Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 ( Milan / Vermeer ) - Epyc 3 & Ryzen 5000


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 minutes ago, kkatzos said:

108W ειναι παρα πολλα.

110W εχω με ανοικτη οθονη, ηχεια Edifier και Super Mario Odyssey στο Yuzu 😉

Tι να σου πω ρε μαν, τόσα δείχνει, μετρητής του 10€. Πάντως τις διαφορές από idle σε load φαίνεται να τις μετράει σωστά.  Τώρα αν τα watt καθεαυτά είναι σωστά δεν ξέρω - πάντως πηγαίνοντας από τα 2w idle σε 50w full load (με τον 12900k power limited) βλέπω μια αύξηση 65w από μπρίζα. 58w δείχνουν να τραβάνε τα vrms, άρα έχουμε 7w απώλεια του τροφοδοτικού, legit φαίνεται.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τις απώλειες στα καλώδια από την μπριζα στο PC και μετά στα καλώδια μέσα στο PC μην ξεχάσετε. Αυτά τα μW είναι αρκετά σημαντικά, μπορεί καθορίσουν ποιος την έχει μεγαλύτερη (την γνώση) 😉.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να χτίσω νέο pc, η cpu Θα είναι AMD Ryzen 5700X και η gpu Sapphire Nitro+ 6750.
Τα mainboard MSI MAG B550 TOMAHAWK MAX WIFI και MAG B550 TOMAHAWK τι φήμη έχουν?
Δεν θέλω DDR5. Δεν θα κάνω overclocking. Εχω 850W Corsair PSU.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, eyw είπε

Θέλω να χτίσω νέο pc, η cpu Θα είναι AMD Ryzen 5700X και η gpu Sapphire Nitro+ 6750.
Τα mainboard MSI MAG B550 TOMAHAWK MAX WIFI και MAG B550 TOMAHAWK τι φήμη έχουν?
Δεν θέλω DDR5. Δεν θα κάνω overclocking. Εχω 850W Corsair PSU.

Εχω αυτη λιγους μηνες επισης με 5700x ειναι αψογη και σε θερμοκρασιες και σε χαρακτηριστικα. 

https://www.skroutz.gr/s/23726715/Asus-ROG-Strix-B550-F-Gaming-Motherboard-ATX-με-AMD-AM4-Socket.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, kkatzos said:

@pirmen56

Εδώ καλή σύγκριση με ίδιο tuning και στους δύο:

>130W για τον Intel και ~85W (package μάλιστα) για τον 5700Χ.

Από sensors οι μετρήσεις. Και των fps και του Power draw. Λάθος δηλαδή και τα 2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Herald είπε

Από sensors οι μετρήσεις. Και των fps και του Power draw. Λάθος δηλαδή και τα 2

Τα fps μόνο με camera σε slow-mo είναι το σωστό. Παπατζιλίκια οι σένσορες. Και οι θερμοκρασίες μόνο με θερμική κάμερα. Αν χάνει η AMD όμως θα είναι χαλασμένο το μηχανάκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, AlexandrosKle said:

Τα fps μόνο με camera σε slow-mo είναι το σωστό. Παπατζιλίκια οι σένσορες. Και οι θερμοκρασίες μόνο με θερμική κάμερα. Αν χάνει η AMD όμως θα είναι χαλασμένο το μηχανάκι.

Είναι αστείο και μονο που ποσταριστηκε. Επί 3 βδομάδες είναι λάθος οι σενσορες, ξαφνικά βλέπουμε έναν amd του 2022 οριακά να περνάει Intel του 2018, σωστοί οι σενσορες 😁

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, Herald είπε

Είναι αστείο και μονο που ποσταριστηκε. Επί 3 βδομάδες είναι λάθος οι σενσορες, ξαφνικά βλέπουμε έναν amd του 2022 οριακά να περνάει Intel του 2018, σωστοί οι σενσορες 😁

Υπάρχει τίποτα σωστό σε αυτά που έγραψες; Τίποτα. Λάθη:

1) Τα fps δε μετρώνται από hardware sensors. Άλλο το "software reading ενός hardware sensor" και άλλο το software μέτρημα των fps.

2) Του 2022; Σιγά μην είναι και του 2024. Ένα power limit έβαλαν στον 5800Χ του 2020.

3) Οι sensorες είναι τέρμα λάθος στο idle προφανώς. Εδώ δεν είναι σε idle.

4) Αλλά και πάλι λάθος μετράνε. Έχουν απόκλιση και εδώ ακόμα περισσότερη αφού είναι overclocked/CO. Δυστυχώς όμως δε μέτρησε EPS. Αν μετρούσε θα χρησιμοποιούσαμε αυτές τις τιμές.

50 λεπτά πριν, AlexandrosKle είπε

Τα fps μόνο με camera σε slow-mo είναι το σωστό. Παπατζιλίκια οι σένσορες. Και οι θερμοκρασίες μόνο με θερμική κάμερα. Αν χάνει η AMD όμως θα είναι χαλασμένο το μηχανάκι.

Τι έχουμε εδώ πέρα; Τον αβανταδόρο του strawman; 🤣

Για θερμοκρασίες προφανώς αναφέρεσαι στον 5800X3D του Tambas91. Δεκάδες 5800X3D έχουμε στο insomnia, να ρωτήσουμε και κανέναν άλλο; Ή μας φτάνει το δείγμα=1. 🤣

Συνοψίζοντας ... είσαι πολύ καλός στο τρολάρισμα και του λόγου σου αλλά δε σε χρειάζεται ο trollman, είναι μαέστρος στο τρολάρισμα.

Επεξ/σία από kkatzos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 minutes ago, kkatzos said:

Υπάρχει τίποτα σωστό σε αυτά που έγραψες; Τίποτα. Λάθη:

1) Τα fps δε μετρώνται από hardware sensors. Άλλο το "software reading ενός hardware sensor" και άλλο το software μέτρημα των fps.

2) Του 2022; Σιγά μην είναι και του 2024. Ένα power limit έβαλαν στον 5800Χ του 2020.

3) Οι sensorες είναι τέρμα λάθος στο idle προφανώς. Εδώ δεν είναι σε idle.

4) Αλλά και πάλι λάθος μετράνε. Έχουν απόκλιση και εδώ ακόμα περισσότερη αφού είναι overclocked/CO. Δυστυχώς όμως δε μέτρησε EPS. Αν μετρούσε θα χρησιμοποιούσαμε αυτές τις τιμές.

Τι έχουμε εδώ πέρα; Τον αβανταδόρο του strawman; 🤣

Για θερμοκρασίες προφανώς αναφέρεσαι στον 5800X3D του Tambas91. Δεκάδες 5800X3D έχουμε στο insomnia, να ρωτήσουμε και κανέναν άλλο; Ή μας φτάνει το δείγμα=1. 🤣

Συνοψίζοντας ... είσαι πολύ καλός στο τρολάρισμα και του λόγου σου αλλά δε σε χρειάζεται ο trollman, είναι μαέστρος στο τρολάρισμα.

Ε αφού είναι λάθος η κατανάλωση τι την αναφέρεις τότε? Μπορεί να τραβάει λιγότερα ο 9900k που ξέρεις. 

Και ο 9900k δεν είναι του 2018, skylake του 2015 είναι. 

 

Τα fps που ξέρεις ότι τα μετράει σωστά? Έχεις τεσταρει με κάμερα? 

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, kkatzos είπε

  

Τι -40;

Αφού μέχρι -30 πάνε οι Zen 3.

Μήπως άλλαξες κάτι άλλο;

Τον είχα -30 δοκίμασα (αντί να βαράει 90 και να τρώει throttle έπεσε στους 80 σε idle δεν άλλαξε μάτι σε σχέση με stock) τον έβαλα της τελευταίες μέρες -40 αλλά δεν άλλαξε κάτι μόνο όταν πείραξα εκείνη τη ρύθμιση με τα ampere είδα άμεση διαφορα έπεσε 5 κάτω σε idle και γενικά μου φάνηκε ότι είχε καλύτερη συμπεριφορά το cpu

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν πάει -40. Max 30 είναι οι Zen 3 όπως σωστά σου λέει ο kkatzos. Σαν νούμερο σε αφήνει να το βάλεις (μέχρι 50) αλλά δεν το παίρνει. 

Επεξ/σία από chrisde
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Tambas91 είπε

Τον είχα -30 δοκίμασα (αντί να βαράει 90 και να τρώει throttle έπεσε στους 80 σε idle δεν άλλαξε μάτι σε σχέση με stock) τον έβαλα της τελευταίες μέρες -40 αλλά δεν άλλαξε κάτι μόνο όταν πείραξα εκείνη τη ρύθμιση με τα ampere είδα άμεση διαφορα έπεσε 5 κάτω σε idle και γενικά μου φάνηκε ότι είχε καλύτερη συμπεριφορά το cpu

Κοίτα. Κάτι πειράζεις τώρα εσύ εκεί στο bios τι πειράζεις ειναι το θέμα. Μέχρι μείον 30 πάει όχι παραπάνω το pbo. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Arkin είπε

Κοίτα. Κάτι πειράζεις τώρα εσύ εκεί στο bios τι πειράζεις ειναι το θέμα. Μέχρι μείον 30 πάει όχι παραπάνω το pbo. 

δεν έχω πειράξει κάτι ρε ούτε έχω λόγο να πω ψέματα το μονο που είχα κάνει στο bio είναι να ενεργοποιήσω την επιλογή 4g decoding για να ενεργοποιηθεί το re bar ένα xmp και τέλος όλα τα αλλα stock 

αλλα σου λέω δες τα link στο άλλο νήμα σε πόσους τρέχει έτσι το chip κανε μια απλή αναζήτηση μονος σου στα forum της amd να δεις τι λένε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...