Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 ( Milan / Vermeer ) - Epyc 3 & Ryzen 5000


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Arkin είπε

Ειναι το IPC που λεμε. Οι zen ειναι ειναι στα 650 single thread στο CB και οι νεοι πανε 900+ ειναι 50% κοντα πανω και καπως ετσι βγαινουν και τα παραπανω fps στα cpu με 3d cache ειναι διαφορετικα τα πραγματα που και παλι σε παιχνιδια με ray tracing βαρια τρωνε πολυ ζορι δεν βοηθαει πολυ η 3d cache εκει. Τωρα ναι αν ειχες τιποτα 4000cl16 πχ αυτες οι οποιες πανε κοντα τριπλασια τιμη απο τις κλασικες πολυ πιθανο να εβλεπες μια σεβαστη διαφορα κυριως στα min fps με ryzen. Δεν αξιζει ομως τι 90fps τι 80 για να πας στα 100+ σε αυτα που εισαι στα 80 λογο cpu πας απλα σε νεο cpu δεν αξιζουν τα παραπανω χρηματα τοσο ακριβες ram απλα για gaming.

https://www.skroutz.gr/s/26189528/G-Skill-Trident-Z-RGB-32GB-DDR4-RAM-με-2-Modules-2x16GB-και-Ταχύτητα-4000-για-Desktop-F4-4000C16D-32GTZR.html

καλά ναι ούτε καν. Βασικά λογικά η κάρτα δεν φτάνει 100 και παλι στο συγκεκριμένο σημείο, γιατι το μπουκάλι είναι 85%, άρα το υπόλοιπο 15% gpu usage κάνα 10αρι fps να δώσει. Ουσιαστικά στο 90% των περιπτώσεων ψυρίζουμε την μαιμού γιατί αυτά τα drops είναι σε συγκεκριμένα παιχνίδια και σε συγκεκριμενα σημεία. Δεν είναι ότι παίζεις 2 ώρες με την gpu στο 85%. Γενικά περίμενα λίγο παραπάνω απ' το cpu και λίγο παρακάτω απ' την κάρτα. Αλλά βλέπω ότι με DLSS ειδικά τραβάει και με 4η στην ανηφόρα η 4070 χαχα. 

Επεξ/σία από just_a_dude
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, kkatzos είπε

Ελλειπή VRM δεδομένα για το telemetry.

Διαβάζω ότι σε καλές B550/X570 boostάρουν καλύτερα οι 5000 από ότι σε παλιότερες Μ/Β.

Για να δεις τα 4500+ χρειάζεσαι υδρόψυξη ή πολύ καλή ψύκτρα. Τα ~4400 θα τα βλέπεις και με ψύκτρες των 40€, με τις ανάλογες θερμοκρασίες πάντα. Απλά τα πράγματα.

Θέλω να ρωτήσω κάτι πάνω σε αυτό. Έχω ryzen 5 3600, msi b450 pro vdh max, esports 33 cooler, full hd 144hz monitor, rx 6600, 32 gb ram 3200/16, psu seasonic gold 750w, mx 410 με 5 fans.

Δεν θα αλλάξω οθόνη οπότε θα παραμείνω σε 1080p.Κάποια στιγμή θα αναβαθμίσω cpu + gpu κρατώντας όλα τα άλλα ίδια. Δεδομένου ότι δε θα χρειαστεί τέρας gpu , να πάω στον x3d ή και με έναν δροσερό 5700x θα κάνω τη δουλειά μου ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, just_a_dude είπε

καλά ναι ούτε καν. Βασικά λογικά η κάρτα δεν φτάνει 100 και παλι στο συγκεκριμένο σημείο, γιατι το μπουκάλι είναι 85%, άρα το υπόλοιπο 15% gpu usage κάνα 10αρι fps να δώσει. Ουσιαστικά στο 90% των περιπτώσεων ψυρίζουμε την μαιμού γιατί αυτά τα drops είναι σε συγκεκριμένα παιχνίδια και σε συγκεκριμενα σημεία. Δεν είναι ότι παίζεις 2ώρες με την gpu στο 85%. Γενικά περίμενα λίγο παραπάνω απ' το cpu και λίγο παρακάτω απ' την κάρτα. Αλλά βλέπω ότι με DLSS ειδικά τραβάει και με 4η στην ανηφόρα η 4070 χαχα. 

Με dlss σκοτωνει η 4070 ναι λογικο να μην τερματιζετε απο τον 5600x στα πιο βαρια παιχνιδια. 

Αν δεις οτι πεφτεις πχ στα 80 σε καποιο παιχνιδι και παει μεχρι 100 και το καταλαβαινεις οταν πεφτει βαζεις cap στα 80 και απολαμβανεις το παιχνιδι χωρις θεματα. Ειναι προτιμοτερο απο το να εισαι μια 80 μια 100+ τα frametimes παιζουν τρελη μπαλα ετσι. 

Που να βαλεις watch dogs legion να δεις τι γινεται. 

Με ultra ray tracing η καρτα καθετε στο 60% και τα fps πεφτουν μεχρι 50 λογο cpu. Βαζοντας high ray tracing τα fps μενουν σταθερα 70+ μεχρι 90 οποτε με cap 70 παιζεις το παιχνιδι τελεια με ευθεια γραμμη frametime. Κατι τετοια παιχνιδια οπως ειναι το legion θελουν FG να δωσουν αυτο που δεν μπορουν τα παλιοτερα cpu μιας και ζηταει τα αντερα του απο ipc. Δεν ειναι οτι δουλευει ολους τους πυρηνες 3-4 μπορει να δουλευει και εκει θες συχνοτητα με μεγαλο ipc για να παρεις το boost που πρεπει. Βεβαια με 130 ευρω του 5600x και τα 600 της 4070 εισαι αψογα οπως ειπα βαζεις cap και εισαι κομπλε. Αν ειναι να πας σε cpu 400+ ευρω για να παρεις και αυτο το 10-20% σε 4-5 παιχνιδια που δεν μπορει να δωσει ο 5600x το χασαμε το παιχνιδι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και χωρίς cap μια χαρά είναι γιατί τα drops αυτά συμβαίνουν σε συγκεκριμένα μικρά σημεία. Ε δεν θα κάθεσαι εκεί όλη την ώρα, χαχα. 2 μέτρα παραδίπλα η κάρτα πάει 99% και 100+ fps κανονικά. Δεν χαλάει η εμπείρια σε καμιά περίπτωση απλά ήθελα να δω τι παίζει γενικά και τι μπορεί να κάνει το σύστημα συνολικά στο worst case.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 minutes ago, Tambas91 said:

ααα ναι πάλι καλά που μου το θύμισες, άλλη παπατζα αυτή... σου λέει up to 4,5 και σε μικρά γράμματα σε ένα θαυμαστικό που έχει λέει achievable by a single core...

Όλα τα CPU έτσι δουλεύουν default από τον κατασκευαστή (AMD/Intel) εδώ και χρόνια.  

57 minutes ago, Tambas91 said:

 

πήρα τον 3D για να μη κάνω τον beta tester στα ecores της ιντελας πάω να ανοίξω το client τις riot να παίξω ένα tft και με το που πάτησα δεξί κλικ το cpu βάρεσε 70c και άρχισαν να ακούγεται το pc σαν mustang που μαρσάρει *προσοχή το tft που παίζω στο κινητό μου

 

Βάζεις μια ωραία αεροψύξη με χαμηλά db (πχ noctua U12S 25db) και τον αφήνεις να παίζει μόνος του στα 80-90c και δεν ασχολείσαι άλλο

1 hour ago, Tambas91 said:

 

btw 4,45 έπιανε max εμενα 4,75 με ενεργοποιημένο  το game mode πριν τον κάνω CO έφτανε 90c insta με το που έκανα κάτι και τα κλοκια κατεδαφίζονταν 

Έτσι είναι σχεδιασμένος/κατασκευασμένος να δουλεύει, ανεβάζει ρολόγια μέχρι να φτάσει στο TJMax, κατεβάζει ρολόγια να κρυώσει και ξανά μανά ανεβάζει μέχρι να φτάσει στο TJMax και πάμε πάλι. Το να θέλεις να τον έχεις εσύ μόνιμα στα 4.5GHz all core με 60-70t είναι δική σου προτίμηση/καυ…λα  και όχι βέβαια το default του κατασκευαστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, just_a_dude said:

Απλά ξέρεις τι; μου κάνει εντύπωση που cpu με τόσο καλό ipc και μάλιστα στα 4500Μ-4600Ηz και είναι ικανό για 80fps μόνο με RT; Και εντάξει οι μνήμες είναι XMP και μόνο 3200 αλλά είναι και cl14 δηλαδή παραπάνω απ' τον μέσο όρο. Να κωλώσει στα 120, ε 'νταξει, αλλά τα 80 μου φαίνονται πολύ λιγα. Βέβαια έχει να κάνει και με το optimization του κάθε game. Αλλά βλέπω ότι το load είναι σωστά ισορροπημένο  σε όλα τα threads. Δεν είναι 1-2 που τραβάνε όλο το ζόρι.

Y.Γ. Το Control που έχει και καλύτερο RT απ' το Ghostwire πάει μπάλα, 100+ fps με DLSS και 99% gpu usage σταθερα. Αρα είναι και το game.

Ποιά 80? Πήγαινε toms dinner, ούτε 60 :P 

1 hour ago, Tambas91 said:

κανε το test μωρέ μη κωλώνεις 😂

Mε τα settings που θες 120 fps στα μαρούλια και 110 το πιο χαμηλό που είδα. Γενικά στα 130-140 έπαιζε μέσα στο κάστρο. Ο 3d βλέπω το 70αρι το έχει στο τσεπάκι ε? :P 

Επεξ/σία από Herald
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Όλα τα CPU έτσι δουλεύουν default από τον κατασκευαστή (AMD/Intel) εδώ και χρόνια.

τα υπόλοιπα cpu δεν είναι κλειδωμένα να δουλεύουν στην ίδια συχνότητα μπορείς να boostάρεις το ένα core να δουλεύει πιο ψιλά εδώ δε γίνετε άρα γιατί το γραφουν?

48 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Βάζεις μια ωραία αεροψύξη με χαμηλά db (πχ noctua U12S 25db) και τον αφήνεις να παίζει μόνος του στα 80-90c και δεν ασχολείσαι άλλο

άμα βάλεις μια ωραία αεροψυκτρα των 40$ και πας να ανοίξεις πασιέτζα θα γονατίσει το cpu.. άμα πας να κανεις τίποτα άλλο άστο πανωλεθρία στο μιλάνο

48 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Έτσι είναι σχεδιασμένος/κατασκευασμένος να δουλεύει, ανεβάζει ρολόγια μέχρι να φτάσει στο TJMax, κατεβάζει ρολόγια να κρυώσει και ξανά μανά ανεβάζει μέχρι να φτάσει στο TJMax και πάμε πάλι. Το να θέλεις να τον έχεις εσύ μόνιμα στα 4.5GHz all core με 60-70t είναι δική σου προτίμηση/καυ…λα  και όχι βέβαια το default του κατασκευαστή.

εγώ αυτό το λέω κακή σχεδίαση... αν το chipάκι δε μπορεί να μείνει κρύο στα 100 watt και θέλει τις παναγιας τα ματια να μείνει σε normal θερμοκρασίες, είναι κάτι που έπρεπε να έχει σκεφτεί ο κατασκευαστής από πριν... από pentium4 που ασχολούμαι με υπολογιστές αυτό το πράγμα πρώτη φορα το αντίκρισα

45 λεπτά πριν, Herald είπε

Ο 3d βλέπω το 70αρι το έχει στο τσεπάκι ε? :P 

ετοιμάσου να βάλω τα t30 πάνω και τα noctua που έχω δε θα είναι pc αυτό.. αεροπλανοφόρο θα είναι B)

Επεξ/σία από Tambas91
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Herald είπε

Bάλε τον διακόπτη στα T30 στο advanced

οπ σωστός εκεί που το έχουν χώσει ούτε που θα το έπαιρνα χαμπάρι ότι έχει διακοπτάκι... για κανά λεπτό που έψαχνα νόμιζα ότι με τρολαρεις :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, fotaras76 said:

Θέλω να ρωτήσω κάτι πάνω σε αυτό. Έχω ryzen 5 3600, msi b450 pro vdh max, esports 33 cooler, full hd 144hz monitor, rx 6600, 32 gb ram 3200/16, psu seasonic gold 750w, mx 410 με 5 fans.

Δεν θα αλλάξω οθόνη οπότε θα παραμείνω σε 1080p.Κάποια στιγμή θα αναβαθμίσω cpu + gpu κρατώντας όλα τα άλλα ίδια. Δεδομένου ότι δε θα χρειαστεί τέρας gpu , να πάω στον x3d ή και με έναν δροσερό 5700x θα κάνω τη δουλειά μου ;

πάρε πρώτα την κάρτα και μην πειράξεις τίποτα μέχρι να σιγουρευτείς ότι δεν φτάνει ο 3600.. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, kkatzos είπε

What???

Μια χαρά θα σου δουλεύει.

Απλά θα boostάρει λιγότερο. Δε θα βλέπεις 4500-4550 αλλά 4400 MHz.

Έχεις και παλιά μητρική, με ελλειπή VRM δεδομένα, μπορεί και παρακάτω. Αλλά και τι έγινε

το θέμα είναι να τερματίζει την 4070. Από θέμα Τ βάζεις ένα limit στους 80 βαθμούς και οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, fotaras76 είπε

Θέλω να ρωτήσω κάτι πάνω σε αυτό. Έχω ryzen 5 3600, msi b450 pro vdh max, esports 33 cooler, full hd 144hz monitor, rx 6600, 32 gb ram 3200/16, psu seasonic gold 750w, mx 410 με 5 fans.

Δεν θα αλλάξω οθόνη οπότε θα παραμείνω σε 1080p.Κάποια στιγμή θα αναβαθμίσω cpu + gpu κρατώντας όλα τα άλλα ίδια. Δεδομένου ότι δε θα χρειαστεί τέρας gpu , να πάω στον x3d ή και με έναν δροσερό 5700x θα κάνω τη δουλειά μου ;

Για ~100€ διαφορά πας στον 3D και αφού δε θα έχεις τέρας GPU τότε θα σου κρατήσει χρόνια το μηχάνημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, leros2004 είπε

πάρε πρώτα την κάρτα και μην πειράξεις τίποτα μέχρι να σιγουρευτείς ότι δεν φτάνει ο 3600.. 

Είμαι κομπλέ αυτή την στιγμή και πιστεύω πως θα τη βγάλω έτσι καμία διετία ακόμα οπότε τότε θα δω τι κάρτες παίζουν.

 

1 ώρα πριν, kkatzos είπε

Για ~100€ διαφορά πας στον 3D και αφού δε θα έχεις τέρας GPU τότε θα σου κρατήσει χρόνια το μηχάνημα.

Όταν θα κάνω την αναβάθμιση οι επεξεργαστές αυτοί θα υπάρχουν λογικά μόνο ως μεταχειρισμένοι. Με προβληματίζει αυτό που έγραψες ότι θέλει πολλή καλή μητρική και ψύξη για να δώσει τα μέγιστα ο x3d οπότε δεν ξέρω αν αξίζει τα επιπλέον χρήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, Tambas91 said:

τα υπόλοιπα cpu δεν είναι κλειδωμένα να δουλεύουν στην ίδια συχνότητα μπορείς να boostάρεις το ένα core να δουλεύει πιο ψιλά εδώ δε γίνετε άρα γιατί το γραφουν?

 

Έτσι δουλεύουν τα Turbo και στους AMD και στους Intel, μόνο στο ένα thread έχεις πάντα το maximum clock.

4 hours ago, Tambas91 said:

 

άμα βάλεις μια ωραία αεροψυκτρα των 40$ και πας να ανοίξεις πασιέτζα θα γονατίσει το cpu.. άμα πας να κανεις τίποτα άλλο άστο πανωλεθρία στο μιλάνο

 

Δεν γονατίζει το CPU, απλά θα ανεβοκατεβάζει ρολόγια όπως είναι σχεδιασμένο να κάνει.

 

4 hours ago, Tambas91 said:

εγώ αυτό το λέω κακή σχεδίαση... αν το chipάκι δε μπορεί να μείνει κρύο στα 100 watt και θέλει τις παναγιας τα ματια να μείνει σε normal θερμοκρασίες, είναι κάτι που έπρεπε να έχει σκεφτεί ο κατασκευαστής από πριν... από pentium4 που ασχολούμαι με υπολογιστές αυτό το πράγμα πρώτη φορα το αντίκρισα

Και τα AMD και τα Intel έτσι δουλεύουν, δεν είναι κακή σχεδίαση απλά τα τελευταία χρόνια οι εταιρείες βγάζουν CPU στο limit και όχι όπως παλιά που είχες headroom να ανεβάσεις ρολόγια μέχρι να τερματίσεις εσύ το chip.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, fotaras76 είπε

θέλει πολλή καλή μητρική και ψύξη για να δώσει τα μέγιστα ο x3d

Ναι, τα μέγιστα είναι 150Mhz παραπάνω οπότε δε μιλάμε για σοβαρή διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...