Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 ( Milan / Vermeer ) - Epyc 3 & Ryzen 5000


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 10,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

52 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

@azazil1190 Για τον 5800Χ3D που λέγαμε στο thread των Ada, σκέφτομαι τι θα παιχτεί με το cooling. Γιατί και το κουτί δεν είναι καλό σε αυτόν τον τομέα και η ψύκτρα δεν ειναι και top of the top.

αν δεν έχεις σκοπό να πας σε AIO τουλάχιστον 280 δε τον ακουμπάς απλά.. θα βλαστημήσεις την ώρα και τη στιγμή...

ψάξε και δες σε όλα τα forum του internet τι φόλα έχει φάει κοσμάκης που δεν ήξερε... ωστόσο αν τον κουμαντάρεις είναι μια χαρά τουμπανος εμενα με 4090 σε ότι παίζω πάει τρένο με σχετικά μικρή κατανάλωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 minutes ago, Tambas91 said:

αν δεν έχεις σκοπό να πας σε AIO τουλάχιστον 280 δε τον ακουμπάς απλά.. θα βλαστημήσεις την ώρα και τη στιγμή...

ψάξε και δες σε όλα τα forum του internet τι φόλα έχει φάει κοσμάκης που δεν ήξερε... ωστόσο αν τον κουμαντάρεις είναι μια χαρά τουμπανος εμενα με 4090 σε ότι παίζω πάει τρένο με σχετικά μικρή κατανάλωση

Για τον 5800X3D των 105W TDP (118W PPT) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω τον 5800x3d με arctic liquid freezer 240 μπροστά , με Τ30 ανεμιστήρες(έχω βάλει με πατέντα και έναν τρίτο κάτω μπροστά) και έχω και δύο ανεμιστήρες πάνω και έναν πίσω του κουτιού , τους pure wings(έχω το be quiet pure base dx) που βγάζουν έξω αέρα. Εννοείται έχω κάνει uv(-30 all cores) , έχει τουλάχιστον 10 βαθμούς διαφορά από στοκ. Τον χειμώνα σε idle έχω 30-35 βαθμούς και σε max load ,πχ cinebench 68 πάνω κάτω και το καλοκαίρι με θερμοκρασία δωματίου 29-30 βαθμους που δοκίμασα , έχω 40+ idle και max load 76 πάνω κάτω. Η πιο μεγάλη θερμοκρασία που έχω δει γενικά είναι στις πρώτες εκδόσεις του tlou, στο shader compilation στο μενου, 78 βαθμους. Στο gaming οι θερμοκρασίες είναι άψογες ούτως ή άλλως, 45-50 τον χειμώνα, 55-60 το καλοκαίρι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Για τον 5800X3D των 105W TDP (118W PPT) 

ναι ο δικός μου με CO-30 δοκιμη με arctic liquid 240, nh-you12a σχεδόν σε ότι παιχνίδι δοκίμασα μονίμως 85+ με τα ρολόγια να πέφτουν στα 4,3Ghz ,σε idle 50c+.... τώρα του κότσαρα πάνω αυτή: Be Quiet Silent Loop 2 360mm Υδρόψυξη Επεξεργαστή Τριπλού Ανεμιστήρα 120mm για Socket AM4/AM5/1200/115x με RGB Φωτισμό | Skroutz.gr και θα αλλάξω και τα fan με t30, βεβαια η διάταξη στο κουτί μου είναι λάθος οποτε δε ξέρω αν θα έχω το βέλτιστο αποτέλεσμα.. οποτε θα αλλάξω και κουτί 

νάνε καλά το λιζάκι έχω χαλάσει κάνα 500αρι για να δουλεύει σωστά το cpu :P 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απ' την 2060 στην 4070 πήρα +120% perf με ίδια requirements σε cooling 4 χρόνια μετά. Ο 5600Χ βγήκε πριν 2.5 χρόνια. Δεν υπάρχει κάποιο CPU με αντίστοιχο power draw και ας πούμε +50% επιδόσεις;

Επεξ/σία από just_a_dude
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Απ' την 2060 στην 4070 πήρα +120% perf με ίδια requirements σε cooling 4 χρόνια μετά. Ο 5600Χ βγήκε πριν 2.5 χρόνια. Δεν υπάρχει κάποιο CPU με αντίστοιχο power draw και ας πούμε +50% επιδόσεις;

Και ιδια τιμη οχι. O 7800x3d ειναι 53% πανω σε gaming απο 5600x και εχει ιδια καταναλωση βεβαια εχει και κοντα 3.5 φορες πανω λεφτα απο 5600x χωρια μητρικη ram. 

Screenshot-1.png

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 minutes ago, Tambas91 said:

ναι ο δικός μου με CO-30 δοκιμη με arctic liquid 240, nh-you12a σχεδόν σε ότι παιχνίδι δοκίμασα μονίμως 85+ με τα ρολόγια να πέφτουν στα 4,3Ghz ,σε idle 50c+.... τώρα του κότσαρα πάνω αυτή: Be Quiet Silent Loop 2 360mm Υδρόψυξη Επεξεργαστή Τριπλού Ανεμιστήρα 120mm για Socket AM4/AM5/1200/115x με RGB Φωτισμό | Skroutz.gr και θα αλλάξω και τα fan με t30, βεβαια η διάταξη στο κουτί μου είναι λάθος οποτε δε ξέρω αν θα έχω το βέλτιστο αποτέλεσμα.. οποτε θα αλλάξω και κουτί 

νάνε καλά το λιζάκι έχω χαλάσει κάνα 500αρι για να δουλεύει σωστά το cpu :P 

Εγώ θα τον άφηνα να παίζει μόνος του και ας ρίχνει ρολόγια , τι θα κερδίσεις με 100-200ΜHz παραπάνω ?? Πραγματικά πιστεύω ότι χαλάτε τσάμπα λεφτά για το +2-3% παραπάνω επιδόσεις (και αν είναι τόσο).

17 minutes ago, just_a_dude said:

wtf!! Και μετά λέμε κλέφτες την NVIDIA..

Δεν είναι το ίδιο τα CPU με τις GPU, πάντως στα ιδία λεφτά που είχε ο 5600Χ (300 ευρώ) παίρνεις τον 7700 που είναι 65W TDP και έχεις ένα +15-20% παραπάνω σίγουρα σε Gaming.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Εγώ θα τον άφηνα να παίζει μόνος του και ας ρίχνει ρολόγια , τι θα κερδίσεις με 100-200ΜHz παραπάνω ?? Πραγματικά πιστεύω ότι χαλάτε τσάμπα λεφτά για το +2-3% παραπάνω επιδόσεις (και αν είναι τόσο).

από τη μια δεν έχεις τελείως άδικο, από την άλλη πας και παίρνεις ένα προϊόν το οποιο δεν είναι και φθηνό και έχεις την απαίτηση να δουλεύει στο 100% των δυνατοτήτων του... πριν το πάρω διάβαζα όχι μονο εδώ κυρίως σε ξένα forum ότι είναι το καλύτερο out of the box chipάκι που δουλεύει άψογα με αδιάφορες μνήμες και μέτριες ψύκτρες

τέσπα τα πράγματα που πήρα χαμένα δε πάνε αλλα άμα το ήξερα τι παίζει απ την αρχή θα είχα πάει σε 13600k

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

wtf!! Και μετά λέμε κλέφτες την NVIDIA..

Οπως ειπε ο ατεν ειναι διαφορετικα στα cpu γενικα το gaming king χρεωνετε παραπανω οποιος και αν το εχει και σκεψου ο 5600x εχει καιρο που βγηκε οποτε επεσε η τιμη αρκετα ολοι οι zen 3 γενικα. Δεν ειναι οτι θα δωσεις 100 ευρω πανω πχ και θα παρεις διπλασιες επιδοσεις. Τα πολλα fps παντως στα πιο βαρια παιχνιδια θελουν δυνατο cpu ειδικα με rt και ειναι κατι που δεν γινεται καθε χρονο να αλλαζεις ειναι και η πλατφορμα μαζι η gpu ειναι πιο ευκολη βαλε βγαλε. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, Tambas91 said:

από τη μια δεν έχεις τελείως άδικο, από την άλλη πας και παίρνεις ένα προϊόν το οποιο δεν είναι και φθηνό και έχεις την απαίτηση να δουλεύει στο 100% των δυνατοτήτων του... πριν το πάρω διάβαζα όχι μονο εδώ κυρίως σε ξένα forum ότι είναι το καλύτερο out of the box chipάκι που δουλεύει άψογα με αδιάφορες μνήμες και μέτριες ψύκτρες

τέσπα τα πράγματα που πήρα χαμένα δε πάνε αλλα άμα το ήξερα τι παίζει απ την αρχή θα είχα πάει σε 13600k

Μα δεν κατάλαβες, δουλεύει κανονικά στο 100% των δυνατοτήτων του, απλά εσύ θέλεις να δουλεύει στο 110%. Ο 5800Χ3D έχει max boost UP TO 4.5GHz για single Core, αν εσύ θέλεις να τρέχει all core 4.5GHz συνέχεια εε αυτό δεν είναι default και ξεπερνάς το 100% των δυνατοτήτων του επεξεργαστή όπως το έχει βγάλει default η Εταιρεία.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Δεν είναι το ίδιο τα CPU με τις GPU, πάντως στα ιδία λεφτά που είχε ο 5600Χ (300 ευρώ) παίρνεις τον 7700 που είναι 65W TDP και έχεις ένα +15-20% παραπάνω σίγουρα σε Gaming.

Ε και πάλι λίγο είναι για 2.5 χρόνια μετά. Και οι μητρικές είναι πολύ πιο ακριβές. Σίγουρα δεν είναι το ίδιο cpu με gpu αλλά μου φαίνεται πολύ meh upgrade και το θέμα είναι ότι την διαφορά θα την δεις σε συγκεκριμένες περιπτώσεις. Εν πάση περιπτώση λογικά με τις 3600cl16 μνήμες όλο και κάτι θα πάρει μιας και θεωρητικά είναι το ίδιο latency με 3200cl14 αλλά καλύτερο bandwidth.

Επεξ/σία από just_a_dude
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, just_a_dude said:

Ε και πάλι λίγο είναι για 2.5 χρόνια μετά. Και οι μητρικές είναι πολύ πιο ακριβές. Σίγουρα δεν είναι το ίδιο cpu με gpu αλλά μου φαίνεται πολύ meh upgrade και το θέμα είναι ότι την διαφορά θα την δεις σε συγκεκριμένες περιπτώσεις. Εν πάση περιπτώση λογικά με τις 3600cl16 μνήμες όλο και κάτι θα πάρει μιας και θεωρητικά είναι το ίδιο latency με 3200cl14 αλλά καλύτερο bandwidth.

Εδώ πέρναγαν 4-5 χρόνια και είχαμε 10-15% παραπάνω και σου φαίνεται λίγο το 25% σε 2.5 χρόνια ??

Από τις μνήμες αν θα πάρεις κάτι θα είναι από τα 32GB vs 16GB όχι από την ταχύτητα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...