77 και Control) μια χαρά πάει. Στο CP77 μόνο έχει κάποια drops με gpu usage στο 85% αλλά σε πολύ συγκεκριμένα σημεία. Μόνο στο ghostwire γίνεται αυτό που παίζεις επί 3-4 λεπτά και η κάρτα είναι μονίμως στο 80%. Αν πουλήσω τον 5600Χ, ο 5800Χ3D θα μου βγει λίγο πάνω από 200. Ε οκ δεν είναι και τραγικά. Για 13αρι intel τώρα δεν με ψήνει. Γενικά δεν μου τραβάνε το ενδιαφέρον οι cpu πλέον. Οπότε αν πάω σε καινούργιο θέλω να δώσω όσο γίνεται τα λιγότερα λεφτά, οπότε ο 5800Χ3D είναι η επιλογή. Θα δούμε. 

Επεξ/σία από just_a_dude
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...