Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 ( Milan / Vermeer ) - Epyc 3 & Ryzen 5000


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Ε και πάλι λίγο είναι για 2.5 χρόνια μετά. Και οι μητρικές είναι πολύ πιο ακριβές. Σίγουρα δεν είναι το ίδιο cpu με gpu αλλά μου φαίνεται πολύ meh upgrade και το θέμα είναι ότι την διαφορά θα την δεις σε συγκεκριμένες περιπτώσεις. Εν πάση περιπτώση λογικά με τις 3600cl16 μνήμες όλο και κάτι θα πάρει μιας και θεωρητικά είναι το ίδιο latency με 3200cl14 αλλά καλύτερο bandwidth.

Να ξερεις επειδη σε παιχνιδια με rt κυριως θα γονατισει το cpu λιγο ριξε πχ απο ultra rt στα high και θα παρεις μεγαλο boost εφοσον νιωσεις οτι θες παραπανω fps. Ζηταει ipc με το τσουβαλι το rt εκει που ειχαν το scalp τα cpu ακομα και σε 1080p εκει χαντακωθηκαν απο τη μια στιγμη στην αλλη ακομα και σε 4Κ με την 4090 πχ. Για αυτο λενε για τρελα gains με zen 5 και arrow σε ipc αλλιως δεν θα αντεπεξελθουν. Οι zen 3 που ηταν αψογα cpu οταν βγηκαν για gaming εφαγαν κατραπακια με το ray tracing σε raster παλι αψογα τα πανε. Αν ερθουν τελος 2024 οι νεες καρτες πχ μια 5090 και δεν δουμε 50% πανω σε IPC θα ειναι σκουρα τα πραγματα για τα cpu για να τα βγαλουν περα με τις νεες GPU. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ε να ρίχνω settings ενώ η κάρτα μπορεί κρίμα απ' το Θεό είναι. Γενικά δεν είναι τραγικά τα πράγματα φυσικά. Σε ότι game δεν έχει RT όταν μπορεί η κάρτα ο 5600Χ ακολουθεί ακόμη και στα 165Hz. Σε CP77 και Ghostwire πέφτει στο 85% το gpu usage σε κάποια σημεία και τα fps στα 80. E αυτό το επιπλέον 15% gpu usage πόσα fps να δώσει; 10; 15 max; Εεε ΄νταξει. Καλό θα ήταν να υπάρχουν αλλά δεν είναι και για κλαματα 

Επεξ/σία από just_a_dude
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, just_a_dude είπε

Ε slippery slope τότε χαχαχ. Να κάτσω να αλλάξω τα πάντα για ίδιας γενιάς cpu; χαχαχα. Ας περιμένω τους arrow lake καλύτερα.

What???

Μια χαρά θα σου δουλεύει.

Απλά θα boostάρει λιγότερο. Δε θα βλέπεις 4500-4550 αλλά 4400 MHz.

Έχεις και παλιά μητρική, με ελλειπή VRM δεδομένα, μπορεί και παρακάτω. Αλλά και τι έγινε;

Επίσης πάντα υπάρχει χώρος για tuning. ;)

3 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Σε ότι game δεν έχει RT όταν μπορεί η κάρτα ο 5600Χ ακολουθεί ακόμη

Και έχεις και τον 5600Χ με μνήμες XMP 3200; 🤩

Θα δεις τον ουρανό με τα άστρα σε διαφορά απόδοσης αν πας σε 5800Χ3D...

2 ώρες πριν, Tambas91 είπε

αν δεν έχεις σκοπό να πας σε AIO τουλάχιστον 280 δε τον ακουμπάς απλά.. θα βλαστημήσεις την ώρα και τη στιγμή...

Εσύ είχες +10 C λόγω υψηλών Vsoc και άλλων. 4400 μνήμες δεν ήθελες; ;)

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ε με δουλεύετε βρε παιδιά; Ο ένας υδρόψυξη, ο άλλος μια χαρά θα είναι. χαχαχα

Δεν παίρνω τίποτα, θα τα δώσω στη Μύκονο :P

Υ.Γ. Ελλειπή vrm για 105w cpu;

Επεξ/σία από just_a_dude
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Ε να ρίχνω settings ενώ η κάρτα μπορεί κρίμα απ' το Θεό είναι. Γενικά δεν είναι τραγικά τα πράγματα φυσικά. Σε ότι game δεν έχει RT όταν μπορεί η κάρτα ο 5600Χ ακολουθεί ακόμη και στα 165Hz. Σε CP77 και Ghostwire πέφτει στο 85% το gpu usage σε κάποια σημεία και τα fps στα 80. E αυτό το επιπλέον 15% gpu usage πόσα fps να δώσει; 10; 15 max; Εεε ΄νταξει. Καλό θα ήταν να υπάρχουν αλλά δεν είναι και για κλαματα 

Ναι σε 1440 την 4070 την κραταει αν πχ βαλεις spiderman ομως θα δεις και 70% gpu usage αλλα εκει εχεις το fg που θα σε παει στα 150. Γενικως για ενα 10-20% δεν αξιζει να πας σε νεο cpu μια και καλη 50+% να ξερεις οτι θα δωσεις χρηματα και θα παρεις κατι πολυ καλυτερο απο αυτο που εχεις. Υπομονη και παμε μαζι για αναβαθμιση τελος 2024 ιδια εμπειρια εχουμε εσυ με 4070 για 2560x1440 εγω 4070ti για 3440x1440 ιδια fps ακριβως δηλαδη βγαζουν στην καθε αναλυση που ειμαστε. 5600x-5700x το ιδιο ειναι σε gaming οποτε πανω κατω ιδιο συστημα εχουμε. Δεν θεωρω οτι χανω κατι ουτε αν εχεις 80fps ειναι θεμα παλι η κινηση ειναι αψογη. Και στα παιχνιδια που θες πολλα fps δεν ειναι και βαρια εκει θα πιανεις 150 ανετα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 minutes ago, Tambas91 said:

 

τέσπα τα πράγματα που πήρα χαμένα δε πάνε αλλα άμα το ήξερα τι παίζει απ την αρχή θα είχα πάει σε 13600k

Και θα έπαιζες και kcd άνετος 😜

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Υ.Γ. Ελλειπή vrm για 105w cpu;

Ελλειπή VRM δεδομένα για το telemetry.

Διαβάζω ότι σε καλές B550/X570 boostάρουν καλύτερα οι 5000 από ότι σε παλιότερες Μ/Β.

11 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Ε με δουλεύετε βρε παιδιά; Ο ένας υδρόψυξη, ο άλλος μια χαρά θα είναι. χαχαχα

Για να δεις τα 4500+ χρειάζεσαι υδρόψυξη ή πολύ καλή ψύκτρα. Τα ~4400 θα τα βλέπεις και με ψύκτρες των 40€, με τις ανάλογες θερμοκρασίες πάντα. Απλά τα πράγματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Μα δεν κατάλαβες, δουλεύει κανονικά στο 100% των δυνατοτήτων του, απλά εσύ θέλεις να δουλεύει στο 110%. Ο 5800Χ3D έχει max boost UP TO 4.5GHz για single Core, αν εσύ θέλεις να τρέχει all core 4.5GHz συνέχεια εε αυτό δεν είναι default και ξεπερνάς το 100% των δυνατοτήτων του επεξεργαστή όπως το έχει βγάλει default η Εταιρεία.

 

ααα ναι πάλι καλά που μου το θύμισες, άλλη παπατζα αυτή... σου λέει up to 4,5 και σε μικρά γράμματα σε ένα θαυμαστικό που έχει λέει achievable by a single core... σε ένα cpu που είναι ΚΛΕΙΔΩΜΕΝΟ να τρέχει σε όλα τα cores με την ίδια συχνότητα... στον 5820k που είχα και ήταν 3,6ghz μαμά μπορούσες να τον κανεις να φτάσει 5 ghz σε ένα πυρήνα και 4,6 σταθερά σε όλους χωρίς να φτάνει 90c

πήρα τον 3D για να μη κάνω τον beta tester στα ecores της ιντελας πάω να ανοίξω το client τις riot να παίξω ένα tft και με το που πάτησα δεξί κλικ το cpu βάρεσε 70c και άρχισαν να ακούγεται το pc σαν mustang που μαρσάρει *προσοχή το tft που παίζω στο κινητό μου

btw 4,45 έπιανε max εμενα 4,75 με ενεργοποιημένο  το game mode πριν τον κάνω CO έφτανε 90c insta με το που έκανα κάτι και τα κλοκια κατεδαφίζονταν όταν αλλάξω πλατφόρμα θύμισε μου να σου κάνω ότι δοκιμη θες να δεις τι γίνετε...οποτε όχι δε έτρεχε στο 100% πήγαινε σαν κουτσαλογο έτοιμο για λιποθυμία τώρα που το έχω σεταρει σωστά δουλεύει normal

32 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Εσύ είχες +10 C λόγω υψηλών Vsoc και άλλων. 4400 μνήμες δεν ήθελες; ;)

το Vsoc το άλλαξα και τις μνήμες τις έβαλα να τρέχουν πιο χαμηλά με τις ρυθμίσεις που μου είχες πει εσύ και ο πέτρος και το εκτιμώ.. αλλα δεν άλλαξε σχεδόν τίποτα η αλλαγή ήρθε όταν έβαλα LM και τη μελαλη ψύκτρα

33 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Ε με δουλεύετε βρε παιδιά; Ο ένας υδρόψυξη, ο άλλος μια χαρά θα είναι. χαχαχα

αν δε με πιστεύεις κανε μια γύρα στα forum και διάβασε τη λένε... γράψε 5800x3D high temps και καλή ανάγνωση... η ίδια η amd στο forum τις λέει ότι να δουλεύει το cpu σε idle 50c και να φτάνει τα 90 είναι normal.. αλλα δε λέει με τι ρολόγια και τι απώλειες γίνετε αυτό :) 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, Tambas91 said:

ααα ναι πάλι καλά που μου το θύμισες, άλλη παπατζα αυτή... σου λέει up to 4,5 και σε μικρά γράμματα σε ένα θαυμαστικό που έχει λέει achievable by a single core... σε ένα cpu που είναι ΚΛΕΙΔΩΜΕΝΟ να τρέχει σε όλα τα cores με την ίδια συχνότητα... στον 5820k που είχα και ήταν 3,6ghz μαμά μπορούσες να τον κανεις να φτάσει 5 ghz σε ένα πυρήνα και 4,6 σταθερά σε όλους χωρίς να φτάνει 90c

πήρα τον 3D για να μη κάνω τον beta tester στα ecores της ιντελας πάω να ανοίξω το client τις riot να παίξω ένα tft και με το που πάτησα δεξί κλικ το cpu βάρεσε 70c και άρχισαν να ακούγεται το pc σαν mustang που μαρσάρει *προσοχή το tft που παίζω στο κινητό μου

btw 4,45 έπιανε max εμενα 4,75 με ενεργοποιημένο  το game mode πριν τον κάνω CO έφτανε 90c insta με το που έκανα κάτι και τα κλοκια κατεδαφίζονταν όταν αλλάξω πλατφόρμα θύμισε μου να σου κάνω ότι δοκιμη θες να δεις τι γίνετε...οποτε όχι δε έτρεχε στο 100% πήγαινε σαν κουτσαλογο έτοιμο για λιποθυμία τώρα που το έχω σεταρει σωστά δουλεύει normal

το Vsoc το άλλαξα και τις μνήμες τις έβαλα να τρέχουν πιο χαμηλά με τις ρυθμίσεις που μου είχες πει εσύ και ο πέτρος και το εκτιμώ.. αλλα δεν άλλαξε σχεδόν τίποτα η αλλαγή ήρθε όταν έβαλα LM και τη μελαλη ψύκτρα

αν δε με πιστεύεις κανε μια γύρα στα forum και διάβασε τη λένε... γράψε 5800x3D high temps και καλή ανάγνωση... η ίδια η amd στο forum τις λέει ότι να δουλεύει το cpu σε idle 50c και να φτάνει τα 90 είναι normal.. αλλα δε λέει με τι ρολόγια και τι απώλειες γίνετε αυτό :) 

Έχω ένα chromebook των 110€, αμά θες στο χαρίζω να παίζιεις TFT σαν άνθρωπος. Μην ανοίγεις τον AMD για tft ρε, αμαρτία είναι τόσα watt :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Herald είπε

Έχω ένα chromebook των 110€, αμά θες στο χαρίζω να παίζιεις TFT σαν άνθρωπος. Μην ανοίγεις τον AMD για tft ρε, αμαρτία είναι τόσα watt :P 

Μόλις ήρθε IMG_1517.jpeg.468ab040d6da78a76dc5d7db59711e81.jpeg

5ghz θα το φτάσω το εργαλείο κανόνισε μη σε ψάχνω μετά με τον kkatzo 

το είδες το video? Κάνε μια δοκιμή με τα settings που έριξα να μου πεις πόσο boost παίρνεις …

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 minute ago, Tambas91 said:

Μόλις ήρθε IMG_1517.jpeg.468ab040d6da78a76dc5d7db59711e81.jpeg

5ghz θα το φτάσω το εργαλείο κανόνισε μη σε ψάχνω μετά με τον kkatzo 

το είδες το video? Κάνε μια δοκιμή με τα settings που έριξα να μου πεις πόσο boost παίρνεις …

3pack πήρες? Πριν τα βάλεις στο pc χαίδεψε τα λίγο, θέλουν στοργή

Τι δοκιμή κάτσε καλά :P 

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Herald είπε

3pack πήρες? Πριν τα βάλεις στο pc χαίδεψε τα λίγο, θέλουν στοργή

Τι δοκιμή κάτσε καλά :P 

ναι πολύ καλή κατασκευή φαίνονται στιβαρά και αρκετά βαριά αν δω μεγάλη διαφορα μπορεί να πάρω αλλα 3, αλλα νομίζω απλά θα βάλω τα φουρφούρια τις υδρόψυξης γύρω γύρω μπορεί να μην είναι τόσο καλά, αλλα θα κάνουν τη δουλειά

κανε το test μωρέ μη κωλώνεις 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Arkin είπε

Να ξερεις επειδη σε παιχνιδια με rt κυριως θα γονατισει το cpu λιγο ριξε πχ απο ultra rt στα high και θα παρεις μεγαλο boost εφοσον νιωσεις οτι θες παραπανω fps. Ζηταει ipc με το τσουβαλι το rt εκει που ειχαν το scalp τα cpu ακομα και σε 1080p εκει χαντακωθηκαν απο τη μια στιγμη στην αλλη ακομα και σε 4Κ με την 4090 πχ. Για αυτο λενε για τρελα gains με zen 5 και arrow σε ipc αλλιως δεν θα αντεπεξελθουν. Οι zen 3 που ηταν αψογα cpu οταν βγηκαν για gaming εφαγαν κατραπακια με το ray tracing σε raster παλι αψογα τα πανε. Αν ερθουν τελος 2024 οι νεες καρτες πχ μια 5090 και δεν δουμε 50% πανω σε IPC θα ειναι σκουρα τα πραγματα για τα cpu για να τα βγαλουν περα με τις νεες GPU. 

Απλά ξέρεις τι; μου κάνει εντύπωση που cpu με τόσο καλό ipc και μάλιστα στα 4500Μ-4600Ηz και είναι ικανό για 80fps μόνο με RT; Και εντάξει οι μνήμες είναι XMP και μόνο 3200 αλλά είναι και cl14 δηλαδή παραπάνω απ' τον μέσο όρο. Να κωλώσει στα 120, ε 'νταξει, αλλά τα 80 μου φαίνονται πολύ λιγα. Βέβαια έχει να κάνει και με το optimization του κάθε game. Αλλά βλέπω ότι το load είναι σωστά ισορροπημένο  σε όλα τα threads. Δεν είναι 1-2 που τραβάνε όλο το ζόρι.

Y.Γ. Το Control που έχει και καλύτερο RT απ' το Ghostwire πάει μπάλα, 100+ fps με DLSS και 99% gpu usage σταθερα. Αρα είναι και το game.

Επεξ/σία από just_a_dude
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Απλά ξέρεις τι; μου κάνει εντύπωση που cpu με τόσο καλό ipc και μάλιστα στα 4500Μ-4600Ηz και είναι ικανό για 80fps μόνο με RT; Και εντάξει οι μνήμες είναι XMP και μόνο 3200 αλλά είναι και cl14 δηλαδή παραπάνω απ' τον μέσο όρο. Εντάξει να κωλώσει στα 130, ε 'νταξει, αλλά τα 80 μου φαίνονται πολύ λιγα. Βέβαια έχει να κάνει και με το optimization του κάθε game. Αλλά βλέπω ότι το load είναι σωστά ισορροπημένο  σε όλα τα threads. Δεν είναι 1-2 που τραβάνε όλο το ζόρι.

Ειναι το IPC που λεμε. Οι zen ειναι ειναι στα 650 single thread στο CB και οι νεοι πανε 900+ ειναι 50% κοντα πανω και καπως ετσι βγαινουν και τα παραπανω fps στα cpu με 3d cache ειναι διαφορετικα τα πραγματα που και παλι σε παιχνιδια με ray tracing βαρια τρωνε πολυ ζορι δεν βοηθαει πολυ η 3d cache εκει. Τωρα ναι αν ειχες τιποτα 4000cl16 πχ αυτες οι οποιες πανε κοντα τριπλασια τιμη απο τις κλασικες πολυ πιθανο να εβλεπες μια σεβαστη διαφορα κυριως στα min fps με ryzen. Δεν αξιζει ομως τι 90fps τι 80 για να πας στα 100+ σε αυτα που εισαι στα 80 λογο cpu πας απλα σε νεο cpu δεν αξιζουν τα παραπανω χρηματα τοσο ακριβες ram απλα για gaming.

https://www.skroutz.gr/s/26189528/G-Skill-Trident-Z-RGB-32GB-DDR4-RAM-με-2-Modules-2x16GB-και-Ταχύτητα-4000-για-Desktop-F4-4000C16D-32GTZR.html

 

Αυτες οι ram φαντασου ειναι οτι καλυτερο κυκλοφορει σε ddr4 πεφτουν τρελα σε latency και κρατανε μεγαλες συχνοτητες για να φτασουν οι ddr 5 τετοιο latency θα περασουν χρονια.

Οι καλυτερες ddr 5 μεχρι στιγμης που βρισκουμε Ελλαδα ειναι 

8000/38 που μας δινει 210 εσυ με τις 3200cl14 παει 228. Οι παραπανω bdie πεφτουν μεχρι 4000+ με cl14 που σημαινει κοντα στα 300 ειναι τεραστια η διαφορα.

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...