Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 ( Milan / Vermeer ) - Epyc 3 & Ryzen 5000


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

31 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

δεν έχω πειράξει κάτι ρε ούτε έχω λόγο να πω ψέματα το μονο που είχα κάνει στο bio είναι να ενεργοποιήσω την επιλογή 4g decoding για να ενεργοποιηθεί το re bar ένα xmp και τέλος όλα τα αλλα stock 

αλλα σου λέω δες τα link στο άλλο νήμα σε πόσους τρέχει έτσι το chip κανε μια απλή αναζήτηση μονος σου στα forum της amd να δεις τι λένε

Βρε προφανως δεν λεμε οτι λες ψεμματα περισσοτερο σε πειραζουμε μηπως το -40 το βαζεις σε καποια αλλη ρυθμιση απο αυτη που πρεπει γιατι πανω απο -30 δεν σε αφηνει το ιδιο το bios δεν κανει save δηλαδη με αυτες τις επιλογες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

39 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

δεν έχω πειράξει κάτι ρε ούτε έχω λόγο να πω ψέματα το μονο που είχα κάνει στο bio είναι να ενεργοποιήσω την επιλογή 4g decoding για να ενεργοποιηθεί το re bar ένα xmp και τέλος όλα τα αλλα stock 

αλλα σου λέω δες τα link στο άλλο νήμα σε πόσους τρέχει έτσι το chip κανε μια απλή αναζήτηση μονος σου στα forum της amd να δεις τι λένε

Δε λες ψέματα. Απλά είναι ψηλά κάποιες τάσεις και σου ανεβάζουν τρελά την πάγια κατανάλωση.

Η περίπτωση σου είναι σαν αυτού εδώ και χειρότερη γιατί εσύ με το 4400 στις μνήμες έχεις ανεβάσει τρελά και το CLDO_VDDP εκτός από το Vsoc

Οπότε αν θέλεις να έχεις καλύτερες θερμοκρασίες βάλε:

τις μνήμες 3600 16-19-19

το Vsoc = 0.98V

και άσε τα άλλα στο Auto

μετά αν θες βάζεις και CO.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 hours ago, fotaras76 said:

σημερινό

 

Στην αρχή χάρηκα και εγώ γιατί λέω θα είναι πιο κρύος από τον 5800X3D και λιγότερο ενεργοβόρος αλλά έχουν ίδιο TDP (105W) και είναι χρονισμένος πιο χαμηλά από τον 5800X3D. Ας περιμένουμε τα review αν και δεν νομίζω ότι αξίζει έναντι του 5800X3D. Άσε που εκτός Αμερικής αδύνατον να τον αγοράσει κάποιος οπότε και να αξίζει εμάς λίγο μας νοιάζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Σε αυτά τα λεφτά πας σε Ryzen 7600 και έχεις και upgradability

Χαίρω πολύ αλλά αν έχεις ήδη pc με am4 μητρική και ddr4 είναι πολλά τα λεφτά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, fotaras76 said:

Χαίρω πολύ αλλά αν έχεις ήδη pc με am4 μητρική και ddr4 είναι πολλά τα λεφτά.

Ναι οκ για καινούργιο σύστημα λέω, αλλά και πάλη 230 για παλιό ΑΜ4 σύστημα μου φαίνονται πολλά για 6 core

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, PadPoet είπε

Στην αρχή χάρηκα και εγώ γιατί λέω θα είναι πιο κρύος από τον 5800X3D και λιγότερο ενεργοβόρος αλλά έχουν ίδιο TDP (105W) και είναι χρονισμένος πιο χαμηλά από τον 5800X3D. Ας περιμένουμε τα review αν και δεν νομίζω ότι αξίζει έναντι του 5800X3D. Άσε που εκτός Αμερικής αδύνατον να τον αγοράσει κάποιος οπότε και να αξίζει εμάς λίγο μας νοιάζει.

Αν κυκλοφορούσε στην Ευρώπη στα 180 θα έκανε πάταγο αλλά με τα αν δουλειά δε γίνεται.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είναι ακριβός λόγω upgradability. Ότι γλυτώνεις από μητρική τα πληρώνεις στα CPU, το έχουμε ξαναδεί  το έργο - και με τα 450€ του 5800x 3d. 

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγο άσχετο αλλά και σχετικό με το θέμα … μήπως γνωρίζει κανείς που μπορώ να βρω 2 βίδες για το am4 bracket της arctic? Έχω τις 2 αλλά δε μπορώ να βρω τις άλλες IMG_1466.jpeg.1331e30b14ec8b90cdd70dbb7f7d7a04.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...